Zde můžete zadat Váš e-mail pro pravidelné zasílání novinek.

 

Rádi Vám zašleme dárkový poukaz na zájezd či na částku.

Dárkový poukaz na zájezdy cestovní kanceláře NOMÁD
 

Parkování u letiště Praha

Nejlepší kancelář

Doporučujeme:

TOPlist
 
www.whitneytis.cz
ZÁKLADNÍ INFORMACE O TRASE č. 641 Z KATALOGU NA ROK 2019

ČTYŘMI ZEMĚMI HEDVÁBNÉ STEZKY - GRUZIE, ARMÉNIE, ÍRÁN, TURKMENISTÁN (A DUBAJ)

Gruzie a Arménie - křesťanské země pod Kavkazem s bohatou historií, prastarými kláštery a překrásnou přírodou. Írán a Turkmenistán - svérázné a obtížně dostupné země, od světa dříve izolované buď přísnou teokracií ší´itských imámů nebo vládou postsovětského vůdce Nijazova, který dosáhl pozice živého božstva a nechal se uctívat jako Turkmenbaši. A které ani dnes nepatří mezi nejběžnější cíle turistických výprav. Tím lépe pro nás. Cesta po stopách dávné obchodní Hedvábné stezky přinese dobrodružství i poznání pestrosti a rozmanitosti zemí vzájemně tolik odlišných. Návštěva Emirátů (resp. Dubaje) pak bude už jen třešničkou na závěr tohoto nezapomenutelného putování.

PROGRAM ZÁJEZDU:

1.-2.den: Praha - Tbilisi. Mtscheta. Odlet do hlavního města Gruzie. Prohlídka Tbilisi, asi nejkrásnějšího města Zakavkazska: staré město, kostel Metechi, synagoga, katedrála Sioni. Socha „Matka Gruzie“, pevnost Narikala s krásnými vyhlídkami na staré město. Návštěva lázní Sulfur. Bývalé hlavní město a náboženské centrum Gruzie - Mtscheta (UNESCO) se starobylými uličkami, vinárnami a památkami z dob počátků gruzínského křesťanství: skalní klášter Džvari (sv. Kříže) a katedrála Svetischoveli, kde má být pohřbeno Ježíšovo roucho.

3.den: Tbilisi - Sevan - Jerevan. Přejezd do Arménie přes hranice v Sadachlo. První z nesčetných arménských klášterů - impozantní Haghpat (UNESCO). Přejezd k pýše Arménie - jezeru Sevan. Krátký pobyt u největšího jezera Kavkazu (téměř 2000 m nad mořem) s průzračnou vodou. Dále do Jerevanu: vyhlídka na město, večerní procházka po Náměstí republiky s barevnými fontánami.

4.-6.den: Jerevan - Kapan. Provincie Kotajk, Vajoc Dzor a Sjunik. Prohlídka Jerevanu: Muzeum arménské genocidy Tsitsernakaberd. Posvátný Ečmiadzin - „Vatikán“ arménské církve: katedrála ze 4. stol. a ruiny kostela Zvarntots. Garni - neuvěřitelně zachovalý antický chrám z 1. stol. v nádherné horské scenérii - jediný svého druhu v bývalém SSSR! Jeskynní klášter Geghard (UNESCO). Odjezd na jih do provincie Vajoc Dzor k hranicím Turecka. Klášter Chor Virap s úchvatnými výhledy na sopku Ararat (5137 m). Mezi skalami posazený klášter Noravank u kaňonu Gnišik. Zachovalý středověký karavanseraj Orbelians na trase Velké hedvábné stezky v průsmyku Selim (2410 m). Sjezd do Jeghegnadzoru. Nejodlehlejší arménská provincie Sjunik na hranici s Íránem mezi ázerbajdžánskou Nachičevanskou autonomní republikou a Náhorním Karabachem. Klášter a bývalá významná středověká univerzita Tatev. Jízda nejdelší kabinovou lanovkou na světě (5752 m, z r. 2010) nad kaňonem řeky Vortan. Přejezd do města Kapan.

