Zde můžete zadat Váš e-mail pro pravidelné zasílání novinek.

 

Rádi Vám zašleme dárkový poukaz na zájezd či na částku.

Dárkový poukaz na zájezdy cestovní kanceláře NOMÁD
 

Parkování u letiště Praha

Nejlepší kancelář

Doporučujeme:

TOPlist
 
www.whitneytis.cz
ZÁKLADNÍ INFORMACE O TRASE č. 131, 132 Z KATALOGU NA ROK 2019

PETROHRAD A PETRODVORCE S NÁVŠTĚVOU POBALTÍ

Za poznáním i turistikou do krásných přírodních oblastí Pobaltských republik se zastávkami v jejich hlavních městech, která jsou všechna zapsána na seznamu UNESCO. Poznejte země s bohatou historií, přírodou a lidmi možná trochu uzavřenými, ale o to přátelštějšími při bližším poznání. Navštivte historické a architektonické skvosty „Benátek Severu“ - Petrohradu a jedinečného parku Petrodvorce, letní rezidence cara Petra Velikého, jehož dominantou je Velký palác. Z jeho oken se carově rodině otevíral fascinující pohled na Finský záliv.

PROGRAM ZÁJEZDU:

1.-2.den: Praha - Riga. V dopoledních hodinách odjezd autobusem z Prahy, Pardubic a z Hradce Králové. Noční přejezd přes Polsko a dále do hlavní metropole Lotyšska. Riga: největší město nejenom Lotyšska, ale celého Pobaltí. V r. 2001 oslavila 800. výročí svého založení. Svými památkami se řadí k nejvýznamnějším městům východní Evropy a po právu je zapsána na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. Prohlédneme si historické centrum tohoto starobylého hanzovního města, jemuž dominují největší katedrála Pobaltí, založená r. 1211 a Rižský hrad z r. 1330.

3.den: N.P. Gauja - Tallin. Nejznámější národní park Gauja, který se táhne zalesněným údolím stejnojmenné řeky a se svojí rozlohou 920 km2 je největším národním parkem Pobaltí. Pro své půvaby přírody s jeskyněmi a pozoruhodnými skalními útvary s bohatou faunou a flórou bývá označován jako „Lotyšské Švýcarsko“. Nad kaňonem řeky Gauji se vypíná gotický hrad Turaida, který je postaven z červených cihel. Odpoledne přejezd do Estonska a navečer dojezd do Tallinu.

4.den: Tallin. Estonská metropole ležící u Finského zálivu. Prohlédneme si jeho historické části: krásně zachované městské hradby, Radniční náměstí s historickou lékárnou, dominikánský klášter sv. Kateřiny; hanzovní, cechovní a kupecké domy v Dolním městě, pravoslavnou katedrálu Alexandra Něvského, hradní vrch Toompea. Romantické uličky a náměstíčka Tallinu, které budou lákat k možnosti příjemného posezení. Po prohlídce již přejezd do Ruska.

5.den: Petrodvorce - Petrohrad. Pravděpodobně vrchol celého zájezdu - návštěva parku Petrodvorce, jehož srdcem je Velká kaskádová vodní třída. V parku na útesu nad Finským zálivem se nachází nejimpozantnější soustava vodotrysků na světě, kterými tryská 30 000 litrů vody za sekundu. Často bývá srovnávána s fontánami ve Versailles. V oblacích vodní tříště můžete vidět desítky pozlacených soch, například delfínů, lvů, vodních nymf nebo biblického hrdiny Samsona. Petrohrad: klenot carského Ruska, založený na řece Něvě. Procházka historickým centrem této metropole: nejstarší budova ve městě Petropavlovská pevnost, chrám Vzkříšení Krista, 4 km dlouhý Něvský prospekt, který je bezpochyby nejslavnější ulicí Ruska. Pro zájemce večerní výlet do centra města.

6.den: Carskoje selo. Puškinovo: Carskoje selo - světový památník architektury, monumentální palácový komplex Kateřinský palác. Kopie slavné Jantarové komnaty dle fotografií originálu ztraceného během 2. světové války. Pokračování prohlídky Petrohradu.

