Zde můžete zadat Váš e-mail pro pravidelné zasílání novinek.

 

Rádi Vám zašleme dárkový poukaz na zájezd či na částku.

Dárkový poukaz na zájezdy cestovní kanceláře NOMÁD
 

Parkování u letiště Praha

Nejlepší kancelář

Doporučujeme:

TOPlist
 
www.whitneytis.cz www.info-vysocina.cz
 
ZÁKLADNÍ INFORMACE O TRASE č. 1124 Z KATALOGU NA ROK 2019

POD POD JIŽNÍM KŘÍŽEM - COOKOVY OSTROVY A NOVÝ ZÉLAND

Cookovy ostrovy, jedno z nejodlehlejších a nám nejvzdálenějších míst. Rarotonga, tropický zelený kroužek uprostřed modrého nekonečna a *atol Aitutaki, pohlednicový ráj s lagunami a sněhobílým pískem. To v kontrastu s největším polynéským územím - drsným, ale nesmírně podmanivým Novým Zélandem… Hrátky s datovou hranicí - jak se vrátit v čase aneb fikce o zemích, kde zítra znamená již včera (a naopak) mohou být pravdivé!

PROGRAM ZÁJEZDU 1124: COOKOVY OSTROVY A NOVÝ ZÉLAND

1.-3.den: Praha - Auckland - Rarotonga. Let na Nový Zéland a dále na Cookovy ostrovy.

4.-10.den: Cookovy ostrovy. Rarotonga, *Aitutaki. Hlavní ostrov Rarotonga. Okružní jízda kolem ostrova. Centrum souostroví Avarua: návštěva parlamentu. Nejlákavější pláž Muri, oblouk motu s bílým pískem, lagunou a vulkanickými ostrůvky, mystická Black Rock spojená se záhrobím. „Ostrovní noci“ s tradičními polynéskými tanci, hudbou a pokrmy. Pro zájemce přechod ostrova přes jeho dominantu - špičatou Jehlu (413 m) nebo možnost hlubokomořského rybolovu mahi-mahi, wahoo, tuňáků či merlinů. *Možnost celodenního leteckého výletu na atol Aitutaki s plavbou po jeho pohádkové laguně. Nenechte si ujít! - bez nadsázky jde o jeden z nejkrásnějších ostrovů planety (ideální též pro svatební cestu!). Návrat na Nový Zéland (získaný den cestou zpět ztratíme).

11.-15.den: Nový Zéland. Severní ostrov. Poloostrov Coromandel: rozeklané mořské útesy, liduprázdné kaňony řek, přepychové písečné pláže. Impozantní pobřežní jeskyně Katedrála, Hot Water Beach, kde si sami vykopete svoji termální tůňku. Matamata a okolí - kulisy Hobitína a Kraje (Pán prstenů). Rotorua: bahenní sopky, gejzíry, maorské zpěvy a tance. Te Wairoa - novozélandské Pompeje, sopečná jezera. Měsíční krátery, divoké peřeje Huka na řece Waikato. Jezero Taupo, největší v Oceánii. N.P. Tongariro: „nejkrásnější jednodenní trek na světě“ pod sopkou Ngauruhoe (2291 m) s fantastickými výhledy na zasněžené štíty, lávové pouště a jezera. Hora Osudu z Pána prstenů - z Hobitína do Mordoru za 3 dny! Krasové jeskyně Waitomo se světélkujícími červy. Scénická Marokopa Road: skalní brána, jeskyně, vodopády. Návrat do Aucklandu.

16.-17.den: Auckland - Praha. Návrat domů.

Pozn. V termínu, programu i ceně může dojít k drobným změnám následkem případných změn v letových řádech pacifických aerolinek, popř. v dostupnosti letů (aktuální informace v CK nebo na www.nomad.cz).

Délka tras: letadlem 47 000 km, po zemi 1200 km, pěšky 4x 3-12 km (volitelně) - vše pro 1124
Počasí: vzduch 26-30 °C, voda 26-28 °C, na NZ cca o 5-10 °C (1124) chladněji
Nástupní místo: Praha

Termín (1124): 27.11. - 13.12. 2019
cena v Kč: 106 990,-

V ceně je: Doprava. Okružní výlet po Rarotonze. Ubytování. Český průvodce, místní průvodci dle potřeby, zdravotní připojištění, informační materiály a DPH. Doprava: Kompletní letecká doprava včetně letištních tax a poplatků, pozemní (pronajatá auta, popř. taxi nebo na Rarotonze skútry). Ubytování: 1124: 13x hotely, resp. motely (především na NZ), bungalovy - 2-lůžkové pokoje s příslušenstvím, často s bazény, obvykle s možností přípravy stravy, kávou a čajem. 1-lůžkový pokoj za příplatek - 1124: 21 000 Kč (13x). *Návštěva Aitutaki je volitelná a platí se až na zájezdu v místní měně (cca 500 NZD).


