Zde můžete zadat Váš e-mail pro pravidelné zasílání novinek.

 

Rádi Vám zašleme dárkový poukaz na zájezd či na částku.

Dárkový poukaz na zájezdy cestovní kanceláře NOMÁD
 

Parkování u letiště Praha

Nejlepší kancelář

Doporučujeme:

TOPlist
 
www.whitneytis.cz
ZÁKLADNÍ INFORMACE O TRASE č. 471, 472 Z KATALOGU NA ROK 2019

EKVÁDOR - ANDSKÉ SOPKY I PRALESY AMAZONIE

Země s pestrou a nádhernou krajinou ležící přímo na rovníku, po němž je i pojmenována. Zlaté kostely starého Quita, metropole Ekvádoru (UNESCO). Náhorní plošina s pěti i šestitisícovými sopkami, včetně známé Cotopaxi. Plavba na kánoích v nedotčeném Amazonském pralese, indiánské kmeny a exotická fauna i flóra.

PROGRAM ZÁJEZDU:

1.den: Praha - Quito. Let do hlavního města Ekvádoru - Quita (2850 m).

2.den: Mindo, Nambillo. Výlet do Mindo v oblasti mlžného pralesa. Návštěva Mariposaria, motýlí farmy i s množstvím kolibříků. Pro zájemce možnost kanopy, jedinečné jízdy v korunách stromů nebo návštěvy kakaové farmy s ochutnávkou skvělé organické čokolády.

3.-4.den: Quito - N.P. Cotopaxi - Banos. Odjezd z Quita na jih. Jednodenní výlet do N.P. Cotopaxi. Výstup 300 výškových metrů k chatě José Rivas (4850 m) na úbočí jedné z nejvyšších sopek - Cotopaxi (5897 m). Uvidíme divoké koně? Pěšky podél laguny Limpiopungo s nádherným výhledem na zasněženého velikána. Autentický indiánský trh ve vesnici Zumbahua. Působivá laguna Quilotoa: pěšky dolů k hladině jezera a zpět na okraj kráteru. Cesta přes andské vesničky „Alejí vulkánů“ do níže položeného městečka Banos.

5.-6.den: Banos - Lago Agrio. Uvidíme soptit Tungurahuu (5023 m)? Horské lesy Amazonie, vodopády Manto de la Novia a Pailon del Diablo. Lanovkou přes divokou řeku Pastaza. Možnost raftingu, canyoningu, sjezdu na kolech či vyjížďky na koních. Termály v lázních Banos (de Agua Santa). Sjezd „Cestou vodopádů” z Andské náhorní plošiny Altiplana dolů do Amazonie. Lago Agrio: místní ZOO Arca.

7.-10.den: N.P. Cuyabeno - Quito. Tři dny v amazonské džungli. Plavba s indiánským průvodcem na motorových kánoích po řekách a lagunách tropického deštného lesa s opicemi, kajmany, želvami, papoušky, tukany, anakondami, lenochody či sladkovodními delfíny. Místní indiánská komunita kmene Siona a místní šaman. Přelet z Laga Agria do Quita.

11.-13.den: Quito - Praha. Prohlídka Quita: koloniální architektura historického centra (UNESCO). Tradiční Calle La Ronda, kostel Compania, vyhlídka z vršku Panecillo (3016 m), muzeum Inti Nan. Výlet na rovník. Mitad del Mundo - opravdový i historický střed světa. Návrat domů.

Délka tras: letadlem 22 000 km, po zemi 900 km, na kánoích 100 km, pěšky 5x 4-12 km (volitelně)
Počasí: vzduch 14-30 °C (v horách chladněji, v Amazonii horko)
Nástupní místo: Praha

Termín (471): 20.2. - 4.3. 2019
cena v Kč: 71 890,-

Termín (472): 16.10. - 28.10. 2019
cena v Kč: 72 890,-

V ceně je: Doprava. Třídenní výlet do Amazonie v N.P. Cuyabeno. Vstupné do rezervací Quilotoa, Mindo a do N.P. Cotopaxi. Ubytování a strava. Český průvodce a místní průvodci dle potřeby, zdravotní připojištění, informační materiály a DPH. Doprava: Letecká do Ekvádoru a přelet z Amazonie (Lago Agrio) do Quita včetně tax a poplatků, nájemní doprava. Ubytování: 8x turistické hotýlky, 3x v lodži (Amazonie). 1-lůžkový pokoj za příplatek 8800 Kč (11x). Strava: 8x v hotýlcích snídaně, plná penze během 3-denního výletu v N.P. Cuyabeno. V ceně není vstup do indiánských komunit v Amazonii (10 USD).


