Zde můžete zadat Váš e-mail pro pravidelné zasílání novinek.

 

Rádi Vám zašleme dárkový poukaz na zájezd či na částku.

Dárkový poukaz na zájezdy cestovní kanceláře NOMÁD
 

Parkování u letiště Praha

Nejlepší kancelář

Doporučujeme:

TOPlist
 
www.whitneytis.cz
ZÁKLADNÍ INFORMACE O TRASE č. 564, 567, 5610, 5614 Z KATALOGU NA ROK 2019

KEŇA, TANZÁNIE, ZANZIBAR, UGANDA - S VÝSTUPEM NA MT. KEŇU

Tři země s ochutnávkami rozmanitých afrických kouzel. Nejlepší národní parky a rezervace Afriky. Místa, která patří mezi „povinnosti“ afrických safari. Džípy do nejzajímavějších končin i mimo turistické trasy. Lvi, sloni, nosorožci, žirafy, zebry. Kouzelný svět Masajů. Šamani, krasavice i bojovníci. Plná penze po dobu pětidenního safari v Tanzanii i při výstupu na nejkrásnější horu Afriky, odpočinek na ostrově Zanzibar i bohatý program v Ugandě!

PROGRAM ZÁJEZDU:

1.-2.den: Praha - Nairobi - Mt. Keňa. Odlet do metropole Keni. Přejezd k sopečnému masivu Mt. Keňa.

3.-6.den: Mt. Keňa. Čtyřdenní výstup na nejkrásnější horu Afriky s plnou penzí a ubytováním v horských chatách. Vrchol Point Lenana (4985 m). Vysokohorský trek v oblastech s jezírky, senéciemi a lobéliemi. Nairobi: tržnice, oslava výstupu v Carnivore, maso divočiny - krokodýli, buvoli, pštrosi.

7.den: Nairobi - Arusha. Přílet do Nairobi. Podél N.P. Nairobi na jih. Červené postavy Masajů. Hranice Tanzanie. Magická hora Longido, výhled na ledovcový vrchol Kilimandžára. Podél N.P. Arusha se sopečným vrcholem Mt. Meru do „hlavního města safari“ Arushi.

8.-12.den: Pětidenní safari v nejhezčích národních parcích Afriky s plnou penzí. Hadí farma Maserani - hadi, želvy, krokodýli, chameleóni. Velká příkopová propadlina. N.P. jezera Manyara: sloni, hroši, žirafy, stromoví lvi. Přes N.P. Ngorongoro, mohyla obětem divočiny, památník M. Grzimka - syna zakladatele nejslavnější rezervace. Safari v N.P. Serengeti: nedozírná stáda zeber, pakoňů, antilop (údajně 9000 žiraf, 5000 slonů, 3000 lvů), gepardi, krokodýli, hroši, lví rodiny… Východ slunce a ranní safari. Přejezd do N.P. Ngorongoro. Tradiční masajská vesnice boma. Výjezd k okraji sopečného kráteru. Výhled z vrcholového hřebene na „Zahrady ráje“ v 20 km širokém kráteru Ngorongoro: z výšky 2300 m o 600 m níže na dno kaldery, největší koncentrace zvěře na světě. Návrat do Arushi.

13.-16.den: Zanzibar. Přelet na Zanzibar: pobyt na ostrově s koupáním, potápěním a historickými pamětihodnostmi. „Kamenné město“ - výroba karamelu, malování henou. Palác zázraků. Dům a kostel D. Livingstona. Lodní výlet na ostrov Changu: romantická pláž „sněhobílého“ písku mizející v moři. Obrovské sloní želvy. Prales Jozani: tři odlišná vegetační pásma, visuté lávky nad mangrovníky, červenobílé endemické guerézy, spice tour - exkurze za odlišnými druhy koření. Nungwi na severu ostrova: bělostné pláže, potápění, šnorchlování. Pro zájemce výlet na ostrov Mnemba či plavba za západem slunce na tradiční dřevěné plachetnici dhow.

17.den: Zanzibar - Nairobi - Kampala. Poslední koupání, přelet přes Nairobi do hlavního města Ugandy.

