Zde můžete zadat Váš e-mail pro pravidelné zasílání novinek.

 

Rádi Vám zašleme dárkový poukaz na zájezd či na částku.

Dárkový poukaz na zájezdy cestovní kanceláře NOMÁD
 

Parkování u letiště Praha

Nejlepší kancelář

Doporučujeme:

TOPlist
 
www.whitneytis.cz
ZÁKLADNÍ INFORMACE O TRASE č. 1113 Z KATALOGU NA ROK 2018

NOVÝ ZÉLAND, COOKOVY OSTROVY, SAMOA A FIDŽI - OSTROVY ZÁPADNÍHO PACIFIKU

Cookovy ostrovy, jedno z nejodlehlejších a nám nejvzdálenějších míst. Rarotonga, tropický zelený kroužek uprostřed modrého nekonečna a *atol Aitutaki, pohlednicový ráj s lagunami a sněhobílým pískem. To v kontrastu s největším polynéským územím - drsným, ale nesmírně podmanivým Novým Zélandem… Hrátky s datovou hranicí - jak se vrátit v čase aneb fikce o zemích, kde zítra znamená již včera (a naopak) mohou být pravdivé! *Pro opravdové labužníky - možnost mimořádného výletu „mimo prostor a čas“ po vnějším světem téměř nedotčených ostrovech Tongareva (Penrhyn), Manihiki a Pukapuka. Právě o tom je opravdový jižní Pacifik! Polynéské ostrovy Upolu, Savai´i a melanéské Viti Levu, Mamanuca a *Yasawa. Všechny krásné, přitom rozmanité - tropické ráje menších ostrovů mezi rovníkem a obratníkem Kozoroha. Obřady pití omamné kavy, kanibalské tradice, selátka v podzemních pecích, všeobjímající láska alofa, zpěvy a tance těch nejmilejších lidí na světě.

Program

1.-3.den: Praha - Auckland. Let do největšího města Nového Zélandu i celého jižního Pacifiku - Auckland na 60 kráterech.

4.-8.den: Nový Zéland. Severní ostrov. Poloostrov Coromandel: rozeklané mořské útesy, liduprázdné kaňony řek, přepychové pláže. Impozantní pobřežní jeskyně Katedrála, termální pláž s bazénky, kde horká voda prochází pískem. Matamata a okolí - kulisy Hobitína a Kraje (Pán prstenů). Rotorua: gejzíry, termální vodopád, bahenní sopky. Maorská ves Te Wairoa - novozélandské Pompeje, sopečná jezera. Měsíční krátery, divoké peřeje Huka na řece Waikato. Jezero Taupo, největší v Oceánii. N.P. Tongariro: „nejkrásnější jednodenní trek na světě“ pod sopkou Ngauruhoe s fantastickými výhledy na zasněžené štíty, lávové pouště a jezera. Hora Osudu z Pána prstenů - z Hobitína do Mordoru za 3 dny! Krasové jeskyně Waitomo se světélkujícími červy. Scénická Marokopa Road: skalní brána, jeskyně, vodopády. Návrat do Aucklandu.

9.den: Auckland - Rarotonga. Přelet na Cookovy ostrovy.

10.-16.den: Cookovy ostrovy. Rarotonga, *Aitutaki. Hlavní ostrov Rarotonga. Okružní jízda kolem ostrova. Centrum souostroví Avarua: návštěva parlamentu. Nejlákavější pláž Muri, oblouk motu s bílým pískem, lagunou a vulkanickými ostrůvky, mystická Black Rock spojená se záhrobím. „Ostrovní noci“ s tradičními polynéskými tanci, hudbou a pokrmy. Pro zájemce přechod ostrova přes jeho dominantu - špičatou Jehlu (413 m) nebo možnost hlubokomořského rybolovu mahi-mahi, wahoo, tuňáků či merlinů. *Možnost celodenního leteckého výletu na atol Aitutaki s plavbou po jeho pohádkové laguně. Nenechte si ujít! - bez nadsázky jde o jeden z nejkrásnějších ostrovů planety (ideální též pro svatební cestu!). Návrat na Nový Zéland (získaný den cestou zpět ztratíme).