7.den: Kapan - Tabríz. Cesta na hranice Íránu a jejich překročení. Tabríz - jedno z nejvýznamnějších historických íránských měst, ležící na Hedvábné stezce a navštívené i Marco Polem: slavný místní bazar (UNESCO) - největší na Středním Východě a největší zastřešený na světě vůbec s nejvyhlášenějšími koberci v celé Persii.

8.den: Tabríz - Zandžán. Sultaníje. Modrá mešita - nejvýznamnější památka Tabrízu. Na jihovýchod do Zandžánu, vyhlášeného centra řemeslníků a umělců s ruční výrobou nožů, stříbrných drátů nebo tradičních sandálů čarugů. Sultaníje (UNESCO): mongolské mauzoleum ze 14. stol. se třetím největším dómem na světě, příklad vynikající perské středověké architektury, která našla svůj vrchol v Tádž Mahalu.

9.-10.den: Zandžán - Teherán - Mašhad. Cesta do Teheránu přes historické hlavní město Perské říše a centrum kaligrafie - Kazvín. Metropole Íránu - Teherán: symbol města i celé země - monument Ázádí, šáhovy paláce Golestán (UNESCO), Národní muzeum aj. Odlet do Mašhadu.

11.-12.den: Mašhad - Ašchabad - Darvaza. Mašhad - nejposvátnější místo Íránu: komplex hrobky 8. šíitského imáma Rezy (turistům nemusí být vstup dovnitř hrobky povolen). Přejezd na sever do vyprahlých hor Kopet Dag na hraniční přechod Gaudan a odtud dále do hlavního města Turkmenistánu - Ašchabadu: Park nezávislosti s prezidentským palácem, bizarní vládní budovy a sochy vládců. Gypjak: největší mešita ve Střední Asii a Turkmenbašiho mauzoleum. Ruiny Nisy, jedné z prvních metropolí parthské říše (UNESCO). Přes pouštní oázu Erbent s velbloudy a jurtami k Darvaze, 70 m širokému hořícímu kráteru v zemi - „Bráně do pekla“. V noci pozorování hry barev hořících plynů, barbecue a noc v jurtě nebo ve stanech pod hvězdným nebem. Volný přístup k Darvaze se prý má zakázat, využijte tedy šanci spatřit a zažít tento světově unikátní div dokud to jde!

13.den: Darvaza - Ašchabad - Dubaj. Jízda pouští Karakum zpět do Ašchabadu. Odlet do Dubaje.

14.-15.den: Dubaj - Praha. Celý den poznávání a užívání největšího města Spojených arabských emirátů. Dle času a zájmu možnost návštěvy nejvyšší stavby světa Burdž Chalífa (828 m), nejluxusnějšího (7*) hotelu světa Burdž Al Arab ve tvaru plachetnice, největšího obchodní centra Dubai Mall s akváriem, zimním stadionem a více než 1200 obchody, ostrova Bluewaters s nejvyšším vyhlídkovým kolem na světě (Dubai Eye - 210 m) aj. Kromě poznávání můžete nakupovat, slunit se na pláži nebo třeba navštívit i lyžařskou sjezdovku. Odlet domů v nočních hodinách.

Délka tras: letadlem 14 000 km, po zemi 2400 km
Počasí: vzduch 24-30 °C (Gruzie, Arménie), 28-35 °C (Írán, Turkmenistán, Dubaj)
Nástupní místo: Praha

