Zde můžete zadat Váš e-mail pro pravidelné zasílání novinek.

 

Rádi Vám zašleme dárkový poukaz na zájezd či na částku.

Dárkový poukaz na zájezdy cestovní kanceláře NOMÁD
 

Parkování u letiště Praha

Nejlepší kancelář

Doporučujeme:

TOPlist
 
www.whitneytis.cz www.info-vysocina.cz
 
ZÁKLADNÍ INFORMACE O TRASE č. 1133 Z KATALOGU NA ROK 2019

MELANÉSIE A POLYNÉSIE - OSTROVY FIDŽI, TONGA, NOVÝ ZÉLAND A COOKOVY OSTROVY

Nezapomenutelná cesta na vzdálené tropické ostrovy nesčetných přírodních krás. Bílé pláže, odstíny modře oceánu u korálových útesů, přírodní koupaliště v jeskyních v džungli, skalní brány, mořské gejzíry, vodopády, ale i polynéský „Stonehenge“ a veselé hřbitovy… Na ostrovy, kde se z bývalých lidožroutů stali úžasní přátelští lidé, jejichž zvyky, obřady a hostiny budete moci poznávat. Bez obav! - budete na té správné straně a konzumuje se především vepřové. Cookovy ostrovy, jedno z nejodlehlejších a nám nejvzdálenějších míst. Rarotonga, tropický zelený kroužek uprostřed modrého nekonečna a *atol Aitutaki, pohlednicový ráj s lagunami a sněhobílým pískem. To v kontrastu s největším polynéským územím - drsným, ale nesmírně podmanivým Novým Zélandem… Hrátky s datovou hranicí - jak se vrátit v čase aneb fikce o zemích, kde zítra znamená již včera (a naopak) mohou být pravdivé!

PROGRAM ZÁJEZDU 1133 (SPOJENÍ ZÁJEZDŮ 1131 A 1124):

1.-3.den: Praha - Nadi. Oblet poloviny zeměkoule z Evropy přes Asii do jižního Pacifiku na hlavní ostrov Fidži - Viti Levu. Nadi: hinduistický chrám Sri Siva.

4.-7.den: Fidži. Viti Levu, Mamanuca. Viti Levu - hlavní a největší¨z Kanibalských ostrovů (Cookův příhodný název Fidži). Okolí Nadi: zahrady Spícího obra plné orchidejí, Viseisei - nejstarší vesnice na ostrově. Britské bunkry s děly z 2. světové války. Korálové pobřeží: Natadola - nejlepší pláž ostrova. N.P. Sigatoka s mohutnými písečnými dunami. Výlet do vnitrozemí: lidožroutské tradice a výhled z pevnosti Tavuni nad řekou Sigatoka, domorodé vesnice s keramickou dílnou, procházka dešťovými pralesy k vodopádu, možnost koupání. Výlet lodí po souostroví Mamanuca s barbecue a občerstvením na ostrov Monuriki, kde se mj. natáčel film Trosečník s T. Hanksem: koupání a šnorchlování.

8.-14.den: Tonga. Tongatapu, Fafa. Přelet do království Tonga na největší ostrov Tongatapu. Hlavní město Nuku´alofa (Místo Lásky): královský palác, vládní budovy, hrobky královské dynastie Tupouů, tržnice s neobvyklými plodinami, tapou a jinými exotickými suvenýry. Uvidíme opět krále na nedělní mši? Okruh po ostrově. Stromy obalené „létajícími liškami” - posvátnými obřími netopýry kaloni, Mu´a: královské pohřebiště. „Pacifický Stonehenge” Ha´amonga ´a Maui: Trilithon ze 40-tunových korálových balvanů. Krápníková jeskyně Anahulu s jezírky na koupání. Mořské gejzíry v Mapu´a Vaca Blowholes. Vyhlášený západ slunce na nejkrásnější pláži Ha´atafu. Večírek v resortu na Pláži lásky s polynéskou show, tanečky a hostinou s pečeným prasátkem. Obřad přípravy opojné kavy a její společenská konzumace. Celodenní výlet (s obědem) lodí na rajský ostrůvek Fafa: koupání a šnorchlování. Přelet na Nový Zéland a dále na Cookovy ostrovy.

