Zde můžete zadat Váš e-mail pro pravidelné zasílání novinek.

 

Rádi Vám zašleme dárkový poukaz na zájezd či na částku.

Dárkový poukaz na zájezdy cestovní kanceláře NOMÁD
 

Parkování u letiště Praha

Nejlepší kancelář

Doporučujeme:

TOPlist
 
www.whitneytis.cz
ZÁKLADNÍ INFORMACE O TRASE č. 161 Z KATALOGU NA ROK 2019

ČERNÁ HORA - DOLOMITY BALKÁNU A N.P. DURMITOR

Výlety v jednom z nejmalebnějších pohoří Černé Hory - Durmitor, které se svými dvoutisícovkami, jezery a kaňony bude těžko hledat konkurenci v širém okolí. Vydejte se s námi na nenáročnou turistiku v malebné horské krajině s nádhernými výhledy. Variantně nabízíme i náročnější hřebenové cesty a výstupy na místní velikány s panoramatickými pohledy do širokého okolí. Ubytovaní budeme v horském 3* hotelu s jedinečnou černohorskou polopenzí.

PROGRAM ZÁJEZDU:

1.-2.den: Praha - Žabljak. Autobusem přes Maďarsko a Srbsko do horského střediska Žabljak v N.P. Durmitor. Nenáročná turistika k ledovcovému Crno jezeru. Okružní trasa kolem Malého a Velkého jezera poblíž Titovy jeskyně pod majestátním hřebenem Meded. V případě sil a chuti podél potoka se starými mlýny k jezeru Zminje.

3.den: Zeleni Vir, Šereni Pasovi, (Bobotov Kuk). Busem do Sedla. Základní varianta: okružní trasa v oblasti „durmitorského Matterhornu“ kolem horského plesa Zeleni Vir a jedinečné ukázky geologické činnosti Šereni Pasovi k autobusu. Alternativně výstup na vrchol Sedlena Greda s výhledem na pohraniční pohoří. Těžší varianta: výstup na nejvyšší vrchol pohoří Bobotov Kuk (2523 m) s výhledem na celý Durmitor.

4.den: Savin Kuk, Razvršje, (Istočni Vrh). Základní varianta: lanovkou na Savin Kuk (2313 m). Zpět příjemnou cestou přes obec Razvršje. Těžší varianta: navíc možnost výstupu ze Savina Kuku přes jištěnou „tatranskou cestu“ na vyhlídku Istočni Vrh. Sestup do střední části lanovky a zpět.

5.den: Vyhlídka Čurovac. Odpočinkově (či s využitím taxi) na krásnou vyhlídku Čurovac s neopakovatelným výhledem do nitra největšího kaňonu Evropy - Tara se stejnojmennou řekou. Návrat a po zbytek dne relaxace.

6.den: Lokvice, Ledová jeskyně, (Meded). Základní varianta: pohodlnou cestou do údolí Lokvice se salaší (ovčí sýry). Možnost návštěvy jedinečné Ledové jeskyně s krápníky a stalagmity. Těžší varianta: výstup na skalnatou hradbu Meded s mnoha vyhlídkami. Obě okružní trasy vedou k jezeru a zpět.

7.den: Barne a Jablaničko jezero, Crvena Greda. Pěšky okolo Barne a Jablaničko jezero, možnost relaxace. Dále na náhorní plošinu Crvena Greda s pěknými výhledy. Cestou možnost ochutnat místní pálenku a čerstvé sýry na salaši. Okruh nazpět povede krasovým terénem.

8.-9.den: Žabljak - Herceg Novi - Praha. Busem nově postavenou zkratkou k moři do historického města Herceg Novi, koupání na pláži, prohlídka města. Večer z Černé Hory domů.

Obtížnost: 1-3 (z maximálně 5)
Délka tras: autobusem 3000 km, pěšky 6x 10-20 km
Počasí: vzduch 24-30 °C (v horách chladněji), voda 19-24 °C
Odjezdy: Pardubice, Hradec Králové, Poděbrady, Praha, Jihlava, Brno, Břeclav, Bratislava (možnost svozu: Plzeň, Tábor, České Budějovice)

Termín (161): 8.7. - 16.7. 2019
cena v Kč: 12 790,-

V ceně je: Doprava klimatizovaným autobusem, 7x snídaně a 6x večeře, 1x ochutnávka černohorské rakije, 6x ubytování v 3* hotelu, průvodce, zdrav. připojištění, inf. materiály a DPH. Příplatky: jednolůžkový pokoj za 3300 Kč.