Všeobecné informace:

Pasy a víza: Ekvádor má pro občany ČR, při pobytu do 30 dní, zaveden bezvízový styk. K účasti na zájezdu budete potřebovat cestovní pas platný nejméně dalších 6 měsíců po skončení zájezdu, s minimálně 2 volnými stránkami. Je vhodné vzít si s sebou fotokopie dvoustrany pasu s osobními údaji a 1 – 2 pasové fotografie (pro případ ztráty nebo krádeže pasu). Pokud cestujete s pasem jiného státu, je nutné si před cestou samostatně ověřit vízovou povinnost do navštívených zemí.

Zdravotní připojištění: V ceně zájezdů (pokud není uvedeno jinak) je „zdravotní připojištění“. Jde o cestovní pojištění L5O+ od UNIQA pojišťovny, a.s. Zahrnuje úhradu léčebných výloh do výše 3 500 000 Kč v zahraničí se zajištěním nepřetržité základní asistenční služby, pojištění léčebných výloh, akutního zubního ošetření a repatriace do ČR. Dále náklady na vyslání opatrovníka, předčasný návrat z cesty, právní pomoc, náklady ze ztráty dokladů, odškodnění zdržení při únosu autobusu či letadla a zprostředkování finanční pomoci do 100 000 Kč. Zachraňovací náklady do výše 1 050 000 Kč. Pojištění odpovědnosti za újmu na zdraví a věci třetí osoby do 2 000 000 Kč. V ceně je také pojištění základních sportů - cyklistika, horské kolo (ne horský sjezd) a vysokohorská turistika do 5000 m (bez náčiní). Přesné podmínky najdete na: www.nomad.cz/pojisteni/podminky.pdf nebo na www.uniqa.cz. Pokud chcete na zájezdu provozovat rizikové sporty (mnohé jsou dle všeobecných podmínek UCZ/Ces/18 nepojistitelné), raději se informujte o možnostech pojištění předem v CK. Při škodní události kontaktuje zákazník neprodleně asistenční službu, která mu pomůže s jejím řešením. Poté v případě vzniku nároku na pojistné plnění neprodleně zákazník vyplní formulář o této události na: https://www.uniqa.cz/hlaseni-skod-cestovani/ Tento formulář vytiskne a zašle k potvrzení do Cestovní kanceláře NOMÁD s.r.o., která ho zkontroluje, potvrdí a pošle jemu zpět. Vyplněný dotazník s tímto potvrzením zákazník pošle poštou pojišťovně UNIQA neprodleně po návratu ze zájezdu. Zákazník byl zvláště upozorněn na tučně zvýrazněné výluky a informace ve všeobecných podmínkách (UCZ/Ces/18) na www.uniqa.cz/jednorazove-cestovni-pojisteni/.
Cestovní pojištění, které je v ceně zájezdů se nevztahuje na pojištění stornopoplatků, trvalých následků úrazu, zavazadel, doplňkové asistence a odpovědnosti za škodu. Proto naše kancelář nabízí KOMPLEXNÍ PŘIPOJIŠTĚNÍ za zvýhodněnou cenu, které lze objednat jen s přihlášením zájezdu a zaplatit v první zálohové platbě:

do Evropy:
• 33 Kč/os./den (s pojištěním 80% storna do 30 000 Kč), či
• 53 Kč/os./den (s pojištěním 80% storna do 80 000 Kč)

pro Svět bez USA a Kanady
• 52 Kč/os./den (s pojištěním 80% storna do 30 000 Kč), či
• 72 Kč/os./den (s pojištěním 80% storna do 80 000 Kč)

do USA či Kanady
• 77 Kč/os./den (s pojištěním 80% storna do 30 000 Kč), či
• 97 Kč/os./den (s pojištěním 80% storna do 80 000 Kč)

• 117 Kč/os./den (s pojištěním 80% storna do 120 000 Kč) pro USA a Kanadu, či 92 Kč/os/den (s pojištěním 80% storna do 120 000 Kč) pro zbytek světa.

