Zde můžete zadat Váš e-mail pro pravidelné zasílání novinek.

 

Rádi Vám zašleme dárkový poukaz na zájezd či na částku.

Dárkový poukaz na zájezdy cestovní kanceláře NOMÁD
 

Parkování u letiště Praha

Nejlepší kancelář

Doporučujeme:

TOPlist
 
www.whitneytis.cz
ZÁKLADNÍ INFORMACE O TRASE č. 221 Z KATALOGU NA ROK 2019

ISLAND, FAERY A VESTMANNAEYJAR

Autobusem do Dánska a odtud lodí na Island s třídenním pobytem na Faerských ostrovech. Okruh po celém ostrově fascinující krajinou aktivních vulkánů, bezútěšných lávových pouští a proudů, rozsáhlých náplavových sandrů, rozeklaných mořských útesů, barevných skal, divokých ledovcových řek, chladných jezer i termálních pramenů, bahenních sopek a gejzírů, hlubokých kaňonů řek a především - vodopádů! K tomu výlet lodí na souostroví Západních mužů, nejmladší ostrovy Evropy…

PROGRAM ZÁJEZDU:

1.-3.den: Žďár nad Sázavou - Tórshavn. Noční přejezd do Dánska. Nalodění na trajekt. Plavba Severním mořem kolem Shetlandských ostrovů, vylodění v hlavním městě Faerských ostrovů.

4.-6.den: Faerské ostrovy. Hlavní ostrov Streymoy. Vestmanna: divoké útesy plné ptactva včetně „papoušků severu“ papuchalků. Fakultativní výlet lodí k útesům a jejich pozorování. Nejvyšší faerský vodopád, Tjornuvík - mořské útesy Obr a Čarodějnice. Ostrov Eysturoy: možnost výstupu na Slaettaratindur (882 m). Zpět na Streymoy: nedokončená katedrála, kostel Sv. Olafa a 900 let stará farma Roykstovan. Tórshavn: historické centrum - poloostrov Tinganes s domy s turfovými střechami a Vraní skálou, pevnost Skansin, nábřeží s barevnými domy a bárkami, pivovar. Noční plavba na Island.

7.-9.den: Seyđisfjörđur - Ásbyrgi - Mývatn. Vylodění na Islandu v Seyđisfjörđuru. Egilsstađir. Jízda sopečnou pouští - nejvýše položená farma Islandu - Möđrudalur (470 m), nejmohutnější vodopády Evropy Dettifoss a Selfoss. Národní park Ásbyrgi: túra v tundře ke kaňonu Jökulsy á Fjöllum. Poloostrov Tjörnes v Severním ledovém oceánu, pobřeží třetihorních fosílií. Húsavík: možnost fakultativního výletu lodí za pozorováním velryb. Farma Grenjađarstađur s turfovými střechami. Jezero Mývatn, Krafla: oblast aktivních vulkánů a geotermálních polí, výlet do kaldery, výstup na sopku Hverfell nad jezerem, bahenní jezírka Námafjall, lávové skalní město Dimmuborgir, pseudokrátery aj.

10.-11.den: Mývatn - Akureyri - Reykjavík. „Vodopád Bohů“ Gođafoss. Metropole islandského severu Akureyri s botanickou zahradou. Pěší výlet soutěskou Kotágil k vodopádu. Skanzen Glaumbaer, dřevěný kostelík ve Víđimýri. Poloostrov Vatnsnes - tulení rezervace. Přejezd na jih ostrova.

12.den: Reykjanes. Poloostrov Reykjanes: útes Karl, ptačí rezervace, geotermální oblast Gunnuhver. Koupání v Modré laguně - islandském „Mrtvém moři“ (podobně léčivé i slané, také s bahnem, jen ještě mnohem teplejší, nutná rezervace předem).

13.-14.den: Reykjavík, Glymur, Hveragerđi. Hlavní město Reykjavík: radnice, katedrála, vodárna, vila Höfđi (Reagan - Gorbačov 1986), přístav aj., farma Bessastađir - sídlo islandských prezidentů. Výstup k donedávna nejvyššímu vodopádu Islandu - Glymuru (200 m) s úchvatnými pohledy do kaňonu vodopádu. Hveragerđi - metropole skleníků s teplomilnou květenou, ovocem a zeleninou. Pěší výlet v bublajícím a dýmajícím údolí Reykjadalur: koupání v teplé řece.

