Zde můžete zadat Váš e-mail pro pravidelné zasílání novinek.

 

Rádi Vám zašleme dárkový poukaz na zájezd či na částku.

Dárkový poukaz na zájezdy cestovní kanceláře NOMÁD
 

Parkování u letiště Praha

Nejlepší kancelář

Doporučujeme:

TOPlist
 
www.whitneytis.cz www.info-vysocina.cz
 
ZÁKLADNÍ INFORMACE O TRASE č. 392 Z KATALOGU NA ROK 2019

PORTORIKO A FLORIDA - USA V KARIBIKU

„La Isla Bonita“ zpívá o Portoriku Madonna a má pravdu. Krásný ostrov, kde se snoubí žhavý hispánský temperament s americkým smyslem pro pořádek a podnikání. Nádherné pláže a průzračné moře na pobřeží i tropická příroda, prales a hory ve vnitrozemí. Futuristická gigantická satelitní anténa Cornellovy univerzity u města Arecibo, proslavená v bondovce Zlaté oko. Dny provoněné světoznámým rumem Bacardi nebo nejčerstvější kávou jaká může být k mání přímo po upražení na plantáži. Drahokamy španělské koloniální architektury v hlavním městě San Juanu… a k tomu navíc okruh po nejatraktivnějších místech Floridy jako možnost šestidenního prodloužení. Průvodcem zájezdu bude dlouholetý zpravodaj Českého rozhlasu v USA Vít Pohanka.

PROGRAM ZÁJEZDU 392: OKRUHY PO PORTORIKU A FLORIDĚ

1.-3.den: Praha - San Juan. Let na nejmenší z ostrovů Velkých Antil. Metropole San Juan: pevnost El Morro (UNESCO), katedrála, desítky příjemných hospůdek. „Katedrála rumu“ - expozice firmy Bacardi, možnost ochutnávky věhlasných produktů.

4.den: El Yunque. Horský deštný prales v srdci ostrova. Pěší výlet tropickou džunglí po stezkách lemovaných liánami podél vodopádů a bystřin na úbočích hlubokých údolí v bujné karibské vegetaci. Koupání pod romantickým vodopádem.

5.den: Isla de Culebra. Celodenní výlet lodí na ostrov Culebra (objevený samotným Kolumbem) s prvotřídními plážemi, ležící na východ od Portorika nedaleko Panenských ostrovů. Přírodní rezervace na místě střelnice US Army za 2. světové války. Playa Flamenco: relaxace na pláži řazené mezi „top 10“ na celém světě.

6.-7.den: Ponce, Coamo. Perla Jihu - město Ponce: Náměstí potěšení, katedrála, Muzeum masakru z Ponce. Koupání na jižním pobřeží ostrova. Návštěva plantáže Hacienda Buena Vista na jižních svazích Centrálních Kordiller - exkurze a ochutnávka nejčerstvější místní kávy. Coamo: koupání v proslulých termálech (léčil se v nich i F.D. Roosevelt).

8.den: Centrální Kordillery. Arecibo. Vzrušující jízda klikatými serpentinami přes hlavní horské pásmo ostrova (s nadmořskou výškou až 1338 m) zpět na severní pobřeží. Návštěva radioteleskopu, který nemá na světě obdoby svými rozměry (šířka 305 m) ani polohou (v krasové propadlině). Historický park v Arecibe s majákem a expozicí věnovanou dějinám Portorika.

9.-10.den: San Juan - Miama. Jízda po severním pobřeží Portorika. Zastávky na koupání, návrat do San Juanu. Přelet na jižní Floridu.

11.den: Key West. Jízda po řetězci ostrůvků Florida Keys na Key West - nejjižnější bod kontinentálních USA. Dům E. Hemingwaye, vyhlídka z majáku.

12.den: N.P. Everglades. Největší subtropický park USA: močály s nespočetnými aligátory, pěší vycházky. Možnost výletu lodí za ochechulemi (mořskými krávami), delfíny nebo vznášedlem po kanálech. Vesnice indiánů Seminolů.

13.den: Orlando. Jízda Floridou na sever do metropole rodinné zábavy v USA. Orlando: Walt Disney World Resort - největší a nejnavštěvovanější zábavní park na světě, filmová studia Universal, podmořské akvárium Sea World a mnoho dalších lákadel pro děti i dospělé. Možnost návštěvy některé z atrakcí.

14.den: Cape Canaveral. Kosmodrom, z něhož se vypouštějí do vesmíru americké rakety a raketoplány. Vesmírné centrum J.F. Kennedyho s muzeem, filmovými projekcemi a virtuálními atrakcemi. Návrat do Miami.

15.-16.den: Miami - Praha. Miami Beach: architektura art deco, pobyt na plážích. Odlet domů.

