Zde můžete zadat Váš e-mail pro pravidelné zasílání novinek.

 

Rádi Vám zašleme dárkový poukaz na zájezd či na částku.

Dárkový poukaz na zájezdy cestovní kanceláře NOMÁD
 

Parkování u letiště Praha

Nejlepší kancelář

Doporučujeme:

TOPlist
 
www.whitneytis.cz
ZÁKLADNÍ INFORMACE O TRASE č. 352, 354 Z KATALOGU NA ROK 2019

AMERICKÝ MOST - PRODLOUŽENÍ O HONDURAS A GUATEMALU

Po šíji mezi Jižní a Severní Amerikou a mezi Pacifikem a Atlantikem. Vzájemná blízkost, bohatství a pestrost krajinných typů, od pobřeží až po třítisícovky. Kordillery, dýmající sopky, tropické pralesy s bujnou vegetací a exotickou zvířenou. Lákavé bílé pláže Tichého oceánu a Karibiku s teplým mořem. Obří sopečné jezero Nicaragua s unikátním ostrovem Ometepe, tvořeným dvěma vulkány. Nejkrásnější středoamerické jezero Atitlán. Výstup na Volcán Barú (3475 m). Panamský průplav. Světoznámé památky mayské civilizace Tikal a Copán i jiných předkolumbovských indiánských kultur. Španělská koloniální architektura, místní folklór…

PROGRAM ZÁJEZDU 352, 354: PRODLOUŽENÍ O HONDURAS A GUATEMALU

1.-6.den: Praha - Panama City - Boquete. Let do Panamy. Prohlídka hlavního města Panama City: ruiny Staré Panamy zničené kapitánem Morganem (UNESCO), koloniální Casco Viejo, panorama mrakodrapů aj. Panamský průplav a zdymadla Miraflores. Malebné Portobelo - španělská pevnost nad Atlantikem: stará opevnění San Lorenzo (UNESCO), San Jeronímo a Santigo, královská celnice. Colón - atlantická brána průplavu a druhá největší bezcelní zóna na světě. Zdymadla Gatun u Karibiku. Fakultativně jízda vlakem po historické železnici podél Panamského průplavu zpět do Panama City. Napříč Panamou do horského Boquete, města květin a kávy. Volitelně výstup na nejvyšší horu Panamy - Volcán Barú (3475 m), z níž lze vidět oba oceány, nebo trek pralesem po stezce Quetzal. Možné koupání v termálních jezírcích La Caldera, rafting, projížďka na koních, nebo návštěva kávových plantáží.

7.-12.den: Kostarika. San José - N.P. Manuel Antonio - Monteverde. Přes hranice do Kostariky. Pacifický N.P. Manuel Antonio: pláže, ostrovy, flóra a fauna tropického suchého lesa (leguáni, krabi, hadi, krokodýli, opice, nosálové). Možnost koupání, šnorchlování a jízdy na kajaku v Tichém oceánu. Metropole San José: Náměstí demokracie, Národní divadlo, tržnice. Koloniální městečka Orosí a poutní Cartago. Výlet na nejvyšší sopku Kostariky - aktivní vulkán Irazú (3432 m) s kráterovým jezerem a výhledy na Pacifik a Karibik. Na severozápad do Tilaránských Kordiller do Monteverde, biosférické rezervace horského mlžného lesa: 400 druhů ptactva včetně quetzalů, tukanů, papoušků a kolibříků, obří stromy, liány, orchideje, motýli. Možnost procházky v korunách stromů na závěsných lávkách nebo adrenalinové jízdy na lanech (canopy).

