Zde můžete zadat Váš e-mail pro pravidelné zasílání novinek.

 

Rádi Vám zašleme dárkový poukaz na zájezd či na částku.

Dárkový poukaz na zájezdy cestovní kanceláře NOMÁD
 

Parkování u letiště Praha

Nejlepší kancelář

Doporučujeme:

TOPlist
 
www.whitneytis.cz
ZÁKLADNÍ INFORMACE O TRASE č. 632 Z KATALOGU NA ROK 2019

KAZACHSTÁN

Postsovětské středoasijské republiky, svou geografickou polohou, kulturou a exotickými obyvateli nám tolik vzdálené, přitom v mnohém tak blízké, s přátelskými lidmi, s nimiž se bez větších problémů domluvíte česky. Rozlehlý Kazachstán, jehož okázalá metropole Astana je v naprostém protikladu k nevlídným rustikálním představám o této zemi z filmu Borat, s bývalým hlavním městem Alma Ata pod velehorami a legendárním kosmodromem Bajkonur. Místní veletoky Syrdarja a Amudarja.

PROGRAM ZÁJEZDU 632: KAZACHSTÁN

1.-2.den: Praha - Astana. Odlet do hlavního města Kazachstánu - Astany, pyšného města demonstrujícího ekonomický rozvoj země, s megalomanskými architektonickými výstřelky: gigantická mešita Nur-Astana, prezidentský palác, Palác míru a usmíření, sluneční věž Bayterek, Památník nezávislosti.

3.-4.den: Astana - Kyzylorda. *Bajkonur. Přelet do Kyzylordy na řece Syrdarja: regionální muzeum. Možnost celodenního výletu (cca 420 USD) do prvního a největšího kosmodromu světa, odkud vzlétl mj. Sputnik 1 či Jurij Gagarin. Alternativně možnost výletu do kazašských stepí.

5.-7.den: Kyzylorda - Turkestán - Almaty. Přejezd z Kyzylordy do Turkestánu, zastávka v ruinách starobylého města Sauranu. Turkestán: mauzoleum Chodži Ahmeda Jassávího - nejslavnější a nejkrásnější stavba Kazachstánu. Po dávné obchodní trase do Šymkentu. Přelet do bývalé metropole a největšího města Kazachstánu Almaty (dříve Alma-Ata) pod masivem Zailijského Alatau v pohoří Ťan-šan: Centrální mešita, katedrála Zenkov, rozsáhlé náměstí Respublika Alany s Památníkem nezávislosti, tržiště Zelený bazar nebo návštěva lázní.

8.den: Almaty - Praha. Návrat domů.


*Volitelný výlet: Kaňon Čaryn a Zailijský Alatau.

Výlet do národních parků Čarynskij a Ile Alatau, horské středisko Medeu. Prodloužení zájezdu 632 o 2 dny.

1.den: Almaty - Čaryn - Medeu. Přejezd z Almaty ke kaňonu Čaryn, tzv. středoasijskému Grand Canyonu, dlouhému téměř 100 km a hlubokému přes 100 m. Procházka v Údolí hradů, jeho nejkrásnější části. Přejezd do Medeu.

2.den: Medeu - Almaty. Návštěva nejvýše položeného zimního stadionu na světě (1691 m) - legendárního Medeu s nejrychlejší rychlobruslařskou dráhou. Ze střediska Šymbulak výjezd lanovkami do výšky nad 3000 m n.m. Možnost pěšího výletu (3 km) k Talgarskému sedlu (3163 m) s výhledy na ledovcem pokrytý vrchol Pik Komsomola (4330 m). Večer návrat do Almaty.

3.den: Almaty - Praha. Odlet domů.

Termín: 18.8. - 20.8. 2019
Cena: 6990,- Kč

V ceně je: Nájemní doprava, ubytování (2-lůžkové pokoje), český průvodce, zdravotní připojištění, informační materiály a DPH. V ceně není strava, vstupné, poplatky za lanovku. 1-lůžkový pokoj nelze zaručit.