Délka tras: letadlem 21 000 km, minivanem 2500 km, lodí 50 km, pěšky 3x 4-8 km - vše pro 392
Počasí: vzduch 27-30 °C, voda 25-28 °C (na Floridě o cca 3-5 °C chladněji)
Nástupní místo: Praha

Termín (392): 23.11. - 8.12. 2019
cena v Kč: 84 990,-

V ceně je: Doprava. Ubytování. Vstup do N.P. Everglades (392). Český průvodce (a řidič), zdravotní připojištění, informační materiály a DPH. Doprava: Letecká na Portoriko a na Floridu (392) včetně tax a poplatků, po Portoriku a Floridě (392) pronajatý minivan řízený průvodcem. Loď mezi ostrovy Portoriko a Culebra. Ubytování: 392 - 14x hotely, penziony a motely - 2-lůžkové pokoje s příslušenstvím. 1-lůžkový pokoj za příplatek - 392: 18 500 Kč (14x).


Všeobecné informace:

Pasy a víza: Pro vstup na území Portorika platí stejné podmínky pro občany ČR, jako při vstupu na území USA. Pro cestování do USA musí každý cestující, včetně nezletilých dětí, vyplnit registrační formulář ESTA a mít vlastní platný cestovní pas se strojově čitelnými údaji a nosičem dat s biometrickými údaji, který je platný ještě 6 měsíců po návratu. Nebo mít platné americké vízum.
„Od 21.1.2016 platí změněné podmínky pro cestování v rámci bezvízového styku tzv. Visa Waiver Program nebo ESTA. Pokud občan ČR cestoval kdykoliv po 1.3.2011 do Iráku, Íránu, Jemenu, Libye, Somálska, Sýrie, Súdánu a KLDR, nemůže k cestě do USA využít Visa Waiver Program resp. ESTA, ale musí na Velvyslanectví USA požádat o vízum. Několik měsíců před zájezdem od Vás budeme potřebovat potvrzení, že jste v uvedených zemích nebyli - o všem Vás v předstihu informujeme. K vyřízení registrace ESTA Vám poskytneme návod a pokyny k jejímu vyplnění.
Doporučujeme pořídit si před cestou fotokopie všech osobních dokladů. Současně je praktické mít tyto dokumenty naskenované a přístupné z internetu. Zjednoduší to vaši situaci při případné ztrátě cestovního dokladu.

Zdravotní připojištění: V ceně zájezdů (pokud není uvedeno jinak) je „zdravotní připojištění“. Jde o cestovní pojištění L5O+ od UNIQA pojišťovny, a.s. Zahrnuje úhradu léčebných výloh do výše 3 500 000 Kč v zahraničí se zajištěním nepřetržité základní asistenční služby, pojištění léčebných výloh, akutního zubního ošetření a repatriace do ČR. Dále náklady na vyslání opatrovníka, předčasný návrat z cesty, právní pomoc, náklady ze ztráty dokladů, odškodnění zdržení při únosu autobusu či letadla a zprostředkování finanční pomoci do 100 000 Kč. Zachraňovací náklady do výše 1 050 000 Kč. Pojištění odpovědnosti za újmu na zdraví a věci třetí osoby do 2 000 000 Kč. V ceně je také pojištění základních sportů - cyklistika, horské kolo (ne horský sjezd) a vysokohorská turistika do 5000 m (bez náčiní). Přesné podmínky najdete na: www.nomad.cz/pojisteni/podminky.pdf nebo na www.uniqa.cz. Pokud chcete na zájezdu provozovat rizikové sporty (mnohé jsou dle všeobecných podmínek UCZ/Ces/18 nepojistitelné), raději se informujte o možnostech pojištění předem v CK. Při škodní události kontaktuje zákazník neprodleně asistenční službu, která mu pomůže s jejím řešením. Poté v případě vzniku nároku na pojistné plnění neprodleně zákazník vyplní formulář o této události na: https://www.uniqa.cz/hlaseni-skod-cestovani/ Tento formulář vytiskne a zašle k potvrzení do Cestovní kanceláře NOMÁD s.r.o., která ho zkontroluje, potvrdí a pošle jemu zpět. Vyplněný dotazník s tímto potvrzením zákazník pošle poštou pojišťovně UNIQA neprodleně po návratu ze zájezdu. Zákazník byl zvláště upozorněn na tučně zvýrazněné výluky a informace ve všeobecných podmínkách (UCZ/Ces/18) na www.uniqa.cz/jednorazove-cestovni-pojisteni/.
Cestovní pojištění, které je v ceně zájezdů se nevztahuje na pojištění stornopoplatků, trvalých následků úrazu, zavazadel, doplňkové asistence a odpovědnosti za škodu. Proto naše kancelář nabízí KOMPLEXNÍ PŘIPOJIŠTĚNÍ za zvýhodněnou cenu, které lze objednat jen s přihlášením zájezdu a zaplatit v první zálohové platbě:

do Evropy:
• 33 Kč/os./den (s pojištěním 80% storna do 30 000 Kč), či
• 53 Kč/os./den (s pojištěním 80% storna do 80 000 Kč)

pro Svět bez USA a Kanady
• 52 Kč/os./den (s pojištěním 80% storna do 30 000 Kč), či
• 72 Kč/os./den (s pojištěním 80% storna do 80 000 Kč)

do USA či Kanady
• 77 Kč/os./den (s pojištěním 80% storna do 30 000 Kč), či
• 97 Kč/os./den (s pojištěním 80% storna do 80 000 Kč)

• 117 Kč/os./den (s pojištěním 80% storna do 120 000 Kč) pro USA a Kanadu, či 92 Kč/os/den (s pojištěním 80% storna do 120 000 Kč) pro zbytek světa.

Na náročné cesty ve výškách nad 5000 m je třeba speciální pojištění (členství cca 1700 Kč/rok) www.edelweiss.cz.

Komplexní připojištění: si můžete přikoupit JEN SOUČASNĚ S PŘIHLÁŠENÍM NA ZÁJEZD A UHRADIT SOUČASNĚ SE ZÁLOHOU! Cena komplexního pojištění vznikne součinem dní a částky na den zájezdu. Komplexní připojištění zahrnuje navíc: Úrazové pojištění - trvalých následků úrazu do 300 000 Kč a smrti do 150 000 Kč. Nemocniční odškodné 150 Kč/den a pojištění zavazadel do 15 000 Kč (škoda na jedné věci do 5 000 Kč). Pojištění stornovacích poplatků do 80% skutečných nákladů max. 30 000 Kč (nebo do 80 000 Kč, nebo do 120 000 Kč) - nemůžete-li nastoupit na cestu z důvodu úrazu nebo akutního onemocnění, úmrtí pojištěného či jediného spolucestujícího aj. Přesné podmínky pojištění, věková omezení, další omezení atd. jsou v UCZ/Ces/18 a najdete je na www.uniqa.cz, nebo www.nomad.cz/ pojisteni/podminky.pdf.

Zdraví: Žádné povinné očkování při cestě do USA není. Pro vstup do USA není žádné očkování povinné, je zdravotně bezproblémové. Není však od věci, aby každý z vás měl s sebou přinejmenším některé základní léky (Endiform, případně Endiaron nebo živočišné uhlí, Acylpyrin, Paralen, dezinfekci např. Jodisol nebo Septonex a několik náplastí, užitečný může být i Panthenol na spáleniny) a samozřejmě pokud berete léky na předpis, tak přibalit postačující množství a alespoň jeden recept pro případné dotazy celníků a situace, které by správný druh léků vyžadovaly. Poznámka pro majitele srdečního pacemakeru: je nutné mít u sebe lékařské osvědčení, na základě čehož nikdy neprocházíte (hlavně na letištích) rentgenovými detektory. Nezapomeňte si vzít pokrývku hlavy a příp. sluneční brýle. Zvláště doporučujeme před odjezdem navštívit zubaře!
Doporučené očkování: Pro nejaktuálnější informace se s žádostí o odbornou konzultaci se obraťte na specializovaná centra cestovní medicíny, hygienickou stanici nebo očkovací centrum.

Ubytování: Spát budete v hotelech, penzionech či motelech, ve 2-lůžkových pokojích s příslušenstvím. 1-lůžkový pokoj možný za příplatech 18 500 Kč.

Strava: Strava není v ceně zájezdu a každý účastník si ji zajišťuje sám. Se zajištěním stravy Vám vždy poradí a pomůže průvodce.
V Portoriku se běžně konzumuje vepřové a kuřecí maso, které je doplněné zeleninou, fazolemi a rýží. Místní jídla jsou velmi podobná mexické kuchyni. Portoriko je jedna z levnějších karibských destinací. V menších městech se můžete stravovat v bistrech, kde jsou výborná jídla a velké porce. Za hlavní jídlo zaplatíte, pokud budete skromnější 5 - 15 USD.
Na Floridě jsou ceny potravin zejména ve velkých supermarketech srovnatelné nebo spíše nižší, než v zemích západní Evropy. Za večeři zaplatíte průměrně 8 - 15 USD. Kuchyně je na Floridě podobná té evropské. Američané hojně holdují masu, proto si můžete užít tolik typické steaky a především rychlé občerstvení s burgery, se smaženými kuřaty na tisíc způsobů a s různými toasty včetně vajec a slaniny. Oblíbené jsou, hlavně podél pobřeží, také ryby, humři a jiné plody moře. K obvyklým přílohám jako brambory, rýže a těstoviny se přidává vliv mexické kuchyně, díky níž si lze pochutnat na tortillách a dalších hispánských pokrmech. Z nápojů samozřejmě dominují pivo, víno, různé ovocné šťávy a hlavně cola a jiné přeslazené limonády.
Celkem tedy počítejte s částkou 20 - 25 USD na den, tedy cca 300 - 400 USD na pobyt.

