Zde můžete zadat Váš e-mail pro pravidelné zasílání novinek.

 

Rádi Vám zašleme dárkový poukaz na zájezd či na částku.

Dárkový poukaz na zájezdy cestovní kanceláře NOMÁD
 

Parkování u letiště Praha

Nejlepší kancelář

Doporučujeme:

TOPlist
 
www.whitneytis.cz
ZÁKLADNÍ INFORMACE O TRASE č. 631 Z KATALOGU NA ROK 2019

UZBEKISTÁN

Postsovětské středoasijské republiky, svou geografickou polohou, kulturou a exotickými obyvateli nám tolik vzdálené, přitom v mnohém tak blízké, s přátelskými lidmi, s nimiž se bez větších problémů domluvíte česky. Uzbekistán na hlavní trase Hedvábné stezky s úchvatnými historickými památkami. Obří mešity, velkolepé hrobky, minarety, madrasy, karavanseraje, starobylá města s rušnými bazary - vše dosud funguje jako součást uzbeckého života.

PROGRAM ZÁJEZDU 631: UZBEKISTÁN

1.-2.den: Praha - Taškent. Odlet do metropole Uzbekistánu. Taškent: Památník nezávislosti, medresa Kukeldaš, bazar Čorsu, Páteční mešita, náboženský komplex Hazrati Imam. Zdobené stanice prvního středoasijského metra, dle času Timurovo muzeum.

3.-4.den: Samarkand, Šahrisabz. Přejezd vlakem do klenotu světové architektury - legendárního Samarkandu (UNESCO): náměstí Registán se třemi madrasami, obří mešita Bibi Chánum, tyrkysový komplex mauzoleí Šahi Zinda, mauzoleum obávaného dobyvatele Timura Lenka (Tamerlána) a jeho osvíceného vnuka, Ulugbekova observatoř. Ruiny starověkého Samarkandu, muzeum Afrosiab, sarkofág s údajnou 18 m rukou proroka Daniela, pestrý bazar Siab. Výlet přes hory do Tamerlánova rodiště Šahrisabzu (UNESCO): portál Bílého paláce, mešita Kok Gumbaz, mauzoleum Timurovců.

5.-6.den: Buchara. Přejezd do Buchary (UNESCO): středověká pevnost Arg, náměstí Kalján s tyrkysovými kupolemi medresy Mir-i Arab a mešity Kalján se 47 m vysokým minaretem, židovská čtvrť, mauzoleum Ismaila Samáního, mešita Maghoki Attar a medresa Čár Minár, dílny řemeslníků ve starých městských karavanserájích.

7.-8.den: Urgenč, Chiva. Přejezd pouští Kyzylkum a podél životodárného toku Amudarji do Urgenče a dále do bývalého centra obchodu s otroky Chivy s pohádkovým a stále živým historickým jádrem Ičan Kala (UNESCO): pevnost Kuchna Ark, Páteční mešita, medresy s majolikovou výzdobou, mauzoleum Pahlavona Muhammada, vyhlídka z minaretu Islama Chodži.

9.den: Chiva - Taškent - Praha. Let domů.

Délka tras: letadlem 13 000 km, po zemi 1200 km, pěšky 5x 5-15 km (volitelně) - vše pro 633
Počasí: vzduch 25-35°C, sušší než u nás
Nástupní místo: Praha

Termín (631): 3.8. - 11.8. 2019
cena v Kč: 38 990,-

V ceně je: Doprava. Ubytování a snídaně. Český průvodce, zdrav. připojištění, inf. materiály a DPH. Doprava: Mezinárodní letecká a vnitrostátní přelety Chiva-Taškent (631) včetně tax a poplatků, veřejná (vlaky, autobusy, MHD) a nájemní (mikrobusy, taxi). Ubytování: 631: 7x hotely a penziony - 2-lůžkové pokoje s příslušenstvím. 1-lůžkový pokoj za příplatek - 631: 3900 Kč (7x). Strava: 631: 7x snídaně. V ceně není vízum do Uzbekistánu (700 Kč, může se měnit).