13.-19.den: Nikaragua. Ometepe - Managua - León. Přejezd do Nikaraguy. Odpočinek na panenských plážích v okolí pacifického letoviska San Juan del Sur. Lodí po Lago de Nicaragua, největším středoamerickém jezeře obývaném 6 m dlouhými sladkovodními žraloky. Ostrov Ometepe: odpočinek u jezera, možnost jízdy na koních nebo výstupu na vyhaslou sopku Maderas (1394 m), popř. aktivní Concepción (1610 m) nebo výletu k záhadným petroglyfům z předkolumbovské doby. Nejstarší koloniální a nejpříjemnější město země - Granada. N.P. Volcán Masaya s dýmající sopkou, výlet ke kráteru, dříve považovanému za bránu do pekel. Umělecké tržnice, možnost koupání v tyrkysové laguně Apoyo. Přes město květin Masayu a metropoli Managuu pod sopku Momotombo. Koloniální skvost a bývalé hlavní město León (UNESCO) s největší katedrálou Střední Ameriky. Ruiny původního města León Viejo.

20.-22.den: Managua - Tequcigalpa - Copán - Livingston. Přes hranice Hondurasu do metropole Tequcigalpy. Kolem horského jezera Yojoa do „Mayských Athén“ Copánu - ruiny jednoho nejvýznamnějších středisek mayské civilizace (UNESCO): hieroglyfické schodiště, pyramidy, hroby, stély, reliéfy a sochy. Přejezd do Guatemaly. Obří mayské stély v Quiriguá (UNESCO). Lodí z ospalého přístavu Puerto Barrios přes zátoku Amatique a podél karibského pobřeží do přístavu černých Garifunů - Livingstonu.

23.-26.den: Livingston - Tikal - Atitlán. Plavba pralesem po „Sladké řece“ Río Dulce k jezeru Izabal a pevnosti San Felipe. Mayské město Tikal (UNESCO): stovky paláců a chrámů (až 70 m vysokých) ukrytých v Peténské džungli. Město Flores na ostrově jezera Petén Itzá. Přelet do Guatemala City, přejezd do vesnice Panajachel na břehu magického jezera Atitlán, obklopeného činnými sopkami San Pedro, Toliman a Atitlán. Sololá: nádherný výhled na jezero. Celodenní plavba po jezeře do indiánských komunit San Juan a Santiago Atitlán: dům s mayským bohem Maximónem, koloniální kostel.

27.-30.den: Atitlán - Guatemala City - Praha. Poutní Chichicastenango: největší tradiční mayské trhy, kostel sv. Tomáše s rituálními obřady, indiánská svatyně Pascal Abaj. Bývalá metropole Antigua (UNESCO) zničená zemětřesením: ruiny kostelů, klášterů a paláců z 16. stol. Odjezd do hlavního města Guatemala City, návrat domů.

Délka tras: letadlem 22 000 km, po zemi 3600 km, lodí 200 km, pěšky 9x 5-18 km (volitelně) - vše pro 352, 354
Počasí: vzduch 28-33 °C (v horách chladněji), voda 25-28 °C
Nástupní místo: Praha

Termín (352): 3.3. - 1.4. 2019
cena v Kč: 79 990,-

Termín (354): 1.3. - 30.3. 2020
cena v Kč: 79 990,-

V ceně je: Doprava. Ubytování. Český průvodce, zdravotní připojištění, informační materiály a DPH. Doprava: Letecká do Panamy a zpět z Guatemaly (352,354) a přelet Tikal - Guatemala City (352,354) včetně tax a poplatků. Po trase autobusy, mikrobusy, taxi a lodě. Ubytování: 352,354 - 28x turistické hotely (většinou 2-lůžkové pokoje, obvykle s příslušenstvím). 1-lůžkový pokoj za příplatek - 352,354: 13 500 Kč (28x). V ceně nejsou vstupní a výstupní poplatky na hranicích - cca 40 USD (352,354), registrace ESTA 450 Kč.


Všeobecné informace:

Pasy a víza: K účasti na zájezdu je zapotřebí cestovní pas platný nejméně dalších 6 měsíců po skončení zájezdu, v němž je buď platné americké vízum anebo povolení ke vstupu na území USA udělené elektronickým systémem ESTA (je možno zařídit v naší kanceláři za příplatek 450 Kč). Bližší informace ohledně jeho vyřízení obdržíte v informačním dopisu. Se všemi Středoamerickými zeměmi má ČR bezvízový styk. Při vstupu do každé země turisté platí vstupní (a někdy i výstupní) poplatek (5-10 USD), který si klienti hradí sami na hranicích.

