Zde můžete zadat Váš e-mail pro pravidelné zasílání novinek.

 

Rádi Vám zašleme dárkový poukaz na zájezd či na částku.

Dárkový poukaz na zájezdy cestovní kanceláře NOMÁD
 

Parkování u letiště Praha

Nejlepší kancelář

Doporučujeme:

TOPlist
 
www.whitneytis.cz
ZÁKLADNÍ INFORMACE O TRASE č. 543, 546, 549, 5413 Z KATALOGU NA ROK 2017

KEŇA, TANZANIE, ZANZIBAR, UGANDA - TO NEJLEPŠÍ Z AFRIKY

Země s ochutnávkami rozmanitých afrických kouzel. Nejlepší národní parky a rezervace Afriky. Místa, která patří mezi „povinnosti“ afrických safari. Džípy do nejzajímavějších končin i mimo turistické trasy. Lvi, sloni, nosorožci, žirafy, zebry. Kouzelný svět Masajů. Šamani, krasavice i bojovníci. Plná penze po dobu pětidenního safari v Tanzanii, bohatý program v Ugandě!

Program

1.-2.den: Praha - Nairobi - Arusha. Přílet do Nairobi. Podél N.P. Nairobi na jih. Maparasha Hills, Amboseli Game Reserve. Červené postavy Masajů. Hranice Tanzanie. Magická hora Longido, výhled na ledovcový vrchol Kilimandžára. Podél N.P. Arusha se sopečným vrcholem Mt. Meru do „hlavního města safari“ Arushi.

3.-7.den: Pětidenní safari v nejhezčích národních parcích Afriky s plnou penzí. Hadí farma Maserani - hadi, želvy, krokodýli, chameleóni. Velká příkopová propadlina. N.P. jezera Manyara: sloni, hroši, žirafy, stromoví lvi. Přes N.P. Ngorongoro, mohyla obětem divočiny, památník B. Grzimka - zakladatele nejslavnější rezervace. Safari v N.P. Serengeti: nedozírná stáda zeber, pakoňů, antilop (údajně 9000 žiraf, 5000 slonů, 3000 lvů), gepardi, krokodýli, hroši, lví rodiny… Východ slunce a ranní safari. Přejezd do N.P. Ngorongoro. Tradiční masajská vesnice boma. Výjezd k okraji sopečného kráteru. Výhled z vrcholového hřebene na „Zahrady ráje“ v 20 km širokém kráteru Ngorongoro: z výšky 2300 m o 600 m níže na dno kaldery, největší koncentrace zvěře na světě. Arusha: Centrum Cultural Heritage nejen s drahokamy tanzanity, dřevořezby makonde z ebenového dřeva.

8.-11.den: Zanzibar. Přelet na Zanzibar: pobyt na ostrově s koupáním, potápěním a historickými pamětihodnostmi. „Kamenné město“ - výroba karamelu, malování henou. Palác zázraků. Dům a kostel D. Livingstona. Lodní výlet na ostrov Changu: romantická pláž „sněhobílého“ písku mizející v moři. Obrovské sloní želvy. Ochutnávka masa tuňáka, rejnoka i chobotnice, čapati, manga, papáje, karamboly či semen baobabu. Prales Jozani: tři odlišná vegetační pásma, visuté lávky nad mangrovníky, červenobílé endemické guerézy, spice tour - exkurze za odlišnými druhy koření. Nungwi na severu ostrova: bělostné pláže, potápění, šnorchlování. Pro zájemce výlet na ostrov Mnemba či plavba za západem slunce na tradiční dřevěné plachetnici dhow.

12.den: Zanzibar - Nairobi - Kampala. Koupání, přelet přes Nairobi do hlavního města Ugandy.

