Zde můžete zadat Váš e-mail pro pravidelné zasílání novinek.

 

Rádi Vám zašleme dárkový poukaz na zájezd či na částku.

Dárkový poukaz na zájezdy cestovní kanceláře NOMÁD
 

Parkování u letiště Praha

Nejlepší kancelář

Doporučujeme:

TOPlist
 
www.whitneytis.cz
ZÁKLADNÍ INFORMACE O TRASE č. 1161, 1162, 1163 Z KATALOGU NA ROK 2019

CESTA KOLEM SVĚTA ZA 40 (VLASTNĚ 41) DNÍ: THAJSKO - AUSTRÁLIE - NOVÝ ZÉLAND - FRANCOUZSKÁ POLYNÉSIE - USA - PERU - CHILE - VELIKONOČNÍ OSTROV - BRAZÍLIE

Pouhá polovina doby, kterou potřeboval Phileas Fogg (a jen 26, resp. 27 dní dovolené!) a máte planetu procestovanou kolem dokola. Kromě Evropy i 4 další kontinenty včetně mnoha nejvyhledávanějších turistických atrakcí! A to ještě jeden den dostanete od Matky Země grátis - díky tomu, že pocestujete na východ, bude zájezd trvat 41 dní, i když kalendářně jen 40. Vynikající poměr navštívených destinací a ceny. V malých skupinách od 6 osob. Český delegát/průvodce po celou dobu zájezdu. Bohatý program přímo v ceně, žádné nevyhnutelné fakultativní pasti!

PROGRAM ZÁJEZDU:

1.-3.den: Praha - Bangkok (Thajsko). Let do jihovýchodní Asie, do thajské metropole Bangkoku: Plovoucí trhy, královský palác s Wat Phra Kaeo (Chrámem smaragdového Buddhy), Wat Pho s pozlacenou sochou ležícího Buddhy, Chrám úsvitu Wat Arun aj.

4.-9.den: Sydney, Cairns (Austrálie). Přelet do Sydney. Přístav se světoznámou Operou (exkurze) a mostem Harbour Bridge, historická čtvrť Rocks. Možnost prohlídky Akvária, Botanické zahrady, Čínské čtvrti nebo živého Darling Harbour. Alternativně slavná pláž Bondi s koupáním a procházkou. Přelet do Austrálie. Cairns: Výlet na Velký bariérový útes: možnost šnorchlování, glassboatu. Procházka tropickým deštným pralesem.

10.-14.den: Auckland, Rotorua, N.P. Tongariro, Waitomo (Nový Zéland). Přelet na Nový Zéland, okruh po Severním ostrově. Největší město Auckland. Geotermální oblast Rotorua: gejzíry, bahenní sopky, maorská kultura. Vstup do geotermálního parku Wai-O-Tapu v ceně. Kolem jezera Taupo do N.P. Tongariro. Možnost pěšího výletu do blízkosti sopek, např. po trase „nejkrásnějšího jednodenního treku na světě“ pod sopkou Ngauruhoe (Horou Osudu z Pána prstenů) s fantastickými výhledy na zasněžené štíty, lávové pouště a jezera. Krasové jeskyně Waitomo se světélkujícími červy. Návrat do Aucklandu.

15.-19.den: Tahiti, Bora Bora (Francouzská Polynésie). Let přes jižní Pacifik na Tahiti a na „nejkrásnější ostrov světa“ Bora Bora: Strmé sopečné štíty nad mnohobarevnou lagunou, údolí s ibiškovými květy, korálové bariéry a pohádkové pláže. Odpočinek „v ráji“ v hotelu u pláže s možnostmi fakultativních výletů - např. lodí po laguně kolem ostrova s koupáním se žraloky a rejnoky, šnorchlováním s hejny barevných tropických ryb a hostinou na písečném motu s tradičními polynéskými písněmi.

20.-22.den: Las Vegas, Los Angeles (USA). Let Pacifikem přes rovník do Severní Ameriky. Světová metropole hazardu - blyštivý Las Vegas. Noční život ve víru zábavy, pokušení v kasínech nebo odpočinek v hotelu na hlavní třídě. Krátký přelet do „Města andělů“ Los Angeles. Možnost návštěvy legendárního Hollywoodu či Beverly Hills.