15.den: Reykjavík - Gullfoss - Hella. Největší jezero Islandu - Thingvallavatn. N.P. Thingvellir: aktivní rift aneb „z Evropy do Ameriky a zpět“ za pár vteřin, Althing - nejstarší evropský parlament. Gejzíry Strokkur a nejslavnější Geysir, snad nejkrásnější z nesčetných vodopádů - „Zlatý“ Gullfoss, sídlo islandských biskupů Skálholt.

16.den: Vestmannaeyjar. Lodí na nejmladší souostroví v Evropě - Ostrovy západních mužů (ostrov Surtsey vznikl erupcí r. 1963). Pobyt na ostrově Heimaey: mořské akvárium, činná sopka Eldfell, Pompeje severu, útesy s papuchalky aj.

17.den: Hella - Skógar - Vík. Vodopády Seljalandsfoss, Glúfrafoss a Skógafoss - každý úplně jiný a všechny krásné. Prohlídka skanzenu ve Skógaru. Ledovec sopky Eyafjallajökull (obří erupce v r. 2010 výrazně poznamenala letecký provoz v Evropě). Vík: skalní brána a rozeklané útesy Dyrhólaey na nejjižnějším mysu ostrova - skalní jehly tyčící se z oceánu. Nedotčené černé lávové pláže řazené mezi deset nejkrásnějších na světě.

18.-19.den: Vík - N.P. Skaftafell - Höfn. Lávová pole, pěší výlet u Kirkjubaejarklausturu: čedičová „kostelní dlažba“, vodopád. N.P. Skaftafell pod nejvyšší horou Islandu Hvannadalshnúkur (2119 m): vodopád Svartifoss, pěší výlet k okraji největšího evropského ledovce Vatnajökull, splazy, laguny, náplavové sandury. Ledovcové jezero Jökulsárlón s plovoucími krami evokující drsnou Arktidu. „Metropole“ jihovýchodního Islandu - dvoutisícový přístav Höfn.

20.den: Höfn - Llagarfljót. Podél fjordů, pustým a drsným vnitrozemím k jezeru Llagarfljót. Hallormsstađur - největší les Islandu, 118 m vysoký vodopád Hengifoss, čedičové varhany.

21.-24.den: Seyđisfjörđur - Hirtshals - Žďár nad Sázavou. Vyplutí ze Seyđisfjörđuru. Plavba Atlantikem přes Faerské ostrovy do Dánska. Přejezd přes Německo domů.

Délka tras: autobusem 6200 km, lodí 3700 km, pěšky 12x 4-15 km (volitelně)
Počasí: vzduch 10-20 °C, proměnlivé
Odjezdy: Brno, Žďár n. S., Pardubice, Praha, Ústí n. Labem

Termín (221): 2.8. - 25.8. 2019
cena v Kč: 46 890,-

V ceně je: Doprava. Ubytování a strava. Český průvodce, zdravotní připojištění, informační materiály a DPH. Doprava: Autobusem po trase, loď na Faery a na Island, trajekt na Vestmannaeyjar. Ubytování: 4x 4-lůžkové chatky, 13x ve vybavených kempech (vlastní stan), 4x lůžko na lodi v turistické třídě s občerstvením (za příplatek možnost objednávky 2-lůžkových kabin na lodi z/na Island - cca 100 - 140 EUR/os./1 směr). Strava: Polopenze (polní kuchyně).