13.-19.den: Uganda. Kampala - Praha. Návštěva pramene Nilu v Jinja (možnost raftingu na divokém Bílém Nilu). Jízda na západ. Prales primární džungle Kanyio Pabidi: možnost pozorovat šimpanze. Největší N.P. země - Murchison Falls. Exotické safari mezi jezery Albert, Victoria a Albert Nil. Plavba lodí po Viktoriině Nilu mezi hrochy, krokodýly a slony pod ohromující kaskády Murchison Falls, hřmící divadlo obrovské síly. Možnost výstupu na horní hranu vodopádů. Bugungu Wildlife Reserve, horská vyhlídka na Albertovo jezero. Velká příkopová propadlina - strmý zářez horské krajiny do nekonečné savany. Vyhlášené čajové plantáže, horské letovisko Fort Portal. Kasese - podhůří Měsíčních hor Ruwenzori. Překročení rovníku. N.P. Queen Elizabeth: šance vidět lvy, antilopy kob - endemická specialita. Edwardovo a Georgeovo jezero, kanál Kazinga - největší koncentrace hrochů na světě. Vrchol safari - vyjížďka lodí mezi zvířaty: krokodýli, hroši, buvoli, sloni, až 500 druhů ptáků, plameňáci, pelikáni, kladivouš takatra. Poloostrov Mweya plný zvířat. Viktoriino jezero - největší vodní plocha Afriky. Metropole Kampala. Odlet domů.

Termín č. 543: 9.2. - 27.2. 2017
cena v Kč: 103 890,-

Termín č. 546: 6.7. - 24.7. 2017
cena v Kč: 105 890,-

Termín č. 549: 28.9. - 16.10. 2017
cena v Kč: 103 890,-

Termín č. 5413: 8.2. - 26.2. 2018
cena v Kč: 103 890,-

V ceně je: Doprava. Lodní výlet na ostrov Changu. Lodní výlet mezi hrochy po kanálu Kazinga a po Viktoriině Nilu. Návštěva masajské bomy, exkurze za kořením. Vstupy do národních parků, permit na šimpanze. Ubytování a strava. Český průvodce, zdravotní připojištění, informační materiály a DPH. Doprava: Letecká do/z Afriky, přelety Arusha-Zanzibar, Zanzibar-Nairobi včetně tax. Terénní džípy na safari v Tanzánii, pronajatá vozidla v Keni, na Zanzibaru a v Ugandě, dálkový bus z Nairobi do Arushi. Ubytování: V hotýlcích v Nairobi, Arushi, Ugandě, Kamenném městě, v bungalovech na Zanzibaru. Na safari místní stany. 1-lůžkový pokoj za příplatek - 6300 Kč. Strava: V Arushi a na Zanzibaru ubytování se snídaněmi, po dobu pětidenního safari v Tanzanii plná penze, servis kuchaře. V ceně není: víza Keňa (50 USD - e-víza před odletem), Tanzanie (50 USD - na hranicích), Uganda (100 USD - po příletu), místní odletová taxa ze Zanzibaru (48 USD).


Všeobecné informace:

Pasy a víza: K účasti na zájezdu budete potřebovat platný cestovní pas (platnost minimálně 6 měsíců po návratu zpět do České republiky) s minimálně 3 volnými stránkami (pozor, na stránce nesmí být ani propité razítko z předchozích stránek). Je vhodné vzít si s sebou fotokopie dvoustrany pasu s osobními údaji a 2 rezervní fotografie pasového formátu (př. pro případ ztráty nebo krádeže pasu). Pokud vlastníte dva pasy, doporučujeme si je oba vzít s sebou a každý uložit na jiné místo. Vízové podmínky jsou stejné pro občany ČR i SR: Keňa - vízum zakoupíte po příletu na mezinárodním letišti v Nairobi nebo jej lze nově vyřídit elektronicky před cestou (tzv. e-visa). Vízový poplatek činí 50 USD. Pro ty, kteří absolvují celý program Keňa-Tanzanie-Uganda, je výhodnější v Keni po příletu požádat o tzv. East African Visa, které Vás oprávní i ke vstupu na území Ugandy. Vízový poplatek činí 100 USD. Tanzanie – vízum zakoupíte po příjezdu na hranici. Vízový poplatek činí 50 USD. Uganda - vízum zakoupíte po příjezdu na hranici. Vízový poplatek nově od poloviny srpna 2015 činí 100 USD. V případě vyřízení East African Visa po příletu v Keni, opravňuje toto vízum i pro vstup do Ugandy bez dalších poplatků.Občané ostatních zemí - pokud cestujete s pasem jiného státu, je nutné si před cestou samostatně ověřit vízovou povinnost do navštívených zemí.