Všeobecné informace:

Pasy a víza: Budete potřebovat cestovní pas s platností nejméně 3 měsíce po skončení zájezdu. Doporučujeme přibalit si 1 pasovou fotografii a kopii datové strany vašeho pasu popřípadě si její scan uložte do emailu).
Občané ČR potřebují pro cestu do Uzbekistánu platné vízum. Vyřízení uzbeckých víz včetně pozvání máte v ceně zájezdu (ale bez ceny samotných víz). Na samotné vízum si připravte 70 EUR (bližší informace ohledně vyřízení víz Vám sdělíme v předstihu).
Doporučujeme udělat si před cestou kopii dvoustranny Vašeho pasu s biometrickými údaji (mít ji uloženou v zavazadle nebo přístupnou z internetu v e-mailové schránce). Předejdete tak komplikacím při ztrátě Vašeho cestovního dokladu.

Zdravotní připojištění: V ceně zájezdů (pokud není uvedeno jinak) je „zdravotní připojištění“. Jde o cestovní pojištění L5O+ od UNIQA pojišťovny, a.s. Zahrnuje úhradu léčebných výloh do výše 3 500 000 Kč v zahraničí se zajištěním nepřetržité základní asistenční služby, pojištění léčebných výloh, akutního zubního ošetření a repatriace do ČR. Dále náklady na vyslání opatrovníka, předčasný návrat z cesty, právní pomoc, náklady ze ztráty dokladů, odškodnění zdržení při únosu autobusu či letadla a zprostředkování finanční pomoci do 100 000 Kč. Zachraňovací náklady do výše 1 050 000 Kč. Pojištění odpovědnosti za újmu na zdraví a věci třetí osoby do 2 000 000 Kč. V ceně je také pojištění základních sportů - cyklistika, horské kolo (ne horský sjezd) a vysokohorská turistika do 5000 m (bez náčiní). Přesné podmínky najdete na: www.nomad.cz/pojisteni/podminky.pdf nebo na www.uniqa.cz. Pokud chcete na zájezdu provozovat rizikové sporty (mnohé jsou dle všeobecných podmínek UCZ/Ces/18 nepojistitelné), raději se informujte o možnostech pojištění předem v CK. Při škodní události kontaktuje zákazník neprodleně asistenční službu, která mu pomůže s jejím řešením. Poté v případě vzniku nároku na pojistné plnění neprodleně zákazník vyplní formulář o této události na: https://www.uniqa.cz/hlaseni-skod-cestovani/ Tento formulář vytiskne a zašle k potvrzení do Cestovní kanceláře NOMÁD s.r.o., která ho zkontroluje, potvrdí a pošle jemu zpět. Vyplněný dotazník s tímto potvrzením zákazník pošle poštou pojišťovně UNIQA neprodleně po návratu ze zájezdu. Zákazník byl zvláště upozorněn na tučně zvýrazněné výluky a informace ve všeobecných podmínkách (UCZ/Ces/18) na www.uniqa.cz/jednorazove-cestovni-pojisteni/.
Cestovní pojištění, které je v ceně zájezdů se nevztahuje na pojištění stornopoplatků, trvalých následků úrazu, zavazadel, doplňkové asistence a odpovědnosti za škodu. Proto naše kancelář nabízí KOMPLEXNÍ PŘIPOJIŠTĚNÍ za zvýhodněnou cenu, které lze objednat jen s přihlášením zájezdu a zaplatit v první zálohové platbě:

do Evropy:
• 33 Kč/os./den (s pojištěním 80% storna do 30 000 Kč), či
• 53 Kč/os./den (s pojištěním 80% storna do 80 000 Kč)

pro Svět bez USA a Kanady
• 52 Kč/os./den (s pojištěním 80% storna do 30 000 Kč), či
• 72 Kč/os./den (s pojištěním 80% storna do 80 000 Kč)

do USA či Kanady
• 77 Kč/os./den (s pojištěním 80% storna do 30 000 Kč), či
• 97 Kč/os./den (s pojištěním 80% storna do 80 000 Kč)

• 117 Kč/os./den (s pojištěním 80% storna do 120 000 Kč) pro USA a Kanadu, či 92 Kč/os/den (s pojištěním 80% storna do 120 000 Kč) pro zbytek světa.