18.-24.den: Uganda. Kampala - Praha. Návštěva farmy Nakasongola- Ziwa Rhino Sanctuary s nosorožci. Rabongo Forest - ostrov tropického deštného pralesa obklopeného savanou. Největší N.P. země - Murchison Falls. Exotické safari mezi jezery Albert, Victoria a Albert Nil. Plavba lodí po Viktoriině Nilu mezi hrochy, krokodýly a slony pod ohromující skalní průrvou Murchison Falls, hřmící divadlo obrovské síly. Možnost výstupu na horní hranu vodopádů. Bugungu Wildlife Reserve, horská vyhlídka na Albertovo jezero. Velká příkopová propadlina - strmý zářez horské krajiny do nekonečné savany. Vyhlášené čajové plantáže, horské letovisko Fort Portal. Překročení rovníku. Sopečné krátery s uzavřeným světem zvířat. N.P. Queen Elizabeth. Edwardovo, Georgeovo jezero a kanál Kazinga - místa s neuvěřitelnou koncentrací hrochů. Vrchol safari - vyjížďka lodí mezi zvířaty: krokodýli, hroši, buvoli, sloni. Ráj ornitologů. Poloostrov Mweya plný zvířat. Ranní safari s šancí na stáda slonů, vodušky, buvoly, hyeny, prasata bradavičnatá. Endemický kob. Kyambura Gorge - hluboký kaňon s řekou a bujnou vegetací. Trek džunglí s bohatým výskytem primátů, šance na pozorování šimpanzů. Pravá džungle tropického pralesa s liánami a deskovými kořeny. Poznávání léčivých stromů a bylin. Zastávka u Viktoriina jezera - největší vodní plochy Afriky. Metropole Kampala. Odlet domů.

Termíny a ceny dalších možných variant zájezdů (Keňa s výstupem na Mt. Keňu, Tanzanie safari - 13 dní, popř. Keňa s výstupem na Mt. Keňu, Tanzanie safari a Zanzibar - 18 dní) - informace v CK nebo na www.nomad.cz.

Délka tras: letadlem 17 000 km, auty 2600 km, lodí 100 km, pěšky 8x 5-15 km (volitelně) - vše pro varianty na 24 dní
Počasí: vzduch 10 °C (nad 4000 m) až 30 °C, voda 15 °C (Bílý Nil) až 26 °C
Nástupní místo: Praha

Termín: (564): 2.2. - 25.2. 2019
cena v Kč: 117 890,-

Termín: (567): 29.6. - 22.7. 2019
cena v Kč: 119 890,-

Termín: (5610): 20.9. - 13.10. 2019
cena v Kč: 117 890,-

Termín: (5614): 1.2. - 24.2. 2020
cena v Kč: 117 890,-

1800 Kč sleva pro přihlášené do 15.3. 2019 (565, 566, 567)
3600 Kč sleva pro přihlášené do 20.3. 2019 (568 až 5611)
3800 Kč sleva pro přihlášené do 1.8. 2019 (5612, 5613, 5614)

V ceně je: Doprava. Lodní výlet na ostrov Changu. Lodní výlet mezi hrochy po kanálu Kazinga a po Viktoriině Nilu. Návštěvy nosorožčí farmy a masajské bomy. Exkurze za kořením. Trekový permit na Mt. Keňu, vstupy do národních parků, permit na šimpanze. Ubytování a strava. Český průvodce, zdravotní připojištění, informační materiály a DPH. Doprava: Letecká do Afriky, přelety Arusha-Zanzibar, Zanzibar-Kampala včetně tax. Terénní džípy na safari v Tanzánii, pronajatá vozidla v Keni, na Zanzibaru a v Ugandě, dálkový bus z Nairobi do Arushi. Ubytování: 9x v hotýlcích, 3x v bungalovech na Zanzibaru, 2x v chatkách či místních postelemi vybavených stanech na Murchison Falls, 3x v horských chatách během treku na Mt. Keňu, 4x v místních stanech na safari. 1-lůžkový pokoj za příplatek - zájezdy na 24 dní: 6600 Kč. Strava: ubytování se snídaněmi, po dobu treku na Mt. Keňu a 5-denního safari v Tanzanii plná penze, servis kuchaře. V ceně není: víza Keňa (50 USD - e-víza před odletem či po příletu), Tanzanie (50 USD - na hranicích), Uganda (50 USD - po příletu). Povinné připojištění na vysokohorskou turistiku (pro výstup na Mt. Keňu).