Termín (641): 24.8. - 7.9. 2019
cena v Kč: 85 890,-

V ceně je: Doprava. Ubytování a snídaně. Vyřízení turkmenských víz včetně pozvání (bez samotných víz), podpora místní CK. Český průvodce, místní průvodci po trase Tbilisi-Ašchabad po celou dobu pobytu, zdravotní připojištění, informační materiály a DPH. Doprava: Letecká do Gruzie a z Turkmenistánu včetně stopoveru v Dubaji a přelet z Teheránu do Mašhadu včetně tax a poplatků. Po celé trase z Tbilisi do Ašchabadu pronajatým klimatizovaným busem/minibusem řízeným místními řidiči. V Dubaji MHD (metro, busy) a taxi. Ubytování: 12x hotely (3* - Gruzie, Arménie, Dubaj, 4* - Írán a Turkmenistán) - 2-lůžkové pokoje s příslušenstvím, 1x nocleh v poušti (zajištěné stany včetně spacáku a podložky, popř. společná jurta). 1-lůžkový pokoj za příplatek 12 800 Kč (12x). Strava: 12x snídaně, 1x BBQ večeře a snídaně v poušti, 1x denně v busu láhev vody. V ceně není vízum a migrační poplatek do Turkmenistánu (cca 100 USD) a vízum do Íránu a jeho vyřízení (2200 Kč).


Všeobecné informace:

Pasy a víza: Budete potřebovat cestovní doklad - cestovní pas platný minimálně 6 měsíců po skončení zájezdu. Doporučujeme pořídit si před cestou fotokopie všech osobních dokladů. Současně je praktické mít tyto dokumenty naskenované a přístupné z internetu. Zjednoduší to vaši situaci při případné ztrátě cestovního dokladu.
Gruzie, Arménie: Mezi Českou Republikou, Gruzií a Arménií je bezvízový styk.
Írán: Ke vstupu do Íránu je potřeba platné vízum. K vyřízení víza je nutná spolupráce s partnerskou cestovní kanceláří v Íránu. Důležitá informace: Pozor, Váš pas, se kterým budete cestovat, nesmí obsahovat vízum do Izraele (ani razítko hraničního přechodu s tímto státem, např. z Egypta)!!! Před vyřizováním íránských víz je nutné abyste nám potvrdili, že zmiňované razítko z Izraele v pase nemáte. Vízum není v ceně zájezdu, cena víza je cca 2200 Kč. Po společném podání pasů na iránské ambasádě v Praze tam Váš pas vyzvedneme a přineseme Vám jej na letiště.
Turkmenistán: Na občany České republiky se vztahuje vízová povinnost. Vzhledem k tomu, že v České republice není Turkmenistán zastoupen, budeme vyřizovat vízum na letišti za poplatek (částka bude upřesněna v informačním dopise). Vízum lze získat pouze po předchozím souhlasu Ministerstva zahraničí Turkmenistánu a po předložení jím potvrzeného zvacího dopisu (zařizuje CK). Doklady potřebné k žádosti o vízum: cestovní doklad (pas) platný nejméně 6 měsíců po skončení plánované cesty, s prázdnou stránkou pro vylepení víza, kopie pasu; 2x vyplněný formulář žádosti, 2x barevná fotografie pasového formátu; zvací dopis fyzické či právnické osoby potvrzený Státní migrační službou Turkmenistánu či akreditované cestovní kanceláře (zařídí naše CK). Při příjezdu do Turkmenistánu je každý cizinec povinen vyplnit dvoudílnou migrační kartu a uhradit migrační poplatek ve výši cca 14 USD. První díl migrační karty si pracovník pasové kontroly ponechá při příjezdu, druhý díl si návštěvník ponechává u sebe pro časté kontroly a odevzdává ji při odjezdu z Turkmenistánu.
Spojené arabské emiráty: Občané České republiky mohou na území Spojených arabských emirátů pobývat bez víza při pobytu do 90 dnů.