Zdravotní připojištění: V ceně zájezdů (pokud není uvedeno jinak) je „zdravotní připojištění“. Jde o cestovní pojištění od Allianz pojišťovny, a.s. Zahrnuje úhradu léčebných výloh do výše 3 500 000 Kč v zahraničí se zajištěním nepřetržité základní asistenční služby, ambulantního ošetření, léků a materiálu, hospitalizace, repatriace do ČR. Akutní zubní ošetření do výše 10 000 Kč, pojištění rizik související s terorismem do výše 1 500 000 Kč. V ceně je také pojištění základních sportů - cyklistika, horské kolo a vysokohorská turistika nad 3000 m (do 5000 m). Přesné podmínky najdete na: www.nomad.cz/ pojisteni/podminky.pdf nebo na www.allianz.cz. Pokud chcete na zájezdu provozovat rizikové sporty, raději se informujte o možnostech pojištění předem v CK. Podpisem cestovní smlouvy klient souhlasí s Pojistnými podmínkami (PP, všeobecnými a zvláštními) Allianz pojišťovny a.s., se zjišťováním údajů o zdravotním stavu pojištěného v případě uplatnění nároku na pojistné plnění z úrazového pojištění a pojištění léčebných výloh v zahraničí a potvrzuje, že mu byly předány písemné informace pro zájemce o pojištění a podmínky (PP). Cestovní pojištění, které je v ceně zájezdů se nevztahuje na pojištění stornopoplatků, trvalých následků úrazu, zavazadel, doplňkové asistence a odpovědnosti za škodu. Proto naše kancelář nabízí KOMPLEXNÍ PŘIPOJIŠTĚNÍ za zvýhodněnou cenu, které lze objednat jen s přihlášením zájezdu a zaplatit v první zálohové platbě:
• 28 Kč/os./den, či 518 Kč pro více jak 19 dní na maximálně 31 dní (s pojištěním 80% storna do 30 000 Kč) do Evropy,
• 47 Kč/os./den, či 990 Kč pro více jak 21 dní na maximálně 31 dní (s pojištěním 80% storna do 30 000 Kč) do Světa,
• 1180 Kč/os./pobyt na maximálně 31 dní (s pojištěním 80% storna do 80 000 Kč) do Světa. Na náročné cesty ve výškách nad 5000 m je třeba speciální pojištění (členství cca 1700 Kč/rok) www.edelweiss.cz.

Komplexní připojištění: si můžete přikoupit JEN SOUČASNĚ S PŘIHLÁŠENÍM NA ZÁJEZD A UHRADIT SOUČASNĚ SE ZÁLOHOU! Ceny komplexního připojištění jsou uvedeny výše. Komplexní připojištění zahrnuje navíc: Úrazové pojištění - poměrné trvalé následky úrazu do 400 000 Kč a smrt následkem úrazu do 200 000 Kč. Pojištění zavazadel - všechny škody na zavazadlech jednoho pojištěného do 20 000 Kč, na škodu na jedné věci a cennostech do 10 000 Kč, na zpoždění letu od 7. hodiny a zpoždění zavazadel od 7. hodiny do 5 000 Kč. Pojištění odpovědnosti za škodu na životě a zdraví do 2 000 000 Kč a do poloviční výše za škodu na věci (vždy se spoluúčastí 5 000 Kč). Doplňkové asistenční služby jako právní pomoc v zahraničí aj. Pojištění stornovacích poplatků do 80% skutečných nákladů max. 30 000 Kč (nebo do 80 000 Kč za 1180 Kč) - nemůžete-li nastoupit na cestu z důvodu úrazu nebo akutního onemocnění, úmrtí pojištěného či jediného spolucestujícího aj. Přesné podmínky pojištění, věková omezení, další omezení atd. jsou v PP a najdete je na www.allianz.cz, nebo www.nomad.cz/ pojisteni/podminky.pdf.