Všeobecné informace:

Pasy a víza: Pro vstup na Island je požadován platný cestovní pas s dobou platnosti nejméně tři měsíce po návratu. V souvislosti s rozhodnutím Rady o předběžném provádění Dohody o EHP, nemůže být po státním příslušníkovi ČR požadováno vízum pro vstup a pobyt na území Islandu.
Občan ČR může vstupovat a pobývat na území Islandu bez zvláštních omezení, a to na základě platného cestovního pasu nebo platného občanského průkazu. Od 1. 1. 2006 nabývá účinnosti novela zákona o cestovních dokladech (č. 559/2004 Sb.), podle které lze k opuštění území ČR k cestě na Island jako cestovní doklad použít občanské průkazy se strojově čitelnými údaji, vydávané od roku 2000, pokud nemají oddělenu vyznačenou část (tj. bez odstřiženého rohu). Dle vyjádření MV ČR je občanský průkaz cestovním dokladem pouze pro držitele dokladu. MV ČR tedy nedoporučuje, aby občan ČR mladší 15 let, který cestuje společně s rodičem a je zapsán v jeho občanském průkaze, cestoval bez vlastního cestovního dokladu pouze na základě tohoto zápisu v občanském průkaze.
Doporučujeme pořídit si před cestou fotokopie všech osobních dokladů. Současně je praktické mít tyto dokumenty naskenované a přístupné z internetu. Zjednoduší to vaši situaci při případné ztrátě cestovního dokladu.

Zdravotní připojištění: V ceně zájezdů (pokud není uvedeno jinak) je „zdravotní připojištění“. Jde o cestovní pojištění L5O+ od UNIQA pojišťovny, a.s. Zahrnuje úhradu léčebných výloh do výše 3 500 000 Kč v zahraničí se zajištěním nepřetržité základní asistenční služby, pojištění léčebných výloh, akutního zubního ošetření a repatriace do ČR. Dále náklady na vyslání opatrovníka, předčasný návrat z cesty, právní pomoc, náklady ze ztráty dokladů, odškodnění zdržení při únosu autobusu či letadla a zprostředkování finanční pomoci do 100 000 Kč. Zachraňovací náklady do výše 1 050 000 Kč. Pojištění odpovědnosti za újmu na zdraví a věci třetí osoby do 2 000 000 Kč. V ceně je také pojištění základních sportů - cyklistika, horské kolo (ne horský sjezd) a vysokohorská turistika do 5000 m (bez náčiní). Přesné podmínky najdete na: www.nomad.cz/pojisteni/podminky.pdf nebo na www.uniqa.cz. Pokud chcete na zájezdu provozovat rizikové sporty (mnohé jsou dle všeobecných podmínek UCZ/Ces/18 nepojistitelné), raději se informujte o možnostech pojištění předem v CK. Při škodní události kontaktuje zákazník neprodleně asistenční službu, která mu pomůže s jejím řešením. Poté v případě vzniku nároku na pojistné plnění neprodleně zákazník vyplní formulář o této události na: https://www.uniqa.cz/hlaseni-skod-cestovani/ Tento formulář vytiskne a zašle k potvrzení do Cestovní kanceláře NOMÁD s.r.o., která ho zkontroluje, potvrdí a pošle jemu zpět. Vyplněný dotazník s tímto potvrzením zákazník pošle poštou pojišťovně UNIQA neprodleně po návratu ze zájezdu. Zákazník byl zvláště upozorněn na tučně zvýrazněné výluky a informace ve všeobecných podmínkách (UCZ/Ces/18) na www.uniqa.cz/jednorazove-cestovni-pojisteni/.
Cestovní pojištění, které je v ceně zájezdů se nevztahuje na pojištění stornopoplatků, trvalých následků úrazu, zavazadel, doplňkové asistence a odpovědnosti za škodu. Proto naše kancelář nabízí KOMPLEXNÍ PŘIPOJIŠTĚNÍ za zvýhodněnou cenu, které lze objednat jen s přihlášením zájezdu a zaplatit v první zálohové platbě:

do Evropy:
• 33 Kč/os./den (s pojištěním 80% storna do 30 000 Kč), či
• 53 Kč/os./den (s pojištěním 80% storna do 80 000 Kč)

pro Svět bez USA a Kanady
• 52 Kč/os./den (s pojištěním 80% storna do 30 000 Kč), či
• 72 Kč/os./den (s pojištěním 80% storna do 80 000 Kč)

do USA či Kanady
• 77 Kč/os./den (s pojištěním 80% storna do 30 000 Kč), či
• 97 Kč/os./den (s pojištěním 80% storna do 80 000 Kč)

• 117 Kč/os./den (s pojištěním 80% storna do 120 000 Kč) pro USA a Kanadu, či 92 Kč/os/den (s pojištěním 80% storna do 120 000 Kč) pro zbytek světa.