Všeobecné informace:

Pasy a víza: K účasti na zájezdu potřebujete cestovní pas platný nejméně dalších 6 měsíců. Pro tento zájezd nejsou nutná žádná víza.
Doporučujeme udělat si před cestou kopii dvoustranny Vašeho pasu s biometrickými údaji (mít ji uloženou v zavazadle nebo přístupnou z internetu v e-mailové schránce). Předejdete tak komplikacím při ztrátě Vašeho cestovního dokladu.

Zdravotní připojištění: V ceně zájezdů (pokud není uvedeno jinak) je „zdravotní připojištění“. Jde o cestovní pojištění L5O+ od UNIQA pojišťovny, a.s. Zahrnuje úhradu léčebných výloh do výše 3 500 000 Kč v zahraničí se zajištěním nepřetržité základní asistenční služby, pojištění léčebných výloh, akutního zubního ošetření a repatriace do ČR. Dále náklady na vyslání opatrovníka, předčasný návrat z cesty, právní pomoc, náklady ze ztráty dokladů, odškodnění zdržení při únosu autobusu či letadla a zprostředkování finanční pomoci do 100 000 Kč. Zachraňovací náklady do výše 1 050 000 Kč. Pojištění odpovědnosti za újmu na zdraví a věci třetí osoby do 2 000 000 Kč. V ceně je také pojištění základních sportů - cyklistika, horské kolo (ne horský sjezd) a vysokohorská turistika do 5000 m (bez náčiní). Přesné podmínky najdete na: www.nomad.cz/pojisteni/podminky.pdf nebo na www.uniqa.cz. Pokud chcete na zájezdu provozovat rizikové sporty (mnohé jsou dle všeobecných podmínek UCZ/Ces/18 nepojistitelné), raději se informujte o možnostech pojištění předem v CK. Při škodní události kontaktuje zákazník neprodleně asistenční službu, která mu pomůže s jejím řešením. Poté v případě vzniku nároku na pojistné plnění neprodleně zákazník vyplní formulář o této události na: https://www.uniqa.cz/hlaseni-skod-cestovani/ Tento formulář vytiskne a zašle k potvrzení do Cestovní kanceláře NOMÁD s.r.o., která ho zkontroluje, potvrdí a pošle jemu zpět. Vyplněný dotazník s tímto potvrzením zákazník pošle poštou pojišťovně UNIQA neprodleně po návratu ze zájezdu. Zákazník byl zvláště upozorněn na tučně zvýrazněné výluky a informace ve všeobecných podmínkách (UCZ/Ces/18) na www.uniqa.cz/jednorazove-cestovni-pojisteni/.
Cestovní pojištění, které je v ceně zájezdů se nevztahuje na pojištění stornopoplatků, trvalých následků úrazu, zavazadel, doplňkové asistence a odpovědnosti za škodu. Proto naše kancelář nabízí KOMPLEXNÍ PŘIPOJIŠTĚNÍ za zvýhodněnou cenu, které lze objednat jen s přihlášením zájezdu a zaplatit v první zálohové platbě:

do Evropy:
• 33 Kč/os./den (s pojištěním 80% storna do 30 000 Kč), či
• 53 Kč/os./den (s pojištěním 80% storna do 80 000 Kč)

pro Svět bez USA a Kanady
• 52 Kč/os./den (s pojištěním 80% storna do 30 000 Kč), či
• 72 Kč/os./den (s pojištěním 80% storna do 80 000 Kč)

do USA či Kanady
• 77 Kč/os./den (s pojištěním 80% storna do 30 000 Kč), či
• 97 Kč/os./den (s pojištěním 80% storna do 80 000 Kč)

• 117 Kč/os./den (s pojištěním 80% storna do 120 000 Kč) pro USA a Kanadu, či 92 Kč/os/den (s pojištěním 80% storna do 120 000 Kč) pro zbytek světa.

Na náročné cesty ve výškách nad 5000 m je třeba speciální pojištění (členství cca 1700 Kč/rok) www.edelweiss.cz.

