Zde můžete zadat Váš e-mail pro pravidelné zasílání novinek.

 

Rádi Vám zašleme dárkový poukaz na zájezd či na částku.

Dárkový poukaz na zájezdy cestovní kanceláře NOMÁD
 

Parkování u letiště Praha

Nejlepší kancelář

Doporučujeme:

TOPlist
 
www.whitneytis.cz
ZÁKLADNÍ INFORMACE O TRASE č. 061 Z KATALOGU NA ROK 2019

K NORSKÝM HORÁM A FJORDŮM

Drsná, ale krásná příroda střední části Norska, národní parky, mocné ledovce, náhorní plošiny, vodopády, fjordy, země dávných Vikingů a skřítků trollů, lidová dřevěná architektura. Hlavní město Oslo v srdci zálivu Oslofjord obklopené divokými lesy a nedotčenou přírodou. Druhé největší město Švédska Göteborg.

PROGRAM ZÁJEZDU:

1.-2.den: Žďár n. Sáz. - Lillehammer. Odjezd do Německa, trajektem na švédskou pevninu. Přejezd do Norska.

3.-4.den: N.P. Rondane, Trollstigen, Geiranger. Olympijský Lillehammer u největšího norského jezera Mjosa: skanzen Maihaugen. Procházka po stopách národního hrdiny Peer Gynta v N.P. Rondane. Norský Yosemite - údolí Romsdalen s vysokými skalními stěnami. Vodopády a kaskády Ulafossane. Nejvyšší kolmá stěna Evropy Trollvegen (Trolí stěna). Adrenalinové stoupání serpentinami po proslulé silnici Trollstigen (Trolí stezka) s úchvatnými scenériemi. Přejezd do pohoří Sunnmore k majestátnímu a díky Golfskému proudu stále zelenému Geirangerfjordu. Výlet lodí po Geirangerfjordu (cca 250 NOK), vodopády Sedm sester. Vyhlídka z hory Dalsnibba, s úchvatným rozhledem na okolní horské štíty, ledovec a Geiranger.

5.-6.den: N.P. Jotunheimen. Turistické středisko Lom se sloupovým kostelem. „Domov obrů” N.P. Jotunheimen s mnoha ledovci, které zformovaly údolí do tvaru „U“. Mohutné vrcholy, bílé ledovce, prudké bystřiny, hluboká a zelená údolí. Procházka k soutěsce Ridderspranget. Pro fyzicky zdatnější zájemce lodí po ledovcovém jezeře Gjende k horské chatě Memurubu (cca 160 NOK), odtud túra podél jezera.

7.den: Ottadalen - Oslo. Neopakovatelná vyhlídková jízda krajinou fjordů a jezer. Ke splazu Nigardsbreen největšího pevninského ledovce Jostedalsbreen. Přejezd do údolí Hallingdal, tradiční dřevěný kostelík, muzeum.

8.-10.den: Oslo - Göteborg - Žďár nad Sázavou. Metropole Norska Oslo s živou atmosférou: pevnost Akershus, dóm, Vigelandpark, poloostrov Bygdoy s proslulými muzei (vikingských člunů, Kon-Tiki). Přejezd do Švédska. Skalní kresby v Tanum (UNESCO), zobrazující život obyvatel doby bronzové. „Zelené město“ Göteborg: malebné centrum (případně pevnost Älvsborg ze sedmnáctého století). Přejezd na jih, nalodění na trajekt. Návrat domů.

Délka tras: autobusem 4300 km, lodí 400 km, pěšky 6x 4-13 km (volitelně)
Počasí: vzduch 18-23 °C
Odjezdy: Brno, Žďár nad Sázavou, Jihlava, Praha, Ústí n.L.

Termín (061): 9.8. - 18.8. 2019
cena v Kč/*chatky: 14 490,-/*16 390,-

V ceně je: Doprava autobusem, trajekt do Švédska (4-lůžkové kajuty) a zpět (sedadlo) s občerstvením, trajekty v Norsku, polopenze (polní kuchyně), 7x ubytování v kempech ve vlastních stanech (*ve 4-lůžkových chatkách, 2-lůžková chatka za příplatek 3500 Kč/os.), průvodce, zdravotní připojištění, informační materiály a DPH.