15.-21.den: Cookovy ostrovy. Rarotonga, *Aitutaki. Hlavní ostrov Rarotonga. Okružní jízda kolem ostrova. Centrum souostroví Avarua: návštěva parlamentu. Nejlákavější pláž Muri, oblouk motu s bílým pískem, lagunou a vulkanickými ostrůvky, mystická Black Rock spojená se záhrobím. „Ostrovní noci“ s tradičními polynéskými tanci, hudbou a pokrmy. Pro zájemce přechod ostrova přes jeho dominantu - špičatou Jehlu (413 m) nebo možnost hlubokomořského rybolovu mahi-mahi, wahoo, tuňáků či merlinů. *Možnost celodenního leteckého výletu na atol Aitutaki s plavbou po jeho pohádkové laguně. Nenechte si ujít! - bez nadsázky jde o jeden z nejkrásnějších ostrovů planety (ideální též pro svatební cestu!). Návrat na Nový Zéland (získaný den cestou zpět ztratíme).

22.-26.den: Nový Zéland. Severní ostrov. Poloostrov Coromandel: rozeklané mořské útesy, liduprázdné kaňony řek, přepychové písečné pláže. Impozantní pobřežní jeskyně Katedrála, Hot Water Beach, kde si sami vykopete svoji termální tůňku. Matamata a okolí - kulisy Hobitína a Kraje (Pán prstenů). Rotorua: bahenní sopky, gejzíry, maorské zpěvy a tance. Te Wairoa - novozélandské Pompeje, sopečná jezera. Měsíční krátery, divoké peřeje Huka na řece Waikato. Jezero Taupo, největší v Oceánii. N.P. Tongariro: „nejkrásnější jednodenní trek na světě“ pod sopkou Ngauruhoe (2291 m) s fantastickými výhledy na zasněžené štíty, lávové pouště a jezera. Hora Osudu z Pána prstenů - z Hobitína do Mordoru za 3 dny! Krasové jeskyně Waitomo se světélkujícími červy. Scénická Marokopa Road: skalní brána, jeskyně, vodopády. Návrat do Aucklandu.

27.-28.den: Auckland - Praha. Návrat domů.


*Volitelný výlet: 6-denní plavba po ostrovech Yasawa a Mamanuca.

Prodloužení zájezdu 1131, popř. 1132 či 1133 o týden. Šestidenní plavba z Nadi (Port Denarau) po ostrovech souostroví Yasawa a Mamanuca, plná penze na lodi. Program výletu předchází hlavnímu programu.

1.-3.den: Praha - Nadi. Přílet na Fidži.

4.-5.den: Nacula, Sawa-i-Lau, Blue Lagoon. Plavba katamaránem z Port Denarau na severní Yasawy. Ostrov Nacula: krásné bílé pláže, možnost návštěvy ostrova Sawa-i-Lau s plaváním v legendárních podmořských jeskyních nebo šnorchlování v Modré laguně, proslavené stejnojmenným romantickým filmem.

6.-7.den: Střední Yasawy. Ostrovy Naviti nebo Drawaqa, šnorchlování na útesech s nadějí na obří manty, návštěva domorodých vesnic a rodin, ukázky melanéského kulinářství.

8.-9.den: Ostrovy Mamanuca. Jízda na kajaku, šnorchlování nebo potápění u malých ostrůvků na některých z nejkrásnějších korálových útesů Fidži. Návrat do Port Denarau.

10.den: Nadi. Spojení se skupinou (3.den hlavního programu).

Termín: 9.11. - 18.11. 2019
Cena: 35 890,- Kč

V ceně je: 6-denní plavba katamaránem s plnou penzí a ubytováním po 2 osobách na ostrovech v bungalovech (resp. v tradičních obydlích bure), 2x noc v hotelu v Nadi (se snídaní). Český průvodce, místní průvodci, zdravotní připojištění, informační materiály a DPH. 1-lůžkový pokoj za příplatek 11 700 Kč.

Pozn. V termínu, programu i ceně může dojít k drobným změnám následkem případných změn v letových řádech pacifických aerolinek, popř. v dostupnosti letů (aktuální informace v CK nebo na www.nomad.cz).