17.den: Auckland - Samoa. Let na Nový Zéland a dále na Samou (Jamesem Cookem označenou jako Plavecké ostrovy), jedno z nejkrásnějších míst v Tichomoří.

18.-22.den: Samoa. Upolu, Savai´i. Hlavní město Apia: parlament, katedrála, rybí trh, mormonský chrám. Uvidíme i vyhlášené Fiafi a show s tradičními zpěvy, tanci a hostinou v Aggie Grey, nejslavnějším hotelu Pacifiku? Ostrov Upolu: Muzeum a hrob R.L. Stevensona, chrám bahai. Hornaté vnitrozemí, 100 m vodopád Papapapa-tai. Koupání v oceánském příkopu To Sua - úžasné „modré díře uprostřed džungle“ a „velké jámě na koupání“, do níž se sestupuje po dlouhém žebříku (zařazená mezi 10 nejskvělejších míst na koupání na celé planetě). Nádherné pláže v Lalomanu, jeskynní bazén v Piule, vodopád Fuipisia (55 m) ukrytý v džungli. Lodí na druhý ostrov Samoy - Savai´i, větší, hornatější (až 1866 m), divočejší, ale idyličtější. Desítky krásných kostelů, pýcha místních osad. Živá učebnice vulkanologie v Tichomoří - obří lávové proudy, kostel zničený erupcí sopky Matavanu, podzemní lávový tunel Trpasličí jeskyně. Procházka v deštném pralese, po provazových chodnících na vyhlídku v koruně obřího stromu. Rozeklané pobřeží se Skokem milenců a skalní bránou. Ponuře krásný mys Falealupo - do r. 2011 nejzápadnější bod celé planety. Legendami opředená místa - brána do podsvětí, otisk obra Mosa. Koupání ve vodopádu Afu Aau, v gejzírech mořské vody z blowhole Alofa´aga nebo přímo v laguně s velkými mořskými želvami. Přelet do Nadi na Fidži.

23.-26.den: Fidži. Viti Levu, Mamanuca. Viti Levu - hlavní a největší z Kanibalských ostrovů (Cookův příhodný název Fidži). Nadi: hinduistický chrám Sri Siva, zahrady Spícího obra plné orchidejí, Viseisei - nejstarší vesnice na ostrově. Britské bunkry s děly z 2. světové války. Korálové pobřeží: Natadola - nejlepší pláž ostrova. N.P. Sigatoka s mohutnými písečnými dunami. Výlet do vnitrozemí: lidožroutské tradice a výhled z pevnosti Tavuni nad řekou Sigatoka, domorodé vesnice s keramickou dílnou, dešťové pralesy, vodopád. Výlet plachetnicí po souostroví Mamanuca s barbecue a občerstvením: ostrov Monuriki, kde se mj. natáčel film Trosečník s T. Hanksem, ostrov Yanuya s ochutnávkou kavy, koupání, šnorchlování.

27.-28.den: Nadi - Praha. Návrat domů.


*Volitelný výlet: 6-denní plavba po ostrovech Yasawa a Mamanuca.

Prodloužení zájezdu o týden. Šestidenní plavba z Nadi (Port Denarau) po ostrovech souostroví Yasawa a Mamanuca, plná penze na lodi.

1.-2.den: Nacula, Sawa-i-Lau, Blue Lagoon. Plavba katamaránem z Port Denarau na severní Yasawy. Ostrov Nacula: krásné bílé pláže, možnost návštěvy ostrova Sawa-i-Lau s plaváním v legendárních podmořských jeskyních nebo šnorchlování v Modré laguně, proslavené stejnojmenným romantickým filmem.

3.-4.den: Střední Yasawy. Ostrovy Naviti nebo Drawaqa, šnorchlování na útesech s nadějí na obří manty, návštěva domorodých vesnic a rodin, ukázky melanéského kulinářství.