23.-29.den: Lima, Cuzco, Machu Picchu (Peru). Zpět na jižní polokouli do Peru. Lima (UNESCO): prezidentský palác, katedrála s ostatky dobyvatele Pizarra. Přelet do And do téměř 3000 m n.m. „Pupek světa“ Cuzco (UNESCO): katedrála, „Skála o 12 úhlech“, velkolepé incké pevnosti Sacsayhuaman, Ollantaytambo, chrám Slunce Coricancha, posvátné místo Inků - nekropole Quenko. Údolí řeky Urubamby, jedné ze zdrojnic Amazonky. Pisac vyhlášený svými trhy. Působivá jízda výletním vlakem do Aguas Calientes. Machu Picchu (UNESCO), zapomenuté incké město v džungli - jeden z novodobých sedmi divů světa. Možnost výstupu na přilehlý vrch Huayna Picchu s nádherným výhledem.

30.-35.den: Santiago de Chile, Velikonoční ostrov (Chile). Přelet do hlavního města Chile Santiaga: prezidentský palác La Moneda, rušné náměstí Plaza de Armas s katedrálou, tržnice, „kafe s nohama“. Přelet na ostrov Rapa Nui, nám známější jako Velikonoční: 887 obřích kamenných soch moai, krátery sopek, útesy s divokým příbojem, lávové tunely, jeskyně, eukalyptové háje. Kráter Rano Kau, Orongo - vesnice kultu ptačího muže. „Továrna na výrobu soch“ - lom v Rano Raraku. 15 soch na spektakulárním Ahu Tongariki, Ahu Akivi, Ahu Te Pito Kura s Pupkem světa, jeskyně Ana Te Pahu, struskový lom Puna Pau, odkud pocházejí pukaa („klobouky“) soch aj. Koupání pod moai na bělostné pláži Anakena s palmovým hájem. Možnost pěší či cykloturistiky, pronájmu kol, motorek či koní nebo návštěvy show s tanci původních obyvatel. Přelet zpět do Santiaga a dále do Brazílie.

36.-39.den: Rio de Janeiro (Brazílie). Město nejslavnějšího karnevalu a samby - Rio de Janeiro. Výlety na vrcholy Pao de Açúcar (Homole cukru, 396 m) a na Corcovado (Hrbáč, 710 m) s legendární sochou Krista. Odpočinek na slavných plážích Copacabana a Ipanema… Vždyť „kdo nebyl v Riu, jako by nežil!“

40.-41.den: Rio de Janeiro - Praha. Odlet zpět do Evropy.

Pozn. Bližší info a podrobnější program na www.nomad.cz

Pozn. V termínu, posloupnosti dnů programu i v ceně může dojít k mírným změnám následkem případných změn v letových řádech, popř. v dostupnosti a ceně letenek (aktuální informace v CK nebo na www.nomad.cz). Doporučujeme včasné přihlášení!

Pozn. V případě zájmu je možné prodloužení akce o Vietnam (na začátku) a o vodopády Iguaçú, popř. o Amazonii (na konci). Délka a cena programu bude upřesněna dle zájmu účastníků.

Délka tras: letadlem 68 000 km, po zemi 1800 km, pěšky 5x 4-10 km (volitelně)
Počasí: vzduch 18-32 °C, voda 25-29 °C
Nástupní místo: Praha

Termín (1161): 4.3. - 12.4. 2019
cena v Kč: 347 990,-

Termín (1162): 15.9. - 24.10. 2019
cena v Kč: 347 990,-

Termín (1163): 2.3. - 10.4. 2020
cena v Kč: 350 990,-

V ceně je: Doprava. Výlety, exkurze, aktivity a vstupné dle programu. Ubytování a snídaně. Český delegát (někdy i průvodce, řidič), místní průvodci a řidiči dle potřeby, zdravotní připojištění, informační materiály a DPH. Doprava: Veškerá mezinárodní a vnitrostátní letecká včetně letištních tax a poplatků. Všechny letištní transfery. Pronájem auta/vanu s pojištěním na Novém Zélandu. Nájemní i veřejná všeho druhu (auto či minibus, autobus, vlak, metro, tuk tuk i loď). Ubytování: 35x v hotelech 3*-3,5* ve 2-lůžkových pokojích. 1-lůžkový pokoj na vlastní přání nebo při nemožnosti doobsadit 2-lůžkový pokoj jiným účastníkem za příplatek 45 000 Kč (35x). Možnost ubytování v 4* hotelech za příplatek. Strava: 35x snídaně. V ceně nejsou fakultativní výlety, služby nezahrnuté v programu a případné místní odletové taxy.