Na náročné cesty ve výškách nad 5000 m je třeba speciální pojištění (členství cca 1700 Kč/rok) www.edelweiss.cz.

Komplexní připojištění: si můžete přikoupit JEN SOUČASNĚ S PŘIHLÁŠENÍM NA ZÁJEZD A UHRADIT SOUČASNĚ SE ZÁLOHOU! Cena komplexního pojištění vznikne součinem dní a částky na den zájezdu. Komplexní připojištění zahrnuje navíc: Úrazové pojištění - trvalých následků úrazu do 300 000 Kč a smrti do 150 000 Kč. Nemocniční odškodné 150 Kč/den a pojištění zavazadel do 15 000 Kč (škoda na jedné věci do 5 000 Kč). Pojištění stornovacích poplatků do 80% skutečných nákladů max. 30 000 Kč (nebo do 80 000 Kč, nebo do 120 000 Kč) - nemůžete-li nastoupit na cestu z důvodu úrazu nebo akutního onemocnění, úmrtí pojištěného či jediného spolucestujícího aj. Přesné podmínky pojištění, věková omezení, další omezení atd. jsou v UCZ/Ces/18 a najdete je na www.uniqa.cz, nebo www.nomad.cz/ pojisteni/podminky.pdf.

Zdraví: S cestami do exotických zemí často souvisí i zvláštní zdravotní opatření. Do některých zemí jsou vyžadována povinná očkování, jiná jsou pouze doporučená. V tabulce níže jsou uvedena pouze nejčastější očkování pro cesty do exotických zemí. Upozorňujeme, že se tento stav může měnit. Očkování doporučená mohou být vyžadována jako povinná a naopak.
Vakcinaci a užívání léků je potřeba konzultovat s odborným lékařem. V oblasti Amazonie se budete nacházet v malarické oblasti, zkonzultujte proto s lékařem užívání antimalarik.
Hepatitida A+B - doporučené
Břišní tyfus - doporučené
Žlutá zimnice - doporučené
S žádostí o odbornou konzultaci se obraťte na specializovaná centra cestovní medicíny, hygienickou stanici nebo očkovací centrum.
Pokud máte, vezměte s sebou platný mezinárodní očkovací průkaz.
Doporučujeme, abyste s sebou měli kromě dostatečné zásoby léků, které pravidelně užíváte, také příruční lékárničku s léky a potřebami na případné zdravotní obtíže (střevní potíže, bolest, horečka apod.)
Nezapomeňte před odjezdem navštívit kromě svého lékaře i zubaře.

Ubytování: Během pobytu na pevnině budeme ubytováni v turistických hotýlcích a penzionech, dvoulůžkových pokojích s vlastním sociálním zařízením. V Amazonii je ubytování zajištěno v jednoduchých příbytcích. 1-lůžkový pokoj je možný za příplatek.