Všeobecné informace:

Pasy a víza: Pro vstup do Černé Hory potřebujete pouze platný cestovní pas, vízum je vyžadováno pouze při dlouhodobějších pracovních cestách nebo při turistickém pobytu delším než 3 měsíce. Přestože Ministerstvo zahraničních věcí uvádí, že do Srbska a Černé Hory lze vstoupit a pobývat s platným občanským průkazem, doporučujeme i tak cestovat s cestovním pasem. Cesta pouze s občanským průkazem je na vlastní riziko.
Pro případ ztráty dokladů doporučujeme všem účastníkům vzít s sebou 1 fotografii pasového formátu a kopii pasu, které si uložte na jiné místo, než budete mít ostatní doklady a finance. Předejte tak zbytečným komplikacím při vyřizování náhradních dokladů.
Zde naleznete více informací o cestovních dokladech a celních a devizových předpisech http://www.mzv.cz/jnp/cz/encyklopedie_statu/evropa/cerna_hora/cestovani/index.html

Zdravotní připojištění: V ceně zájezdů (pokud není uvedeno jinak) je „zdravotní připojištění“. Jde o cestovní pojištění L5O+ od UNIQA pojišťovny, a.s. Zahrnuje úhradu léčebných výloh do výše 3 500 000 Kč v zahraničí se zajištěním nepřetržité základní asistenční služby, pojištění léčebných výloh, akutního zubního ošetření a repatriace do ČR. Dále náklady na vyslání opatrovníka, předčasný návrat z cesty, právní pomoc, náklady ze ztráty dokladů, odškodnění zdržení při únosu autobusu či letadla a zprostředkování finanční pomoci do 100 000 Kč. Zachraňovací náklady do výše 1 050 000 Kč. Pojištění odpovědnosti za újmu na zdraví a věci třetí osoby do 2 000 000 Kč. V ceně je také pojištění základních sportů - cyklistika, horské kolo (ne horský sjezd) a vysokohorská turistika do 5000 m (bez náčiní). Přesné podmínky najdete na: www.nomad.cz/pojisteni/podminky.pdf nebo na www.uniqa.cz. Pokud chcete na zájezdu provozovat rizikové sporty (mnohé jsou dle všeobecných podmínek UCZ/Ces/18 nepojistitelné), raději se informujte o možnostech pojištění předem v CK. Při škodní události kontaktuje zákazník neprodleně asistenční službu, která mu pomůže s jejím řešením. Poté v případě vzniku nároku na pojistné plnění neprodleně zákazník vyplní formulář o této události na: https://www.uniqa.cz/hlaseni-skod-cestovani/ Tento formulář vytiskne a zašle k potvrzení do Cestovní kanceláře NOMÁD s.r.o., která ho zkontroluje, potvrdí a pošle jemu zpět. Vyplněný dotazník s tímto potvrzením zákazník pošle poštou pojišťovně UNIQA neprodleně po návratu ze zájezdu. Zákazník byl zvláště upozorněn na tučně zvýrazněné výluky a informace ve všeobecných podmínkách (UCZ/Ces/18) na www.uniqa.cz/jednorazove-cestovni-pojisteni/.
Cestovní pojištění, které je v ceně zájezdů se nevztahuje na pojištění stornopoplatků, trvalých následků úrazu, zavazadel, doplňkové asistence a odpovědnosti za škodu. Proto naše kancelář nabízí KOMPLEXNÍ PŘIPOJIŠTĚNÍ za zvýhodněnou cenu, které lze objednat jen s přihlášením zájezdu a zaplatit v první zálohové platbě:

do Evropy:
• 33 Kč/os./den (s pojištěním 80% storna do 30 000 Kč), či
• 53 Kč/os./den (s pojištěním 80% storna do 80 000 Kč)

pro Svět bez USA a Kanady
• 52 Kč/os./den (s pojištěním 80% storna do 30 000 Kč), či
• 72 Kč/os./den (s pojištěním 80% storna do 80 000 Kč)

do USA či Kanady
• 77 Kč/os./den (s pojištěním 80% storna do 30 000 Kč), či
• 97 Kč/os./den (s pojištěním 80% storna do 80 000 Kč)

• 117 Kč/os./den (s pojištěním 80% storna do 120 000 Kč) pro USA a Kanadu, či 92 Kč/os/den (s pojištěním 80% storna do 120 000 Kč) pro zbytek světa.