Všeobecné informace:

Pasy a víza: K účasti na zájezdu budete potřebovat platný cestovní pas (platnost minimálně 6 měsíců po návratu zpět do České republiky) s minimálně 3 volnými stránkami (pozor, na stránce nesmí být ani propité razítko z předchozích stránek). Je vhodné vzít si s sebou fotokopie dvoustrany pasu s osobními údaji a 2 rezervní fotografie pasového formátu (př. pro případ ztráty nebo krádeže pasu). Pokud vlastníte dva pasy, doporučujeme si je oba vzít s sebou a každý uložit na jiné místo. Vízové podmínky jsou stejné pro občany ČR i SR: Keňa - vízum zakoupíte po příletu na mezinárodním letišti v Nairobi nebo jej lze nově vyřídit elektronicky před cestou (tzv. e-visa). Vízový poplatek činí 50 USD. Pro ty, kteří absolvují celý program Keňa-Tanzanie-Uganda, je výhodnější v Keni po příletu požádat o tzv. East African Visa, které Vás oprávní i ke vstupu na území Ugandy. Vízový poplatek činí 100 USD. Tanzanie – vízum zakoupíte po příjezdu na hranici. Vízový poplatek činí 50 USD. Uganda - vízum zakoupíte po příjezdu na hranici. Vízový poplatek nově od poloviny srpna 2015 činí 100 USD. V případě vyřízení East African Visa po příletu v Keni, opravňuje toto vízum i pro vstup do Ugandy bez dalších poplatků. Občané ostatních zemí - pokud cestujete s pasem jiného státu, je nutné si před cestou samostatně ověřit vízovou povinnost do navštívených zemí.

Zdravotní připojištění: V ceně zájezdů (pokud není uvedeno jinak) je „zdravotní připojištění“. Jde o cestovní pojištění L5O+ od UNIQA pojišťovny, a.s. Zahrnuje úhradu léčebných výloh do výše 3 500 000 Kč v zahraničí se zajištěním nepřetržité základní asistenční služby, pojištění léčebných výloh, akutního zubního ošetření a repatriace do ČR. Dále náklady na vyslání opatrovníka, předčasný návrat z cesty, právní pomoc, náklady ze ztráty dokladů, odškodnění zdržení při únosu autobusu či letadla a zprostředkování finanční pomoci do 100 000 Kč. Zachraňovací náklady do výše 1 050 000 Kč. Pojištění odpovědnosti za újmu na zdraví a věci třetí osoby do 2 000 000 Kč. V ceně je také pojištění základních sportů - cyklistika, horské kolo (ne horský sjezd) a vysokohorská turistika do 5000 m (bez náčiní). Přesné podmínky najdete na: www.nomad.cz/pojisteni/podminky.pdf nebo na www.uniqa.cz. Pokud chcete na zájezdu provozovat rizikové sporty (mnohé jsou dle všeobecných podmínek UCZ/Ces/18 nepojistitelné), raději se informujte o možnostech pojištění předem v CK. Při škodní události kontaktuje zákazník neprodleně asistenční službu, která mu pomůže s jejím řešením. Poté v případě vzniku nároku na pojistné plnění neprodleně zákazník vyplní formulář o této události na: https://www.uniqa.cz/hlaseni-skod-cestovani/ Tento formulář vytiskne a zašle k potvrzení do Cestovní kanceláře NOMÁD s.r.o., která ho zkontroluje, potvrdí a pošle jemu zpět. Vyplněný dotazník s tímto potvrzením zákazník pošle poštou pojišťovně UNIQA neprodleně po návratu ze zájezdu. Zákazník byl zvláště upozorněn na tučně zvýrazněné výluky a informace ve všeobecných podmínkách (UCZ/Ces/18) na www.uniqa.cz/jednorazove-cestovni-pojisteni/.
Cestovní pojištění, které je v ceně zájezdů se nevztahuje na pojištění stornopoplatků, trvalých následků úrazu, zavazadel, doplňkové asistence a odpovědnosti za škodu. Proto naše kancelář nabízí KOMPLEXNÍ PŘIPOJIŠTĚNÍ za zvýhodněnou cenu, které lze objednat jen s přihlášením zájezdu a zaplatit v první zálohové platbě:

do Evropy:
• 33 Kč/os./den (s pojištěním 80% storna do 30 000 Kč), či
• 53 Kč/os./den (s pojištěním 80% storna do 80 000 Kč)

pro Svět bez USA a Kanady
• 52 Kč/os./den (s pojištěním 80% storna do 30 000 Kč), či
• 72 Kč/os./den (s pojištěním 80% storna do 80 000 Kč)

do USA či Kanady
• 77 Kč/os./den (s pojištěním 80% storna do 30 000 Kč), či
• 97 Kč/os./den (s pojištěním 80% storna do 80 000 Kč)

• 117 Kč/os./den (s pojištěním 80% storna do 120 000 Kč) pro USA a Kanadu, či 92 Kč/os/den (s pojištěním 80% storna do 120 000 Kč) pro zbytek světa.

Na náročné cesty ve výškách nad 5000 m je třeba speciální pojištění (členství cca 1700 Kč/rok) www.edelweiss.cz.

Komplexní připojištění: si můžete přikoupit JEN SOUČASNĚ S PŘIHLÁŠENÍM NA ZÁJEZD A UHRADIT SOUČASNĚ SE ZÁLOHOU! Cena komplexního pojištění vznikne součinem dní a částky na den zájezdu. Komplexní připojištění zahrnuje navíc: Úrazové pojištění - trvalých následků úrazu do 300 000 Kč a smrti do 150 000 Kč. Nemocniční odškodné 150 Kč/den a pojištění zavazadel do 15 000 Kč (škoda na jedné věci do 5 000 Kč). Pojištění stornovacích poplatků do 80% skutečných nákladů max. 30 000 Kč (nebo do 80 000 Kč, nebo do 120 000 Kč) - nemůžete-li nastoupit na cestu z důvodu úrazu nebo akutního onemocnění, úmrtí pojištěného či jediného spolucestujícího aj. Přesné podmínky pojištění, věková omezení, další omezení atd. jsou v UCZ/Ces/18 a najdete je na www.uniqa.cz, nebo www.nomad.cz/ pojisteni/podminky.pdf.

Zdraví: S cestami do exotických zemí často souvisí i zvláštní zdravotní opatření. Do některých zemí jsou vyžadována povinná očkování, jiná jsou pouze doporučená. Níže jsou uvedena pouze nejčastější očkování pro cesty do exotických zemí. Upozorňujeme, že se tento stav může měnit. Očkování doporučená mohou být vyžadována jako povinná a naopak. Vakcinaci a užívání léků je potřeba konzultovat s odborným lékařem.
Hepatitida: A+B Doporučené
Břišní tyfus: Doporučené
Antimalarika: Doporučená
Žlutá zimnice: Povinná*

* S platností od 01.02.2011 se země Východoafrického společenství (Burundi, Keňa, Tanzanie, Rwanda a Uganda) rozhodly pro plošné očkování proti žluté zimnici v důsledku jejího výskytu na jejich území. Aktuálně se toto očkování vyžaduje od všech přijíždějících cestovatelů, včetně Evropanů. Je tedy vhodné mít s sebou certifikát o tomto očkování, aby se předešlo jakýmkoli administrativním nedopatřením. S žádostí o odbornou konzultaci se obraťte na specializovaná centra cestovní medicíny, hygienickou stanici nebo očkovací centrum. Vezměte s sebou platný mezinárodní očkovací průkaz. Doporučujeme, abyste s sebou měli kromě dostatečné zásoby léků, které pravidelně užíváte, také příruční lékárničku s léky a potřebami na případné zdravotní obtíže (střevní potíže, bolest, horečka apod.) Nezapomeňte před odjezdem navštívit kromě svého lékaře i zubaře.