5.-6.den: Ostrovy Mamanuca. Jízda na kajaku, šnorchlování nebo potápění u malých ostrůvků na některých z nejkrásnějších korálových útesů Fidži. Návrat do Port Denarau.

7.-8.den: Nadi - Praha. Návrat domů.

Termín: 9.6. - 16.6. 2018
Cena: 32 590,- Kč

V ceně je: 6-denní plavba katamaránem s plnou penzí a ubytováním po 2 osobách na ostrovech v bungalovech (resp. v tradičních obydlích bure), 1x noc v hotelu v Nadi. Český průvodce, místní průvodci, zdravotní připojištění, informační materiály a DPH. 1-lůžkový pokoj za příplatek 9400 Kč.


Pozn. V termínu, programu i ceně může dojít k drobným změnám následkem případných změn v letových řádech pacifických aerolinek, popř. v dostupnosti letů (aktuální informace v CK nebo na www.nomad.cz).

*Možnost prodloužení o zcela jedinečný 5-denní letecký výlet (pro max. 8 pasažérů) po třech korálových atolech patřících do severní skupiny Cookových ostrovů. „Panenské“ perlové ostrovy Tongareva (zlaté perly) a Manihiki (vyhlášený těmi nejkrásnějšími černými perlami na světě) i legendární Pukapuka s úchvatnou lagunou a unikátní ostrovní komunitou. Atoly s pouhými několika sty obyvateli, naprosto neposkvrněné masovým turistickým ruchem, patřící mezi nejodlehlejší a nejobtížněji dostupné na celé planetě. Bližší informace o ceně (výlet je finančně náročný) a podmínkách vážným zájemcům podáme v CK.

Termín (1113): 13.5. - 9.6. 2018
cena v Kč: 165 890,-

4000 Kč sleva pro přihlášené do 15.12. 2017

V ceně je: Doprava. Okružní výlet po Rarotonze. Výlet lodí po ostrovech Mamanuca se šnorchlováním, okružní celodenní výlety - Upolu, Savai´i a 2x Viti Levu. Ubytování. Český průvodce, místní průvodci dle potřeby, zdravotní připojištění, informační materiály a DPH. Doprava: Kompletní letecká doprava včetně letištních tax a poplatků, pozemní (pronajatá auta/minibusy s místními řidiči, popř. taxi nebo na Rarotonze skútry), lodě mezi ostrovy Upolu a Savai´i. Ubytování: Hotely, resp. motely (především na NZ), bungalovy - 2-lůžkové pokoje s příslušenstvím, často s bazény, obvykle s možností přípravy stravy, kávou a čajem. 1-lůžkový pokoj za příplatek 38 800 Kč. Strava: Součástí ubytování na Samoji a na Fidži jsou snídaně, při výletu lodí na Fidži i barbecue oběd, občerstvení a obřad pití kavy. *Návštěva Aitutaki je volitelná a platí se až na zájezdu v místní měně (cca 500 NZD).


Všeobecné informace:

Pasy a víza: K účasti na zájezdu potřebujete cestovní pas platný nejméně dalších 6 měsíců. Pro tento zájezd nejsou nutná žádná víza.
Doporučujeme udělat si před cestou kopii dvoustranny Vašeho pasu s biometrickými údaji (mít ji uloženou v zavazadle nebo přístupnou z internetu v e-mailové schránce). Předejdete tak komplikacím při ztrátě Vašeho cestovního dokladu.