Pozn. Pro výlet do Bajkonuru je nutná závazná přihláška nejpozději do 31.5. - bližší informace v CK.

Délka tras: letadlem 13 000 km, po zemi 1200 km, pěšky 5x 5-15 km (volitelně) - vše pro 633
Počasí: vzduch 25-35°C, sušší než u nás
Nástupní místo: Praha

Termín (632): 11.8. - 18.8. 2019
cena v Kč: 39 990,-

V ceně je: Doprava. Ubytování a snídaně. Český průvodce, zdrav. připojištění, inf. materiály a DPH. Doprava: Mezinárodní letecká a vnitrostátní přelety Chiva-Taškent (631), Astana- Kyzylorda (632) a Šymkent-Almaty (632) včetně tax a poplatků, veřejná (vlaky, autobusy, MHD) a nájemní (mikrobusy, taxi). Ubytování: 632: 6x hotely a penziony - 2-lůžkové pokoje s příslušenstvím. 1-lůžkový pokoj za příplatek - 632: 3900 Kč (6x). Strava: 632: 6x snídaně.


Všeobecné informace:

Pasy a víza: Ke vstupu do země je potřeba platný cestovní pas. Časová platnost cestovního dokladu musí přesahovat nejméně o 6 měsíců plánovanou dobu pobytu v Kazachstánu.
Od 1. ledna 2017 mohou občané ČR cestovat do Kazachstánu bez víza na dobu 30 dnů. Při příjezdu/příletu do Kazachstánu je občan povinen vyplnit migrační kartu, kterou odevzdá při opuštění území.
Doporučujeme udělat si před cestou kopii dvoustranny Vašeho pasu s biometrickými údaji (mít ji uloženou v zavazadle nebo přístupnou z internetu v e-mailové schránce). Předejdete tak komplikacím při ztrátě Vašeho cestovního dokladu.

Zdravotní připojištění: V ceně zájezdů (pokud není uvedeno jinak) je „zdravotní připojištění“. Jde o cestovní pojištění L5O+ od UNIQA pojišťovny, a.s. Zahrnuje úhradu léčebných výloh do výše 3 500 000 Kč v zahraničí se zajištěním nepřetržité základní asistenční služby, pojištění léčebných výloh, akutního zubního ošetření a repatriace do ČR. Dále náklady na vyslání opatrovníka, předčasný návrat z cesty, právní pomoc, náklady ze ztráty dokladů, odškodnění zdržení při únosu autobusu či letadla a zprostředkování finanční pomoci do 100 000 Kč. Zachraňovací náklady do výše 1 050 000 Kč. Pojištění odpovědnosti za újmu na zdraví a věci třetí osoby do 2 000 000 Kč. V ceně je také pojištění základních sportů - cyklistika, horské kolo (ne horský sjezd) a vysokohorská turistika do 5000 m (bez náčiní). Přesné podmínky najdete na: www.nomad.cz/pojisteni/podminky.pdf nebo na www.uniqa.cz. Pokud chcete na zájezdu provozovat rizikové sporty (mnohé jsou dle všeobecných podmínek UCZ/Ces/18 nepojistitelné), raději se informujte o možnostech pojištění předem v CK. Při škodní události kontaktuje zákazník neprodleně asistenční službu, která mu pomůže s jejím řešením. Poté v případě vzniku nároku na pojistné plnění neprodleně zákazník vyplní formulář o této události na: https://www.uniqa.cz/hlaseni-skod-cestovani/ Tento formulář vytiskne a zašle k potvrzení do Cestovní kanceláře NOMÁD s.r.o., která ho zkontroluje, potvrdí a pošle jemu zpět. Vyplněný dotazník s tímto potvrzením zákazník pošle poštou pojišťovně UNIQA neprodleně po návratu ze zájezdu. Zákazník byl zvláště upozorněn na tučně zvýrazněné výluky a informace ve všeobecných podmínkách (UCZ/Ces/18) na www.uniqa.cz/jednorazove-cestovni-pojisteni/.
Cestovní pojištění, které je v ceně zájezdů se nevztahuje na pojištění stornopoplatků, trvalých následků úrazu, zavazadel, doplňkové asistence a odpovědnosti za škodu. Proto naše kancelář nabízí KOMPLEXNÍ PŘIPOJIŠTĚNÍ za zvýhodněnou cenu, které lze objednat jen s přihlášením zájezdu a zaplatit v první zálohové platbě:

do Evropy:
• 33 Kč/os./den (s pojištěním 80% storna do 30 000 Kč), či
• 53 Kč/os./den (s pojištěním 80% storna do 80 000 Kč)

pro Svět bez USA a Kanady
• 52 Kč/os./den (s pojištěním 80% storna do 30 000 Kč), či
• 72 Kč/os./den (s pojištěním 80% storna do 80 000 Kč)

do USA či Kanady
• 77 Kč/os./den (s pojištěním 80% storna do 30 000 Kč), či
• 97 Kč/os./den (s pojištěním 80% storna do 80 000 Kč)

• 117 Kč/os./den (s pojištěním 80% storna do 120 000 Kč) pro USA a Kanadu, či 92 Kč/os/den (s pojištěním 80% storna do 120 000 Kč) pro zbytek světa.

Na náročné cesty ve výškách nad 5000 m je třeba speciální pojištění (členství cca 1700 Kč/rok) www.edelweiss.cz.

Komplexní připojištění: si můžete přikoupit JEN SOUČASNĚ S PŘIHLÁŠENÍM NA ZÁJEZD A UHRADIT SOUČASNĚ SE ZÁLOHOU! Cena komplexního pojištění vznikne součinem dní a částky na den zájezdu. Komplexní připojištění zahrnuje navíc: Úrazové pojištění - trvalých následků úrazu do 300 000 Kč a smrti do 150 000 Kč. Nemocniční odškodné 150 Kč/den a pojištění zavazadel do 15 000 Kč (škoda na jedné věci do 5 000 Kč). Pojištění stornovacích poplatků do 80% skutečných nákladů max. 30 000 Kč (nebo do 80 000 Kč, nebo do 120 000 Kč) - nemůžete-li nastoupit na cestu z důvodu úrazu nebo akutního onemocnění, úmrtí pojištěného či jediného spolucestujícího aj. Přesné podmínky pojištění, věková omezení, další omezení atd. jsou v UCZ/Ces/18 a najdete je na www.uniqa.cz, nebo www.nomad.cz/ pojisteni/podminky.pdf.

Zdraví: Pro cestování do Kazachstánu není vyžadováno žádné očkování. Mezi doporučená očkování patří očkování proti obrně, tetanu, meningitidě A+C, záškrtu a hepatitidě A a také očkování proti hepatitidě B (zejména při delších pobytech), břišnímu tyfu (zejména při pobytu ve špatných hygienických podmínkách), proti vzteklině (při dlouhodobějším kontaktu se zvířaty) a proti tuberkulóze. V Kazachstánu je rozšířena tuberkulóza. Na jihu země je možná krymsko-konžská hemoragická horečka. Zdrojem viru jsou mj. klíšťata, zajíci, ptáci, hovězí skot a kozy. Virem může nakazit především sající infikované klíště, nebo se infekce přenese přímým kontaktem s krví či tělními tekutinami a tkáněmi postižených zvířat.
Častým problémem cestovatelů do Kazachstánu jsou průjmová onemocnění. Doporučujeme proto vzít si s sebou na cestu léky proti průjmu a pít pouze balenou vodu.
Doporučujeme očkování konzultovat s odborníky v centrech cestovní medicíny.

