Zde můžete zadat Váš e-mail pro pravidelné zasílání novinek.

 

Rádi Vám zašleme dárkový poukaz na zájezd či na částku.

Dárkový poukaz na zájezdy cestovní kanceláře NOMÁD
 

Parkování u letiště Praha

Nejlepší kancelář

Doporučujeme:

TOPlist
 
www.whitneytis.cz
ZÁKLADNÍ INFORMACE O TRASE č. 901, 902, 903 Z KATALOGU NA ROK 2019

SENEGAL A GAMBIE - VE STÍNU BAOBABU

Nejzápadnější oblast Afriky na pomezí jižního okraje Sahary, savan Sahelu s baobaby i věčně zelených deštných pralesů. Barevné a pestré země mnoha etnik a náboženských sekt na rozhraní islámu, animismu a rastafarianství, bílé i černé magie, fetišů a amuletů gri gri, masek a sošek, smyslných tanců, skvělé muziky a vůně ganži. Národní parky s očekávanou exotickou africkou zvířenou, tradiční černošské vesničky, kde se zastavil čas, veletoky Gambie a Senegal i pláže Atlantiku.

PROGRAM ZÁJEZDU:

1.den: Praha - Dakar. Let do hlavního města Senegalu.

2.-3.den: Dakar - St-Louis. Růžové jezero - senegalské „Mrtvé moře” a cíl rallye Paříž - Dakar: po generace nezměněná práce sběračů soli. Přejezd na sever země na jižní okraj Sahary. „Kapesní“ poušť Lompoul s dunami u pobřeží Atlantiku. Ostrovní St-Louis (UNESCO) - nejstarší francouzské město Afriky při ústí veletoku Senegal do Atlantiku: rybí trhy, živé koncerty rytmikou našlapaných kapel, taneční večery. Výlet do ptačího ráje bažin a jezer národního parku Oiseaux du Djoudj v povodí Senegalu u hranic Mauretánie (UNESCO): přes 400 druhů ptáků, ale i želvy či hroznýši aj.

4.den: St-Louis - Touba - Tambacounda. Přejezd na východ. Nejposvátnější místo Senegalu - Touba: Velká mešita s nádvořím pro davy poutníků, mauzoleum Amadou Bamby. Tambacounda - provinční centrum východního Senegalu.

5.-6.den: Národní park Niokolo-Koba. Návštěva jedinečného národního parku v celé západní Africe - rozlehlého Niokolo-Koba (UNESCO, přes 9 tisíc km2) u řeky Gambie: typická savana, termitiště, galeriové lesy, bambusy, bažiny, 350 druhů ptactva a 80 druhů savců včetně hrochů, krokodýlů, antilop, paviánů, šimpanzů a vzácně i slonů, lvů a leopardů.

7.-9.den: Země Bassari. Výlet do nejodlehlejší a nejpůvodnější oblasti Senegalu v podhůří Futa-Džalonu na hranicích s Guineou. Centrum oblasti Kedougou. Rázovité vesničky s kruhovými chatrčemi, baobaby a kapoky, posvátnými stromy „šamanů“ kmene - griotů. Dindefello: pěší výlet v hornatém kraji plném zeleně k 100 m vysokému vodopádu, možnost koupání.

10.-13.den: Gambie. Přejezd do Gambie. Nejvýchodnější město země Basse Santa Su s trhy „lumo” v okolních vesnicích. Koloniální Georgetown. „Senegambijské Stonehenge” u Wassu - megailitické kamenné kruhy. Možnost výletu na pirogách do národního parku Gambia River k říčním Paviáním ostrovům s rehabilitačním centrem pro šimpanze. Ptáci, hroši, krokodýli, paviáni… Přírodní rezervace Bijilo na pobřeží: palmové háje, mangrove, duny, pláže a koupání. Největší město Serekunda s rušným trhem: posvátný krokodýlí bazén v Kachikally. Metropole Banjul, bývalý Bathurst, na ostrově v ústí Gambie. Dle časových dispozic možnost výletu na piroze mezi mangrove do Ústřicového zálivu nebo na ostrov a pevnost Fort James na řece Gambii a do vesnice Jufure z románu Alexe Haleyho Kořeny.