Ubytování: Hotýlky (Nairobi, Arusha, Uganda, Kamenné město) a bungalovy (Zanzibar) turistické kategorie - jedná se o dvoulůžkové pokoje většinou s vlastním sociálním zařízením, často vybavené stropním fénem, na Zanzibaru a v Arushi se snídaní. Vlastní stan využijeme částečně v horách – při výstupu na Mt. Keňu (3 noclehy). V Ugandě je ubytování na Murchison Falls v místních vybavených stanech či v chatkách, toalety a sprchy společné v kempu, v NP Queen Elizabeth nocleh v chatkách, toalety a sprchy společné. Během safari v Tanzanii budou k dispozici stany s matracemi poskytnuté africkým partnerem (nutný je pouze vlastní spacák).

Strava: Během výstupu na Mt. Keňu je možné si na místě v Africe domluvit přes českého průvodce plnou penzi na celé 4 dny. Poplatek je cca 100 USD/osoba na celé 4 dny (přesná částka závisí na počtu klientů, kteří budou službu požadovat) a hradí ho klienti v případě zájmu na místě místnímu kuchaři a pomocnému personálu.
Většinou se stravujeme společně v restauracích a jídelnách. Strava není zahrnuta do ceny zájezdu s výjimkou safari v Tanzanii, kdy je v ceně zájezdu plná penze. Během pobytu na Zanzibaru a v Arushi je zajištěno ubytování se snídaní. Snídaně má kontinentální charakter – čaj, káva, džus + chléb s džemem a vajíčka upravená na různé způsoby. Často bývá podáváno i čerstvé sezónní ovoce. S dalším stravováním během dne je nápomocen průvodce, a to výběrem restaurace, příp. překladem jídelního lístku. Pro čas strávený v horách se dá většina jídla dokoupit ve větších městech. Do Afriky zatím není výrazná restrikce dovozu potravin, proto je možné vézt částečně i jídlo z domova, pokud se tak rozhodnete (suché salámy, klobásky, sladkosti, vitamíny, müsli tyčinky apod.) Kuchyně států východní Afriky nemá žádné „národní jídlo“. Nejběžnější pochoutkou je nyama choma – velká porce pečeného masa. Základem většiny jídel je jako příloha rýže nebo ugali (hutná kaše z kukuřičné mouky), maso je nejčastěji kuřecí, hovězí příp. kozí nebo skopové se zeleninovou směsí. V pobřežních oblastech je nejlepší dát si čerstvou rybu nebo mořské plody. Pro vegetariány je omezený výběr potravin, většinou ve formě těstovin. Všude je k dostání čerstvé ovoce dle sezóny (banány, ananas, papája, avokádo, mango, citrusové plody, kokosy, guava, passion fruit….) na tržištích je možno zakoupit i zeleninu – okurky, rajčata. Nejlépe je kupovat plody, které se dají loupat nebo okrájet, v ostatních případech je potřeba před konzumací plody omýt balenou vodou. Během cesty je možné téměř všude zakoupit balenou vodu (výjimkou jsou národní parky, pro tuto oblast se ale vodou předzásobíme v Arushi). Během treku v horách budeme odkázáni na přírodní zdroje. Národním nápojem je zde čaj, většinou s mlékem a hodně sladký. Káva je nejčastěji instantní. Na většině míst je k dostání džus z čerstvého ovoce a další nealkoholické nápoje – Coca Cola, Fanta, Sprite. Z alkoholických nápojů je běžně k dostání poměrně dobré pivo (keňský Tusker nebo tanzanská piva Kilimanjaro, Safari nebo Serengeti), populární je tanzanské Konyagi nebo keňský bílý rum Kenya cane. Voda z místních zdrojů se nedoporučuje používat ke konzumaci ani k čištění zubů. Nedoporučuje se konzumovat nápoje s ledem. Vodu je možné převařovat či dezinfikovat pomocí kapek či prášků. Na „vnitřní dezinfekci“ si můžete přibalit vzorek domácí pálenky, kterou doporučujeme přelít do plastikové láhve (menší hmotnost, nižší riziko rozbití).

Orientační ceny:
Jídlo v běžné turistické restauraci 15-25 USD, 1,5 l vody 1 USD, pivo 2-4 USD.