Na náročné cesty ve výškách nad 5000 m je třeba speciální pojištění (členství cca 1700 Kč/rok) www.edelweiss.cz.

Komplexní připojištění: si můžete přikoupit JEN SOUČASNĚ S PŘIHLÁŠENÍM NA ZÁJEZD A UHRADIT SOUČASNĚ SE ZÁLOHOU! Cena komplexního pojištění vznikne součinem dní a částky na den zájezdu. Komplexní připojištění zahrnuje navíc: Úrazové pojištění - trvalých následků úrazu do 300 000 Kč a smrti do 150 000 Kč. Nemocniční odškodné 150 Kč/den a pojištění zavazadel do 15 000 Kč (škoda na jedné věci do 5 000 Kč). Pojištění stornovacích poplatků do 80% skutečných nákladů max. 30 000 Kč (nebo do 80 000 Kč, nebo do 120 000 Kč) - nemůžete-li nastoupit na cestu z důvodu úrazu nebo akutního onemocnění, úmrtí pojištěného či jediného spolucestujícího aj. Přesné podmínky pojištění, věková omezení, další omezení atd. jsou v UCZ/Ces/18 a najdete je na www.uniqa.cz, nebo www.nomad.cz/ pojisteni/podminky.pdf.

Zdraví: Černá Hora je zemí, ve které nehrozí žádná zvýšená zdravotní rizika. Vyplatí se stejná opatrnost jako při cestě do jakékoliv jiné destinace. Pro vstup do těchto zemí sice žádné očkování povinné není, přesto Vám doporučujeme následující. Nejprve si zkontrolujte, zda od posledního očkování proti tetanu neuplynulo více než 10 let. Kdyby ano, nechte se přeočkovat.

Klimatické podmínky: Černá Hora má dvě podnebné oblasti – přímořská oblast: je středozemní podnebí s teplým, suchým létem a mírnou, ale deštivou zimou. Průměrné teploty vzduchu tu v lednu dosahují 8 °C, v červenci 27 °C. Podzim bývá příjemný a teplý, jaro přichází brzy.
Vnitrozemská oblast: podnebí je tu kontinentální s chladnou zimou a teplým létem. Průměrná teplota vzduchu je tu v lednu –3 °C, v červenci 18 °C. Je tu vysoký počet slunečných dnů v roce.

Počasí je ovlivňováno častými větry:
Bóra – severovýchodní, v zimě zvedá vlny Jugo – jihovýchodní – způsobuje vlnobití
Maestral – severozápadní, osvěžuje v teplých letních měsících
Nevera – západní vítr, který s sebou přináší bouřky, ochlazuje příjemně vzduch
Průměrné srážky činí 1400 mm ročně na pobřeží. Především je to však v zimních měsících. Nejdeštivějším místem je, dokonce i v celé Evropě, místo pobřežních hor nad Kotorem.

Ubytování: Ubytováni budete 6x v horském hotelu*** v 2lůžkových pokojích se sprchou/WC.
Aktuální popis ubytování naleznete v informačním dopise.

Strava: Zajištěna je 7x snídaně a 6x večeře, také 1x ochutnávka černohorské rakije.

Doprava: Pojedeme klimatizovaným autobusem s polohovatelnými sedadly, možnost zakoupení kávy, nealkoholických nápojů i piva. Před odjezdem bude připraven zasedací pořádek, který respektuje Vaše případná přání, přihlášené skupiny. Autobus nás bude doprovázet prakticky po celou dobu zájezdu.

Jak se zabalit: Oblečení: Pohodlné oblečení na cestování, kvalitní outdoorové oblečení na turistiku v horách (dobrá větrovka, svetr, čepice, rukavice, pláštěnka atd.). Vezměte si ho tolik, aby Vám vždy zbylo jedno suché na převlečení. Kvalitní a hlavně dobře prošlápnuté pohorky ve Vaší výbavě nemohou v žádném případě chybět (možná se budeme pohybovat na sněhu či po suti). Pohyb po horách Vám usnadní teleskopické hole.
Dále: pro Vaše pohodlí domácí obuv, sluneční brýle, opalovací krém s vyšším faktorem, polštářek pod hlavu ke zpříjemnění dlouhého přejezdu autobusem, fotoaparát.