Všeobecné informace:

Pasy a víza: K této cestě potřebujete platný cestovní pas nebo občanský průkaz se strojově čitelnými údaji. Stále však doporučujeme cestovat s cestovním pasem platným alespoň 6 měsíců po skončení zájezdu. Je dobré si pořídit fotokopii cestovního dokladu pro snadnější řešení situace v případě ztráty. Fotokopii noste odděleně od dokladů, nebo si ji pošlete naskenovanou na e-mail, který si pak v případě potřeby můžete nechat na místě vytisknout.
Občanský průkaz je chápán jako cestovní doklad pouze pro jeho držitele, nikoli pro dítě v něm zapsané. Je nezbytné, aby dítě, které cestuje společně s rodičem a je zapsáno v jeho občanském průkazu, bylo vybaveno svým vlastním cestovním dokladem.
Zde naleznete více informací o cestovních dokladech a celních a devizových předpisech: http://www.mzv.cz/jnp/cz/encyklopedie_statu/evropa/norsko/cestovani/index.html

Zdravotní připojištění: V ceně zájezdů (pokud není uvedeno jinak) je „zdravotní připojištění“. Jde o cestovní pojištění L5O+ od UNIQA pojišťovny, a.s. Zahrnuje úhradu léčebných výloh do výše 3 500 000 Kč v zahraničí se zajištěním nepřetržité základní asistenční služby, pojištění léčebných výloh, akutního zubního ošetření a repatriace do ČR. Dále náklady na vyslání opatrovníka, předčasný návrat z cesty, právní pomoc, náklady ze ztráty dokladů, odškodnění zdržení při únosu autobusu či letadla a zprostředkování finanční pomoci do 100 000 Kč. Zachraňovací náklady do výše 1 050 000 Kč. Pojištění odpovědnosti za újmu na zdraví a věci třetí osoby do 2 000 000 Kč. V ceně je také pojištění základních sportů - cyklistika, horské kolo (ne horský sjezd) a vysokohorská turistika do 5000 m (bez náčiní). Přesné podmínky najdete na: www.nomad.cz/pojisteni/podminky.pdf nebo na www.uniqa.cz. Pokud chcete na zájezdu provozovat rizikové sporty (mnohé jsou dle všeobecných podmínek UCZ/Ces/18 nepojistitelné), raději se informujte o možnostech pojištění předem v CK. Při škodní události kontaktuje zákazník neprodleně asistenční službu, která mu pomůže s jejím řešením. Poté v případě vzniku nároku na pojistné plnění neprodleně zákazník vyplní formulář o této události na: https://www.uniqa.cz/hlaseni-skod-cestovani/ Tento formulář vytiskne a zašle k potvrzení do Cestovní kanceláře NOMÁD s.r.o., která ho zkontroluje, potvrdí a pošle jemu zpět. Vyplněný dotazník s tímto potvrzením zákazník pošle poštou pojišťovně UNIQA neprodleně po návratu ze zájezdu. Zákazník byl zvláště upozorněn na tučně zvýrazněné výluky a informace ve všeobecných podmínkách (UCZ/Ces/18) na www.uniqa.cz/jednorazove-cestovni-pojisteni/.
Cestovní pojištění, které je v ceně zájezdů se nevztahuje na pojištění stornopoplatků, trvalých následků úrazu, zavazadel, doplňkové asistence a odpovědnosti za škodu. Proto naše kancelář nabízí KOMPLEXNÍ PŘIPOJIŠTĚNÍ za zvýhodněnou cenu, které lze objednat jen s přihlášením zájezdu a zaplatit v první zálohové platbě:

do Evropy:
• 33 Kč/os./den (s pojištěním 80% storna do 30 000 Kč), či
• 53 Kč/os./den (s pojištěním 80% storna do 80 000 Kč)

pro Svět bez USA a Kanady
• 52 Kč/os./den (s pojištěním 80% storna do 30 000 Kč), či
• 72 Kč/os./den (s pojištěním 80% storna do 80 000 Kč)

do USA či Kanady
• 77 Kč/os./den (s pojištěním 80% storna do 30 000 Kč), či
• 97 Kč/os./den (s pojištěním 80% storna do 80 000 Kč)

• 117 Kč/os./den (s pojištěním 80% storna do 120 000 Kč) pro USA a Kanadu, či 92 Kč/os/den (s pojištěním 80% storna do 120 000 Kč) pro zbytek světa.

Na náročné cesty ve výškách nad 5000 m je třeba speciální pojištění (členství cca 1700 Kč/rok) www.edelweiss.cz.

Komplexní připojištění: si můžete přikoupit JEN SOUČASNĚ S PŘIHLÁŠENÍM NA ZÁJEZD A UHRADIT SOUČASNĚ SE ZÁLOHOU! Cena komplexního pojištění vznikne součinem dní a částky na den zájezdu. Komplexní připojištění zahrnuje navíc: Úrazové pojištění - trvalých následků úrazu do 300 000 Kč a smrti do 150 000 Kč. Nemocniční odškodné 150 Kč/den a pojištění zavazadel do 15 000 Kč (škoda na jedné věci do 5 000 Kč). Pojištění stornovacích poplatků do 80% skutečných nákladů max. 30 000 Kč (nebo do 80 000 Kč, nebo do 120 000 Kč) - nemůžete-li nastoupit na cestu z důvodu úrazu nebo akutního onemocnění, úmrtí pojištěného či jediného spolucestujícího aj. Přesné podmínky pojištění, věková omezení, další omezení atd. jsou v UCZ/Ces/18 a najdete je na www.uniqa.cz, nebo www.nomad.cz/ pojisteni/podminky.pdf.