Poznámka: Od 21. ledna 2016 platí změněné podmínky pro cestování do USA v rámci bezvízového styku ESTA. Pokud občan ČR cestoval kdykoliv po 1. březnu 2011 do Iráku, Íránu, Jemenu, Libye, Somálska, Sýrie a Súdánu, nemůže k cestě do/přes USA využít ESTA (Visa Waiver Program), ale musí na Velvyslanectví USA požádat o vízum.

Zdravotní připojištění: V ceně zájezdů (pokud není uvedeno jinak) je „zdravotní připojištění“. Jde o cestovní pojištění L5O+ od UNIQA pojišťovny, a.s. Zahrnuje úhradu léčebných výloh do výše 3 500 000 Kč v zahraničí se zajištěním nepřetržité základní asistenční služby, pojištění léčebných výloh, akutního zubního ošetření a repatriace do ČR. Dále náklady na vyslání opatrovníka, předčasný návrat z cesty, právní pomoc, náklady ze ztráty dokladů, odškodnění zdržení při únosu autobusu či letadla a zprostředkování finanční pomoci do 100 000 Kč. Zachraňovací náklady do výše 1 050 000 Kč. Pojištění odpovědnosti za újmu na zdraví a věci třetí osoby do 2 000 000 Kč. V ceně je také pojištění základních sportů - cyklistika, horské kolo (ne horský sjezd) a vysokohorská turistika do 5000 m (bez náčiní). Přesné podmínky najdete na: www.nomad.cz/pojisteni/podminky.pdf nebo na www.uniqa.cz. Pokud chcete na zájezdu provozovat rizikové sporty (mnohé jsou dle všeobecných podmínek UCZ/Ces/18 nepojistitelné), raději se informujte o možnostech pojištění předem v CK. Při škodní události kontaktuje zákazník neprodleně asistenční službu, která mu pomůže s jejím řešením. Poté v případě vzniku nároku na pojistné plnění neprodleně zákazník vyplní formulář o této události na: https://www.uniqa.cz/hlaseni-skod-cestovani/ Tento formulář vytiskne a zašle k potvrzení do Cestovní kanceláře NOMÁD s.r.o., která ho zkontroluje, potvrdí a pošle jemu zpět. Vyplněný dotazník s tímto potvrzením zákazník pošle poštou pojišťovně UNIQA neprodleně po návratu ze zájezdu. Zákazník byl zvláště upozorněn na tučně zvýrazněné výluky a informace ve všeobecných podmínkách (UCZ/Ces/18) na www.uniqa.cz/jednorazove-cestovni-pojisteni/.
Cestovní pojištění, které je v ceně zájezdů se nevztahuje na pojištění stornopoplatků, trvalých následků úrazu, zavazadel, doplňkové asistence a odpovědnosti za škodu. Proto naše kancelář nabízí KOMPLEXNÍ PŘIPOJIŠTĚNÍ za zvýhodněnou cenu, které lze objednat jen s přihlášením zájezdu a zaplatit v první zálohové platbě:

do Evropy:
• 33 Kč/os./den (s pojištěním 80% storna do 30 000 Kč), či
• 53 Kč/os./den (s pojištěním 80% storna do 80 000 Kč)

pro Svět bez USA a Kanady
• 52 Kč/os./den (s pojištěním 80% storna do 30 000 Kč), či
• 72 Kč/os./den (s pojištěním 80% storna do 80 000 Kč)

do USA či Kanady
• 77 Kč/os./den (s pojištěním 80% storna do 30 000 Kč), či
• 97 Kč/os./den (s pojištěním 80% storna do 80 000 Kč)

• 117 Kč/os./den (s pojištěním 80% storna do 120 000 Kč) pro USA a Kanadu, či 92 Kč/os/den (s pojištěním 80% storna do 120 000 Kč) pro zbytek světa.

Na náročné cesty ve výškách nad 5000 m je třeba speciální pojištění (členství cca 1700 Kč/rok) www.edelweiss.cz.