Všeobecné informace:

Pasy a víza: K účasti na zájezdu je zapotřebí cestovní pas platný nejméně dalších 6 měsíců po skončení zájezdu.
USA: Pro cestování do USA musí každý cestující, včetně nezletilých dětí, vyplnit registrační formulář ESTA a mít vlastní platný cestovní pas se strojově čitelnými údaji a nosičem dat s biometrickými údaji, který je platný ještě 6 měsíců po návratu. Nebo mít platné americké vízum.
„Od 21.1.2016 platí změněné podmínky pro cestování v rámci bezvízového styku tzv. Visa Waiver Program nebo ESTA. Pokud občan ČR cestoval kdykoliv po 1.3.2011 do Iráku, Íránu, Jemenu, Libye, Somálska, Sýrie a Súdánu, nemůže k cestě do USA využít Visa Waiver Program resp. ESTA, ale musí na Velvyslanectví USA požádat o vízum. Několik měsíců před zájezdem od Vás budeme potřebovat potvrzení, že jste v uvedených zemích nebyli - o všem Vás v předstihu informujeme. K vyřízení registrace ESTA Vám poskytneme návod a pokyny k jejímu vyplnění.
Austrálie a Nový Zéland: Pro cestu do Austrálie a na Nový Zéland je zapotřebí mít cestovní pas platný nejméně dalších 6 měsíců po skončení zájezdu. Víza do Austrálie se vyřizují elektronicky. Bližší informace ohledně vyřízení australských víz obdržíte v dostatečném předstihu. Držitelé platných cestovních pasů České republiky mohou cestovat na Nový Zéland bez víz na dobu maximálně 3 měsíců pobytu.
Do ostatních navštívených zemí nepotřebují občané České republiky vízum. Doporučujeme pořídit si před cestou fotokopie všech osobních dokladů. Současně je praktické mít tyto dokumenty naskenované a přístupné z internetu. Zjednoduší to vaši situaci při případné ztrátě cestovního dokladu.

Zdravotní připojištění: V ceně zájezdů (pokud není uvedeno jinak) je „zdravotní připojištění“. Jde o cestovní pojištění L5O+ od UNIQA pojišťovny, a.s. Zahrnuje úhradu léčebných výloh do výše 3 500 000 Kč v zahraničí se zajištěním nepřetržité základní asistenční služby, pojištění léčebných výloh, akutního zubního ošetření a repatriace do ČR. Dále náklady na vyslání opatrovníka, předčasný návrat z cesty, právní pomoc, náklady ze ztráty dokladů, odškodnění zdržení při únosu autobusu či letadla a zprostředkování finanční pomoci do 100 000 Kč. Zachraňovací náklady do výše 1 050 000 Kč. Pojištění odpovědnosti za újmu na zdraví a věci třetí osoby do 2 000 000 Kč. V ceně je také pojištění základních sportů - cyklistika, horské kolo (ne horský sjezd) a vysokohorská turistika do 5000 m (bez náčiní). Přesné podmínky najdete na: www.nomad.cz/pojisteni/podminky.pdf nebo na www.uniqa.cz. Pokud chcete na zájezdu provozovat rizikové sporty (mnohé jsou dle všeobecných podmínek UCZ/Ces/18 nepojistitelné), raději se informujte o možnostech pojištění předem v CK. Při škodní události kontaktuje zákazník neprodleně asistenční službu, která mu pomůže s jejím řešením. Poté v případě vzniku nároku na pojistné plnění neprodleně zákazník vyplní formulář o této události na: https://www.uniqa.cz/hlaseni-skod-cestovani/ Tento formulář vytiskne a zašle k potvrzení do Cestovní kanceláře NOMÁD s.r.o., která ho zkontroluje, potvrdí a pošle jemu zpět. Vyplněný dotazník s tímto potvrzením zákazník pošle poštou pojišťovně UNIQA neprodleně po návratu ze zájezdu. Zákazník byl zvláště upozorněn na tučně zvýrazněné výluky a informace ve všeobecných podmínkách (UCZ/Ces/18) na www.uniqa.cz/jednorazove-cestovni-pojisteni/.
Cestovní pojištění, které je v ceně zájezdů se nevztahuje na pojištění stornopoplatků, trvalých následků úrazu, zavazadel, doplňkové asistence a odpovědnosti za škodu. Proto naše kancelář nabízí KOMPLEXNÍ PŘIPOJIŠTĚNÍ za zvýhodněnou cenu, které lze objednat jen s přihlášením zájezdu a zaplatit v první zálohové platbě:

do Evropy:
• 33 Kč/os./den (s pojištěním 80% storna do 30 000 Kč), či
• 53 Kč/os./den (s pojištěním 80% storna do 80 000 Kč)

pro Svět bez USA a Kanady
• 52 Kč/os./den (s pojištěním 80% storna do 30 000 Kč), či
• 72 Kč/os./den (s pojištěním 80% storna do 80 000 Kč)

do USA či Kanady
• 77 Kč/os./den (s pojištěním 80% storna do 30 000 Kč), či
• 97 Kč/os./den (s pojištěním 80% storna do 80 000 Kč)

• 117 Kč/os./den (s pojištěním 80% storna do 120 000 Kč) pro USA a Kanadu, či 92 Kč/os/den (s pojištěním 80% storna do 120 000 Kč) pro zbytek světa.

Na náročné cesty ve výškách nad 5000 m je třeba speciální pojištění (členství cca 1700 Kč/rok) www.edelweiss.cz.

Komplexní připojištění: si můžete přikoupit JEN SOUČASNĚ S PŘIHLÁŠENÍM NA ZÁJEZD A UHRADIT SOUČASNĚ SE ZÁLOHOU! Cena komplexního pojištění vznikne součinem dní a částky na den zájezdu. Komplexní připojištění zahrnuje navíc: Úrazové pojištění - trvalých následků úrazu do 300 000 Kč a smrti do 150 000 Kč. Nemocniční odškodné 150 Kč/den a pojištění zavazadel do 15 000 Kč (škoda na jedné věci do 5 000 Kč). Pojištění stornovacích poplatků do 80% skutečných nákladů max. 30 000 Kč (nebo do 80 000 Kč, nebo do 120 000 Kč) - nemůžete-li nastoupit na cestu z důvodu úrazu nebo akutního onemocnění, úmrtí pojištěného či jediného spolucestujícího aj. Přesné podmínky pojištění, věková omezení, další omezení atd. jsou v UCZ/Ces/18 a najdete je na www.uniqa.cz, nebo www.nomad.cz/ pojisteni/podminky.pdf.

Zdraví: Navštívené země nejsou ze zdravotního hlediska nikterak mimořádně nebezpečné (alespoň ve srovnání např. s tropickou Afrikou či Indií). Přesto doporučujeme očkování proti žloutence (hepatitida A, příp. i B), popř. i proti břišnímu tyfu. Zkontrolujte si, zda Vám neuplynula doba účinnosti očkování proti poliomyelitidě (dětské obrně) a tetanu (přeočkování vždy po 10-15 letech). Otázky ohledně očkování a antimalarik konzultujte s odborníky na hygienických stanicích nebo v centrech cestovní medicíny.

Ubytování: Ubytováni budete v hotelech 3*-3,5*, a to ve dvoulůžkových pokojích. Jednolůžkový pokoj na vlastní přání nebo při nemožnosti doobsadit dvoulůžkový pokoj jiným účastníkem za příplatek 45 000 Kč. Možnost ubytování ve 4* hotelech za příplatek (na vyžádání).

Strava: Součástí ubytování jsou snídaně, další strava není v ceně zájezdu a každý účastník si ji zajišťuje sám.

Doprava: Veškerá mezinárodní a vnitrostání letecká včetně letištních tax a poplatků. Všechny letištní transfery. Pronájem auta/vanu s pojištěním na Novém Zélandu. Nájemní i veřejná doprava všeho druhu (auto či minibus, autobus, vlak, metro, tuk tuk i loď).