Délka tras: letadlem 47 000 km, po zemi 1200 km, loděmi 100 km, pěšky 6x 3-12 km (volitelně)
Počasí: vzduch 26-30 °C, voda 26-28 °C, na NZ cca o 5-10 °C
Nástupní místo: Praha

Termín (1133): 16.11. - 13.12. 2019
cena v Kč: 166 490,-

V ceně je: Doprava. Výlet lodí po ostrovech Mamanuca se šnorchlováním, výlet lodí na ostrov Fafa, 2x celodenní výlet na Viti Levu a 1x okružní výlet po Tongatapu. Polynéská show a večeře na Tonze. Okružní výlet po Rarotonze. Ubytování a strava. Český průvodce, místní průvodci dle potřeby, zdravotní připojištění, informační materiály a DPH. Doprava: Kompletní letecká doprava včetně letištních tax a poplatků, pozemní (pronajatá auta/minibusy s místními řidiči, taxi nebo na Rarotonze skútry). Ubytování: 1133: 24x hotely resp. motely (především na NZ), bungalovy (2-lůžkové pokoje s příslušenstvím, často s bazény, na NZ a Rarotonze obvykle s možností přípravy stravy, kávou a čajem). 1-lůžkový pokoj za příplatek - 1133: 40 400 Kč (24x). Strava: 10x snídaně, na Fidži 1x barbecue oběd, občerstvení a obřad pití kavy (na lodi), na Tonze 1x oběd (na lodi) a 1x polynéská večeře (v resortu - švédský stůl). *Návštěva Aitutaki je volitelná a platí se až na zájezdu v místní měně (cca 500 NZD).


Všeobecné informace:

Pasy a víza: K účasti na zájezdu potřebujete cestovní pas platný nejméně dalších 6 měsíců. Se všemi z navštívených zemí máme bezvízový styk, není tedy třeba žádná víza vyřizovat. Doporučujeme pořídit si před cestou fotokopie všech osobních dokladů. Současně je praktické mít tyto dokumenty naskenované a přístupné z internetu. Zjednoduší to vaši situaci při případné ztrátě cestovního dokladu.

Zdravotní připojištění: V ceně zájezdů (pokud není uvedeno jinak) je „zdravotní připojištění“. Jde o cestovní pojištění L5O+ od UNIQA pojišťovny, a.s. Zahrnuje úhradu léčebných výloh do výše 3 500 000 Kč v zahraničí se zajištěním nepřetržité základní asistenční služby, pojištění léčebných výloh, akutního zubního ošetření a repatriace do ČR. Dále náklady na vyslání opatrovníka, předčasný návrat z cesty, právní pomoc, náklady ze ztráty dokladů, odškodnění zdržení při únosu autobusu či letadla a zprostředkování finanční pomoci do 100 000 Kč. Zachraňovací náklady do výše 1 050 000 Kč. Pojištění odpovědnosti za újmu na zdraví a věci třetí osoby do 2 000 000 Kč. V ceně je také pojištění základních sportů - cyklistika, horské kolo (ne horský sjezd) a vysokohorská turistika do 5000 m (bez náčiní). Přesné podmínky najdete na: www.nomad.cz/pojisteni/podminky.pdf nebo na www.uniqa.cz. Pokud chcete na zájezdu provozovat rizikové sporty (mnohé jsou dle všeobecných podmínek UCZ/Ces/18 nepojistitelné), raději se informujte o možnostech pojištění předem v CK. Při škodní události kontaktuje zákazník neprodleně asistenční službu, která mu pomůže s jejím řešením. Poté v případě vzniku nároku na pojistné plnění neprodleně zákazník vyplní formulář o této události na: https://www.uniqa.cz/hlaseni-skod-cestovani/ Tento formulář vytiskne a zašle k potvrzení do Cestovní kanceláře NOMÁD s.r.o., která ho zkontroluje, potvrdí a pošle jemu zpět. Vyplněný dotazník s tímto potvrzením zákazník pošle poštou pojišťovně UNIQA neprodleně po návratu ze zájezdu. Zákazník byl zvláště upozorněn na tučně zvýrazněné výluky a informace ve všeobecných podmínkách (UCZ/Ces/18) na www.uniqa.cz/jednorazove-cestovni-pojisteni/.
Cestovní pojištění, které je v ceně zájezdů se nevztahuje na pojištění stornopoplatků, trvalých následků úrazu, zavazadel, doplňkové asistence a odpovědnosti za škodu. Proto naše kancelář nabízí KOMPLEXNÍ PŘIPOJIŠTĚNÍ za zvýhodněnou cenu, které lze objednat jen s přihlášením zájezdu a zaplatit v první zálohové platbě:

do Evropy:
• 33 Kč/os./den (s pojištěním 80% storna do 30 000 Kč), či
• 53 Kč/os./den (s pojištěním 80% storna do 80 000 Kč)

pro Svět bez USA a Kanady
• 52 Kč/os./den (s pojištěním 80% storna do 30 000 Kč), či
• 72 Kč/os./den (s pojištěním 80% storna do 80 000 Kč)

do USA či Kanady
• 77 Kč/os./den (s pojištěním 80% storna do 30 000 Kč), či
• 97 Kč/os./den (s pojištěním 80% storna do 80 000 Kč)

• 117 Kč/os./den (s pojištěním 80% storna do 120 000 Kč) pro USA a Kanadu, či 92 Kč/os/den (s pojištěním 80% storna do 120 000 Kč) pro zbytek světa.

Na náročné cesty ve výškách nad 5000 m je třeba speciální pojištění (členství cca 1700 Kč/rok) www.edelweiss.cz.

Komplexní připojištění: si můžete přikoupit JEN SOUČASNĚ S PŘIHLÁŠENÍM NA ZÁJEZD A UHRADIT SOUČASNĚ SE ZÁLOHOU! Cena komplexního pojištění vznikne součinem dní a částky na den zájezdu. Komplexní připojištění zahrnuje navíc: Úrazové pojištění - trvalých následků úrazu do 300 000 Kč a smrti do 150 000 Kč. Nemocniční odškodné 150 Kč/den a pojištění zavazadel do 15 000 Kč (škoda na jedné věci do 5 000 Kč). Pojištění stornovacích poplatků do 80% skutečných nákladů max. 30 000 Kč (nebo do 80 000 Kč, nebo do 120 000 Kč) - nemůžete-li nastoupit na cestu z důvodu úrazu nebo akutního onemocnění, úmrtí pojištěného či jediného spolucestujícího aj. Přesné podmínky pojištění, věková omezení, další omezení atd. jsou v UCZ/Ces/18 a najdete je na www.uniqa.cz, nebo www.nomad.cz/ pojisteni/podminky.pdf.

Zdraví: Polynésie není ze zdravotního hlediska nikterak mimořádně nebezpečnou oblastí. Vzhledem k její poloze v tropickém pásu je přesto třeba věnovat ochraně zdraví zvýšenou pozornost, především kvůli přechodu z téměř podzimní Evropy do horkého léta. Obecně doporučujeme očkování proti žloutence (hepatitida A). Zkontrolujte si, zda Vám neuplynula doba účinnosti očkování proti poliomyelitidě (dětské obrně) a tetanu (přeočkování u obou vždy po 10 letech). Malárie se v Polynésii nevyskytuje, nepříjemní komáři však bohužel občas ano.

Ubytování: Ubytováni budete v hotelech, resp. motelech i bungalovech. Spát budete ve dvoulůžkových pokojích s příslušenstvím, obvykle s bazény a možností přípravy stravy, kávy a čaje. 1-lůžkový pokoj za příplatek - 40 400 Kč.