Doprava: Pro tento typ zájezdu využíváme kombinovanou dopravu (místní autobus z Nairobi do Arushe, pronajatá vozidla, na safari džípy s odklápěcí střechou, taxíky). Letecky se přesuneme z Arushi na Zanzibar, ze Zanzibaru zpět na pevninu do Nairobi a z Nairobi do Kampaly v Ugandě. Upozorňujeme na delší přejezd na úseku Murchison Falls-Fort Portal, který je nutné v rámci cesty absolvovat. Infrastruktura v Keni, Tanzanii i Ugandě je na výrazně nižší úrovni než v Evropě, je tedy třeba s určitým nepohodlím počítat.

Klimatické poměry: Africký kontinent svou rozlohou zasahuje téměř do všech známých klimatických zón. Území, které během našeho pobytu navštívíme, se nachází v blízkosti rovníku a má tropický charakter. Během akce se budeme pohybovat mezi extrémními rozdíly teplot. Denní maxima jsou v našich teplejších oblastech kolem 30 °C (Zanzibar), v nejvyšších polohách hor se naopak setkáme i s minusovými teplotami (na vrcholu Mt. Keni i –15 °C !!!) a sněhovou pokrývkou. Během safari se teploty pohybují v průměru kolem 25 °C, v noci teploty klesnou v průměru na 17 °C (na hraně kráteru Ngorongoro ve výšce přes 2 300m n.m. může být pokles teploty i výrazně vyšší, v noci kolem 5 °C). Zanzibar je klasickým příkladem tropů, teploty přes den se pohybují kolem 30 °C, přes noc výrazněji neklesají. Typická je i vysoká vzdušná vlhkost až 75 %. V Ugandě je vzhledem k vyšší nadmořské výšce o něco chladněji, teploty na Mt. Elgonu se v noci mohou blížit k nule. Průměrná teplota v Ugandě se bude pohybovat kolem 25°C. Až šestidenní předpověď počasí pro Mt. Keňu naleznete na: http://www.snow-forecast.com/