14.-15.den: Banjul - Dakar. Zpět do Senegalu. Kaolack s druhým největším krytým trhem v Africe. Přírodní úkaz - idylická vesnička Fadiouth postavená na ostrově, který je jen z mušliček. Harmonické soužití muslimů s křesťany. Návrat do Dakaru. Poslední nákupy suvenýrů.

16.-17.den: Dakar a okolí. Kosmopolitní Dakar s rušnými tržišti. Lodí na ostrov Île de Gorée: Dům otroků, pevnost, muzea, Zelený mys - nejzápadnější výspa Afriky. Na domorodých pirogách na opuštěné ostrovy Madeleine: národní park s trpasličími baobaby, mořští ptáci, koupání.

18.den: Dakar - Praha. Odlet domů.

Délka tras: letadlem 11 000 km, lodí 100 km, auty a busy 2600 km, pěšky 6x 4-10 km (volitelně)
Počasí: vzduch 24-36 °C, voda 21-26 °C
Nástupní místo: Praha

Termín (901): 24.2. - 13.3. 2019
cena v Kč: 73 890,-

Termín (902): 24.11. - 11.12. 2019
cena v Kč: 73 890,-

Termín (903): 1.3. - 18.3. 2020
cena v Kč: 74 990,-

V ceně je: Doprava. 2-denní safari s ubytováním v přírodě pod stany a s polopenzí v N.P. Niokolo-Koba. Ubytování a strava. Český průvodce, místní průvodci dle potřeby, zdravotní připojištění, informační materiály a DPH. Doprava: Letecká včetně letištních tax a poplatků, nájemní doprava (pronajaté minibusy s místními řidiči, taxi), lodě a pirogy na ostrovy Gorée, Madeleine a přes ústí řeky Gambie. Ubytování: 13x turistické hotely, penziony, chatky - 2-lůžkové pokoje s příslušenstvím, v Bassari 2-3x jednodušší ubytování v domorodých vesnicích. 1-lůžkový pokoj za příplatek 8900 Kč (13x, v N.P. Nikolo-Koba a v Bassari nelze zaručit). Strava: 13x snídaně, při safari v N.P. Niokolo-Koba polopenze. V ceně nejsou víza do Gambie a Senegalu (do Gambie sice nyní víza nejsou úředně nutná, resp. vízum do Senegalu se uděluje na letišti zdarma, ale situace se může měnit a vízum do Gambie, resp. poplatek za vstup do Senegalu mohou být vyžadovány).


Všeobecné informace:

Pasy a víza: K účasti na zájezdu je zapotřebí cestovní pas platný nejméně dalších 6 měsíců po skončení zájezdu, v němž jsou alespoň dvě zcela volné stránky pro vepsání víz. Bližší informace ohledně vyřízení víz obdržíte v informačním dopisu, který obdržíte několik týdnů před zájezdem. Vzhledem k tomu, že víza do Senegalu se vyřizují v Berlíně, počítejte s tím, že pro jejich vyřízení budeme potřebovat Váš pas alespoň 1 měsíc dopředu před zájezdem.
Doporučujeme pořídit si před cestou fotokopie všech osobních dokladů. Současně je praktické mít tyto dokumenty naskenované a přístupné z internetu. Zjednoduší to vaši situaci při případné ztrátě cestovního dokladu.