7.-8.den: Petrohrad - Vilnius. Dokončení prohlídky Petrohradu. Palácové náměstí, jehož dominantami jsou Zimní palác (bývalé sídlo carů, dnes galerie Ermitáž) a Alexandrovský sloup, vztyčený na oslavu vítězství nad Napoleonem. Ermitáž: sbírky byly založeny carevnou Kateřinou II. Velikou a čítají na 3 miliony artefaktů a uměleckých děl z celého světa, mezi nimi díla Da Vinciho, Rembrandta, Michelangela, Picassa a jiných. Možnost plavby lodí po Něvě. Noční přejezd do největší metropole Litvy - Vilniusu, jehož malebné a historické centrum připomíná Prahu: Katedrální náměstí, věž Gedimino, Radniční náměstí, dlážděné uličky starého města s kostely, Brána úsvitu - renesanční stavba z 16. století, která je nejen vstupní bránou do starého města, ale zejména poutním místem.

9.-10.den: Trakai - Praha. Návštěva slavného vodního hradu Trakai, ležícího na ostrůvku v jezeře Galvé. Je to nejkrásnější litevský hrad, postavený z červených cihel kolem roku 1400 v gotickém stylu. Uvnitř je hradní muzeum. S pevninou je hrad spojen lávkou. Cesta přes Polsko domů.

Délka tras: autobusem 4600 km, pěšky 3x 3-10 km
Počasí: vzduch 20-26 °C, voda 16-20 °C
Odjezdy: Praha, Plzeň (131), Pardubice, Hradec Králové

Termín (131): 22.7. - 31.7. 2019
cena v Kč: 13 990,-

Termín (132): 9.8. - 18.8. 2019
cena v Kč: 13 990,-

V ceně je: Doprava autobusem, 6x ubytování (dvoulůžkové pokoje s příslušenstvím), 6x snídaně, průvodce, zdravotní připojištění, informační materiály a DPH. V ceně není ruské vízum a jeho vyřízení (cca 1990 Kč). Předání pasu je nutné cca 45 dní před odjezdem, v pase musí být minimálně 2 volné strany pro vepsání víza. Fakultativně: Carskoje Selo a Jantarová komnata včetně povinného místního průvodce: nutná rezervace předem již při zakoupení zájezdu (890 Kč).


Všeobecné informace:

Pasy a víza: Při přihlášení na zájezd zkontrolujte platnost cestovního pasu. Do všech zemí mimo EU je nutno mít s sebou platný cestovní pas, jehož platnost je minimálně 6 měsíců po návratu ze zahraničí a jsou v něm volné 2 proti sobě ležící stránky a ještě stránka následující. Doporučujeme pro případ ztráty cestovního dokladu vézt s sebou 2 kopie cestovního dokladu a 2 fotografie, vždy uložené odděleně od cestovního dokladu, v jiném zavazadle. Kopie je nutné si připravit před odevzdáním pasu do naší CK k vyřízení víz. Vízum do Ruska: Vaše pasy budeme potřebovat v naší CK cca 1,5 měsíce před odjezdem. Poplatek za vyřízení víza (pro občany ČR, s českým pasem) - 1 990 Kč. Pozor na čísla pasů - musíte uvést již na přihlášce, pokud máte více pasů, to číslo pasu, se kterým budete cestovat do Ruska. Pas Vám bude předán až průvodcem na začátku zájezdu v autobusu. Pokud plánujete další cestu do zahraničí (země mimo EU) v období cca 2 měsíce před zájezdem, prosíme, informujte nás v dostatečném předstihu. Popřípadě Vám doporučujeme vyřídit si druhý pas.

Zdravotní připojištění: V ceně zájezdů (pokud není uvedeno jinak) je „zdravotní připojištění“. Jde o cestovní pojištění L5O+ od UNIQA pojišťovny, a.s. Zahrnuje úhradu léčebných výloh do výše 3 500 000 Kč v zahraničí se zajištěním nepřetržité základní asistenční služby, pojištění léčebných výloh, akutního zubního ošetření a repatriace do ČR. Dále náklady na vyslání opatrovníka, předčasný návrat z cesty, právní pomoc, náklady ze ztráty dokladů, odškodnění zdržení při únosu autobusu či letadla a zprostředkování finanční pomoci do 100 000 Kč. Zachraňovací náklady do výše 1 050 000 Kč. Pojištění odpovědnosti za újmu na zdraví a věci třetí osoby do 2 000 000 Kč. V ceně je také pojištění základních sportů - cyklistika, horské kolo (ne horský sjezd) a vysokohorská turistika do 5000 m (bez náčiní). Přesné podmínky najdete na: www.nomad.cz/pojisteni/podminky.pdf nebo na www.uniqa.cz. Pokud chcete na zájezdu provozovat rizikové sporty (mnohé jsou dle všeobecných podmínek UCZ/Ces/18 nepojistitelné), raději se informujte o možnostech pojištění předem v CK. Při škodní události kontaktuje zákazník neprodleně asistenční službu, která mu pomůže s jejím řešením. Poté v případě vzniku nároku na pojistné plnění neprodleně zákazník vyplní formulář o této události na: https://www.uniqa.cz/hlaseni-skod-cestovani/ Tento formulář vytiskne a zašle k potvrzení do Cestovní kanceláře NOMÁD s.r.o., která ho zkontroluje, potvrdí a pošle jemu zpět. Vyplněný dotazník s tímto potvrzením zákazník pošle poštou pojišťovně UNIQA neprodleně po návratu ze zájezdu. Zákazník byl zvláště upozorněn na tučně zvýrazněné výluky a informace ve všeobecných podmínkách (UCZ/Ces/18) na www.uniqa.cz/jednorazove-cestovni-pojisteni/.
Cestovní pojištění, které je v ceně zájezdů se nevztahuje na pojištění stornopoplatků, trvalých následků úrazu, zavazadel, doplňkové asistence a odpovědnosti za škodu. Proto naše kancelář nabízí KOMPLEXNÍ PŘIPOJIŠTĚNÍ za zvýhodněnou cenu, které lze objednat jen s přihlášením zájezdu a zaplatit v první zálohové platbě:

do Evropy:
• 33 Kč/os./den (s pojištěním 80% storna do 30 000 Kč), či
• 53 Kč/os./den (s pojištěním 80% storna do 80 000 Kč)

pro Svět bez USA a Kanady
• 52 Kč/os./den (s pojištěním 80% storna do 30 000 Kč), či
• 72 Kč/os./den (s pojištěním 80% storna do 80 000 Kč)

do USA či Kanady
• 77 Kč/os./den (s pojištěním 80% storna do 30 000 Kč), či
• 97 Kč/os./den (s pojištěním 80% storna do 80 000 Kč)

• 117 Kč/os./den (s pojištěním 80% storna do 120 000 Kč) pro USA a Kanadu, či 92 Kč/os/den (s pojištěním 80% storna do 120 000 Kč) pro zbytek světa.

Na náročné cesty ve výškách nad 5000 m je třeba speciální pojištění (členství cca 1700 Kč/rok) www.edelweiss.cz.

Komplexní připojištění: si můžete přikoupit JEN SOUČASNĚ S PŘIHLÁŠENÍM NA ZÁJEZD A UHRADIT SOUČASNĚ SE ZÁLOHOU! Cena komplexního pojištění vznikne součinem dní a částky na den zájezdu. Komplexní připojištění zahrnuje navíc: Úrazové pojištění - trvalých následků úrazu do 300 000 Kč a smrti do 150 000 Kč. Nemocniční odškodné 150 Kč/den a pojištění zavazadel do 15 000 Kč (škoda na jedné věci do 5 000 Kč). Pojištění stornovacích poplatků do 80% skutečných nákladů max. 30 000 Kč (nebo do 80 000 Kč, nebo do 120 000 Kč) - nemůžete-li nastoupit na cestu z důvodu úrazu nebo akutního onemocnění, úmrtí pojištěného či jediného spolucestujícího aj. Přesné podmínky pojištění, věková omezení, další omezení atd. jsou v UCZ/Ces/18 a najdete je na www.uniqa.cz, nebo www.nomad.cz/ pojisteni/podminky.pdf.

Ubytování: Ubytování je zajištěno 6x v hotelích ve 2-lůžkových pokojích. Schéma ubytování je nejčastěji: 1x Vilnius – hotel nedaleko centra starého Vilniusu, 1x Tallin – hotel na okraji Tallinnu, několik kilometrů od starého centra města, 3x u Petrohradu, 1x Riga (ne v centru města). Schéma ubytování se dozvíte aktuálně v informačním dopise. Příplatek za jednolůžkový pokoj - informaci poskytne CK.