Zdravotní připojištění: V ceně zájezdů (pokud není uvedeno jinak) je „zdravotní připojištění“. Jde o cestovní pojištění od Allianz pojišťovny, a.s. Zahrnuje úhradu léčebných výloh do výše 3 500 000 Kč v zahraničí se zajištěním nepřetržité základní asistenční služby, ambulantního ošetření, léků a materiálu, hospitalizace, repatriace do ČR. Akutní zubní ošetření do výše 10 000 Kč, pojištění rizik související s terorismem do výše 1 500 000 Kč. V ceně je také pojištění základních sportů - cyklistika, horské kolo a vysokohorská turistika nad 3000 m (do 5000 m). Přesné podmínky najdete na: www.nomad.cz/ pojisteni/podminky.pdf nebo na www.allianz.cz. Pokud chcete na zájezdu provozovat rizikové sporty, raději se informujte o možnostech pojištění předem v CK. Podpisem cestovní smlouvy klient souhlasí s Pojistnými podmínkami (PP, všeobecnými a zvláštními) Allianz pojišťovny a.s., se zjišťováním údajů o zdravotním stavu pojištěného v případě uplatnění nároku na pojistné plnění z úrazového pojištění a pojištění léčebných výloh v zahraničí a potvrzuje, že mu byly předány písemné informace pro zájemce o pojištění a podmínky (PP). Cestovní pojištění, které je v ceně zájezdů se nevztahuje na pojištění stornopoplatků, trvalých následků úrazu, zavazadel, doplňkové asistence a odpovědnosti za škodu. Proto naše kancelář nabízí KOMPLEXNÍ PŘIPOJIŠTĚNÍ za zvýhodněnou cenu, které lze objednat jen s přihlášením zájezdu a zaplatit v první zálohové platbě:
• 28 Kč/os./den, či 518 Kč pro více jak 19 dní na maximálně 31 dní (s pojištěním 80% storna do 30 000 Kč) do Evropy,
• 47 Kč/os./den, či 990 Kč pro více jak 21 dní na maximálně 31 dní (s pojištěním 80% storna do 30 000 Kč) do Světa,
• 1180 Kč/os./pobyt na maximálně 31 dní (s pojištěním 80% storna do 80 000 Kč) do Světa. Na náročné cesty ve výškách nad 5000 m je třeba speciální pojištění (členství cca 1700 Kč/rok) www.edelweiss.cz.

Komplexní připojištění: si můžete přikoupit JEN SOUČASNĚ S PŘIHLÁŠENÍM NA ZÁJEZD A UHRADIT SOUČASNĚ SE ZÁLOHOU! Ceny komplexního připojištění jsou uvedeny výše. Komplexní připojištění zahrnuje navíc: Úrazové pojištění - poměrné trvalé následky úrazu do 400 000 Kč a smrt následkem úrazu do 200 000 Kč. Pojištění zavazadel - všechny škody na zavazadlech jednoho pojištěného do 20 000 Kč, na škodu na jedné věci a cennostech do 10 000 Kč, na zpoždění letu od 7. hodiny a zpoždění zavazadel od 7. hodiny do 5 000 Kč. Pojištění odpovědnosti za škodu na životě a zdraví do 2 000 000 Kč a do poloviční výše za škodu na věci (vždy se spoluúčastí 5 000 Kč). Doplňkové asistenční služby jako právní pomoc v zahraničí aj. Pojištění stornovacích poplatků do 80% skutečných nákladů max. 30 000 Kč (nebo do 80 000 Kč za 1180 Kč) - nemůžete-li nastoupit na cestu z důvodu úrazu nebo akutního onemocnění, úmrtí pojištěného či jediného spolucestujícího aj. Přesné podmínky pojištění, věková omezení, další omezení atd. jsou v PP a najdete je na www.allianz.cz, nebo www.nomad.cz/ pojisteni/podminky.pdf.

Zdraví: Polynésie ani Nový Zéland nejsou ze zdravotního hlediska nikterak mimořádně nebezpečnou oblastí. Přesto je třeba věnovat ochraně zdraví zvýšenou pozornost, především kvůli přechodu z téměř zimní Evropy do horkého léta. Obecně doporučujeme očkování proti žloutence (hepatitida A). Zkontrolujte si, zda Vám neuplynula doba účinnosti očkování proti poliomyelitidě (dětské obrně) a tetanu (přeočkování u obou vždy po 10 letech). Malárie se v Polynésii nevyskytuje, nepříjemní komáři však bohužel občas ano.

Ubytování: Ubytováni budete v hotelech, motelech (především na NZ) či v bungalovech. Ať již v pokojích v hotelu nebo v bungalovech, spát budete ve dvoulůžkových pokojích s příslušenstvím, často s bazény, na NZ a na Rarotonze obvykle s možností přípravy stravy, kávou a čajem. Bungalovy jsou prostorná a pohodlná obydlí postavená v tradičním polynéském stylu. Kromě příslušenství mají obvykle i kuchyňku.