Ubytování: Během zájezdu budete ubytování v turistických hotelech a penzionech (2-lůžkové pokoje s příslušenstvím), 1-lůžkový pokoj je možný za příplatek - 3900 Kč.

Strava: Kromě snídaní není strava zahrnuta v ceně zájezdu. S výběrem jídla vám ochotně poradí průvodce. Snídaně nejsou vždy součástí ubytování, ne všechny hotely snídaně poskytují, proto je možné, že snídat budete v blízkém okolí hotelu.
Kazachstán je drahou zemí v porovnání se svými sousedy. V porovnání s ČR je v Kazachstánu o něco dráž než u nás, ale nejsou to horentní rozdíly.
Voda: Raději nepijte vodu z neznámých zdrojů. Doporučujeme kupovat pouze nápoje v uzavřených plastových lahvích s neporušeným uzávěrem. Pitná balená voda je k dispozici bez problémů po celé trase.
Jídlo: Na ulici si jídlo vybírejte pečlivě. Jezte teplá a čerstvá jídla, vyhněte se salátům, nevařenému masu a rybám. Mléko nemusí být vždy pasterizováno, ale jogurty bývají hygienicky nezávadné. Ovoce a zeleninu si raději před požitím důkladně omyjte, nebo oloupejte. S výběrem jídla vám bude pomáhat průvodce a stravovat se budete v místních restauracích, které občas bývají i součástí hotelu.
Na Jídlo a pití Vám bude v průběhu zájezdu stačit cca 20-25 USD na den, tj. cca 150-200 USD na celou dobu zájezdu.

Doprava: Mezinárodní letecká a vnitrostátní přelet Astana-Kyzylorda a Šymket-Almaty včetně tax a poplatků, veřejná (vlaky, autobusy, MHD) a nájemní (mikrobusy, taxi).

Klimatické poměry: Kazašské klima se dá označit za extrémně vnitrozemské, s horkými léty a velmi chladnými zimami. Teploty se značně mění podle regionu, nejvíce mezi oblastmi pouští a velehor. Jižní regiony zažívají mírnější zimu a teplejší léta než ostatní oblasti. Na stepních oblastech vládne kvůli silným severním větrům krutá zima. V závislosti na regionu se lednové teploty pohybují okolo -19 až -4°C, v červnu stoupají k 19 až 26°C. V extrémních létech teploty dosahují až 45°C, a extrémní zimy mají teploty -45°C. Roční srážky jsou velmi nízké, čítají okolo 100mm na pouštích, 250-350mm ve stepích, kde zimní bouřky zapříčiňují povodně. Horské oblasti bývají věčně pokryté sněhem a srážky zde činí 1500mm.

Jak se zabalit: Vhodné zavazadlo pro tuto cestu je batoh do 60 l (typu Gemma apod.) nebo malý kufr a menší batůžek. Velké zavazadlo bude většinu času na hotelích nebo v zavazadlovém prostoru při přesunech, zatímco s malým batůžkem budete podnikat výlety.
Zřídka se stává, že zavazadlo dorazí do místa příletu opožděno o několik dní. Pro tyto mimořádné situace je dobré mít s sebou v příručním zavazadle také základní hygienické potřeby a prádlo na dobu cca 3 dní.
Vzhledem k teplejšímu klimatu je nejlepší vzdušné bavlněné oblečení. Nezapomeňte však také flísku nebo větrovku do hor v závěru programu. Na obutí si vezměte sportovní sandály plus lehké trekkové boty nebo kvalitní botasky do náročnějšího terénu. Na ochranu proti slunci budete potřebovat krém s vysokým ochranným faktorem, sluneční brýle s UV filtrem a pokrývku hlavy. Může se hodit repelent proti komárům – z našich zkušeností jsou nejlepší Autan nebo Off, běžně dostupné v našich lékárnách či drogeriích. V Uzbekistánu lze zakoupit běžné toaletní potřeby (šampon, mýdlo, zubní pasta, dámské potřeby, toaletní papír). Pro případ časného ranního vstávání je nutný budík (většinou stačí mobilní telefon). Dále doporučujeme baterku (výpadky elektrického proudu), navlékací obal na batoh (zabrání ušpinění či zaprášení během transportu), kapesní nůž, šicí potřeby, šňůru a pár kolíčků na pověšení prádla. Zásuvky jsou kompatibilní s našimi plochými zástrčkami, redukci nebudete potřebovat. Kdo nezná své spolunocležníky, neměl by zapomenout špunty do uší.