Jak se zabalit: Jako hlavní zavazadlo si můžete vzít buď velký pohodlný batoh (ideálně s prodyšným zádovým systémem, bederním pásem a integrovanou pláštěnkou, např. značky Deuter. Pokud využijete služeb nosičů, tak vám hlavní zavazadlo ponesou, ale skořepinový kufr by jim na zádech nebyl pohodlný. Počítejte s tím, že se povrch zavazadel odře a může i ušpinit, nosiči budou klást zavazadla na zem. V případě deště nosiči zavazadla zakrývají igelitovými plachtami, může se ale stát, že vám přes trhliny voda zateče až dovnitř. Je vhodné opatřit si nepromokavý vak na batoh. Budete potřebovat i menší turistický batoh cca 20-30 litrů na věci potřebné přes den (pití, fotoaparát, doklady, náhradní oblečení). Pro odkládání nepotřebných věcí před trekem (depozit v káthmándském hotelu) doporučujeme přibalit si jednoduchý vak či tašku. Za zvážení stojí i dalekohled.
Vybavení na trek: Klimatické podmínky během treku v horách jsou variabilní a je nutné počítat s rychle se měnícím počasím. Proto je potřeba mít kvalitní vybavení. Pro noclehy na treku je nutné mít vlastní stan. Nutný je teplý a lehký spacák (ideálně z kvalitního peří do minusových teplot cca -15°C – hodnota „komfort“, např. značka Sir Joseph), hodí se nepromokavý kryt na hlavní batoh či brašnu (je také výborným ochranným prostředkem proti oděru a prachu. Kvalitní karimatku. Doporučujeme i teleskopické trekové hole. Z oblečení budete pro nižší polohy potřebovat lehké bavlněné kalhoty, trička s krátkým rukávem, pokrývka hlavy (kšiltovka), pro vyšší polohy teplejší kvalitní trekové kalhoty, tričko s dlouhým rukávem, fleece mikina, nepromokavá goretexová bunda. Pro obzvlášť zmrzlé jedince možná malou skladnou lehkou péřovou nebo primaloftovou bundu (na večer). Šátek na krk, teplejší čepice, rukavice. Nejlepší variantou oblékání je tzv. vrstvení: vodě a větruvzdorná, prodyšná svrchní vrstva (s membránou goretex, např. značky Mammut, Millet), fleecová bunda, popř. izolace Polartec (např. značky Mammut, La Sportiva), spodní prádlo z funkčních materiálů (jemná hřejivá vlna Merino značky Icebreaker apod.). Kvalitní nepromokavé rozšlápnuté pohorky s goretex membránou (nohy vás na zájezdu nesou a jak se jednou udělá puchýř, těžko se při každodenní chůzi hojí), minimálně dvoje teplé vlněné ponožky, ochranné návleky. Na přezutí do lodže lehké tenisky nebo sandály. Z dalšího vybavení na cestu doporučujeme: LED čelovou svítilnu nebo baterku. Tuto použijete, pokud půjdete v noci na wc (a také, když si budete večer číst ve spacáku). Kvalitní sluneční brýle, opalovací krém s vysokým ochranným faktorem rychleschnoucí ručník, pro některé destinace také repelent, moskytiéru. Kapesní nůž. Lékárničku. Kvalitnější nádoba na vodu - univerzální plastová lahev, která je vhodná i pro přípravu horkých nápojů, např. značky Nalgene. Doporučujeme malou termosku do vyšších poloh, budete tak mít horký čaj stále po ruce. Pokud máte problémy se vstáváním, vezměte s sebou budík. Hodí se i toaletní papír (nikdy na wc nebývá) a papírové kapesníčky. Dětské vlhčené ubrousky na intimní hygienu, když není možnost sprchy. Tlustá kniha – v horách se chodí spát okolo 20h a kdo má problémy se spaním, rád si počte. Pokud si s vybavením nebudete jistí, asi nejlépe vám poradí specializovaní prodavači v síti prodejen HUDY. Zbytek pobytu pak strávíte převážně v tričku a kraťasech. Na safari je vhodné mít dlouhé oblečení ve světlých, přírodních barvách z prodyšných materiálů. Jako obuv se hodí sportovní sandály nebo tenisky. Pro chladnější noci na safari doporučujeme přibalit dlouhé kalhoty a mikinu. Důležitá je opět pokrývka hlavy (šátek, kšiltovka). Při pozorování zvířat na safari se hodí dalekohled. Pro pobyt u moře nezapomeňte zabalit plavky. Milovníci šnorchlování si mohou s sebou vzít vlastní masku a šnorchl. Toto vybavení je také možné na Zanzibaru zapůjčit za poplatek. Přibalte i repelent proti komárům.

Valutové vybavení: Nejvýhodnější měnou jsou americké dolary. V současné době lze směnit i EUR. Výhodnější jsou však stále dolary, protože s nimi lze platit i bez směny na místní měnu (výhodnější je samozřejmě cena v místní měně). Lepší kurz je za bankovky vyšších hodnot (50, 100), každopádně je dobré mít s sebou i pár bankovek malé hodnoty. Ideální jsou dolarové bankovky vydané v roce 2009 a novější. Za starší dolary je v Africe horší kurz nebo je nechtějí vůbec! Velkým problémem je mít s sebou dolary falešné (což už se také stalo). Doporučujeme měnit valutu v bance s patřičným potvrzením. Cenová hladina ve východní Africe je zhruba srovnatelná s úrovní cen u nás. Dražší jsou pouze některé labužnické prožitky. Vezená dolarová suma záleží na množství ochutnávek špičkové kuchyně a fakultativních aktivit: raft na Bílém Nilu cca 125 USD, potápění na Zanzibaru (cena ponoru závisí na celkovém počtu ponorů), přibližná cena 90 – 120 USD/2 ponory, šnorchlovací výlet na ostrov Mnemba 25-40 USD (včetně obědu a vybavení). Určitě vás také pohltí množství nabízených suvenýrů: zajímavých dřevořezeb makonde, bubnů, masek, batik. Na nezbytné výdaje doporučujeme částku od 850 USD výše.
Platební karty: Platební karty VISA a MasterCard jsou akceptovány v drahých hotelech, restauracích a některých obchodech se suvenýry. Při platbě kartou je většinou účtován poplatek ve výši 5% hodnoty zboží. Bankomaty jsou běžné ve velkých městech a turistických centrech (Nairobi, Arusha, Kamenné město – Zanzibar, Kampala). Poplatky za výběr záleží na vaší bance, doporučujeme předem si jejich výši zjistit. Stejně jako v jiných zemích třetího světa i zde je potřeba dbát zvýšené opatrnosti při použití karet, kvůli jejich možnému zneužití. Kartu je dobré si vzít jako pojistku, uvedené kapesné se doporučuje vzít v hotovosti.