Strava: Součástí ubytování na Samoji a na Fidži jsou snídaně, při výletu lodí na Fidži i barbecue oběd, občerstvenía ochutnávka kavy. Snídaně nejsou vždy součástí ubytování, ne všechny hotely snídaně poskytují, proto je možné, že snídat budete v blízkém okolí hotelu. Ostatní strava není v ceně zájezdu a každý účastník si ji zajišťuje sám.
Západní Polynésie patří mezi velmi drahé oblasti (pravidelně bývá řazena na ta úplně nejpřednější místa v žebříčcích zemí podle výšky cen). Celková cenová hladina je minimálně srovnatelná s USA a Západní Evropou a v řadě případů (např. ubytování a služby) je vyšší. V případech jako je např. nákup potravin v supermarketech či veřejná doprava, tedy tam, kde nejde o turistický ruch, ale o služby určené nepříliš movitým původním místním obyvatelům, je však vcelku přijatelná. Navíc kolem silnic postávají prodavači s ananasy, melouny, kokosovými ořechy a dalšími druhy ovoce a zeleniny a jejich ceny bývají ještě nižší než v obchodech. Nemusíte se proto bát, že budete trpět nedostatkem vitamínů. Navzdory nákupům v supermarketech přesto není od věci vzít si s sebou alespoň něco málo potravin - lehké kalorické dobroty k načerpání energie (čokoládu, müsli tyčinky, sušené ovoce apod.) a instantní polévky. S sebou můžete vzít i rozpustné nápoje (např. šumivé rozpustné vitaminové či minerální tablety do vody) a posilující energeticky hodnotné látky (hroznový cukr apod.) Na většině míst (v bungalovech) bude k dispozici kuchyňka. Pro případy, kdy nebude možné si uvařit v místě ubytování, doporučujeme vzít si s sebou ponorný vařič pro přípravu polévek, kávy nebo čaje.
Vzhledem k mimořádně přísným ochranářským opatřením je na Nový Zéland (letíte přes Auckland) zakázáno dovážet jakékoliv potraviny!!! To se 100% vztahuje i na čaj a kávu, semena či cokoliv živočišného nebo rostlinného původu. Co tedy dovážet lze? Cukrovinky, sladkosti a v omezené míře i alkohol. l litr sl Vyplatí se v této záležitosti celní předpisy nepodceňovat a nezpůsobit si tak zbytečné a nepříjemné problémy! Porušení se trestá neuvěřitelně vysokými pokutami a většinou má za následek nevpuštění do země, tudíž deportaci zpět do ČR na vlastní náklady. To je myšleno vskutku vážně - celní/imigrační úředníci jsou nekompromisní !!!

Doprava: Po trase zájezdu se budeme pohybovat pozemní dopravou (pronajatá auta, taxi, minibusy, nebo na Rarotonze skútry), loděmi mezi ostrovy Upolu a Savai´i.

Klimatické poměry: Nejlepším obdobím pro návštěvu Samoi jsou měsíce květen - říjen, kdy klesá teplota a počet dešťových srážek. Samoa má typické tropické podnebí. Teploty jsou obvykle vysoké a panuje zde velká vlhkost. Průměrná roční teplota je 26.5°C při pobřeží, ve vnitrozemí klesá s rostoucí nadmořskou výškou. Na Fidži je mírné tropické přímořské podnebí s malými teplotními rozdíly během roku. Vysoké teploty jsou zmírňovány pasáty, které na ostrovy vanou celoročně. Průměrně se teploty pohybují okolo 26°C. Od května do listopadu, kdy je na Fidži zima, nejsou teploty o moc nižší, cca 28°C. Nejméně srážkovými měsíci jsou duben, květen, červen a říjen.
Na Cookových ostrovech jsou příjemné teploty, ochlazované pasáty, které vanou během celého roku. Průměrná teplota se v teplejším období od listopadu do března pohybuje okolo 28°C, v období chladnějším od dubna do října kolem 25°C.
Na Novém Zálandu je od března do května podzim, který je velmi vhodnou dobou k návštěvě, teploty jsou příjemné a na severu často ještě vytáhnete letní oblečení.