Na náročné cesty ve výškách nad 5000 m je třeba speciální pojištění (členství cca 1700 Kč/rok) www.edelweiss.cz.

Komplexní připojištění: si můžete přikoupit JEN SOUČASNĚ S PŘIHLÁŠENÍM NA ZÁJEZD A UHRADIT SOUČASNĚ SE ZÁLOHOU! Cena komplexního pojištění vznikne součinem dní a částky na den zájezdu. Komplexní připojištění zahrnuje navíc: Úrazové pojištění - trvalých následků úrazu do 300 000 Kč a smrti do 150 000 Kč. Nemocniční odškodné 150 Kč/den a pojištění zavazadel do 15 000 Kč (škoda na jedné věci do 5 000 Kč). Pojištění stornovacích poplatků do 80% skutečných nákladů max. 30 000 Kč (nebo do 80 000 Kč, nebo do 120 000 Kč) - nemůžete-li nastoupit na cestu z důvodu úrazu nebo akutního onemocnění, úmrtí pojištěného či jediného spolucestujícího aj. Přesné podmínky pojištění, věková omezení, další omezení atd. jsou v UCZ/Ces/18 a najdete je na www.uniqa.cz, nebo www.nomad.cz/ pojisteni/podminky.pdf.

Noclehy a hygiena: Spát budete 4x v chatkách (4 lůžkové chatky), 13x ve vybavených kempech (vlastní stan), 4x lůžko na lodi v turistické třídě (za příplatek možnost objednávky 2-lůžkových kabin na lodi z/na Island - cca 100-140 EUR/os./1 směr).

Strava: V ceně zájezdu je polopenze (polní kuchyně). Doporučujeme vzít si s sebou některé potraviny. Ačkoli na Islandu je velmi draho, jejich množství rozhodně nepřehánějte! Vše nad limit se draze proclívá. !!! Zcela zakázán je dovoz uzenin (salámy, párky...), mléka, vajec a masa. Z těchto důvodů doporučujeme jen lehké potraviny: různé müsli, kaloricky bohaté sladkosti, ale jinak žádné potraviny!
Po dobu plavby na lodi doporučujeme ponorný vařič (plynový s bombami je tam zakázán).

Klimatické poměry: Island leží ve středu stacionární atlantské tlakové níže. Z toho je zřejmé, že jde o území s vysokými hodnotami srážek (patří mezi evropská maxima). Den, kdy nezaprší, lze považovat za mimořádně vydařený a takových je na ostrově jen několik do roka. To neznamená, že neuvidíte modré nebe, ale slunečno většinou nevydrží dlouho. Počasí na Islandu je velmi proměnlivé: do hodiny se může zatáhnout a sprchnout, poté se opět vyjasnit a takhle se vystřídat několikrát za den. Specialitou Islandu jsou vodorovné deště, před nimiž vás deštník příliš neochrání. Obvykle bývá také dosti větrno.
Podnebí je do značné míry ovlivněno teplým Golfským a chladným Grónským proudem. Proto jsou patrné rozdíly průměrných teplot a srážek mezi západem, jihem a pobřežím (tepleji, ale deštivěji) a severem, východem a vnitrozemím (chladnější, ale díky srážkovému stínu sušší klima). Sněhové srážky jsou hojné od listopadu do dubna, zvláště na severu země. Nejvíce sněhu padá na ledovci Vatnajökull, a to až 5-10 m za rok. Sněžit však může i v létě a mlhy trvají i několik dní.
Termín zájezdu v srpnu je volen proto, že jde o druhý nejteplejší měsíc se stále velmi dlouhými dny a relativně stabilním počasím (slovo „relativně“ je však k předchozímu kontextu nanejvýš namístě). Cesty bývají méně podmáčené a sněhová pokrývka ve vnitrozemí a ve vyšších polohách je na ročním minimu.
Průměrná srpnová teplota v Reykjavíku je 10,9 oC (pro srovnání v Praze je to 19,2 oC), zatímco v zimních měsících jsou vlivem působení Golfského proudu průměrné teploty obou měst téměř shodné (v lednu je v Reykjavíku -1,2 oC, v Praze -0,8 oC). Celkový roční úhrn srážek na Islandu je zhruba dvojnásobný proti našemu. Denní maxima v létě mohou ve vnitrozemí výjimečně vystoupit až k 25 oC, raději však počítejte s teplotami kolem 15 oC. Noční teploty mohou občas klesat až k nule, výjimečně při vyjasnění i pod nulu.
Pro letní měsíce jsou charakteristické bílé noci (v noci se nesetmí, ale pouze se šeří). Dlouhý den má výhodu v tom, že se nám prodlouží možnost poznávání krás Islandu, nevýhodou může být pro ty, kteří si nezvyknou usínat za světla.