Na náročné cesty ve výškách nad 5000 m je třeba speciální pojištění (členství cca 1700 Kč/rok) www.edelweiss.cz.

Komplexní připojištění: si můžete přikoupit JEN SOUČASNĚ S PŘIHLÁŠENÍM NA ZÁJEZD A UHRADIT SOUČASNĚ SE ZÁLOHOU! Cena komplexního pojištění vznikne součinem dní a částky na den zájezdu. Komplexní připojištění zahrnuje navíc: Úrazové pojištění - trvalých následků úrazu do 300 000 Kč a smrti do 150 000 Kč. Nemocniční odškodné 150 Kč/den a pojištění zavazadel do 15 000 Kč (škoda na jedné věci do 5 000 Kč). Pojištění stornovacích poplatků do 80% skutečných nákladů max. 30 000 Kč (nebo do 80 000 Kč, nebo do 120 000 Kč) - nemůžete-li nastoupit na cestu z důvodu úrazu nebo akutního onemocnění, úmrtí pojištěného či jediného spolucestujícího aj. Přesné podmínky pojištění, věková omezení, další omezení atd. jsou v UCZ/Ces/18 a najdete je na www.uniqa.cz, nebo www.nomad.cz/ pojisteni/podminky.pdf.

Zdraví: Pro cestování do Uzbekistánu není vyžadováno žádné očkování. Mezi doporučená očkování patří očkování proti obrně, tetanu, meningitidě A+C, záškrtu a hepatitidě A a také očkování proti hepatitidě B (zejména při delších pobytech), břišnímu tyfu (zejména při pobytu ve špatných hygienických podmínkách) a proti vzteklině (při dlouhodobějším kontaktu se zvířaty).
Častým problémem cestovatelů do Uzbekistánu jsou průjmová onemocnění. Doporučujeme proto vzít si s sebou na cestu léky proti průjmu a pít pouze balenou vodu.
Doporučujeme očkování konzultovat s odborníky v centrech cestovní medicíny.

Ubytování: Během zájezdu budete ubytování v turistických hotelech a penzionech (2-lůžkové pokoje s příslušenstvím), 1-lůžkový pokoj je možný za příplatek - 3900 Kč.

Strava: Kromě snídaní není strava zahrnuta v ceně zájezdu. S výběrem jídla vám ochotně poradí průvodce. Snídaně nejsou vždy součástí ubytování, ne všechny hotely snídaně poskytují, proto je možné, že snídat budete v blízkém okolí hotelu.
Ceny potravin a hotových jídel jsou nižší než u nás, proto se budete moci stravovat v místních restauracích a kupovat si čerstvé potraviny na tržnicích. Sortiment zboží v obchodech je poměrně omezený.
Voda: Raději nepijte vodu z neznámých zdrojů. Doporučujeme kupovat pouze nápoje v uzavřených plastových lahvích s neporušeným uzávěrem. Pitná balená voda je k dispozici bez problémů po celé trase.
Jídlo: Na ulici si jídlo vybírejte pečlivě. Jezte teplá a čerstvá jídla, vyhněte se salátům, nevařenému masu a rybám. Mléko nemusí být vždy pasterizováno, ale jogurty bývají hygienicky nezávadné. Ovoce a zeleninu si raději před požitím důkladně omyjte, nebo oloupejte. S výběrem jídla vám bude pomáhat průvodce a stravovat se budete v místních restauracích, které občas bývají i součástí hotelu.
Na Jídlo a pití Vám bude v průběhu zájezdu stačit cca 15 USD na den, tj. cca 150 USD na celou dobu zájezdu.

Doprava: Mezinárodní letecká a vnitrostátní přelet Chiva-Taškent, včetně tax a poplatků, veřejná (vlaky, autobusy, MHD) a nájemní (mikrobusy, taxi).