Zdraví: S cestami do exotických zemí často souvisí i zvláštní zdravotní opatření. Do některých zemí jsou vyžadována povinná očkování, jiná jsou pouze doporučená. Níže jsou uvedena pouze nejčastější očkování pro cesty do exotických zemí. Upozorňujeme, že se tento stav může měnit. Očkování doporučená mohou být vyžadována jako povinná a naopak. Vakcinaci a užívání léků je potřeba konzultovat s odborným lékařem.
Hepatitida: A+B Doporučené
Břišní tyfus: Doporučené
Antimalarika: Doporučená
Žlutá zimnice: Povinná*
* S platností od 01.02.2011 se země Východoafrického společenství (Burundi, Keňa, Tanzanie, Rwanda a Uganda) rozhodly pro plošné očkování proti žluté zimnici v důsledku jejího výskytu na jejich území. Aktuálně se toto očkování vyžaduje od všech přijíždějících cestovatelů, včetně Evropanů. Je tedy vhodné mít s sebou certifikát o tomto očkování, aby se předešlo jakýmkoli administrativním nedopatřením. S žádostí o odbornou konzultaci se obraťte na specializovaná centra cestovní medicíny, hygienickou stanici nebo očkovací centrum. Vezměte s sebou platný mezinárodní očkovací průkaz. Doporučujeme, abyste s sebou měli kromě dostatečné zásoby léků, které pravidelně užíváte, také příruční lékárničku s léky a potřebami na případné zdravotní obtíže (střevní potíže, bolest, horečka apod.) Nezapomeňte před odjezdem navštívit kromě svého lékaře i zubaře.

Ubytování: Hotýlky (Nairobi, Arusha, Uganda, Kamenné město) a bungalovy (Zanzibar) turistické kategorie - jedná se o dvoulůžkové pokoje většinou s vlastním sociálním zařízením a zpravidla vybavené stropním fénem. Na Zanzibaru a v Arushi je ubytování se snídaní. Je nutné brát na vědomí, že turistický standard v Africe se může lišit od stejné kategorie v rozvinutých zemích. V NP Murchison Falls a NP Queen Elizabeth nocleh v jednoduchých chatkách (V NP Murchison Falls mohou být i místní vybavené stany), WC a sprchy jsou společné. Na safari v Tanzanii nocujeme v místních stanech s matracemi, které zajišťuje tanzanský partner (nutný je pouze vlastní spacák).