Jak se zabalit: Protože přesuny mezi ostrovy budete absolvovat se všemi zavazadly, je pro tento zájezd zcela nevhodným a nepraktickým zavazadlem kufr či taška do ruky. Doporučujeme Vám kufr na kolečkách nebo velký batoh na záda, popř. na všechny Vaše věci a malý batoh pro denní výlety a do letadla.
Zájezd není zase tak dlouhý a většinu dní bude teplo, proto je zbytečné vybavovat se přehnaným množstvím šatstva.
S sebou si vezměte pláštěnku, popř. i deštník, lehčí neklouzavou sportovní obuv na pěší výlety, sandály, popř. i žabky a samozřejmě plavky. Množství oblečení nepřehánějte, především ať to je lehké letní, které lze snadno přeprat, rychle schne a nepotřebuje žehlení. Uvědomte si, že při místních klimatických poměrech budete mokří od deště či propoceni z horka do několika minut.
Vhodná může být lehká deka (prostěradlo, přehoz…) - kromě přikrývání, i pro pobyt na pláži nebo jako ochrana před sluncem.
Z dalších potřebných věcí na cestu připomínáme tmavé brýle (a náhradní dioptrické brýle), opalovací krém s vyšším UV filtrem, nůž (ale ne s sebou do letadla!) a další předměty (ponorný vařič), hygienické potřeby včetně ručníku, repelent a základní léky nebo léky, které pravidelně užíváte. Vzhledem k barevné nádheře korálů i pestrému životu pod hladinou by se určitě hodily potápěčské brýle a šnorchl (popř. i ploutve), je však jasné, že místo se pro ně bude hledat dost těžko a navíc se dají většinou půjčit na místě.
Vhodné jsou boty do vody. Poranění od korálů se totiž špatně hojí. Na všech navštívených ostrovech používají jiný typ zásuvek než je u nás, tzv. britský (kulatá zástrčka s trojicí hranatých kolíků v uspořádání do obráceného Y - můžete se s nimi setkat např. i v Číně nebo Argentině) ale při stejném napětí (230-240 V) - viz www.zasuvky.hw.cz, kde najdete i obrázky zástrček a zásuvek. Proto nezapomeňte na příslušné redukce (majitelé videokamer, ponorných vařičů, holicích strojků apod.). Někde se můžete setkat i s „americkým“ (resp. „japonským)“ typem zásuvek na 110/120 V.
Ohledně použití mobilních telefonů - nejlépe uděláte, když se budete informovat u vašich operátorů, protože u každého nejsou roamingové služby totožné. Obecně platí, že bez problémů by vám mobily měly fungovat na Fidži, naopak na Samoi půjde o velkou otázku.
Řešení je nakoupit karty místních operátorů a nechat si nabít kredit. Prakticky všude vás volání i sms vyjde levněji než přes naše operátory.
Wifi připojení, popř. internetové kavárny s počítači jsou na řadě míst. Rozhodně ale nebývá zvykem aby bylo zdarma a musí se za něj platit poměrně dost peněz (v řádu několika dolarů za hodinu připojení).
Možná nebude od věci si připomenout doby (překvapivě ne až tak vzdálené!), kdy člověk dokázal docela dobře existovat i bez všudypřítomného mobilu a internetu.