Klimatické poměry: Nejvhodnější dobou návštěvy jsou měsíce květen, začátek června, září a říjen, kdy panují příjemné teploty okolo 20°C. V Uzbekistánu nastávají velké změny teplot vzhledem k pouštním a horským oblastem. Nížinné oblasti zažívají nejpříjemnější teploty v rozmezí od května do června a od září do října. Jako příklad: léto, tj. měsíce červenec a srpen, přináší prudký nárůst teploty až na 40-50 °C. Prúměrná minimální teplota v Uzbekistánu v měsíci červen je 17 °C, naopak maximální průměrná teplota v tomto měsíci je 31 °C.

Jak se zabalit: Vhodné zavazadlo pro tuto cestu je batoh do 60 l (typu Gemma apod.) nebo malý kufr a menší batůžek. Velké zavazadlo bude většinu času na hotelích nebo v zavazadlovém prostoru při přesunech, zatímco s malým batůžkem budete podnikat výlety.
Zřídka se stává, že zavazadlo dorazí do místa příletu opožděno o několik dní. Pro tyto mimořádné situace je dobré mít s sebou v příručním zavazadle také základní hygienické potřeby a prádlo na dobu cca 3 dní.
Vzhledem k teplejšímu klimatu je nejlepší vzdušné bavlněné oblečení. Nezapomeňte však také flísku nebo větrovku do hor v závěru programu. Na obutí si vezměte sportovní sandály plus lehké trekkové boty nebo kvalitní botasky do náročnějšího terénu. Na ochranu proti slunci budete potřebovat krém s vysokým ochranným faktorem, sluneční brýle s UV filtrem a pokrývku hlavy. Může se hodit repelent proti komárům – z našich zkušeností jsou nejlepší Autan nebo Off, běžně dostupné v našich lékárnách či drogeriích. V Uzbekistánu lze zakoupit běžné toaletní potřeby (šampon, mýdlo, zubní pasta, dámské potřeby, toaletní papír). Pro případ časného ranního vstávání je nutný budík (většinou stačí mobilní telefon). Dále doporučujeme baterku (výpadky elektrického proudu), navlékací obal na batoh (zabrání ušpinění či zaprášení během transportu), kapesní nůž, šicí potřeby, šňůru a pár kolíčků na pověšení prádla. Zásuvky jsou kompatibilní s našimi plochými zástrčkami, redukci nebudete potřebovat. Kdo nezná své spolunocležníky, neměl by zapomenout špunty do uší.

Valutové vybavení: Kapesné budete potřebovat na nákup potravin, na vstupné do památek a na nákup suvenýrů. Měna, kerou je vhodné mít s sebou, jsou americké dolary (nové bankovky vydané po roce 2006), nebo eura. Minimální částka postačující k pokrytí veškerých nákladů spojených s výše uvedeným programem je asi 200 USD. Pro neočekávané případy doporučujeme mít s sebou ještě finanční rezervu, nejlépe v podobě další hotovosti. Cestovní šeky jsou obtížně směnitelné a ojedinělé bankomaty obvykle nefungují. Výměnu dolarů za místní měnu je nejlépe provést ve směnárnách, nebo v hotelech. Banky většinou peníze nemění, pokud ano, tak v horším kurzu. S výměnou valut vám ochotně poradí průvodce.
Orientační kurz: uzbecký sum (UZS), 1 CZK = cca 370 UZS, 1 USD = cca 8 297 UZS, 1 EUR = 9 500 UZS. Počítejte s tím, že kurzy jsou orientační, je nezbytné si je aktuálně před cestou ověřit.
Celková výše vstupného - počítejte cca s 50 USD. V Uzbekistánu platí přísný zákaz fotografování na mnoha veřejných místech (strategicky důležitých), jako je např. metro, letiště, nádraží… Dále je nevhodné bez svolení fotografovat interiéry islámských škol a památek. K tomu je třeba si opatřit povolení, často vydané za úplatu. Do výše vstupného nejsou započítané poplatky za fotografování a natáčení navštívených památek.