Klimatické poměry:
Thajsko: Celá oblast Zadní Indie (Indočíny) leží v oblasti rovníkových monzunů, průměrné roční srážky dosahují 1500-2000 mm (v horách až 3000 mm). Podnebí v jednotlivých zemích (zvlášť v Thajsku) není v žádném případě jednotné, naopak se liší od regionu k regionu (a podle zeměpisné šířky a nadmořské výšky může v extrémních případech rozdíl činit až 40 °C). V dubnu severozápadní monzun přináší do celé země teplé a vlhké počasí (kromě hor na severu). V praxi to vypadá tak, že horké počasí s jasným nebem jednou za pár dní osvěží krátký tropický déšť. Průměrné dubnové teploty (noční minima – denní maxima) v Bangkoku, Phnom Penhu i přímořských letoviscích jsou mezi 26-35 °C.
Austrálie: Roční období v Austrálii začínají jinak než jak je známe v Evropě a Severní Americe. Jaro začíná v září, léto v prosinci, podzim v březnu a zima v červnu. Teplotní rozdíly mezi jednotlivými obdobími však nejsou příliš znatelné. Jaro a podzim jsou nejvhodnější období pro návštěvu Austrálie, a to vzhledem k přijatelným teplotám. Ty se pohybují mezi 20 a 25 stupni Celsia.
Nový Zéland: Roční období jsou stejná jako v Austrálii. Jaro (září, říjen, listopad) je na Novém Zélandu krásné. Krajina září čerstvě zelenou trávou a rozkvetlými stromy, stráně jsou plné jehňat. Všude kvete spousta květin, narcisy či zvonky. Počasí je stále proměnlivé, takže buďte připraveni na lehké deštíky. Podzim (březen, duben, květen) je velmi vhodnou dobou k návštěvě, teploty jsou příjemné a na severu často ještě vytáhnete letní oblečení.
Francouzská polynésie: V průběhu března končí vlhké a teplé "léto" a začíná suché a trochu chladnější "zimní" období, zatímco v průběhu listopadu je tomu naopak. Ve skutečnosti je však rozdíl v teplotách zanedbatelný, větší roli hraje množství srážek. Je třeba počítat s pravidelnými odpoledními tropickými bouřkami z tepla. Denní maxima se pohybují kolem 30 °C, noční minima kolem 22-25 °C. Odpolední horka navečer ochlazuje větřík hupe, který padá z hor dolů na pobřeží. Průměrný březnový (resp. listopadový) úhrn srážek v Papeete je 160 mm (resp. 170 mm). Vysoká vlhkost vzduchu a tropické teploty způsobují, že polynéské klima chvílemi může připomínat prádelnu.
USA: Západní pobřeží USA - Kalifornie ovlivňuje Tichý oceán, proto je tu klima po celý rok stabilní a i teploty nejsou tak vysoké. Tichý oceán má během léta teplotu 17-25 °C. Při cestách po západním pobřeží nebuďte zaskočeni častými mlhami. Las Vegas má suché pouštní klima typické pro poušť Mojave, na které je postaveno. Obyvatelé města si užívají po celý rok slunce, neboť je zde průměrně 293 slunečních dní v roce, přičemž srážky jsou v Las Vegas spíše výjimkou. V Los Angeles jsou srážky také spíše vyjímkou a teploty se budou pohybovat mezi 20 a 25 stupni Celsia.
Peru: V Peru můžete narazit na podnebí dusných tropů až po sněhem pokryté vrcholky hor s řídkým vzduchem. Nejvhodnější doba pro cestování do pobřežních oblastí je od listopadu do dubna (17-29 °C), do hor od dubna do listopadu a do pralesů od června do srpna. V době konání zájezdu bývá v Peru suché počasí. V březnu lze očekávat vyšší teploty, kolem 26 °C, v září o něco nižší, kolem 19 °C.
Chile: V Chile se setkáváme hned s několika typy podnebí. V severní části země je podnebí horké a suché, převážně pak v nížinách. Ve střední části Chile panuje klima převážně středozemní s dlouhými suchými léty s průměrnými teplotami kolem 22°C, zimy jsou mírné a vlhké o teplotě cca 12°C. Na jihu je nejchladněji a je zde častý výskyt silných větrů a prudkých dešťů. Čím jste jižněji, tím je chladněji. Pobřežní oblasti ve střední a severní části země jsou ovlivňovány chladným Humboldtovým proudem, který sem míří směrem od Antarktidy. Chilské léto začíná v prosinci a trvá až do května, zima je od června do září. Prší nejčastěji v období od května do srpna, a to především v centrální oblasti Chile.
Velikonoční ostrov: Velikonoční ostrov má průměrnou roční teplotu okolo 21 °C. Nejstudenější měsíce jsou červenec a srpen s průměrnou teplotou 19 °C, nejteplejší jsou leden až březen s průměrnými teplotami 23 °C. Roční dešťové srážky jsou v průměru 1150 mm. Duben a květen jsou měsíce nejbohatší na srážky s průměrnými měsíčními hodnotami okolo 130 mm.
Brazílie: Na většině území Brazílie převládá tropické teplé a vlhké podnebí se sezónními srážkami. Na jihu území je podnebí subtropické. Nejvyšší průměrné teploty s minimálními výkyvy během roku se vyskytují v povodí Amazonky. Obdobné klimatické podmínky má také východní pobřeží. Průměrné teploty v březnu a září se pohybují mezi 25 a 30 °C.