Valutové vybavení:
Směnárny:
Směnárny najdete ve větších hotelích a městech, v bankách a na poštách, v turistických kancelářích. Nejdříve se nechte informovat o provizi a poplatcích. Pošty a banky si většinou provizi neúčtují.

Bankomaty:
Bankomaty najdete ve všech větších městech a v turistických letoviscích. Je možné tu platit kreditními kartami nebo eurošeky, ale v menších obcích nebo městech, bohužel, tato služba ještě nefunguje. Bank je tu poměrně dost, stejně jako směnáren. Najdete je i v hotelích nebo cestovních kancelářích.

PLATEBNÍ PROSTŘEDKY:
Od roku 2002 je hlavním platebním prostředkem v Černé Hoře EURO. V Černé Hoře nelze ve směnárnách směnit české koruny. V některých případech lze stále ještě platit jugoslávským dinárem nebo jinou západní měnou.

CENY VSTUPNÉHO (orientační částky - aktuálně bude uvedeno v informačním dopise):
Čurovac – místní taxi – 10 EUR
Savin Kuk – lanovka (zpáteční) - 7 Eur
Národní parky– vstup: NP Durmitor 3 Eura (za den), příp. 12 EUR/týden

DOPORUČENÉ KAPESNÉ A PŘÍKLADY CEN:
Do Černé Hory doporučujeme 70 EUR na osobu. Toto je pouze doporučené kapesné, vše, samozřejmě, záleží na Vás. Pro Vaši představu Vám zde uvádíme příklady cen v obchodech a restauracích v Černé Hoře. Ceny se, samozřejmě, liší dle velikosti střediska a sezóny.
Doporučujeme mít s sebou ještě nějakou finanční rezervu pro případ nenadálé situace nebo nutného lékařského ošetření – platí se zde hotově.

Orientační ceny v restauracích:
mořská ryba 1 porce: 8-15 EUR
pršut / šunka 1 kg: 7 EUR
sýr 1 kg: 3 EUR
pizza 1 celá: 5 - 8 EUR
hamburger / sendvič 1 porce: 1,5 - 3 EUR
točené pivo 0,5 l: 1 – 2 EUR
Coca Cola / Fanta / Sprite 0,25 l: 1 – 2 EUR
minerální voda 1 l: 1 EUR
espresso káva 1 porce: 1 EUR
bílé víno 1 l: 6 - 9 EUR
červené víno 1 l: 6 – 9 EUR
zmrzlina 1 kopeček: 0,5 EUR

Personál: Průvodce zájezdu se dozvíte z informačního dopisu.


Praktické informace na cestu:

Elektřina: Co se týká zásuvek, používá se klasická dvoukolíková vidlice tzv. eurozástrčka. OVĚŘTE SI TYP ZÁSUVKY v cílových zemích na www.zasuvky.eu/zasuvky/cerna-hora- OVĚŘTE SI TYP ZÁSUVKY v cílové zemi.

Pošta: Otevírací doba: 8.00 – 21.00, sobota: 8.00 – 15.00 hod (dvě pauzy za celý den). Z pošty můžete odeslat také fax nebo telefax. Poštovní známku si můžete koupit i u novinového stánku. Na poštách tu bývají i směnárny. Na poštách najdete telefonní automaty na karty, které lze zakoupit na poště nebo v novinovém stánku. Volat můžete také většinou z hotelu, kde je cena vyšší.

Telefony: Důležitá telefonní čísla: policie - 92, hasiči – 93, záchranná služba – 94, žlutí andělé – 987.


Poznámky:
a) Nemáte-li dosud náš katalog zájezdů na rok 2019, napište či zavolejte si o něj na uvedená kontaktní místa, rádi Vám ho bezplatně zašleme.
b) Změny údajů zde uvedených jsou vyhrazeny. Závazné a definitivní informace obdržíte v informačním dopisu, který přihlášení obdrží nejpozději 3 týdny před odjezdem (obvykle však dříve).