Bezpečnost a kulturní pravidla: Země východní Afriky mají jako každá jiná africká země svá specifika. Je třeba vždy najít správnou rovnováhu mezi přehnaným riskováním a nevšímavostí. V zájmu bezpečí doporučujeme chodit ve větších městech ve skupinách, nechodit po setmění vylidněnými ulicemi a neupozorňovat na sebe nápadně nošenými šperky, fotoaparáty, kamerami. V rámci všech afrických zemí platí přísný zákaz fotografování státních budov, hraničních přechodů, policejních stanic, vojenských objektů, letišť atd. V případě porušení těchto zákazů hrozí fotografujícím osobám vysoké finanční pokuty, zabavení kamery nebo fotoaparátu a v horších případech i vězení. Vyvarujte se porušení těchto předpisů, riskujete postihy na vlastní odpovědnost!
Během celého zájezdu je vhodné mít stále na paměti, že jsme zde na návštěvě. Život zde plyne jiným tempem. Na vše nepředvídatelné vás upozorní zkušený průvodce. Když cestujeme, jsme vždy v nebezpečí, že za sebou necháme negativní dojem na místní obyvatele. V Africe se nikdy nepospíchá. Než si začnete s někým povídat, všichni ocení váš pozdrav. Vyhrajeme to se stálým rozesmátým pozdravem JAMBO! Další důležitou součástí je oblečení, které by nemělo být provokativní. Fotografování je citlivou záležitostí, vždy požádejte o souhlas. Uvědomte si, že jste v zemi jen hostem, a proto byste se měli přizpůsobit způsobu života a místním zvykům a pravidlům.

Personál: Průvodce zájezdu bude uveden v informačním dopise.


Praktické informace na cestu:

Elektřina: Dobíjení baterek do kamer je možné (mimo civilizaci - výstup na Mt. Keňa, safari, výstup na Elgon je potřeba dobít ve výchozím bodě). Napětí je 220 – 240 V. Zásuvky odpovídají anglické normě a vyžadují adaptér. Keňa a Uganda: 240 V a 50 Hz (3 ploché kolíky). Tanzanie: 230 V a 50 Hz (3 ploché kolíky nebo 3 kulaté kolíky).

Telefon: Na většině míst během cesty fungují mobilní telefony s českou SIM kartou všech operátorů (T-Mobile, O2, Vodafone), ale pokrytí není tak kvalitní jako u nás a signál není všude dostatečně silný. Občas dochází k problémům s přijímáním či odesíláním SMS zpráv. Bližší informace žádejte u svého operátora. Pokud budete častěji volat či psát SMS do EU, vyplatí se zakoupit SIM kartu místního operátora (cca 30 Kč).

Internet: Ve většině hotelů, kde nocujete, je k dispozici Wi-Fi připojení. Počítejte však s tím, že často je spojení přetížené a kvalita signálu kolísá.

Pošta: Známky do Evropy stojí cca 0,70$. Psaní obvykle dorazí do Evropy do týdne.


Poznámky:
a) Nemáte-li dosud náš katalog zájezdů na rok 2019, napište či zavolejte si o něj na uvedená kontaktní místa, rádi Vám ho bezplatně zašleme.
b) Změny údajů zde uvedených jsou vyhrazeny. Závazné a definitivní informace obdržíte v informačním dopisu, který přihlášení obdrží nejpozději 3 týdny před odjezdem (obvykle však dříve).
c) Vzhledem k zajišťování letenek doporučujeme nenechávat přihlašování na zájezd na poslední chvíli a hlásit se s předstihem.