Jak se zabalit: Protože přesuny mezi jednotlivými zeměmi budete absolvovat se všemi zavazadly, je pro tento zájezd zcela nevhodným a nepraktickým zavazadlem kufr či taška do ruky. Doporučujeme Vám kufr na kolečkách nebo velký batoh (krosnu) na záda na všechny Vaše věci a malý batoh pro denní výlety a do letadla. Vzhledem k přepravním předpisům leteckých společností je nutné dodržet váhový limit zavazadel, který bude upřesněn v informačním dopise! Ve skutečnosti se však této hranici nemusíte ani zdaleka přiblížit. V době zájezdu bude teplo, proto je zbytečné vybavovat se přehnaným množstvím šatstva.
S sebou si vezměte pláštěnku, popř. i deštník, lehčí neklouzavou sportovní obuv na pěší výlety, sandály a plavky. Množství oblečení nepřehánějte, především ať to je lehké letní, které lze snadno přeprat, rychle schne a nepotřebuje žehlení. Uvědomte si, že při místních klimatických poměrech budete mokří od deště či propoceni z horka do několika minut. Využijete také dlouhé kalhoty i dlouhé rukávy.
Je zbytečné brát si s sebou spacák, ale lehkou deku (prostěradlo, přehoz, velký šátek…) můžete během zájezdu využít a proto ji doporučujeme vzít - kromě přikrývání, pobytu na pláži třeba i jako ochranu před sluncem.
Z dalších potřebných věcí na cestu připomínáme tmavé brýle (a náhradní dioptrické brýle), opalovací krém s vyšším UV filtrem, základní předměty pro vlastní stravování - lžíci (příbor), nůž a další předměty, hygienické potřeby včetně ručníku, repelent a základní léky nebo léky, které pravidelně užíváte. Máte-li potíže se vstáváním, vezměte si s sebou budík.

Valutové vybavení: Vstupné do navštívených míst není v ceně zájezdu a účastníci si ho hradí sami z vlastních prostředků. Vzhledem k náročnosti zájezdu budete mít uvedenou částku na jídlo, vstupy a kapesné v informačním dopise.

Personál: Průvodce zájezdu bude uveden v informačním dopise.


Praktické informace na cestu - Thajsko:

Elektřina: Napětí: 220 – 240V, frekvence: 50 Hz Elektrické zásuvky: stejné jako v ČR nebo dva ploché konektory (americký standard). Informace pro danou zemi najdete na www.zasuvky.hw.cz Redukci můžete zakoupit v elektrických potřebách nebo na letišti. Počet zásuvek bývá na pokojích omezen (max. 2) a pokud plánujete nabíjet více zařízení (foťák, kamera, telefon), doporučujeme přibalit si roztrojku.