Komplexní připojištění: si můžete přikoupit JEN SOUČASNĚ S PŘIHLÁŠENÍM NA ZÁJEZD A UHRADIT SOUČASNĚ SE ZÁLOHOU! Cena komplexního pojištění vznikne součinem dní a částky na den zájezdu. Komplexní připojištění zahrnuje navíc: Úrazové pojištění - trvalých následků úrazu do 300 000 Kč a smrti do 150 000 Kč. Nemocniční odškodné 150 Kč/den a pojištění zavazadel do 15 000 Kč (škoda na jedné věci do 5 000 Kč). Pojištění stornovacích poplatků do 80% skutečných nákladů max. 30 000 Kč (nebo do 80 000 Kč, nebo do 120 000 Kč) - nemůžete-li nastoupit na cestu z důvodu úrazu nebo akutního onemocnění, úmrtí pojištěného či jediného spolucestujícího aj. Přesné podmínky pojištění, věková omezení, další omezení atd. jsou v UCZ/Ces/18 a najdete je na www.uniqa.cz, nebo www.nomad.cz/ pojisteni/podminky.pdf.

Zdraví: Polynésie není ze zdravotního hlediska nikterak mimořádně nebezpečnou oblastí. Vzhledem k její poloze v tropickém pásu je přesto třeba věnovat ochraně zdraví zvýšenou pozornost, především kvůli přechodu z téměř podzimní Evropy do horkého léta. Obecně doporučujeme očkování proti žloutence (hepatitida A). Zkontrolujte si, zda Vám neuplynula doba účinnosti očkování proti poliomyelitidě (dětské obrně) a tetanu (přeočkování u obou vždy po 10 letech). Malárie se v Polynésii nevyskytuje, nepříjemní komáři však bohužel občas ano.

Ubytování: Ubytováni budete v hotelech, resp. motelech (především na NZ) a bungalovech. Spát budete ve dvoulůžkových pokojích s příslušenstvím, často s bazény, na NZ a Rarotonze obvykle s možností přípravy stravy, kávou a čajem. Bungalovy jsou prostorná a pohodlná obydlí postavená v tradičním polynéském stylu.

Strava: Strava není v ceně zájezdu a každý účastník si ji zajišťuje sám. Polynésie v tomto směru patří mezi velmi drahé oblasti (pravidelně bývá řazena na ta úplně nejpřednější místa v žebříčcích zemí podle výšky cen). Na Cookových ostrovech je zhruba o třetinu dráž než na mateřském Novém Zélandu, ceny tam jsou tedy o něco vyšší než např. v Západní Evropě. Zvlášť u některých potravin či jiného zboží které je nutné dovážet tisíce kilometrů přes oceán. V případech jako je např. nákup potravin v supermarketech či veřejná doprava, tedy tam, kde nejde o turistický ruch, ale o služby určené nepříliš movitým původním místním obyvatelům, je však vcelku přijatelná. Navíc kolem silnic postávají prodavači s ananasy, melouny, kokosovými ořechy a dalšími druhy ovoce a zeleniny a jejich ceny bývají ještě nižší než v obchodech. Nemusíte se proto bát, že budete trpět nedostatkem vitamínů. Navzdory nákupům v supermarketech přesto není od věci vzít si s sebou alespoň něco málo potravin - lehké kalorické dobroty k načerpání energie (čokoládu, müsli tyčinky, sušené ovoce apod.) a instantní polévky. S sebou můžete vzít i rozpustné nápoje (např. šumivé rozpustné vitaminové či minerální tablety do vody) a posilující energeticky hodnotné látky (hroznový cukr apod.) Na většině míst (v bungalovech) bude k dispozici kuchyňka. Pro případy, kdy nebude možné si uvařit v místě ubytování, doporučujeme vzít si s sebou ponorný vařič pro přípravu polévek, kávy nebo čaje.
Lety přes Auckland: Na Nový Zéland je zakázáno dovážet jakékoliv potraviny!!! To se 100% vztahuje i na čaj a kávu, semena či cokoliv živočišného nebo rostlinného původu. Vyplatí se v této záležitosti celní předpisy nepodceňovat a nezpůsobit si tak zbytečné a nepříjemné problémy! Porušení se trestá neuvěřitelně vysokými pokutami a většinou má za následek nevpuštění do země, tudíž deportaci zpět do ČR na vlastní náklady. To je myšleno vskutku vážně - celní/imigrační úředníci jsou nekompromisní !!!

Doprava: Po trase zájezdu se budeme pohybovat pozemní dopravou (pronajatá auta, taxi, nebo na Rarotonze skútry).