Valutové vybavení: Na Cookových ostrovech se platí novozélandským dolarem (NZD), na Samoi tala (WST), na Fidži fidžijským dolarem (FJD). Přibližné středové kurzy: 1 NZD = cca 15 Kč, 1 WST = cca 10 Kč, 1 FJD = cca 12 Kč.
Vstupné do navštívených míst není v ceně zájezdu a účastníci si ho hradí sami z vlastních prostředků. Na samotné památky nebudete potřebovat mnoho valut, bude ovšem záležet na vás kolik a které volitelné výlety a akce si vyberete. Nejlepší je samozřejmě, pokud si na cestu seženete přímo novozélandské dolary (alespoň z části), které jsou v této části Tichomoří respektovaným platidlem. Univerzálně nejlepší měnou jsou americké dolary, všude akceptované, zároveň i vhodné pro drobné bakšišné (bankovky vždy působí důstojněji). Máte-li ale eura či jiné volně směnitelné měny, samozřejmě je bez problémů uplatníte také, pouze snad za mírně vyšší směnárenské poplatky.
Zároveň se na letištích na Rarotonze v Apii při odletu platí odletové taxy, které si platíte sami. Na Rarotonze 55 NZD, v Apii 20 WST. Pozor! - nezaměňujte je s mnohem vyššími letištními taxami, které máte v ceně zájezdu zahrnuty!
Pro základní program, skromnější stravu, drobné suvenýry a odletové taxy počítejte pro samotný zájezd s valutami celkem asi za 19-20 000 Kč, tj. cca 800 USD (700-750 EUR).
Budete-li si chtít dopřát i fakultativní akce (nezapomínejte, že jenom výlet na Aitutaki stojí cca 550 NZD) nebo si vyhodit z kopýtka častějšími návštěvami restaurací, zábavních podniků nebo nákladnějšími suvenýry, můžete tuto částku navýšit dle vlastní úvahy, klidně i několikrát.
Jako vždy - nejlepší je aplikovat staré cestovatelské pořekadlo: „zabal polovinu věcí a dvojnásob financí...“ Už proto, že vždy se vyplatí mít s sebou určitou finanční rezervu (třeba pro případ zdravotních komplikací). Na většině míst uplatníte platební karty. Jak pro platbu nákupů tak pro výběr místní měny v bankomatech. Stejně však doporučujeme přivézt si alespoň část valut v hotovosti. Novozélandští celníci někdy mají potřebu přesvědčit se o vaší solventnosti a cash je pro takový případ lepším prostředkem než platební karta.

Personál: Průvodce zájezdu bude uveden v informačním dopise.


Praktické informace na cestu - Polynésie:

Elektřina: 220V 60 Hz, užívají se zde převážně 2 typy zásuvek. Se 2 kulatými kolíky nebo se 2 plochými kolíky.

Telefon: Na ostrovech lze použít telefonních budek na karty. Volání z hotelů bývá drahé. Na místě je možné si zapůjčit mobilní telefon, což bývá výhodnější než roamingový tarif Francouzská Polynésie - ČR.

Internet: Internetové kavárny naleznete ve většině měst v Polynésii.

Pošta: Pošta do Evropy bývá většinou doručena za 8 dnů.


Praktické informace na cestu - Nový Zéland:

Elektřina: Napětí v síti je 230 V a zásuvky vyžadují tři kolíky. Budete potřebovat adaptér.

Telefon: Telefonní automaty jsou ve všech větších městech. Mobilní telefony na Novém Zélandu fungují spolehlivě.

Internet: Internet je dostupný ve všech velkých městech a ve většině malých. Pro podrobnosti se informujte v návštěvnických centrech. V poslední době mnoho institucí nabízí i WIFI připojení.

Pošta: Chcete-li poslat dopis leteckou poštou do Evropy, USA, Velké Británie či Kanady, bude vás to stát NZ$2 (US$1.40). Pohled přes moře potom vyjde na NZ$1.50 (US$1.05).


Poznámky:
a) Nemáte-li dosud náš katalog zájezdů na rok 2018, napište či zavolejte si o něj na uvedená kontaktní místa, rádi Vám ho bezplatně zašleme.
b) Změny údajů zde uvedených jsou vyhrazeny. Závazné a definitivní informace obdržíte v informačním dopisu, který přihlášení obdrží nejpozději 3 týdny před odjezdem (obvykle však dříve).
c) Vzhledem k zajišťování letenek doporučujeme nenechávat přihlašování na zájezd na poslední chvíli a hlásit se s předstihem.