Strava: Na Cookových ostrovech a Novém Zélandu není strava v ceně zájezdu. Součástí ubytování na Fidži a na Tonze jsou snídaně, při výletu lodí na Fidži i barbecue oběd, občerstvení a obřad pití kavy (na lodi), na Tonze 1x oběd (na lodi) a 1x polynéská večeře (v resortu - švédský stůl).. Další strava není v ceně zájezdu a každý účastník si ji zajišťuje sám. Snídaně nejsou vždy součástí ubytování, ne všechny hotely snídaně poskytují, proto je možné, že snídat budete v blízkém okolí hotelu.
Západní Polynésie v tomto směru patří mezi velmi drahé oblasti (pravidelně bývá řazena na ta úplně nejpřednější místa v žebříčcích zemí podle výšky cen). Celková cenová hladina je minimálně srovnatelná s USA a Západní Evropou a v řadě případů (např. ubytování a služby) je vyšší. V případech jako je např. nákup potravin v supermarketech či veřejná doprava, tedy tam, kde nejde o turistický ruch, ale o služby určené nepříliš movitým původním místním obyvatelům, je však vcelku přijatelná. Navíc kolem silnic postávají prodavači s ananasy, melouny, kokosovými ořechy a dalšími druhy ovoce a zeleniny a jejich ceny bývají ještě nižší než v obchodech. Nemusíte se proto bát, že budete trpět nedostatkem vitamínů. Navzdory nákupům v supermarketech přesto není od věci vzít si s sebou alespoň něco málo potravin - lehké kalorické dobroty k načerpání energie (čokoládu, müsli tyčinky, sušené ovoce apod.) a instantní polévky. S sebou můžete vzít i rozpustné nápoje (např. šumivé rozpustné vitaminové či minerální tablety do vody) a posilující energeticky hodnotné látky (hroznový cukr apod.) Na většině míst (v bungalovech) bude k dispozici kuchyňka. Pro případy, kdy nebude možné si uvařit v místě ubytování, doporučujeme vzít si s sebou ponorný vařič pro přípravu polévek, kávy nebo čaje.
Lety přes Auckland: Na Nový Zéland je zakázáno dovážet jakékoliv potraviny!!! To se 100% vztahuje i na čaj a kávu, semena či cokoliv živočišného nebo rostlinného původu. Vyplatí se v této záležitosti celní předpisy nepodceňovat a nezpůsobit si tak zbytečné a nepříjemné problémy! Porušení se trestá neuvěřitelně vysokými pokutami a většinou má za následek nevpuštění do země, tudíž deportaci zpět do ČR na vlastní náklady. To je myšleno vskutku vážně - celní/imigrační úředníci jsou nekompromisní !!!

Doprava: Po trase zájezdu se budeme pohybovat nájemními dopravními prostředky. Mezi ostrovy letecky, po ostrovech využijeme auta, taxi a minibusy, na Rarotonze skútry. Budete také podnikat výlety lodí po ostrovech Mamanuca se šnorchlováním, výlet lodí na ostrov Fafa, 2x celodenní výlet - Viti Levu, okružní výlety - 1x Tongatapu.

Klimatické poměry: Očekávejte teplé počasí s velkou vlhkostí vzduchu a častými dešti, přeháňkami či tropickými bouřemi. Nejvíce jich lze očekávat v období dešťů od října do března, kdy na ostrovech panuje léto. Po zbylou část roku již tolik neprší a teploty jsou celkově stabilnější. Průměrná teplota se v teplejším období od listopadu do března pohybuje okolo 28°C, v období chladnějším od dubna do října kolem 25°C.
Na Cookových ostrovech jsou příjemné teploty, ochlazované pasáty, které vanou během celého roku. Průměrná teplota se v teplejším období od listopadu do března pohybuje okolo 28°C, v období chladnějším od dubna do října kolem 25°C.
V listopadu v jižním Pacifiku končí suché a trochu chladnější "zimní" období a začíná vlhké a teplé "léto". Ve skutečnosti je však rozdíl v teplotách zanedbatelný, větší roli ale nehraje ani postupně narůstající množství srážek. Jde o statistický údaj, to tedy neznamená, že je to nevyhnutelné a zaručeně to právě letos vyjde zcela podle předpokladů. Listopad a prosinec patří mezi srážkově průměrné měsíce. Nejsušší jsou červenec a srpen, nejdeštivější leden (Cookovy ostrovy) až březen. Zatímco setrvalejší několikadenní srážky by byly mimořádnou událostí a pokud by nás taková situace postihla, mohli bychom hovořit o veliké smůle, s odpoledními tropickými bouřkami z tepla, doprovázenými vydatnými, ale krátkodobými lijáky, je třeba počítat a připravit se na ně. Jsou totiž pro Tichomoří typické i v tzv. období sucha. Na všech ostrovech se denní maxima pohybují v průměru kolem 26-30 °C (jako příklad: Samoa a Fidži je statisticky o něco málo teplejší než Rarotonga, rozdíl však není nijak výrazný), noční minima jen lehce klesají k 20-25 °C. Odpolední horka navečer ochlazuje větřík, polynésany nazývaný hupe, který padá z hor dolů na pobřeží. Vysoká vlhkost vzduchu a tropické teploty způsobují, že polynéské a melanéské klima chvílemi může připomínat prádelnu.