Strava: V ceně zájezdu není zahrnuta strava s výjimkou snídaní a třídenního výletu na motorových kanoích na řece Cuyabeno, kdy je zajištěna plná penze. Na ostatních místech se většinou stravujeme společně v restauracích a jídelnách, průvodce je nápomocen s výběrem. Vzhledem k tomu, že jídlo v Ekvádoru je přibližně na naší cenové úrovni, je zbytečné vozit s sebou potraviny (snad s výjimkou různých "kalorických bomb"). Na útratu za jídlo a nápoje, budete-li skromnější, počítejte s částkou kolem 30 USD/den, tzn. cca 400 USD na dobu pobytu.
Ekvádor má výbornou kuchyni. Nedílnou součástí každého jídla je kukuřice. Základ jídla tvoří maso (často kuře), pečené ryby s brambory a rýží a vynikající a hutné polévky. Vzhledem k přímořské poloze jsou součástí jídelníčku i mořské plody a ryby. Mezi speciality místní kuchyně patří například llapingachos (palačinky s bramborovou kaší a sýrem).
Po celý rok je zde velký výběr tropického ovoce, mezi nejčastější nápoje proto patří kromě vody také čerstvé ovocné šťávy a džusy. Jeden z nejoblíbenějších nápojů je pivo (místní ekvádorské pivo) značky Pilsen v obchodě i restauraci v pevninské části Ekvádoru je za cca 1 USD (ceny na Galapágách jsou dvojnásobné i vyšší). K dostání zde jsou kromě místního piva i známé mezinárodní značky. Typickým místním tvrdým nápojem je rum z třtinového cukru. Národní nealkoholický nápoj se jmenuje naranjilla a je to výtečný čerstvý džus s chutí mezi citrusem a broskví.
Běžně dostupné jsou také Coca Cola, Fanta a ostatní nealkoholické nápoje tohoto typu, 1,5 až 2 litrové plastové lahve koupíte za cca 1,5 – 3 USD.
Voda z místních zdrojů se nedoporučuje ke konzumaci. V obchodech i restauracích dostanete balenou vodu v umělohmotných láhvích a doporučujeme, abyste balenou vodu používali i na čištění zubů.

Doprava: Letecká doprava do Ekvádoru a přelet z Amazonie (Lago Agrio) do Quita včetně tax a poplatků. V průběhu zájezdu budeme také využívat nájemní dopravy. V kontinentálním Ekvádoru se budeme pohybovat mikrobusem, zpestřením bude výjezd do 4500 m.n.m. k horské chatě na úbočí Cotopaxi. Hlavním dopravním prostředkem v Amazonii bude motorová kánoe. Zpět z Amazonie využijeme leteckou dopravu.

Klimatické podmínky: Na pobřeží Ekvádoru je od května až do prosince "zimní" období, kdy průměrná denní maxima dosahují "jen" cca 25-30°C a srážky jsou vzácné. Moře na ekvádorském pobřeží je ovlivněno výrazně studeným Humboldtovým proudem, takže teplota moře je zde o 5-7°C nižší než jinde na Zemi ve stejných zeměpisných šířkách. Teplota moře bude kolem 20°C. Na náhorní plošině Altiplano se denní maxima pohybují v rozmezích 18-22 °C, a v noci počítejte s teplotami 6-8 °C. Klima je výrazně ovlivněno výškovou stupňovitostí (teplota v průměru klesá o 0,6 °C na 100 m nadmořské výšky). Období sucha zde trvá od června do září. V Amazonii na východě země prší jen s malými výkyvy téměř rovnoměrně celý rok, a proto je třeba se připravit na pravidelné prudké, ale krátké deště, zejména v časných odpoledních hodinách. Vzhledem k teplotám kolem 25°C a obrovskému dusnu způsobenému velmi vysokou vlhkostí vzduchu je déšť spíše osvěžením než překážkou.

Jak se zabalit: Jako hlavní zavazadlo doporučujeme sportovní tašku nebo kufr, případně batoh vzhledem k charakteru akce. Dále doporučujeme menší lehký batoh jako příruční zavazadlo, hodit se bude i do měst a na jednodenní výlety. Letní oblečení (krátké kalhoty, trička, plavky), vzhledem k výraznému poklesu teplot navečer v některých oblastech a k výletům do vysokých nadmořských výšek je potřeba přibalit i teplejší oblečení (triko s dlouhým rukávem, mikina, dlouhé kalhoty, teplejší bunda - typu Polartec či Windstopper, nepromokavá bunda). V hotelu v Quitu i na jiných místech je možnost využít služeb prádelny, která prádlo vypere, za 1 kg prádla zaplatíte 1-2 USD. Pohodlná turistická obuv (na kratší trek) a sandály či hybridní boty do vody vhodné hlavně na Galapágách. Z dalšího vybavení na cestu doporučujeme pokrývku hlavy, sluneční brýle, opalovací krémy s vyšším UV filtrem, čepici a rukavice (pro výlet do výšek nad 4 000m), čelovku, repelent. Doporučujeme si vzít také nepromokavý vak na fotoaparát. Do Amazonie se také hodí vzít si dalekohled. Kdo máte, vezměte si vlastní masku a šnorchl. Pro ostatní jsou tyto za malý poplatek k půjčení, stejně jako neopren.