Klimatické poměry: Na Cookových ostrovech jsou příjemné teploty, ochlazované pasáty, které vanou během celého roku. Průměrná teplota se v teplejším období od listopadu do března pohybuje okolo 28°C, v období chladnějším od dubna do října kolem 25°C.
V listopadu v jižním Pacifiku končí suché a trochu chladnější "zimní" období a začíná vlhké a teplé "léto". Ve skutečnosti je však rozdíl v teplotách zanedbatelný, větší roli ale nehraje ani postupně narůstající množství srážek. Jde o statistický údaj, to tedy neznamená, že je to nevyhnutelné a zaručeně to právě letos vyjde zcela podle předpokladů. Listopad a prosinec patří mezi srážkově průměrné měsíce. Nejsušší jsou červenec a srpen, nejdeštivější leden (Cookovy ostrovy) až březen. Zatímco setrvalejší několikadenní srážky by byly mimořádnou událostí a pokud by nás taková situace postihla, mohli bychom hovořit o veliké smůle, s odpoledními tropickými bouřkami z tepla, doprovázenými vydatnými, ale krátkodobými lijáky, je třeba počítat a připravit se na ně. Jsou totiž pro Tichomoří typické i v tzv. období sucha. Na všech ostrovech se denní maxima pohybují v průměru kolem 26-30 °C (jako příklad: Samoa a Fidži je statisticky o něco málo teplejší než Rarotonga, rozdíl však není nijak výrazný), noční minima jen lehce klesají k 20-25 °C. Odpolední horka navečer ochlazuje větřík, polynésany nazývaný hupe, který padá z hor dolů na pobřeží. Vysoká vlhkost vzduchu a tropické teploty způsobují, že polynéské a melanéské klima chvílemi může připomínat prádelnu.

Jak se zabalit: Protože přesuny mezi ostrovy budete absolvovat se všemi zavazadly, je pro tento zájezd zcela nevhodným a nepraktickým zavazadlem kufr či taška do ruky. Doporučujeme Vám kufr na kolečkách nebo velký batoh na záda, popř. na všechny Vaše věci a malý batoh pro denní výlety a do letadla. Vzhledem k přepravním předpisům leteckých společností je nutné dodržet váhový limit zavazadel!
Zájezd není zase tak dlouhý a většinu dní bude teplo, proto je zbytečné vybavovat se přehnaným množstvím šatstva. S sebou si vezměte pláštěnku, popř. i deštník, lehčí neklouzavou sportovní obuv na pěší výlety, sandály, popř. i žabky a samozřejmě plavky. Množství oblečení nepřehánějte, především ať to je lehké letní, které lze snadno přeprat, rychle schne a nepotřebuje žehlení. Uvědomte si, že při místních klimatických poměrech budete mokří od deště či propoceni z horka do několika minut. Vhodná může být lehká deka (prostěradlo, přehoz…) - kromě přikrývání, i pro pobyt na pláži nebo jako ochrana před sluncem.
Z dalších potřebných věcí na cestu připomínáme tmavé brýle (a náhradní dioptrické brýle), opalovací krém s vyšším UV filtrem, nůž (ale ne s sebou do letadla!) a další předměty (ponorný vařič), hygienické potřeby včetně ručníku, repelent a základní léky nebo léky, které pravidelně užíváte. Vzhledem k barevné nádheře korálů i pestrému životu pod hladinou by se určitě hodily potápěčské brýle a šnorchl (popř. i ploutve), je však jasné, že místo se pro ně bude hledat dost těžko a navíc se dají většinou půjčit na místě.
Vhodné jsou boty do vody. Poranění od korálů se totiž špatně hojí.
Na všech navštívených ostrovech používají jiný typ zásuvek než je u nás, tzv. britský (kulatá zástrčka s trojicí hranatých kolíků v uspořádání do obráceného Y - můžete se s nimi setkat např. i v Číně nebo Argentině) ale při stejném napětí (230-240 V) - viz www.zasuvky.hw.cz kde najdete i obrázky zástrček a zásuvek. Proto nezapomeňte na příslušné redukce (majitelé videokamer, ponorných vařičů, holicích strojků apod.). Někde se můžete setkat i s „americkým“ (resp. „japonským)“ typem zásuvek na 110/120 V.
Ohledně použití mobilních telefonů - nejlépe uděláte, když se budete informovat u vašich operátorů, protože u každého nejsou roamingové služby totožné. Obecně platí, že bez problémů by vám mobily měly fungovat na Cookových ostrovech.
Wifi připojení, popř. internetové kavárny s počítači jsou na řadě míst. Rozhodně ale nebývá zvykem aby bylo zdarma a musí se za něj platit poměrně dost peněz (v řádu několika dolarů za hodinu připojení).
Možná nebude od věci si připomenout doby (překvapivě ne až tak vzdálené!), kdy člověk dokázal docela dobře existovat i bez všudypřítomného mobilu a internetu.