Telefon: Telekomunikační infrastruktura je v Thajsku velmi rozvinutá. Mobilní signál je dobře dostupný ve velkých městech, podél pobřeží a hlavních komunikačních tahů. Frekvence 900 / 1800 MHz je stejná jako v ČR. Ověřte si u svého operátora, že máte aktivován roaming. Ceny hovorů, SMS a partnerských sítí vám sdělí váš operátor.

Internet: Na internet se lze běžně dostat téměř všude ve velkých městech a turistických destinacích. Poplatky se pohybují kolem 20 Kč za hodinu. Spojení samozřejmě není nejrychlejší, ale na běžnou komunikaci pomocí emailu stačí. Stále častěji se také setkáte s dostupným WiFi signálem na hotelech a v restauracích.


Praktické informace na cestu - Austrálie:

Elektřina: 240V 50Hz. Standartní napětí v Austrálii je 240 V (střídavých) a frekvence 50 Hz. Cestovatelé budou tedy potřebovat adaptér.

Internet: Internet je dostupný téměř všude, včetně nejmenších vnitrozemských měst, ta mají většinou alespoň jednu internetovou kavárnu. V turistických destinacích jsou potom celé ulice internetových kaváren.

Pošta: Pohlednice stojí cca A$1.10 (australský dolar). Pošta funguje stabilně a spolehlivě.


Praktické informace na cestu - Nový Zéland:

Elektřina: Napětí v síti je 230 V a zásuvky vyžadují tři kolíky. Budete potřebovat adaptér.

Telefon: Telefonní automaty jsou ve všech větších městech. Mobilní telefony na Novém Zélandu fungují spolehlivě.

Internet: Internet je dostupný ve všech velkých městech a ve většině malých. Pro podrobnosti se informujte v návštěvnických centrech. V poslední době mnoho institucí nabízí i WIFI připojení.

Pošta: Chcete-li poslat dopis leteckou poštou do Evropy, USA, Velké Británie či Kanady, bude vás to stát NZ$2 (US$1.40). Pohled přes moře potom vyjde na NZ$1.50 (US$1.05).


Praktické informace na cestu - Francouzská polynésie a Velikonoční ostrov:

Elektřina: 220V 60 Hz, užívají se zde převážně 2 typy zásuvek. Se 2 kulatými kolíky nebo se 2 plochými kolíky.

Telefon: Na ostrovech lze použít telefonních budek na karty. Volání z hotelů bývá drahé. Na místě je možné si zapůjčit mobilní telefon, což bývá výhodnější než roamingový tarif Francouzská Polynésie - ČR.

Internet: Internetové kavárny naleznete na Papeete a Moorei.

Pošta: Pošta do Evropy bývá většinou doručena za 8 dnů.


Praktické informace na cestu- USA:

Elektřina: Napětí a frekvence je 120V, 60Hz. Při cestě do USA je třeba adaptér.

Telefon: Volat můžete z tel. automatu, kdy hovor do ČR stojí kolem 1,5$/min. Při častých hovorech doporučujeme používat telefonní kartu (10-150$).

Internet: Zadarmo se na internet dostanete v knihovnách. Internet je jinak dostupný všude a můžete se připojit například v kavárnách, na hotelu, ...

Pošta: Známka v rámci USA stojí 0,34$, do Evropy 0,70$.


Praktické informace na cestu - Peru:

Elektřina: Soustava 220 V/60 Hz. Převažují dvoukolíkové zásuvky s menším průměrem kolíků. Tzn. nabíječky lze zasunout, tepelné spotřebiče (spirála apod.) nikoliv. Na některých místech jsou jen zásuvky na dva ploché kolíky, proto je lepší, přibalíte-li si na cestu do Peru adaptér.

Telefon: V Peru i Bolívii jsou široce rozšířené telefonní hovorny, odkud lze volat do ČR za přijatelné ceny. Pro volání z mobilního telefonu musíte mít aktivován u svého operátora roaming do tzv. 3. pásma. Pokud máte starý telefon, též se u operátora informujte, zda bude váš přístroj fungovat. Hustota pokrytí signálem je v obydlených částech Peru a Bolívie vysoká.

Internet: Ve většině ubytovacích zařízení funguje síť wifi, pro klienty zdarma. V důsledku toho však počítačů přímo v hotelích ubývá. Nicméně ve městech najdete četné veřejné internetové kavárny.