Bezpečnost a kulturní pravidla: Přestože životní podmínky místního obyvatelstva nejsou většinou jednoduché (totalitní režim), v Uzbekistánu nehrozí žádné akutní nebezpečí okradení, přepadení apod. (policejní stát). Doporučujeme však dodržovat běžné zásady bezpečného cestování (v noci se vyhýbat neosvětleným uličkám, cennosti nosit v tajných kapsách, respektovat místní kulturu). Proti možným drobným krádežím doporučujeme se zabezpečit takto: ukládáním cenných věcí (pas, peníze, letenka) do money beltu. Jedná se o speciální ledvinku, která se umístí pod oblečení. Lze ji koupit v prodejnách sportovních potřeb; http://www.4camping.cz/p/ledvinka-pinguin-waist-security-pocket-l/. Pro případ krádeže je dobré mít v kapse menší sumu peněz (např. 10 USD), se kterou by se zloděj spokojil.
Nedoporučujeme na sebe upozorňovat ukazováním peněz na veřejnosti, nevhodným chováním a oblečením. Snažte se svým zevnějškem a chováním zapadnout mezi místní obyvatelstvo.
Uzbekistán je muslimskou zemí, proto je velmi žádoucí přizpůsobit tomu své oblečení a chování. Výstřední či vyzývavé oblečení zanechejte prosím doma.
Ženy by měly v Uzbekistánu cestovat v sukních, kalhotách nebo šatech sahajících alespoň na kolena. Trička nebo košile s krátkým rukávem nejsou problém, nenoste však tílka bez rukávů. Šátek, šál nebo klobouček na zakrytí vlasů není nutný kvůli tamním zvyklostem, ale proti slunci. (Místní ženy nosí obvykle dlouhé pestrobarevné šaty s krátkými rukávy a na hlavě šátek.)
Muži by měli mít dlouhé kalhoty (kraťasy pokud možno ne). Krátké rukávy u košilí nebo triček naopak nejsou problém. (Starší místní muži obvykle chodí v tmavých plátěných kalhotách, bílé košili s dlouhým rukávem (případně v saku) a v černých polobotkách; mladíci v riflích a čínských tričkách.)
Každý turista-cestovatel musí mít také neustále na paměti, že on je hostem a on by se měl tedy přizpůsobit místním zvykům a být tolerantní.

Průvodce a informační dopis: Průvodce zájezdu bude uveden v informačním dopise. V informačním dopise také obdržíte veškeré a přesné informace k tomuto zájezdu (tyto informace neberte závazně).


Praktické informace na cestu:

Elektřina: 220V / 50 Hz. Zásuvky našeho typu, adaptér nutný není.

Telefonování: GSM frekvence 900 / 1800 MHz je stejná jako v ČR. Ověřte si u svého operátora, že máte aktivován roaming. Ceny hovorů, SMS a partnerských sítí vám sdělí váš operátor. Pro volání do ČR použijte předvolbu 810, poté 420 a dále konkrétní telefonní číslo (příklad: 810420123456789).

Internet: Internet je k dispozici ve všech větších městech, dostupné jsou internetové kavárny. Vetšina ubytovacích zařízení poskytuje připojení k internetu přes bezdrátovou síť WiFi. Rychlost internetového spojení je velice pomalá.

Pošta: Obecně se dá říci, že poštovní služby nejsou příliš spolehlivé, obzvláště u balíků. Doručení do ČR trvá zhruba 1 měsíc.


Poznámky:
a) Nemáte-li dosud náš katalog zájezdů na rok 2019, napište či zavolejte si o něj na uvedená kontaktní místa, rádi Vám ho bezplatně zašleme.
b) Změny údajů zde uvedených jsou vyhrazeny. Závazné a definitivní informace obdržíte v informačním dopisu, který přihlášení obdrží nejpozději 3 týdny před odjezdem (obvykle však dříve).
c) Vzhledem k zajišťování letenek doporučujeme nenechávat přihlašování na zájezd na poslední chvíli a hlásit se s předstihem.