Zdravotní připojištění: V ceně zájezdů (pokud není uvedeno jinak) je „zdravotní připojištění“. Jde o cestovní pojištění L5O+ od UNIQA pojišťovny, a.s. Zahrnuje úhradu léčebných výloh do výše 3 500 000 Kč v zahraničí se zajištěním nepřetržité základní asistenční služby, pojištění léčebných výloh, akutního zubního ošetření a repatriace do ČR. Dále náklady na vyslání opatrovníka, předčasný návrat z cesty, právní pomoc, náklady ze ztráty dokladů, odškodnění zdržení při únosu autobusu či letadla a zprostředkování finanční pomoci do 100 000 Kč. Zachraňovací náklady do výše 1 050 000 Kč. Pojištění odpovědnosti za újmu na zdraví a věci třetí osoby do 2 000 000 Kč. V ceně je také pojištění základních sportů - cyklistika, horské kolo (ne horský sjezd) a vysokohorská turistika do 5000 m (bez náčiní). Přesné podmínky najdete na: www.nomad.cz/pojisteni/podminky.pdf nebo na www.uniqa.cz. Pokud chcete na zájezdu provozovat rizikové sporty (mnohé jsou dle všeobecných podmínek UCZ/Ces/18 nepojistitelné), raději se informujte o možnostech pojištění předem v CK. Při škodní události kontaktuje zákazník neprodleně asistenční službu, která mu pomůže s jejím řešením. Poté v případě vzniku nároku na pojistné plnění neprodleně zákazník vyplní formulář o této události na: https://www.uniqa.cz/hlaseni-skod-cestovani/ Tento formulář vytiskne a zašle k potvrzení do Cestovní kanceláře NOMÁD s.r.o., která ho zkontroluje, potvrdí a pošle jemu zpět. Vyplněný dotazník s tímto potvrzením zákazník pošle poštou pojišťovně UNIQA neprodleně po návratu ze zájezdu. Zákazník byl zvláště upozorněn na tučně zvýrazněné výluky a informace ve všeobecných podmínkách (UCZ/Ces/18) na www.uniqa.cz/jednorazove-cestovni-pojisteni/.
Cestovní pojištění, které je v ceně zájezdů se nevztahuje na pojištění stornopoplatků, trvalých následků úrazu, zavazadel, doplňkové asistence a odpovědnosti za škodu. Proto naše kancelář nabízí KOMPLEXNÍ PŘIPOJIŠTĚNÍ za zvýhodněnou cenu, které lze objednat jen s přihlášením zájezdu a zaplatit v první zálohové platbě:

do Evropy:
• 33 Kč/os./den (s pojištěním 80% storna do 30 000 Kč), či
• 53 Kč/os./den (s pojištěním 80% storna do 80 000 Kč)

pro Svět bez USA a Kanady
• 52 Kč/os./den (s pojištěním 80% storna do 30 000 Kč), či
• 72 Kč/os./den (s pojištěním 80% storna do 80 000 Kč)

do USA či Kanady
• 77 Kč/os./den (s pojištěním 80% storna do 30 000 Kč), či
• 97 Kč/os./den (s pojištěním 80% storna do 80 000 Kč)

• 117 Kč/os./den (s pojištěním 80% storna do 120 000 Kč) pro USA a Kanadu, či 92 Kč/os/den (s pojištěním 80% storna do 120 000 Kč) pro zbytek světa.

Na náročné cesty ve výškách nad 5000 m je třeba speciální pojištění (členství cca 1700 Kč/rok) www.edelweiss.cz.

Komplexní připojištění: si můžete přikoupit JEN SOUČASNĚ S PŘIHLÁŠENÍM NA ZÁJEZD A UHRADIT SOUČASNĚ SE ZÁLOHOU! Cena komplexního pojištění vznikne součinem dní a částky na den zájezdu. Komplexní připojištění zahrnuje navíc: Úrazové pojištění - trvalých následků úrazu do 300 000 Kč a smrti do 150 000 Kč. Nemocniční odškodné 150 Kč/den a pojištění zavazadel do 15 000 Kč (škoda na jedné věci do 5 000 Kč). Pojištění stornovacích poplatků do 80% skutečných nákladů max. 30 000 Kč (nebo do 80 000 Kč, nebo do 120 000 Kč) - nemůžete-li nastoupit na cestu z důvodu úrazu nebo akutního onemocnění, úmrtí pojištěného či jediného spolucestujícího aj. Přesné podmínky pojištění, věková omezení, další omezení atd. jsou v UCZ/Ces/18 a najdete je na www.uniqa.cz, nebo www.nomad.cz/ pojisteni/podminky.pdf.