Strava: V ceně je zahrnuta 6x snídaně, ostatní stravování je vlastní. Litva: Nově zřízené supermarkety jsou na velmi dobré úrovni a lze zde nakoupit všechny druhy potravin a to včetně zahraničních výrobků. Ceny hlavně základních potravin jsou ale o něco vyšší než v České republice. Otvírací doba samoobsluh a to i v menších městech je většinou každý den do 22 hod. (supermarkety mají 24 hod. denně). Ceny jídel v restauracích se opět velmi liší ve Vilniusu a u moře, kde lze hlavní jídlo s polévkou a pitím pořídit za cca 9 až 15 EUR na osobu (1 EURO je cca 25,7 Kč - k lednu 2019) a menších měst, kde lze za tuto cenu pořídit jídlo pro dvě osoby. Ceny hlavně základních potravin jsou asi o třetinu až o polovinu vyšší než v ČR. Při výměně valut se klade velký důraz na nepoškození bankovek.
Rusko: Základní potraviny jsou v Rusku běžně ke koupi, doporučujeme však kupovat a konzumovat pouze balené produkty či řádně ošetřenou zeleninu a ovoce. Zásadně nedoporučujeme kupovat u prodejních stánků alkoholické nápoje a kuřivo. Strava je ještě dražší než na Ukrajině. Nejlevnější byly konzervy rybiček a jablka z trhu. Největší pochoutka, kterou lze v Rusku ochutnat, je čeburyk, což je hodně velký piroh s výborně kořeněným masem. Nejlevnější vodka vyjde na 3 USD. Pivo stojí okolo 1 USD. Podrobnější informace o všech zemích a o cenách potravin se dozvíte z informačního dopisu.

Doprava: Doprava je zajištěna dálkovým autobusem s možností občerstvení (káva, čaj, limonády, pivo). Doporučujeme se do autobusu pohodlně obléci, protože jízda tam i zpět je přes noc. Předpokládaná trasa přejezdu: Praha - Hradec Králové - Náchod - Warszawa - Vilnius - dále dle programu. Cestovní kancelář si vyhrazuje právo měnit trasu dle momentálních podmínek.

Klimatické poměry: Litva: Na východě Litvy je klima kontinentální s většími teplotními rozdíly mezi létem a zimou, na západě přechází v přímořské s mírnějšími teplotami. Červencová průměrná teplota se pohybuje okolo 17 °C. Teplota v létě nad 30 °C a v zimě – 32 °C není ovšem výjimkou. Roční úhrn srážek činí asi 740 mm.
Estonsko: Estonsko se nachází v severní části mírného klimatického pásma. Leží zároveň na pomezí přímořské a vnitrozemské podnebné oblasti. Zdejší podnebí je mírné s teplými léty a chladnými zimami. Díky vlivu teplého Golfského proudu je tu mírnější podnebí, než jaké obvykle panuje v těchto zeměpisných šířkách. Přítomnost Baltského moře způsobuje rozdíly mezi pobřežím a vnitrozemím. Průměrná roční teplota v zemi je 5°C. Kolem osmnácti stupňů bývá v červenci, což je nejteplejší měsíc v roce. Nejlepší dobou pro návštěvu Estonska jsou měsíce květen až září, kdy se teploty pohybují v průměru mezi 20 a 25 stupni.
Rusko: Většina území Ruska se nachází v mírném podnebném pásu, ale jelikož je Rusko největším státem světa a rozkládá se na území Evropy i Asie, najdeme zde několik rozdílných klimatických oblastí. Počasí na severu a ve středu Ruska je typické svými velkými teplotními rozdíly během celého roku. Na pobřeží Černého moře jsou zimy mírné a léta příjemně teplá. Teploty závisí na nadmořské výšce a oblasti. Na severním sibiřském pobřeží je průměrná červencová teplota okolo 1°C, v kaspických nížinách pak až po 25°C.

Jak se zabalit: Důležité osobní věci: Jedny pohodlné boty na prohlídky. Plavky, klobouk a brýle proti slunci, krém na opalování s vyšším ochr. faktorem, repelent. Deštník, teplejší oblečení pro případ horšího počasí. Základní léky - acylpyrin, endiaron, paralen apod. a léky trvale užívané, náplasti, obvazy, jodisol, léky proti bolesti. V létě bývá obvykle teplo, ale zejména na severu Estonska a v Rusku může být chladněji a je nutno počítat i s případnými dešti. Doporučujeme redukci do zásuvky.
Doporučená zavazadla: kufr, batoh, brašna, krabice. Zakázané zavazadlo - krosna s konstrukcí (konstrukce nebude naložena). !!! Každý účastník může vézt s sebou zavazadla o váze do 15 kg !!!

Valutové vybavení: Vstupy jsou pouze orientační a uvádíme celkový přehled, ne všechna místa musí být realizována, záleží na vedení prohlídky jednotlivými průvodci a individuálním výběru každého klienta. Doporučujeme všem studentům vzít s sebou studentskou průkazku ISIC. Na území Ruska jsou slevy jen pro držitele průkazu ISIC a děti, slevy pro seniory se vztahují jen na občany Ruské Federace. Je nutná výměna peněz, nejčastěji se mění na hranicích nebo na prvním místě prohlídky.