Strava: Většinou se stravujeme společně v restauracích a jídelnách. Strava není zahrnuta do ceny zájezdu s výjimkou safari v Tanzanii, kdy je v ceně zájezdu plná penze. Snídaně má kontinentální charakter – čaj, káva, džus + chléb s džemem a vajíčka upravená na různé způsoby. Často bývá podáváno i čerstvé sezónní ovoce. S dalším stravováním během dne je nápomocen průvodce, a to výběrem restaurace, příp. překladem jídelního lístku. Pro čas strávený v horách se dá většina jídla dokoupit ve větších městech. Do Afriky zatím není výrazná restrikce dovozu potravin, proto je možné vézt částečně i jídlo z domova, pokud se tak rozhodnete (suché salámy, klobásky, sladkosti, vitamíny, müsli tyčinky apod.). Kuchyně států východní Afriky nemá žádné „národní jídlo“. Nejběžnější pochoutkou je nyama choma – velká porce pečeného masa. Základem většiny jídel je jako příloha rýže nebo ugali (hutná kaše z kukuřičné mouky), maso je nejčastěji kuřecí, hovězí příp. kozí nebo skopové se zeleninovou směsí. V pobřežních oblastech je nejlepší dát si čerstvou rybu nebo mořské plody. Pro vegetariány je omezený výběr potravin, většinou ve formě těstovin. Všude je k dostání čerstvé ovoce dle sezóny (banány, ananas, papája, avokádo, mango, citrusové plody, kokosy, guava, passion fruit….) na tržištích je možno zakoupit i zeleninu – okurky, rajčata. Nejlépe je kupovat plody, které se dají loupat nebo okrájet, v ostatních případech je potřeba před konzumací plody omýt balenou vodou. Během cesty je možné téměř všude zakoupit balenou vodu (výjimkou jsou pouze národní parky, pro tuto oblast se ale vodou předzásobíme v Arushi). *Během treku v horách budeme odkázáni na přírodní zdroje. Národním nápojem je zde čaj, většinou s mlékem a hodně sladký. Káva je nejčastěji instantní. Na většině míst je k dostání džus z čerstvého ovoce a další nealkoholické nápoje – Coca Cola, Fanta, Sprite. Z alkoholických nápojů je běžně k dostání poměrně dobré pivo (keňský Tusker nebo tanzanská piva Kilimanjaro, Safari nebo Serengeti), populární je tanzanské Konyagi nebo keňský bílý rum Kenya cane. Voda z místních zdrojů se nedoporučuje používat ke konzumaci ani k čištění zubů. Nedoporučuje se konzumovat nápoje s ledem. Vodu je možné převařovat či dezinfikovat pomocí kapek či prášků. Na „vnitřní dezinfekci“ si můžete přibalit vzorek domácí pálenky, kterou doporučujeme přelít do plastikové láhve (menší hmotnost, nižší riziko rozbití).

Orientační ceny:
Jídlo v běžné turistické restauraci 15-25 USD, 1,5 l vody 1 USD, pivo 2-4 USD.

Doprava: Pro tento typ zájezdu využíváme kombinovanou dopravu (pronajatá vozidla, na safari džípy, dálkový bus z Nairobi do Arushi, částečně z Nairobi do Ugandy).

Klimatické poměry: Africký kontinent svou rozlohou zasahuje téměř do všech známých klimatických zón. Území, které během našeho pobytu navštívíme, se nachází v blízkosti rovníku a má tropický charakter. Během akce se budeme pohybovat mezi extrémními rozdíly teplot. Denní maxima jsou v našich teplejších oblastech kolem 30 °C (Zanzibar), v nejvyšších polohách hor se naopak setkáme i s minusovými teplotami (na vrcholu Mt. Keni i –15 °C !!!) a sněhovou pokrývkou. Během safari se teploty pohybují v průměru kolem 25 °C, v noci teploty klesnou v průměru na 17 °C (na hraně kráteru Ngorongoro ve výšce přes 2 300m n.m. může být pokles teploty i výrazně vyšší, v noci kolem 5 °C). Zanzibar je klasickým příkladem tropů, teploty přes den se pohybují kolem 30 °C, přes noc výrazněji neklesají. Typická je i vysoká vzdušná vlhkost až 75 %. Průměrná teplota v Ugandě se bude pohybovat kolem 25°C.