Valutové vybavení: Od zavedení dolarizace ekonomiky země v dubnu 2000 byla vyřazena z oběhu národní měna Sucre a veškeré platby jsou realizovány v amerických dolarech. Doporučenou měnou jsou tedy americké dolary. V bance si vyměňte pokud možno NOVÉ (ideálně vydané v a po roce 2003) nepoškozené dolarové bankovky. Je třeba mít k dispozici bankovky nízkých nominálních hodnot (5-20 USD). Vezená suma záleží také na tom, zda vás pohltí nepřeberná nabídka suvenýrů - pletené zboží z vlny alpaky, svetry, čepice, klobouky, kůže s různými motivy, keramika, šperky, kuriozity. Ve větších městech lze koupit skoro všechno, co bývá k dostání i v Evropě. Ceny jsou o něco vyšší než v ČR. Na nezbytné výdaje (vstupy cca 200 USD, spropitné pro místní průvodce a řidiče, strava nad rámec programu, nápoje) doporučujeme částku max. cca 400 USD.
Platební karty jsou akceptovány v drahých hotelích, restauracích a některých obchodech se suvenýry. Při platbě kartou je většinou účtován poplatek ve výši 5% hodnoty zboží. Bankomaty jsou běžné ve velkých městech a turistických centrech (Quito, Baňos). Poplatky za výběr záleží na vaší bance, doporučujeme předem si jejich výši zjistit. Stejně jako v jiných zemích třetího světa i zde je potřeba dbát zvýšené opatrnosti při použití karet, kvůli jejich možnému zneužití. Kartu je dobré si vzít jako pojistku, uvedené kapesné se doporučuje vzít v hotovosti. Cestovní šeky je možné směnit v bankách, nejvhodnější jsou šeky American express.

Personál: Průvodce zájezdu se dozvíte z informačního dopisu.


Praktické informace na cestu:

Elektřina: V Ekvádoru je potřeba síťový adaptér z napětí 110 V a redukci na americké zásuvky (nejčastěji dva svislé ploché kolíky blízko u sebe). Typy zásuvek najdete na www.zasuvky.hw.cz.

Telefon a internet: Mobilní operátoři v jižní Americe fungují standardně na 850 MHz, což je jiná frekvence, než na které fungují GSM sítě v Evropě (900/1800 MHz). Musíte si tedy před cestou ověřit, na které frekvenci Váš telefon funguje. Pokrytí signálem v navštívených zemích má ale daleko k hustotě, na kterou jsme zvyklí v Evropě. Signál budete mít pouze ve větších městech. Bližší informace o možnostech telefonování z mobilních telefonů žádejte u svého operátora, při naší poslední návštěvě fungovalo z našich operátorů jen spojení v síti O2. Upozorněte své blízké, že i pár dnů můžete být zcela mimo signál. V Ekvádoru fungují veřejné internetové kavárny. Za hodinu na internetu zaplatíte obvykle 1,30 – 5 USD.


Poznámky:
a) Nemáte-li dosud náš katalog zájezdů na rok 2019, napište či zavolejte si o něj, rádi Vám ho bezplatně zašleme.
b) Změny údajů zde uvedených jsou vyhrazeny. Závazné a definitivní informace obdržíte v informačním dopisu, který přihlášení obdrží nejpozději 3 týdny před odjezdem (obvykle však dříve).
c) Vzhledem k zajišťování letenek doporučujeme nenechávat přihlašování na zájezd na poslední chvíli a hlásit se s předstihem.