Orientační ceny vstupného (z roku 2018):
Vilnius - Gediminasova věž 45 €
Národní muzeum 2 €
Univerzita 2,5 €
zvonice univerzitního kostela sv. Jana 2,5 €
zvonice katedrály 4,5 €
Palác litevských velkoknížat 3 €
Hrad Trakai 6 € + focení
Riga – věž kostela sv. Petra 9 €
katedrála (koncert) 5-7 €
Hodinová plavba lodí po Daugavě 10 €, 2 hodiny - 20 €
lístek na tramvaj 1,5 € jedna jízda
Hrad Turaida 5 €
Tallinn - Věž kostela sv. Olafa 2 €
Tlustá Markéta - vyhlídka 6 €, včetně expozice námořního muzea ve věži a v přístavu 16 €
Velká gilda (Historické muzeum) 5 €
Kostel Niguliste (Muzeum církevního umění) 5 €
Kostel sv. Ducha 1 €
Kiek in de Kök(Muzeum pevnosti) 5 € + 1 € focení
Radnice 4 €
Městská věž radnice 3 €
Dominikánský klášter 6 €

Petrohrad:
Chrám Spas na Krovi 250 RUB (zlevněný 150 RUB)
Ermitáž 700 RUB, (vstupenka zahrnuje na Palácovém náměstí bývalé sídlo ruských carů s muzejními sbírkami a objekt Hlavního štábu s expozicí moderního i francouzského umění, i další pobočky muzea ve městě)
Katedrála sv. Izáka 250 RUB (zlevněný 150 RUB)
Chrám sv. Petra a Pavla v Petropavlovské pevnosti 450 RUB
Projížďka po kanálech a řece Něvě 650 RUB

Carskoje Selo a Jantarová komnata včetně povinného místního průvodce: nutná rezervace předem již při zakoupení zájezdu – cenu sdělíme v CK. Vstup je třeba objednat a uhradit při platbě zájezdu. Musíme prohlídku objednávat a platit dopředu přes ruského partnera z důvodu povinné rezervace. Klienti, kteří nemají rezervaci objednanou a uhrazenou, nebudou moci objekty navštívit. Návštěvu doporučujeme. Zároveň upozorňujeme, že může dojít ke změně pořadí navštívených míst v Petrohradu.
V rámci individuálního programu doporučujeme:
Kolonáda katedrály sv. Izáka – 150 RUB, večer a v noci 300 RUB.
Ruské muzeum v Petrohradu, Michajlovský palác a křídlo Benua – 450 RUB + foto 250 RUB.

Celková orientační částka na vstupy je cca 130 € (Litva – cca 25 €, Lotyšsko – cca 30 €, Estonsko – cca 20 €, Rusko cca 80 €).

Personál: Průvodce zájezdu bude uveden v informačním dopise.


Praktické informace na cestu:

Elektřina: Litva - 220 V, Lotyšsko a Estonsko – 230 V (jako v ČR). Zástrčky jsou tvořeny dvojicí kulatých kolíků o průměru 4 mm nebo 4,8 mm s roztečí 19 mm. Nemají zemnění, ochrana je zajištěna dvojitou izolací. Zásuvky mají tvar odpovídající zástrčkám. Někdy se může vyskytnout také zástrčka s dvojicí kulatých kolíků s roztečí 19 mm a otvorem se zemnicím vodičem. Průměr všech kolíků je 4,8 mm. Pro naše kulaté tříkolové zástrčky je nutný adaptér, pro naše ploché dvoukolíkové zástrčky adaptér nutný není.
Rusko: 220 V. Zástrčky jsou tvořeny dvojicí kulatých kolíků o průměru 4 mm nebo 4,8 mm s roztečí 19 mm. Nemají zemnění, ochrana je zajištěna dvojitou izolací. Zásuvky mají tvar odpovídající zástrčkám. Někdy se může vyskytnout také zástrčka s dvojicí kulatých kolíků s roztečí 19 mm a otvorem se zemnicím vodičem. Průměr všech kolíků je 4,8 mm. Pro naše kulaté tříkolové zástrčky je nutný adaptér, pro naše ploché dvoukolíkové zástrčky adaptér nutný není.

Poznámky:
a) Nemáte-li dosud náš katalog zájezdů na rok 2019, napište či zavolejte si o něj na uvedená kontaktní místa, rádi Vám ho bezplatně zašleme.
b) Změny údajů zde uvedených jsou vyhrazeny. Závazné a definitivní informace obdržíte v informačním dopisu, který přihlášení obdrží nejpozději 3 týdny před odjezdem (obvykle však dříve).