Zdravotní připojištění: V ceně zájezdů (pokud není uvedeno jinak) je „zdravotní připojištění“. Jde o cestovní pojištění L5O+ od UNIQA pojišťovny, a.s. Zahrnuje úhradu léčebných výloh do výše 3 500 000 Kč v zahraničí se zajištěním nepřetržité základní asistenční služby, pojištění léčebných výloh, akutního zubního ošetření a repatriace do ČR. Dále náklady na vyslání opatrovníka, předčasný návrat z cesty, právní pomoc, náklady ze ztráty dokladů, odškodnění zdržení při únosu autobusu či letadla a zprostředkování finanční pomoci do 100 000 Kč. Zachraňovací náklady do výše 1 050 000 Kč. Pojištění odpovědnosti za újmu na zdraví a věci třetí osoby do 2 000 000 Kč. V ceně je také pojištění základních sportů - cyklistika, horské kolo (ne horský sjezd) a vysokohorská turistika do 5000 m (bez náčiní). Přesné podmínky najdete na: www.nomad.cz/pojisteni/podminky.pdf nebo na www.uniqa.cz. Pokud chcete na zájezdu provozovat rizikové sporty (mnohé jsou dle všeobecných podmínek UCZ/Ces/18 nepojistitelné), raději se informujte o možnostech pojištění předem v CK. Při škodní události kontaktuje zákazník neprodleně asistenční službu, která mu pomůže s jejím řešením. Poté v případě vzniku nároku na pojistné plnění neprodleně zákazník vyplní formulář o této události na: https://www.uniqa.cz/hlaseni-skod-cestovani/ Tento formulář vytiskne a zašle k potvrzení do Cestovní kanceláře NOMÁD s.r.o., která ho zkontroluje, potvrdí a pošle jemu zpět. Vyplněný dotazník s tímto potvrzením zákazník pošle poštou pojišťovně UNIQA neprodleně po návratu ze zájezdu. Zákazník byl zvláště upozorněn na tučně zvýrazněné výluky a informace ve všeobecných podmínkách (UCZ/Ces/18) na www.uniqa.cz/jednorazove-cestovni-pojisteni/.
Cestovní pojištění, které je v ceně zájezdů se nevztahuje na pojištění stornopoplatků, trvalých následků úrazu, zavazadel, doplňkové asistence a odpovědnosti za škodu. Proto naše kancelář nabízí KOMPLEXNÍ PŘIPOJIŠTĚNÍ za zvýhodněnou cenu, které lze objednat jen s přihlášením zájezdu a zaplatit v první zálohové platbě:

do Evropy:
• 33 Kč/os./den (s pojištěním 80% storna do 30 000 Kč), či
• 53 Kč/os./den (s pojištěním 80% storna do 80 000 Kč)

pro Svět bez USA a Kanady
• 52 Kč/os./den (s pojištěním 80% storna do 30 000 Kč), či
• 72 Kč/os./den (s pojištěním 80% storna do 80 000 Kč)

do USA či Kanady
• 77 Kč/os./den (s pojištěním 80% storna do 30 000 Kč), či
• 97 Kč/os./den (s pojištěním 80% storna do 80 000 Kč)

• 117 Kč/os./den (s pojištěním 80% storna do 120 000 Kč) pro USA a Kanadu, či 92 Kč/os/den (s pojištěním 80% storna do 120 000 Kč) pro zbytek světa.

Na náročné cesty ve výškách nad 5000 m je třeba speciální pojištění (členství cca 1700 Kč/rok) www.edelweiss.cz.

Komplexní připojištění: si můžete přikoupit JEN SOUČASNĚ S PŘIHLÁŠENÍM NA ZÁJEZD A UHRADIT SOUČASNĚ SE ZÁLOHOU! Cena komplexního pojištění vznikne součinem dní a částky na den zájezdu. Komplexní připojištění zahrnuje navíc: Úrazové pojištění - trvalých následků úrazu do 300 000 Kč a smrti do 150 000 Kč. Nemocniční odškodné 150 Kč/den a pojištění zavazadel do 15 000 Kč (škoda na jedné věci do 5 000 Kč). Pojištění stornovacích poplatků do 80% skutečných nákladů max. 30 000 Kč (nebo do 80 000 Kč, nebo do 120 000 Kč) - nemůžete-li nastoupit na cestu z důvodu úrazu nebo akutního onemocnění, úmrtí pojištěného či jediného spolucestujícího aj. Přesné podmínky pojištění, věková omezení, další omezení atd. jsou v UCZ/Ces/18 a najdete je na www.uniqa.cz, nebo www.nomad.cz/ pojisteni/podminky.pdf.