Jak se zabalit: Klimatické podmínky v horách jsou typické tím, že se počasí může rychle změnit. Proto je potřeba mít kvalitní vybavení. Pro trek na Elgon stan (nejlépe se samonosnou konstrukcí), jestliže nevyužijete možnosti zapůjčit si ho na místě (cca 10 USD/den). Kvalitní spacák. Karimatka (ideálně nafukovací). Dostatečně velký batoh na veškeré vybavení a zároveň menší batoh (25 – 35l). Nepromokavý kryt na velký i malý batoh (je také výborným ochranným prostředkem proti oděru a prachu během safari). Teleskopické hole. Vařič (doporučujeme vařič na suchý líh nebo benzínový vařič, kartuše na plynové vařiče není dovoleno přepravovat v letadle a na místě nelze zaručit, že bude váš typ kartuše k sehnání) a vybavení na vaření (není nutné - pro ty, kteří nemají vařič, je možné domluvit se s nosiči na svařování teplé vody na čaj a instantní stravu – vše za drobný poplatek!). Termoska na čaj, vhodný je i termohrnek. Na oblečení je nejlepší variantou tzv. vrstvení: vodě a větru odolná prodyšná svrchní vrstva (např. Goretex), fleecová bunda, spodní prádlo z funkčních materiálů (Moira, Klimatex). Pohorky, teplé ponožky, případně návleky. Čepice, rukavice. Kvalitní pláštěnka (ideální je tzv. pončo, pod které se schováte i s příručním batohem).
Z dalšího vybavení na cestu doporučujeme: čelovou svítilnu nebo baterku. Kvalitní sluneční brýle, opalovací krém s vysokým ochranným faktorem. Kapky nebo tablety na čištění vody. Zbytek pobytu pak strávíte převážně v tričku a kraťasech. Na safari je vhodné mít dlouhé oblečení ve světlých, přírodních barvách z prodyšných materiálů. Jako obuv se hodí sportovní sandály nebo tenisky. Pro chladnější noci na safari doporučujeme přibalit dlouhé kalhoty a mikinu. Důležitá je opět pokrývka hlavy (šátek, kšiltovka). Pro pobyt u moře nezapomeňte zabalit plavky. Při pozorování zvířat na safari se hodí dalekohled. Repelent proti komárům. Pokud máte problémy se vstáváním, vezměte si s sebou raději budík. Milovníci šnorchlování si mohou s sebou vzít vlastní masku a šnorchl. Toto vybavení je také možné na Zanzibaru zapůjčit za poplatek.

Valutové vybavení: Nejvýhodnější měnou jsou americké dolary. V současné době lze směnit i EUR. Výhodnější jsou však stále dolary, protože s nimi lze platit i bez směny na místní měnu (výhodnější je samozřejmě cena v místní měně). Lepší kurz je za bankovky vyšších hodnot (50, 100), každopádně je dobré mít s sebou i pár bankovek malé hodnoty. Ideální jsou dolarové bankovky vydané v roce 2006 a novější. Za starší dolary je v Africe horší kurs nebo je nechtějí vůbec! Velkým problémem je mít s sebou dolary falešné (což už se také stalo). Doporučujeme měnit valutu v bance s patřičným potvrzením. Cenová hladina ve východní Africe je zhruba srovnatelná s úrovní cen u nás. Dražší jsou pouze některé labužnické prožitky př. restaurace Carnivore v Nairobi – masa divočiny dle libosti do naprostého přejedení (do padnutí vlajky) – cca 35 USD (ale každopádně stojí za to!). Také počítejte s místní odletovou taxou ze Zanzibaru (48 USD). Vezená dolarová suma záleží na množství ochutnávek špičkové kuchyně a fakultativních aktivit: raft na Bílém Nilu cca 125 USD, potápění na Zanzibaru (cena ponoru závisí na celkovém počtu ponorů), přibližná cena 90 – 120 USD/2 ponory, šnorchlovací výlet na ostrov Mnemba 25 USD (včetně obědu a vybavení). Určitě vás také pohltí množství nabízených suvenýrů: zajímavých dřevořezeb makonde, bubnů, masek, batik… V Ugandě mohou klienti využít fakultativně možnost balónového létání v NP Queen Elizabeth (cena 380 USD, cca 4 hodiny, balón pro 16 osob, let včetně snídaně, rezervace míst je možná až během pobytu v Ugandě). Na nezbytné výdaje doporučujeme částku od 850 USD výše.
Platební karty VISA a MasterCard jsou akceptovány v drahých hotelích, restauracích a některých obchodech se suvenýry. Při platbě kartou je většinou účtován poplatek ve výši 5 % hodnoty zboží. Bankomaty jsou běžné ve velkých městech a turistických centrech (Nairobi, Arusha, Kamenné město - Zanzibar, Kampala). Poplatky za výběr záleží na vaší bance, doporučujeme předem si jejich výši zjistit. Stejně jako v jiných zemích třetího světa i zde je potřeba dbát zvýšené opatrnosti při použití karet, kvůli jejich možnému zneužití. Kartu je dobré si vzít jako pojistku, uvedené kapesné se doporučuje vzít v hotovosti. Keňa: 1 USD = cca 100 KES (keňský šilink). Tanzanie: cca 1 USD = 2156 TZS (tanzanský šilink). Uganda: cca 1 USD = 3400 UGS (ugandský šilink).