Doprava: Letecká včetně tax a poplatků, pronajatý minivan řízený průvodcem. Loď mezi ostrovy Portoriko a Culebra.

Klimatické poměry: Portoriko má celoročně teplé počasí s průměrnými teplotami 24 - 30oC. Vrchol turistické sezóny je od prosince do dubna, což souvisí se zimním obdobím v Americe. Nejlepší období pro návštěvu země je od května do listopadu. V tomto období je větší horko, vlhko a více větrno. Na večer je lepší mít s sebou svetr či bundu, především ve vnitrozemí ostrova.
Zimní období je pro turistiku nejvhodnější. Zima je mírná a připomíná naše jaro s průměrnými teplotami okolo 23°C. Toto období začíná v listopadu a končí v březnu. Občas se může dostat na Floridu studený vzduch ze severu a noční teploty mohou v lednu klesnout pod 12°C, ale to je jen na pár dnů. V zimním období také méně prší a vlhkost není tak vysoká.

Jak se zabalit: Vzhledem k přepravním předpisům leteckých společností je nutné dodržet váhový limit zavazadel maximálně 23 kg! Ve skutečnosti se však této hranici nemusíte ani zdaleka přiblížit a nechat si raději místo na dovoz suvenýrů. S sebou běžné věci a oděvy (sportovní obuv, sandály, větrovku, pro jistotu i pláštěnku nebo deštník...). Vše do určené váhy zavazadla (zpravidla bývá do 23 kg). Dobře zvažujte co s sebou a řiďte se zásadou, že méně bývá někdy více. Vhodným zavazadlem je kufr pravidelných tvarů (kvůli ekonomičtějšímu ukládání do auta), nejlépe na kolečkách kvůli případným kratším přesunům se zavazadlem. Batoh nebo krosna na záda může být, ale z důvodu ukládání do auta ne s kovovou konstrukcí. Kromě toho si vezměte menší batoh (můžete ho mít při sobě v letadle a na kratší výlety).

Valutové vybavení: Měnovou jednotkou je americký dolar, 100 centů. Vstupné do navštívených míst není v ceně zájezdu a účastníci si ho hradí sami z vlastních prostředků. Kromě zmiňovaných peněz na jídlo proto počítejte pro tyto účely s částkou celkem asi 200-250 dolarů.

Personál: Průvodce zájezdu bude uveden v informačním dopise.


Praktické informace na cestu:

Elektřina: 120 V, 60 Hz, zásuvky jsou uzpůsobeny pro zástrčky s plochými konektory („americký typ“). OVĚŘTE SI TYP ZÁSUVKY v cílových zemích. Výčet používaných zásuvek najdete na www.zasuvky.hw.cz.

Telefon: S mobilním telefonem z Evropy pochodíme spíše ve větších městech USA. Z telefonního automatu stojí místní hovor cca $0,35, hovor do ČR cca $1,32/min. Při telefonování do ČR točíme nejdříve předvolbu 011. Značné částky uspoříme používáním telefonních karet (calling, prepaid card). Jsou k dostání na pumpách, v supermarketech atd. a voláme s nimi po USA i do zahraničí a stojí mezi $10-150. Sazby jsou mnohem nižší než při volání s mincemi. Vytočením sekvence čísel se zdarma připojíme k poskytovateli služby, který nás po zadání identifikačního kódu (je natištěn na kartě) přepojí na volané číslo.

Internet: Internet je v USA naprosto běžný. Přístup k internetu a elektronické poště je zcela zdarma ve veřejných knihovnách - Public Library. Najdeme je ve všech městech, někdy i v těch nejmenších. Knihovny jsou otevřeny ve všední dny.

Pošta: Poštovní úřady USA - Post Office - jsou ve všední dny otevřeny od 9 do 17 hodin. V sobotu pouze dopoledne.


Poznámky:
a) Nemáte-li dosud náš katalog zájezdů na rok 2019, napište či zavolejte si o něj na uvedená kontaktní místa, rádi Vám ho bezplatně zašleme.
b) Změny údajů zde uvedených jsou vyhrazeny. Závazné a definitivní informace obdržíte v informačním dopisu, který přihlášení obdrží nejpozději 3 týdny před odjezdem (obvykle však dříve).
c) Vzhledem k zajišťování letenek doporučujeme nenechávat přihlašování na zájezd na poslední chvíli a hlásit se s předstihem.