Zdraví: Norsko je zemí, ve které nehrozí žádná zvýšená zdravotní rizika. Vyplatí se stejná opatrnost jako při cestě do jakékoliv jiné destinace. Pro vstup do těchto zemí sice žádné očkování povinné není, přesto Vám doporučujeme následující. Nejprve si zkontrolujte, zda od posledního očkování proti tetanu neuplynulo více než 10 let. Kdyby ano, nechte se přeočkovat.
Rychlé změny počasí a atmosferického tlaku mohou ovlivnit zdravotní stav vnímavějších jedinců. Je třeba nepodceňovat náročné klimatické podmínky a jejich proměnlivost. Nedoporučuje se vycházet do rozsáhlých lesních oblastí s minimem osídlení jednotlivě.

Klimatické podmínky: Norsko je poněkud chladnější a především deštivější zemí než ČR, i když i zde můžeme být překvapeni ryze letním a slunečným počasím.
Podle ročenky je průměrná teplota v tomto období v Oslu +17°C, ale ve Fannaraaki v pohoří Jotunheimen pouhé +3,0°C (pro srovnání v Praze je to +19,2°C). V létě se na jihu mohou teploty vyšplhat až ke 30°C, v horách bývá kolem 10°C. Rozhodně však v průměru pršívá častěji a více než u nás doma.

Aktuální předpovědi počasí pro Norsko:
Norge.cz - aktuální počasí v Norsku
wunderground.com
Počasí divoch.net nebo met.no (v norštině s anglickou verzí)

Ubytování: Spát budeme 7x ve stanech nebo v chatkách (v kempech). V chatkách budete spát buď po dvou nebo po čtyřech (2-lůžková chatka možná za příplatek 3500 Kč/os.). Při stanování se řiďte pokyny průvodce, je třeba se ohleduplně chovat k okolní přírodě, zachovávat čistotu a pořádek! Kromě kempů a přírodních zdrojů využijeme k hygieně i sociálních zařízení během cesty (dálniční odpočivadla, velké benzínové pumpy apod.), kde jsou na tyto věci patřičně zařízeni.
Více informací k ubytování naleznete v informačním dopise.

Strava: Začíná druhým dnem snídaní a končí posledním dnem opět snídaní. V ceně zájezdu je každý den snídaně a večeře (nebo pozdní oběd - dle instrukcí průvodce v závislosti na konkrétním denním programu). Ke snídani (chléb či jiné pečivo s pomazánkami, salám, ovesné vločky apod.) i večeři (většinou teplá a masitá) podáváme teplý čaj. Jídla jsou vydatná, přesto doporučujeme vzít si s sebou potraviny (konzervy, suché salámy ap.) jako třetí denní jídlo. Jejich množství však nepřehánějte.
Na začátku zájezdu od nás dostanete k zapůjčení talířek a hrníček. Lžíci (příbor, lžičku) si vezměte vlastní! Máte-li rádi pohodlí a máte-li možnost, doporučujeme Vám vzít s sebou malou (!) přenosnou skládací stoličku. Není nutná, ale občas přispěje ke zvýšení kultury "stolování" při konzumaci stravy.
Během zájezdu bude kuchař vařit kávu (obvykle při snídani a večeři nebo i jindy, bude-li dost času.) Kromě ní si u kuchaře za české koruny můžete koupit (až do vyčerpání zásob) pivo či někdy nealko. Nealkoholické nápoje si vezměte sami (nejlépe ty v prášku).

Ceny základních potravin (ceny jsou orientační):
(cena v norské měně - zkratka NOK)
chléb 1 ks: 20-25
salám 200 g: 25-30
máslo, margarin 400 g: 25-30
mléko 1l: 15-18
sýr 1 kg: 100
špagety 500g: 15
pizza 600 g: 45
mléčná čokoláda 200g: 23-27
jablka 1 ks: 4-7
rajčata 1 kg: 27
okurka 1 ks: 12-13
voda (přírodní) 1,5 l: 15-25
čaj 100 sáčků: 45-50
Cola 1,5 l: 23
pomerančový džus 1 l: 18-24
pivo 0,5 l: 20-22
česká piva - Pilsner Urquell, Budvar 0,5 l: 32-35

Doprava: Doprava je zajištěna autobusem, dále trajektem do Švédska a zajištěny jsou také trajekty v Norsku.