Bezpečnost a kulturní pravidla: Země východní Afriky mají jako každá jiná africká země svá specifika. Je třeba vždy najít správnou rovnováhu mezi přehnaným riskováním a nevšímavostí. V zájmu bezpečí doporučujeme chodit ve větších městech ve skupinách, nechodit po setmění vylidněnými ulicemi a neupozorňovat na sebe nápadně nošenými šperky, fotoaparáty, kamerami. Během celého zájezdu je vhodné mít stále na paměti, že jsme zde na návštěvě. Život zde plyne jiným tempem. Na vše nepředvídatelné Vás upozorní zkušený průvodce. Když cestujeme, jsme vždy v nebezpečí, že za sebou necháme negativní dojem na místní obyvatele. V Africe se nikdy nepospíchá. Než si začnete s někým povídat, všichni ocení Váš pozdrav. Vyhrajeme to se stálým rozesmátým pozdravem JAMBO! Další důležitou součástí je oblečení, které by nemělo být provokativní. Fotografování je citlivou záležitostí, vždy požádejte o souhlas. Uvědomte si, že jste v zemi jen hostem, a proto byste se měli přizpůsobit způsobu života a místním zvykům a pravidlům.

Personál: Průvodce zájezdu bude uveden v informačním dopise.


Praktické informace na cestu:

Elektřina: Dobíjení baterek do kamer je možné (mimo civilizaci - výstup na Mt. Keňa a safari je potřeba dobít ve výchozím bodě). Napětí je 220 – 240 V. Zásuvky odpovídají anglické normě a vyžadují adaptér. Informace pro danou zemi najdete na www.zasuvky.hw.cz - OVĚŘTE SI TYP ZÁSUVKY v cílových zemích. Keňa a Uganda: 240 V a 50 Hz (3 ploché kolíky) Tanzanie: 230 V a 50 Hz (3 ploché kolíky nebo 3 kulaté kolíky)

Telefon: Na většině míst fungují mobily s českou SIM kartou, signál a pokrytí však není tak kvalitní jako u nás. Pokud budete hodně psát či volat do EU vyplatí se koupit si kartu místního operátora (cca 30 Kč).

Internet: Internetové kavárny jsou k dispozici ve velkých městech a turistických centrech. Ve většině z nich je také možno zálohovat data z digitálních fotoaparátů vypálením na CD nebo DVD.

Pošta: Známky do Evropy stojí cca 0,70$. Psaní obvykle dorazí do Evropy do týdne.


Poznámky:
a) Nemáte-li dosud náš katalog zájezdů na rok 2017, napište či zavolejte si o něj na uvedená kontaktní místa, rádi Vám ho bezplatně zašleme.
b) Změny údajů zde uvedených jsou vyhrazeny. Závazné a definitivní informace obdržíte v informačním dopisu, který přihlášení obdrží nejpozději 3 týdny před odjezdem (obvykle však dříve).
c) Vzhledem k zajišťování letenek doporučujeme nenechávat přihlašování na zájezd na poslední chvíli a hlásit se s předstihem.