Komplexní připojištění: si můžete přikoupit JEN SOUČASNĚ S PŘIHLÁŠENÍM NA ZÁJEZD A UHRADIT SOUČASNĚ SE ZÁLOHOU! Cena komplexního pojištění vznikne součinem dní a částky na den zájezdu. Komplexní připojištění zahrnuje navíc: Úrazové pojištění - trvalých následků úrazu do 300 000 Kč a smrti do 150 000 Kč. Nemocniční odškodné 150 Kč/den a pojištění zavazadel do 15 000 Kč (škoda na jedné věci do 5 000 Kč). Pojištění stornovacích poplatků do 80% skutečných nákladů max. 30 000 Kč (nebo do 80 000 Kč, nebo do 120 000 Kč) - nemůžete-li nastoupit na cestu z důvodu úrazu nebo akutního onemocnění, úmrtí pojištěného či jediného spolucestujícího aj. Přesné podmínky pojištění, věková omezení, další omezení atd. jsou v UCZ/Ces/18 a najdete je na www.uniqa.cz, nebo www.nomad.cz/ pojisteni/podminky.pdf.

Zdraví:
Před cestou doporučujeme:
· ověřit si platnost očkování proti tetanu, záškrtu a obrně
· očkování proti břišnímu tyfu a žloutence typu A a B (doporučeno)
· preventivní prohlídku u zubního lékaře
· užívání antimalarik konzultujte se svým lékařem
Pro cestu do Střední Ameriky není třeba speciální očkování a není vyžadován mezinárodní očkovací průkaz (pokud nepřijíždíte z oblastí zasažených žlutou zimnicí). Podrobné informace o očkování a cenách jednotlivých vakcín se dozvíte na hygienické stanici a v centrech cestovní medicíny.

DOPORUČENÉ VYBAVENÍ LÉKÁRNIČKY
Vaši osobní lékárničku doporučujeme vybavit těmito léky:
· proti průjmu – Immodium kapsle, Ercefuryl tablety, živočišné uhlí, Hylak forte
· proti bolestem kloubů, hlavy – Ibuprofen tablety
· proti zvýšené teplotě – Paralen tablety
· na povrchová poranění – Framykoin zásyp, Septonex spray, obinadla, náplasti
· proti alergické reakci při bodnutí hmyzem – Dithiaden tablety, Fenistil gel
· proti nevolnosti v dopravních prostředcích – Nokinal tablety
· léky, které pravidelně užíváte, si vezměte s sebou v dostatečném množství
· užívání antibiotik konzultujte s lékařem

Užívání antimalarik (Honduras, Guatemala) a antibiotik je vhodné konzultovat s praktickým lékařem. Těm, kteří trvale užívají nějaké léky, doporučujeme, aby si tyto léky vzali s sebou v dostatečném množství.

Ubytování: Během zájezdu budeme bydlet v turistických hotelech ve dvoulůžkových pokojích obvykle s příslušenstvím. 1-lůžkový pokoj možný za příplatek: 13 500 Kč (28x).

Strava: Strava není zahrnuta v ceně zájezdu. S výběrem jídla a restaurací vám ochotně poradí průvodce. Jídlo v Kostarice je dražší než v ČR, v Nikaragui levnější, v Panamě, Hondurasu a Guatemale přibližně na stejné cenové úrovni, proto se budete moci bez problémů stravovat v místních restauracích, u stánků a kupovat si potraviny na tržnicích či v obchodech. Tradičním středoamerickým pokrmem jsou rýže a fazole (Gallo Pinto), pečené a smažené banány, dále různé omáčky a „guláše“, polévky (kuřecí, hovězí, z plodů moře…), hovězí na přírodno, hranolky, sendviče...
K snídaním si můžete zakoupit sladké pečivo nebo si objednat vajíčka na různé způsoby. Nealkoholické nápoje se v navštívených místech prodávají doslova na každém rohu, prodej alkoholických nápojů je podmíněn speciální licencí. Běžně dostupná jsou piva ve třetinkách ve skle a v plechu, dále výborné rumy. Pití alkoholických nápojů je na veřejnosti zakázáno. V celé oblasti se pěstuje vynikající káva. Upozorňujeme klienty, že do Střední Ameriky je přísný zákaz dovážet jakékoliv masné a mléčné výrobky, ovoce i zeleninu! S sebou si přibalte pouze müsli tyčinky nebo sušenky.
Voda: Raději nepijte vodu z neznámých zdrojů – ne všude je voda pitná. Doporučujeme kupovat pouze nápoje v uzavřených plastikových lahvích s neporušeným uzávěrem.
Jídlo: Na ulici si jídlo vybírejte pečlivě. Jezte dostatečně tepelně upravená a čerstvá jídla, vyhněte se salátům, nevařenému masu a rybám. Mléko nemusí být vždy pasterizováno, ale jogurty bývají hygienicky nezávadné. Ovoce a zeleninu si před požitím raději důkladně omyjte nebo oloupejte.