Jak se zabalit: Protože přesuny mezi ostrovy budete absolvovat se všemi zavazadly, je pro tento zájezd zcela nevhodným a nepraktickým zavazadlem kufr či taška do ruky. Doporučujeme Vám kufr na kolečkách nebo velký batoh na záda, popř. na všechny Vaše věci a malý batoh pro denní výlety a do letadla. Vzhledem k přepravním předpisům leteckých společností je nutné dodržet váhový limit zavazadel!
Zájezd není zase tak dlouhý a většinu dní bude teplo, proto je zbytečné vybavovat se přehnaným množstvím šatstva. S sebou si vezměte pláštěnku, popř. i deštník, lehčí neklouzavou sportovní obuv na pěší výlety, sandály, popř. i žabky a samozřejmě plavky. Množství oblečení nepřehánějte, především ať to je lehké letní, které lze snadno přeprat, rychle schne a nepotřebuje žehlení. Uvědomte si, že při místních klimatických poměrech budete mokří od deště či propoceni z horka do několika minut. Vhodná může být lehká deka (prostěradlo, přehoz…) - kromě přikrývání, i pro pobyt na pláži nebo jako ochrana před sluncem.
Z dalších potřebných věcí na cestu připomínáme tmavé brýle (a náhradní dioptrické brýle), opalovací krém s vyšším UV filtrem, nůž (ale ne s sebou do letadla!) a další předměty (ponorný vařič), hygienické potřeby včetně ručníku, repelent a základní léky nebo léky, které pravidelně užíváte. Vzhledem k barevné nádheře korálů i pestrému životu pod hladinou by se určitě hodily potápěčské brýle a šnorchl (popř. i ploutve), je však jasné, že místo se pro ně bude hledat dost těžko a navíc se dají většinou půjčit na místě.
Vhodné jsou boty do vody. Poranění od korálů se totiž špatně hojí.
Na všech navštívených ostrovech používají jiný typ zásuvek než je u nás, tzv. britský (kulatá zástrčka s trojicí hranatých kolíků v uspořádání do obráceného Y - můžete se s nimi setkat např. i v Číně nebo Argentině) ale při stejném napětí (230-240 V) - viz www.zasuvky.hw.cz kde najdete i obrázky zástrček a zásuvek. Proto nezapomeňte na příslušné redukce (majitelé videokamer, ponorných vařičů, holicích strojků apod.). Někde se můžete setkat i s „americkým“ (resp. „japonským)“ typem zásuvek na 110/120 V.
Ohledně použití mobilních telefonů - nejlépe uděláte, když se budete informovat u vašich operátorů, protože u každého nejsou roamingové služby totožné. Obecně platí, že bez problémů by vám mobily měly fungovat na Cookových ostrovech.
Wifi připojení, popř. internetové kavárny s počítači jsou na řadě míst. Rozhodně ale nebývá zvykem aby bylo zdarma a musí se za něj platit poměrně dost peněz (v řádu několika dolarů za hodinu připojení).
Možná nebude od věci si připomenout doby (překvapivě ne až tak vzdálené!), kdy člověk dokázal docela dobře existovat i bez všudypřítomného mobilu a internetu.