Pošta: Pošty i poštovní schránky v Peru existují, ale pohodlné, rychlé a spolehlivé je odeslání pohledů prostřednictvím hotelové recepce. Do ČR jde pošta obvykle 14 dní. Pošta v Peru je dostatečně kvalitní, zvlášť od doby co je provozována soukromou společností.


Praktické informace na cestu - Chile:

Elektřina: S220 V, 50 Hz. Zásuvky mají 2-3 kulaté kolíky a pro naše ploché vidlice není třeba.

Telefon: Prakticky všude jsou tzv. locutorios, kde vám požadované telefonní číslo vytočí, a poté zaplatíte skutečnou délku hovoru. Pro volání z mobilního telefonu musíte mít samozřejmě aktivovaný u svého operátora roaming. Některé typy telefonů v Jižní Americe nefungují. Informujte se proto před cestou u svého mobilního operátora nebo u prodejce mobilních telefonů, zda váš přístroj bude v Cille fungovat (mobilní operátoři v Americe fungují na frekvenci 1900 MHz, je třeba mít třípásmový mobil). Přestože všichni čeští operátoři mají v Chile smluvního partnera, může být problémem s hustotou pokrytí signálu, která je zejména v horách sporadická nebo žádná.

Internet: Internetové kavárny jsou v Chile naprosto všude, i v těch nejmenších osadách. Na většině hotelů je wi-fi připojení.

Pošta: Kvalitních pohlednic je slušný výběr, ale problémem bývá koupě známky, kterou lze získat výhradně na poště. Pohledy tak můžete poslat rovnou z pošty (otvírací doba 9.00 - 18.00, v sobotu 9.00/10.00 - 12.00). Do ČR jde pošta z Chile asi 10 dní.


Praktické informace na cestu - Brazílie:

Elektřina: Brazílie je v tomto ohledu trochu komplikovanější. Elektrické zásuvky jsou většinou 110 nebo 120V. Některé hotely mají ale 220V, což je spíš výjimka. (V Brazílii jsou sítě o napětí 110/120 V i 220/240 V, 60 Hz. V oblasti Rio de Janeiro, Sao Paulo, Porto Alegre a Manaus převažuje 110/120 V, v Brasilii a Recife 220 V. Ve většině hotelů jsou zásuvky na 220 V, pro zástrčky se dvěma kulatými nebo plochými kolíky. Doporučujeme adaptér..

Telefon: V každém větším městě Brazílie jsou na ulicích veřejné telefony. K používání veřejných telefonů budete potřebovat telefonní kartu. Dají se koupit v novinových stáncích po celém městě a stojí od 2.50 do 10 BRL. Každá karta je předplacená na určitý počet hovorů a při hovoru se na displeji telefonu ukazuje, kolik zbývá. Pro volání z mobilního telefonu musíte mít samozřejmě aktivovaný u svého operátora roaming. Některé typy telefonů v Jižní Americe nefungují. Informujte se proto před cestou u svého mobilního operátora nebo u prodejce mobilních telefonů, zda váš přístroj bude v jižní Americe funkční.

Internet: Internetové kavárny najdete všude ve větších městech nebo v zajímavých turistických lokalitách Brazílie.

Pošta: Známka z Brazílie do Evropy stojí 1,60 BRL, pohlednice 1 až 2 BRL. Na ulicích jsou poštovní schránky, ale spolehlivější je poslat pohled z pošty (correios). Pošty jsou ve větších městech, otevřené v pracovní dny většinou 9.00 - 18.00. Pošta v Brazílii funguje rychle a spolehlivě, ovšem trasu Brazílie - ČR zdolá zásilka tak za deset dní.


Poznámky:
a) Nemáte-li dosud náš katalog zájezdů na rok 2019, napište či zavolejte si o něj na uvedená kontaktní místa, rádi Vám ho bezplatně zašleme.
b) Změny údajů zde uvedených jsou vyhrazeny. Závazné a definitivní informace obdržíte v informačním dopisu, který přihlášení obdrží nejpozději 3 týdny před odjezdem (obvykle však dříve).
c) Vzhledem k zajišťování letenek doporučujeme nenechávat přihlašování na zájezd na poslední chvíli a hlásit se s předstihem.