Zdraví: Všechny navštívené země nejsou zeměmi nikterak mimořádně nebezpečnými z hlediska exotických nemocí. Přesto je třeba si uvědomit, že jedete do zemí ve zcela jiném, silně kontinentálním klimatickém pásmu, se zcela jinými hygienickými, stravovacími i jinými návyky. Proto otázky zdraví rozhodně nepodceňujte. I ve velkých městech jsou obvykle zdravotnická zařízení spíše na nižší úrovni než u nás, problémy mohou nastat ve venkovských oblastech. Nižší standart se týká zejména vybavení zdravotnických zařízení, péče lékařů je na dobré úrovni. Ve velkých městech se nacházejí i zdravotnická zařízení financovaná za zahraničí a jejich úroveň je velmi dobrá.
Před cestou doporučujeme nejprve celkovou zdravotní prohlídku a po ní očkování proti žloutence (hepatitida A) a případně břišnímu tyfu. Otázku další vakcinace konzultujte s odborníky na hygienických stanicích. Zkontrolujte si, zda Vám neuplynula doba účinnosti očkování proti tetanu (přeočkování vždy po 10 letech), popř. konzultujte i přeočkování proti záškrtu a poliomyelitidě (dětské obrně).
Informace najdete např. na www.domuvezdravi.cz.

Ubytování: Ubytováni budete v hotelech (3* - Gruzie, Arménie, Dubaj, 4* Írán a Turkmenistán), a to ve dvoulůžkových pokojích s příslušenstvím. Jednou budete nocovat v poušti v zajištěných stanech včetně spacáku a podložky, popřípadě ve společné jurtě. Jednolůžkový pokoj je možný za příplatek 12 800 Kč (12x).

Strava: V ceně zájezdu jsou zahrnuty snídaně. Ostatní strava není zahrnuta v ceně zájezdu a každý účastník si ji hradí sám z vlastních prostředků. Snídaně nejsou vždy součástí ubytování, ne všechny hotely snídaně poskytují, proto je možné, že snídat budete v blízkém okolí hotelu. Dále máte v ceně 1x BBQ večeři, snídani v poušti a 1x denně v busu láhev vody.
Na jídlo a pití počítejte s částkou cca 15 USD na den, tzn. cca 200-250 USD na celou dobu pobytu.
Jídlo a potraviny zakoupené v restauracích a supermarketech střední a vyšší úrovně jsou nezávadné. Při nákupu doporučujeme pečlivě zkontrolovat trvanlivost potravin. V Arménii je v letních měsících třeba opatrnosti při konzumaci ryb.
Vodu doporučujeme pít pouze balenou nebo převařenou.

Doprava: Letecká do Gruzie a z Turkmenistánu včetně stopoveru v Dubaji a přelet z Teheránu do Mašhadu včetně tax a poplatků. Po celé trase z Tbilisi do Ašchabadu pronajatým klimatizovaným busem/minibusem řízeným místními řidiči. V Dubaji MHD (metro, budy) a taxi.