Orientační ceny potravin a jídla v USD:
Jídlo u stánku 4 - 6
Jídlo v restauraci 8 - 12
Balená voda 1,5 litru 1,5
Coca-cola 0,5 litru 1
Pivo v obchodě 0,33 litru 1
Pivo v restauraci 0,33 litru 2 - 3
Káva v restauraci 1 - 2

Doprava: Během cesty budeme využívat místní veřejnou a soukromou dopravu (autobusy, mikrobusy, taxíky, trajekt, motorové čluny...) a jeden vnitrostátní přelet.

Klimatické poměry: Středoamerické země patří do tropického klimatického pásu s převažujícími vyššími teplotami. S nižšími teplotami se můžeme setkat pouze v horách. V únoru a březnu je ve Střední Americe suché a chladnější období oproti vysokým srážkám v letních měsících. Krajina je však stále zelená a v některých horských oblastech prší téměř celoročně.Níže uvádíme orientační tabulku min. a max. teploty a srážky na období únor-březen:
Panama City: 25 - 29 °C, 35 mm
Boquete: 11 - 33 °C, 34 mm
Manuel Antonio: 21 - 30 °C, 160 mm
San José: 17 - 28 °C, 25 mm
Monteverde: 13 - 22 °C 30 mm
San Juan del Sur: 27 - 30 °C, 5 mm
Granada: 22 - 32 °C, 10 mm
Tegucigalpa: 15 - 27 °C, 10 mm
Copán: 13 - 23 °C, 35 mm
Guatemala City: 12 - 25 °C, 15 mm

Jak se zabalit: Na lehko. Vhodné zavazadlo pro tuto cestu je nepromokavá cestovní taška Ortlieb s kolečky a popruhy, kterou je možné případně nést i jako baťoh, případně batoh do 60 litrů (ne kufr!) a příruční batůžek. Velké zavazadlo bude většinu času na hotelích nebo v zavazadlovém prostoru při přesunech, zatímco s malým batůžkem budete podnikat výlety. Zmíněný větší batoh a batůžek pro výlety, vhodnou obuv na turistiku (postačí kvalitní tenisky), letní sandály, žabky (vhodné do sprch), oblečení do teplého počasí – trička / košile (i s dlouhým rukávem – ochrání vás před bodavým hmyzem), případně funkční prádlo, a do chladného počasí – fleesovou mikinu nebo svetr, dále kalhoty, 3/4 kalhoty / kraťasy, větrovku, šátek, plavky, ručník, pokrývku hlavy, sluneční brýle, krém na opalování, sprej proti bodavému hmyzu (komáři), hygienické potřeby a léky (pokud pravidelně užíváte), baterku / čelovku, univerzální kapesní nůž, fotoaparát, dalekohled, pláštěnku, mobilní telefon (pro případnou nouzovou komunikaci s průvodcem), redukci do zásuvky. Zájemci o šnorchlování si mohou přibalit i vlastní masku a šnorchl. Pro pocit vlastního komfortu můžeme doporučit přibalit si lehký a malý spacák nebo deku. Pro případ přeprání prádla nezapomeňte šňůrku, kolíčky a prací prášek. Jinak v turistických oblastech fungují prádelny nebo není problém si kdekoliv za 5 USD koupit tričko. Stejně tak i základní hygienické potřeby a léky jsou všude běžně k sehnání.
Nezapomeňte, že bezpečnostní předpisy nepovolují vzít s sebou na palubu letadla nůžky, nožíky a jiné ostré předměty. Dále vodu, nápoje, polévky, sirupy, krémy, pleť. mléka, oleje, parfémy, spreje, gely, šampóny, nádoby pod tlakem (laky na vlasy, pěn. tužidla, pěna na holení), pasty, směsi tuhých a tekutých materiálů a jakékoliv další přípravky podobné konzistence. Ty prosím umístěte při balení do hlavního zavazadla. Do kabiny letadla je pouze povoleno malé množství tekutin (do 100 ml). Každé takovéto balení musí být umístěno v jednom průhledném uzavíratelném igelitovém sáčku o maximálním objemu 1 litr na osobu.
Zřídka kdy se stává, že zavazadlo dorazí do místa příletu opožděno o několik dní. Pro tyto mimořádné situace je dobré mít s sebou v příručním zavazadle také základní hygienické potřeby a prádlo na dobu cca 3 dní.