Valutové vybavení: Na ostrově Tonga je měnou pa'anga (TOP), fidžijský dolar na Fidži (FJD).
Na Cookových ostrovech a NZ se platí novozélandským dolarem (NZD). 1 NZD = cca 15 Kč.
Nejvhodnější měnou na tento zájezd jsou US dolary, které si na místě vyměníte. Na stravu počítejte s částkou cca 15-25 USD/den tzn. celkem 400-700 USD za zájezd. Počítejte také s určitou částkou na vstupné do navštívených míst (není v ceně zájezdu), suvenýry a s finační rezervou pro případ zdravotních obtíží. Na samotné památky nebudete potřebovat mnoho valut, bude ovšem záležet na vás kolik a které volitelné výlety a akce si vyberete.
Nejlepší je samozřejmě, pokud si na cestu seženete přímo novozélandské dolary (alespoň z části), které jsou v této části Tichomoří respektovaným platidlem. Univerzálně nejlepší měnou jsou americké dolary, všude akceptované, zároveň i vhodné pro drobné bakšišné (bankovky vždy působí důstojněji). Máte-li ale eura či jiné volně směnitelné měny, samozřejmě je bez problémů uplatníte také, pouze snad za mírně vyšší směnárenské poplatky.
Zároveň se na letištích na Rarotonze v Apii při odletu platí odletové taxy, které si platíte sami. Na Rarotonze cca 55 NZD. Pozor! - nezaměňujte je s mnohem vyššími letištními taxami, které máte v ceně zájezdu zahrnuty!
Na většině míst uplatníte platební karty. Jak pro platbu nákupů tak pro výběr místní měny v bankomatech. Stejně však doporučujeme přivézt si alespoň část valut v hotovosti. Novozélandští celníci někdy mají potřebu přesvědčit se o vaší solventnosti a cash je pro takový případ lepším prostředkem než platební karta.

Personál: Průvodce zájezdu bude uveden v informačním dopise.


Praktické informace na cestu - Fidži (patří do Melanésie):

Elektřina: 220V/50 Hz, adaptér nutný.

Telefon: Většina veřejných telefonů na Fidži funguje na telefonní karty, které si můžete zakoupit v hodnotě od 3 do 50 F$. Aktuální stav roamingových smluv si ověřte u vašeho operátora.

Internet: Ve větších sídlech je kvalita připojení k internetu dobrá. Internet je dostupný nejen v kavárnách a kioscích, ale začínají se objevovat i veřejné Wi-Fi.

Pošta: Úřední hodiny mají na fidžijských poštách od 8:00 do 16:30 v pracovní dny. Na ostrovech funguje téměř 60 pošt.


Praktické informace na cestu - Francouzská Polynésie (patří sem Tonga):

Elektřina: 220V 60 Hz, užívají se zde převážně 2 typy zásuvek. Se 2 kulatými kolíky nebo se 2 plochými kolíky.

Telefon: Na ostrovech lze použít telefonních budek na karty. Volání z hotelů bývá drahé. Na místě je možné si zapůjčit mobilní telefon, což bývá výhodnější než roamingový tarif Francouzská Polynésie - ČR.

Internet: Internetové kavárny naleznete ve většině měst v Polynésii.

Pošta: Pošta do Evropy bývá většinou doručena za 8 dnů.


Praktické informace na cestu - Nový Zéland:

Elektřina: Napětí v síti je 230 V a zásuvky vyžadují tři kolíky. Budete potřebovat adaptér.

Telefon: Telefonní automaty jsou ve všech větších městech. Mobilní telefony na Novém Zélandu fungují spolehlivě.

Internet: Internet je dostupný ve všech velkých městech a ve většině malých. Pro podrobnosti se informujte v návštěvnických centrech. V poslední době mnoho institucí nabízí i WIFI připojení.

Pošta: Chcete-li poslat dopis leteckou poštou do Evropy, USA, Velké Británie či Kanady, bude vás to stát NZ$2 (US$1.40). Pohled přes moře potom vyjde na NZ$1.50 (US$1.05).


Poznámky:
a) Nemáte-li dosud náš katalog zájezdů na rok 2019, napište či zavolejte si o něj na uvedená kontaktní místa, rádi Vám ho bezplatně zašleme.
b) Změny údajů zde uvedených jsou vyhrazeny. Závazné a definitivní informace obdržíte v informačním dopisu, který přihlášení obdrží nejpozději 3 týdny před odjezdem (obvykle však dříve).
c) Vzhledem k zajišťování letenek doporučujeme nenechávat přihlašování na zájezd na poslední chvíli a hlásit se s předstihem.