Klimatické poměry:
Arménie: Podnebí v Arménii je kontinentální, s velkými rozdíly teplot mezi zimou a létem. V létě je klima suché a teplé, s průměrnou teplotou 33° C a malým množstvím srážek. Důležitým faktorem je také nadmořská výška – ve vyšších polohách je sníh po celý rok.
Gruzie: Počasí se v Gruzii mění podle nadmořské výšky i zeměpisné šířky. V pobřežních nížinách Gruzie panuje subtropické podnebí, což z ní činí velmi atraktivní oblast. V červenci stoupají teploty k 31°C a větry od Černého moře přinášejí hojné srážky. Části směrem k východu a vyšší oblasti jsou chladnější a sušší s kontinentálním klimatem. V zimě zde teploty klesají pod bod mrazu.
Írán: Írán je rozlehlá země a při velkém poznávacím okruhu se návštěvník setkává s rozdílným klimatem. V době našeho pobytu počítejte s tím, že teploty budou cca jako u nás na podzim, leč proměnlivé. Přes den bude většinu dní kolem 20-28 °C, po západu slunce teploty citelně poklesnou. Na jihu země lze očekávat větší horko (možná až ke 33 °C ve stínu) než v ostatních částech, při průjezdu horama bude chladno, u Kaspického moře bude celkově vlhko a větrno. V horách budeme projíždět oblastmi, kde již možná bude ležet sníh. Na zimu by měla stačit flíska, větrovka, lehká čepice nebo šátek. V některých autobusech také může být velká zima od klimatizace.
Turkmenistán: Podnebí státu Turkmenistán je silně kontinentální a Turkmenistán se vyznačuje výraznými teplotními rozdíly v létě a zimě. Zatímco v letních měsících, jako je červenec a srpen, může teploměr ukázat až 46 °C, v zimě může rtuť naopak klesnout až na -10 °C. V březnu budou teploty cca od 5-18 °C. V zimě ani teploty jako je -20 °C nejsou výjimkou. V pouštních oblastech se setkáte s charakteristickými rozdíly mezi denními a nočními teplotami. Nejlepší doba, kdy se vypravit do Turkmenistánu, je jaro nebo podzim. Na jaře zemi halí pestré barvy místní flóry, zatímco podzimní Turkmenistán vás nadchne tržišti zaplavenými spoustou čerstvého místního ovoce.
Spojené arabské emiráty: Pro Dubaj je stejně jako pro další města v oblasti Arabského poloostrova typické pouštní klima s vysokými teplotami a minimem dešťových srážek. Teploty v letních měsících mohou ve stínu atakovat hodnotu 40 °C, na slunce může být vysoce přes 50 °C.

Jak se zabalit: To nejdůležitější, co si nezapomeňte doma, je Váš cestovní pas s vízem. Vzhledem k přepravním předpisům leteckých společností je nutné dodržet váhový limit zavazadel maximálně 20 kg. Ve skutečnosti se však této hranici nemusíte ani zdaleka přiblížit.
V Iránu si velice potrpí na slušné oblečení, tak bychom neměli dělat ostudu. Nechte doma českými turisty oblíbené kostičkované kalhoty a kraťasy.
Muži v Íránu chodí v dlouhých kalhotách, což je nejlepší i pro nás jako turisty. Košile nebo trika by měly mít rukávy ideálně pod lokty, když ne dlouhé, nebo u triček s krátkým rukávem alespoň co nejdelší možný rukáv.
Ženy musí mít ze zákona na hlavě šátek, třeba i barevný, ale dostatečně velký, dlouhou sukni až po kotníky a na nejposvátnějších místech i lehké ponožky na zakrytí kotníků, blůzu s dlouhými rukávy. Blůza může být klidně lehká do tepla, ale bez výstřihu, s dlouhými rukávy a dlouhá. Místní moderní ženy chodí také v kalhotách, ale musí být vždy doplněno kabátkem - paletem (můžete si dokoupit až na místě) dlouhým alespoň do půlky stehen. Přes dlouhou sukni nebo kalhoty musí být tedy nějaký svršek (kabátek nebo dlouhá košile) zakrývající Vaše vnadné křivky. Místní mladé ženy používají klipsu do vlasů s jakousi nakrabacenou látkou, na které šátek dobře drží a nesklouzává, nosí ho více méně kvůli předpisům a jako pěkný módní doplněk, takže se nemusíte bát žádných čádorů s mřížkou na oči. Na uchycení šátku se také hodí nějaké sponky, ale vše se dá na místě dokoupit, místní přátelské ženy Vám rády poradí. Na posvátných místech a do mešit Vám na místě půjčí a provedou náležité zahalení.
V Turkmenistánu si velice potrpí na slušné oblečení, tak bychom neměli dělat ostudu. Nechte doma českými turisty oblíbené kostičkované kalhoty a kraťasy. Muži v Turkmenistánu chodí v dlouhých kalhotách, což je nejlepší i pro nás jako turisty. Ženy nemusí mít ze zákona na hlavě šátek, tak jako v Íránu, ale většina žen ho nosí, většinou pěkně barevný. Vězměte si dlouhou sukni až po kotníky. Blůza může být klidně lehká do tepla a nejlépe delší. Na posvátných místech a do mešit Vám na místě půjčí a provedou náležité zahalení.
Zavazadlo na cestování je nejlepší batoh, protože nic moc těžkého asi vozit nebudete. Malý kufr na kolečkách je také možný, i když rovnost povrchů pro tento druh zavazadel není vždy zcela příznivý, chodníky a silnice mají díry nebo jsou bez asfaltu. S velkým zavazadlem nebudeme chodit daleko, ale budeme je vždy nakládat do dopravních prostředků, takže raději něco ne moc velikého. Na denní chození si vezměte menší batoh, který se bere do letadla Alkohol raději nepřibalujte, pokud by ho na hranicích nebo i později během cestování našli, tak ho zabaví a mohli bychom mít celá skupina potíže, je v Iranu zakázaný.
Jako případné dárky pro lidi, které potkáme, můžete vzít např. pár pohledů z Vašeho města nebo obecně ČR/SR. Několik drobných mincí děti potěší a českou ekonomiku snad nezruinuje.
Z dalších potřebných věcí na cestu připomínáme tmavé brýle (a náhradní dioptrické brýle - pokud je potřebujete), opalovací krém s vyšším UV filtrem a klobouk či jinou ochranu hlavy proti sluníčku - hlavně osoby náchylné k úpalu a úžehu, repelent, základní léky nebo léky, které pravidelně užíváte. Baterka by se také mohla hodit pro případ výpadku proudu a nočních příjezdů.