Jak se zabalit: Problémem na Islandu není ani tak nízká teplota, jako spíš déšť a vítr (zejména v kombinaci)! Množství oblečení proto nepřehánějte, nicméně je nutné mít kvalitní pláštěnku, dobře rozšlápnuté nepromokavé turistické boty s neklouzavou a odolnou (kvůli ostré lávě) podrážkou, teplé svetry, větrovku (lépe nepromokavou bundu) a čepici nebo aspoň čelenku, eventuálně nepromokavé kalhoty, hodí se i rukavice. Zimní péřové bundy nejsou vhodné, zabírají zbytečně mnoho místa a stejně vám promoknou. Protože na Islandu jistě několikrát promokneme, volte oblečení, které rychle schne a nepotřebuje žehlení.
Váhový limit zavazadel maximálně 20 kg!
Doporučujeme, abyste měli dvě zavazadla. Jedno větší uložené dole v autobuse a jedno menší (třeba batůžek) s osobními věcmi, jídlem a pitím nahoře při sobě. Mějte připravené zavazadlo s věcmi na první čtyři dny zájezdu, druhý a třetí den se při cestě na lodi do autobusu nedostanete.
Zásuvky na Islandu jsou shodné s těmi u nás. OVĚŘTE SI TYP ZÁSUVKY v cílových zemích. Výčet používaných zásuvek najdete na www.zasuvky.hw.cz.

Valutové vybavení: Vstupné do navštívených míst není v ceně zájezdu a účastníci si ho hradí sami z vlastních prostředků. Celkem na veškeré vstupy předpokládáme částku cca 100-120 EUR či jiné volně směnitelné měny. Zájemci o "nadstandartní" aktivity (projížďka lodí po ledovcovém jezeře Jökulsárlón, na islandských koních apod.) zaplatí za každou z nich cca 30-40 EUR. Kromě toho počítejte s určitou částkou na jídlo, suvenýry apod. a s finanční rezervou pro případ zdravotních potíží. Valutové vybavení budete mít rozsáhle vypsané v informačním dopise - ceny tam budou aktuální. Volba toho čeho se budete chtít zúčastnit bude pouze na Vás. Jako příklad uvádíme např.: Modrá Laguna stojí od 50 EUR, dále za plavbu obojživelným vozidlem 30-40 minut mezi krami po ledovcové laguně Jokulsárlón 5 000 ISK (cca 38 EUR). Bude-li vhodné počasí, můžeme se v Húsavíku vydat na cca tříhodinovou plavbu za velrybami (cena kolem 10 500 ISK, tedy cca 78 EUR), obojí velmi doporučujeme. Celkem by tedy vše výše zmíněné vyšlo na cca 220 EUR. Výčet možností najdete v informačním dopise větší škálu.

Personál: Průvodce zájezdu sdělíme v informačním dopise.


Poznámky:
a) Nemáte-li dosud náš katalog zájezdů na rok 2019, napište či zavolejte si o něj na uvedená kontaktní místa, rádi Vám ho bezplatně zašleme.
b) Změny údajů zde uvedených jsou vyhrazeny. Závazné a definitivní informace obdržíte v informačním dopisu, který přihlášení obdrží nejpozději 3 týdny před odjezdem (obvykle však dříve).