Valutové vybavení:
Měna:
Guatemala – quetzal (GTQ), orientační kurz 1 USD = 7,3 GTQ
Honduras – lempire (HNL), orientační kurz 1 USD = 24 HNL
Nikaragua – kordoba (NIO), orientační kury 1 USD = 30 NIO
Kostarika – colón (CRC), orientační kurz 1 USD = 550 CRC
Panama – balboa (PAB), orientační kurz 1 USD = 1 PAB

Kapesné: Kapesné budete potřebovat na nákup potravin, jídla v restauracích, vstupné do památek a na případný nákup suvenýrů. Měna, kterou je vhodné mít s sebou, jsou AMERICKÉ DOLARY (větší i menší bankovky). V Panamě a Kostarice funguje americký dolar jako paralelní měna k místní, proto si nemusíte v těchto zemích měnit žádné peníze, popřípadě v Kostarice jen malé množství. V Nikarague, Hondurasu a Guatemale platíte místní měnou, směnu provedete na hranicích. Minimální částka postačující k pokrytí veškerých nákladů spojených s výše uvedeným programem je asi 800 USD. Pro neočekávané případy doporučujeme mít s sebou ještě finanční rezervu nejlépe v podobě platební karty VISA CLASIC nebo MASTERCARD (nedoporučujeme zlaté karty – výběr je mnohdy nemožný). Výběr z bankomatů je možný ve všech větších městech. Platby u obchodníka jsou možné jen ve velkých supermarketech a nadnárodních řetězcích, vstupné na památky často není možné platit kartou.

Orientační ceny některých vstupů:
zdymadla Miraflores 15
aktivity v okolí Boquete cca 30
Manuel Antonio 16
sopka Irazú 15
Monteverde 10
závěsné lávky 30
San Juan: šnosrchování / pozorování velryb 30
Ometepe: Výstup na Maderas / Concepcion 40
Ometepe: vyjížďka na koních 20
sopka Masaya 10
laguna Apoyo 10
Leon Viejo 5
Copan 15
Quirigua 11
Tikal 20
Antigua: klášter Santo Domingo 6
Celkově na vstupy počítejte s cca 280 USD. Ceny vstupů jsou orientační, mohou se měnit.

Personál: Průvodce zájezdu se dozvíte z informačního dopisu.


Poznámky:
a) Nemáte-li dosud náš katalog zájezdů na rok 2019, napište či zavolejte si o něj na uvedená kontaktní místa, rádi Vám ho bezplatně zašleme.
b) Změny údajů zde uvedených jsou vyhrazeny. Závazné a definitivní informace obdržíte v informačním dopisu, který přihlášení obdrží nejpozději 3 týdny před odjezdem (obvykle však dříve).
c) Vzhledem k zajišťování letenek doporučujeme nenechávat přihlašování na zájezd na poslední chvíli a hlásit se s předstihem.