Jak se zabalit: To nejdůležitější, co si nelze zapomenout doma, je cestovní pas – který nadále doporučujeme. Jeho platnost musí trvat alespoň 6 dalších měsíců po skončení zájezdu (vyžadují to tak celní předpisy).
Berete-li si svůj vlastní stan, nejvhodnější je se samonosnou konstrukcí (nenastanou problémy se zatloukáním kolíků). Pokud stan nemáte, je možné si ho objednat u naší CK (viz katalog, JAK CESTUJEME, bod 14. Půjčování). S sebou vezměte teplý (péřový, duté vlákno apod.) spacák a karimatku. Pro noclehy v chatkách si vezměte vlastní povlečení a spacák. Množství oblečení nepřehánějte, nicméně je nutné mít pláštěnku, teplý svetr a dobře rozšlápnuté nepromokavé turistické boty s neklouzavou podrážkou, větrovku a čepici nebo alespoň čelenku.
Z dalších potřebných věcí na cestu připomínáme tmavé brýle (a náhradní dioptrické brýle - pokud je potřebujete), pokrývku hlavy, opalovací krém s vyšším UV filtrem, plavky, lžíci (příbor), baterku, plastikovou láhev (o obsahu aspoň 1 litr) nebo malý kanystr na vodu, repelent a základní léky nebo léky, které pravidelně užíváte. Pokud máte potíže se vstáváním, vezměte si s sebou budík. Pro ty, kteří nemohou při světle usnout, pak nějaké klapky na oči, protože v noci se v Norsku pouze zešeří, ale úplně nesetmí.
Po našich předchozích zkušenostech a vzhledem k nedostatečným úložným prostorům, zdůrazňujeme, že nemůžeme přijmout batohy s konstrukcí (krosny)! Ač se to zdá netulácké, jsou kufry, pevné tašky nebo batohy bez konstrukce (typ Gemma) mnohem praktičtější. Zabírají méně místa a daleko snadněji a rychleji se ukládají do úložných prostorů autobusu. Doporučujeme, abyste měli dvě zavazadla. Jedno větší uložené dole a jedno menší s osobními věcmi, jídlem a pitím nahoře při sobě. To můžete využít i při pěších túrách.

Valutové vybavení: Zdůrazňujeme, že vstupné do jednotlivých památek, muzeí apod. není v ceně zájezdu zahrnuto a účastníci si je hradí z vlastních prostředků. Příklady některých částek na vstupy (Nigardsbreen, Galdhopiggen, Geiranger, jezero Gjende, atd.) budete mít aktuálně uvedené v informačním dopise, kromě nich doplňujeme: veškeré vstupné na hlavní pozoruhodnosti v Oslu by nemělo překročit 200 NOK. Doporučujeme Vám vyměnit si v bance, pokud je seženete, přímo norské a švédské koruny. Odpadnou Vám tak starosti s výměnou a nebudete nuceni platit zbytečně dvakrát bankovní poplatky. Celkově by Vám na všechny vstupy a hlavní atrakce během zájezdu mělo stačit cca 1 500 NOK (asi 4500 Kč) a 250 SEK (asi 1000 Kč) na osobu.
Jednotlivé vstupy a ceny jsou uvedeny jako plnohodnotné (ale z loňska – mohou tedy být letos vyšší), studenti (s průkazkami ISIC) a větší skupiny obvykle mívají slevy. Mějte u sebe však raději finanční rezervu pro případ nenadálých situací buď v hotovosti nebo na platební kartě.

Personál: Průvodce zájezdu se dozvíte z informačního dopisu.


Praktické informace na cestu:

Elektřina: Co se týká zásuvek, používá se klasická dvoukolíková vidlice tzv. eurozástrčka. OVĚŘTE SI TYP ZÁSUVKY v cílových zemích na www.zasuvky.eu/zasuvky/norsko- OVĚŘTE SI TYP ZÁSUVKY v cílové zemi.

Pošta: Pošty se nacházejí v hojném počtu ve velkých městech. Ve vzdálenějších oblastech jsou jen ve střediskových obcích. Z poštovního úřadu lze posílat psaní, balíky i telegramy, faxovat, telefonovat a někdy také posílat e-maily.

Telefony: Telefonovat je v Norsku možné z pošt, veřejných telefonních automatů a hotelů, což je ovšem nejdražší možnost telefonování. Telefonní automaty fungují na mince a telefonní karty. Mince lze užívat v hodnotách 1, 5, 10 a 20 NOK, minimální možná cena volání je 2 NOK.


Poznámky:
a) Nemáte-li dosud náš katalog zájezdů na rok 2019, napište či zavolejte si o něj na uvedená kontaktní místa, rádi Vám ho bezplatně zašleme.
b) Změny údajů zde uvedených jsou vyhrazeny. Závazné a definitivní informace obdržíte v informačním dopisu, který přihlášení obdrží nejpozději 3 týdny před odjezdem (obvykle však dříve).