Valutové vybavení: Kapesné budete potřebovat na nákup potravin, na vstupné do památek a na nákup suvenýrů. Měna, kerou je vhodné mít s sebou, jsou americké dolary (nové bankovky vydané po roce 2006), nebo eura. Minimální částka postačující k pokrytí veškerých nákladů spojených s výše uvedeným programem je asi 200 USD. Pro neočekávané případy doporučujeme mít s sebou ještě finanční rezervu, nejlépe v podobě další hotovosti. Cestovní šeky jsou obtížně směnitelné a ojedinělé bankomaty obvykle nefungují. Výměnu dolarů za místní měnu je nejlépe provést ve směnárnách, nebo v hotelech. Banky většinou peníze nemění, pokud ano, tak v horším kurzu. S výměnou valut vám ochotně poradí průvodce.
Měna: Tenge je peněžní jednotka Kazachstánu, 1 tenge se dále dělí na 100 tiynů (kazašsky: ????), kód měny je KZT. Tenge bylo zavedeno 15. listopadu 1993. Od roku 2002 je v platnosti zákon, který v Kazachstánu zakazuje přijímat při platbách jinou měnu než tenge. Orientační kurz: 100 KZT = 0,23 EUR, 100 KZT = 0,26 USD. Počítejte s tím, že kurzy jsou orientační, je nezbytné si je aktuálně před cestou ověřit.
Pro výlet do Bajkonuru je nutná závazná přihláška nejpozději do 31.3. Sputnik 1 či Jurij Gagarin stojí cca 420 USD.

Průvodce a informační dopis: Průvodce zájezdu bude uveden v informačním dopise. V informačním dopise také obdržíte veškeré a přesné informace k tomuto zájezdu (tyto informace neberte závazně).


Praktické informace na cestu:

Elektřina: 220V / 50 Hz. Zásuvky našeho typu, adaptér nutný není.

Telefonování: GSM frekvence 900 / 1800 MHz je stejná jako v ČR. Ověřte si u svého operátora, že máte aktivován roaming. Ceny hovorů, SMS a partnerských sítí vám sdělí váš operátor. Pro volání do ČR použijte předvolbu 810, poté 420 a dále konkrétní telefonní číslo (příklad: 810420123456789).

Internet: Internet je k dispozici ve všech větších městech, dostupné jsou internetové kavárny. Vetšina ubytovacích zařízení poskytuje připojení k internetu přes bezdrátovou síť WiFi. Rychlost internetového spojení je velice pomalá.

Pošta: Obecně se dá říci, že poštovní služby nejsou příliš spolehlivé, obzvláště u balíků. Doručení do ČR trvá zhruba 1 měsíc.


Poznámky:
a) Nemáte-li dosud náš katalog zájezdů na rok 2019, napište či zavolejte si o něj na uvedená kontaktní místa, rádi Vám ho bezplatně zašleme.
b) Změny údajů zde uvedených jsou vyhrazeny. Závazné a definitivní informace obdržíte v informačním dopisu, který přihlášení obdrží nejpozději 3 týdny před odjezdem (obvykle však dříve).
c) Vzhledem k zajišťování letenek doporučujeme nenechávat přihlašování na zájezd na poslední chvíli a hlásit se s předstihem.