Valutové vybavení: Vhodnou měnou pro tento zájezd jsou dolary, kromě již zmiňovaných 200-250 USD na stravu počítejte s částkou ještě cca 300 USD na vstupy a suvenýry. Kromě toho mějte sebou finanční rezervu pro případ zdravotních obtíží.

Personál: Průvodce zájezdu bude uveden v informačním dopise.


Praktické informace na cestu - Gruzie, Arménie:

Elektřina: Elektrické napětí je v Gruzii, Arménii i Ázerbájdžánu stejné jako v Evropě 220 V / 50 Hz, používají se zástrčky typu C a F (naše dvojvidlice) a není tedy třeba adaptér.

Telefon: Roaming od všech českých mobilních operátorů by měl fungovat bez problémů.

Internet: Některé hotely mají Wi-Fi, síť internetových kaváren je poměrně hustá a služby za přijatelnou cenu.


Praktické informace na cestu - Írán, Turkmenistán:

Elektřina: Elektrické napětí je v Turkmenistánu i Íránu stejné jako v Evropě: 220 V / 50 Hz, používají se zástrčky typu C a F (naše dvojvidlice).

Telefon: Írán: Ve větších městech lze do zahraničí volat za nízké ceny. Co se týče mobilních telefonů, signálem nejsou pokryta veškerá místa a roaming je drahý. Turkmenistán: Pokrytí mobilním signálem funguje v Turkmenistánu ve větších městech.

Internet: Írán: Na internet se lze dostat ve větších městech za příznivé ceny. Turkmenistán: Veškerý přístup na internet je kontrolovaný vládou a omezený, raději kontakt doma neslibujte.

Pošta: Írán: Na poštu není příliš spolehnutí. Dopis může do ČR dorazit za týden, ale také za pár měsíců. Turkmenistán: Do Turkmenistánu nechodí příliš spolehlivě a stejně jako telefony je pečlivě monitorována. V Turkmenistánu operuje DHL.


Poznámky:
a) Nemáte-li dosud náš katalog zájezdů na rok 2019, napište či zavolejte si o něj na uvedená kontaktní místa, rádi Vám ho bezplatně zašleme.
b) Změny údajů zde uvedených jsou vyhrazeny. Závazné a definitivní informace obdržíte v informačním dopisu, který přihlášení obdrží nejpozději 3 týdny před odjezdem (obvykle však dříve).
c) Vzhledem k zajišťování letenek doporučujeme nenechávat přihlašování na zájezd na poslední chvíli a hlásit se s předstihem.