Valutové vybavení: Na Cookových ostrovech a NZ se platí novozélandským dolarem (NZD). 1 NZD = cca 15 Kč.
Vstupné do navštívených míst není v ceně zájezdu (kromě okružního celodenního výletu - Rarotonga) a účastníci si ho hradí sami z vlastních prostředků. Na samotné památky nebudete potřebovat mnoho valut, bude ovšem záležet na vás kolik a které volitelné výlety a akce si vyberete.
Nejlepší je samozřejmě, pokud si na cestu seženete přímo novozélandské dolary (alespoň z části), které jsou v této části Tichomoří respektovaným platidlem. Univerzálně nejlepší měnou jsou americké dolary, všude akceptované, zároveň i vhodné pro drobné bakšišné (bankovky vždy působí důstojněji). Máte-li ale eura či jiné volně směnitelné měny, samozřejmě je bez problémů uplatníte také, pouze snad za mírně vyšší směnárenské poplatky.
Zároveň se na letištích na Rarotonze v Apii při odletu platí odletové taxy, které si platíte sami. Na Rarotonze cca 55 NZD. Pozor! - nezaměňujte je s mnohem vyššími letištními taxami, které máte v ceně zájezdu zahrnuty!
Pro základní program, skromnější stravu, drobné suvenýry a odletové taxy počítejte pro samotný zájezd s valutami celkem asi za 13 000 Kč, tj. cca 500 USD (cca 500 EUR).
Budete-li si chtít dopřát i fakultativní akce (nezapomínejte, že jenom výlet na Aitutaki stojí cca 550 NZD) nebo si vyhodit z kopýtka častějšími návštěvami restaurací, zábavních podniků nebo nákladnějšími suvenýry, můžete tuto částku navýšit dle vlastní úvahy, klidně i několikrát.
Na většině míst uplatníte platební karty. Jak pro platbu nákupů tak pro výběr místní měny v bankomatech. Stejně však doporučujeme přivézt si alespoň část valut v hotovosti. Novozélandští celníci někdy mají potřebu přesvědčit se o vaší solventnosti a cash je pro takový případ lepším prostředkem než platební karta.

Personál: Průvodce zájezdu bude uveden v informačním dopise.


Praktické informace na cestu - Polynésie:

Elektřina: 220V 60 Hz, užívají se zde převážně 2 typy zásuvek. Se 2 kulatými kolíky nebo se 2 plochými kolíky.

Telefon: Na ostrovech lze použít telefonních budek na karty. Volání z hotelů bývá drahé. Na místě je možné si zapůjčit mobilní telefon, což bývá výhodnější než roamingový tarif Francouzská Polynésie - ČR.

Internet: Internetové kavárny naleznete ve většině měst v Polynésii.

Pošta: Pošta do Evropy bývá většinou doručena za 8 dnů.


Praktické informace na cestu - Nový Zéland:

Elektřina: Napětí v síti je 230 V a zásuvky vyžadují tři kolíky. Budete potřebovat adaptér.

Telefon: Telefonní automaty jsou ve všech větších městech. Mobilní telefony na Novém Zélandu fungují spolehlivě.

Internet: Internet je dostupný ve všech velkých městech a ve většině malých. Pro podrobnosti se informujte v návštěvnických centrech. V poslední době mnoho institucí nabízí i WIFI připojení.

Pošta: Chcete-li poslat dopis leteckou poštou do Evropy, USA, Velké Británie či Kanady, bude vás to stát NZ$2 (US$1.40). Pohled přes moře potom vyjde na NZ$1.50 (US$1.05).


Poznámky:
a) Nemáte-li dosud náš katalog zájezdů na rok 2019, napište či zavolejte si o něj na uvedená kontaktní místa, rádi Vám ho bezplatně zašleme.
b) Změny údajů zde uvedených jsou vyhrazeny. Závazné a definitivní informace obdržíte v informačním dopisu, který přihlášení obdrží nejpozději 3 týdny před odjezdem (obvykle však dříve).
c) Vzhledem k zajišťování letenek doporučujeme nenechávat přihlašování na zájezd na poslední chvíli a hlásit se s předstihem.