Zdraví:
Obě navštívené země patří z hlediska zdraví mezi riziková. Je třeba si uvědomit, že leží ve zcela jiném klimatickém pásu, se zcela jinými stravovacími i jinými návyky. Proto otázky zdraví rozhodně nepodceňujte. Povinné očkování je proti žluté zimnici a spolu s dalšími, už doporučenými, vakcínami si ho nechte zapsat do mezinárodního očkovacího průkazu (zakoupíte ho v místech očkování - tzn. na hygienických stanicích) a ten si vezměte s sebou na cestu. Dále doporučujeme očkování proti žloutence (hepatitida A + B), meningitidě a břišnímu tyfu. V těchto zemích velmi doporučujeme používání antimalarik. Zkontrolujte si, zda Vám neuplynula doba účinnosti očkování proti tetanu a poliomyelitidě (dětské obrně) - u obou přeočkování vždy po 10 letech! S žádostí o odbornou konzultaci se obraťte na specializovaná centra cestovní medicíny, hygienickou stanici nebo očkovací centrum.

Ubytování: Ubytováni budete v turistických hotelech, penzionech nebo chatkách ve dvoulůžkových pokojích s příslušenstvím. 2 - 3x budete přebývat také v jednodušších ubytování v domorodých vesnicích.

Strava: Součástí ubytování jsou snídaně, při safari v N.P. Niokolo-Koba polopenze. Vzhledem k tomu, že jídlo ve všech navštívených zemích je přibližně na naší cenové úrovni a obzvlášť senegalská kuchyně je vyhlášená v celé Západní Africe, je zbytečné vozit ho s sebou. Navíc je těžké a zbytečně by vás omezovalo. Proto dovážené potraviny omezte maximálně na lehké kalorické dobroty k načerpání energie (čokoládu, musli, tyčinky apod.), nápoje v prášku a instantní polévky. Na útratu za jídlo a pití, budete-li skromnější, počítejte s částkou cca 15 EUR na den, tzn. cca 250-300 EUR na dobu pobytu. Vhodný může být ponorný vařič nebo malá cestovní rychlovarná konvice.

Doprava: Po trase zájezdu se budete pohybovat na většinou nájemními auty nebo minibusy místních dopravců, některý přesun na delší vzdálenost může proběhnout i veřejnou dopravou (dálkový bus nebo vlak), po řece Gambii a na ostrovy u Dakaru loděmi či domorodými pirogami a pinassami, na treku v Bassari pěšky.

Klimatické poměry: Listopadové i prosincové klima na většině trasy v Senegalu a Gambii je tropické subsaharské, typické pro pásmo sahelských savan. Může se stát, že teploty budou nepříjemně vysoké (až ke 40°C), ale vzhledem k celoročním průměrům přesto jde o nejvhodnější a nejpříjemnější měsíce pro cestování. Srážky budou nízké (období dešťů končí v říjnu), to však neznamená, že nemůže sprchnout. Průměrná listopadová-prosincová denní maxima, minima a srážkové průměry v některých z navštívených míst:
Dakar: 25-27°C, 20-23°C, 10-0 mm
Banjul: 26-28°C, 21-22°C, 0-10 mm
A průměrná teplota moře v listopadu/prosinci: 26°C

Jak se zabalit: To nejdůležitější, co si nelze zapomenout doma, je cestovní pas. Doporučujeme udělat si kopie cestovního pasu pro případ ztráty dokladu. Vzhledem k přepravním předpisům leteckých společností je nutné dodržet váhový limit zavazadel maximálně 20 kg. Ve skutečnosti se však této hranici nemusíte ani zdaleka přiblížit. V Západní Africe bude teplo (často až moc), proto je zbytečné vybavovat se přehnaným množstvím šatstva. Nehledě k tomu, že v hotelech si můžete své prádlo přeprat (někde třeba i nechat přeprat). Nejvhodnější oděvy na tuto cestu jsou ty, které jsou lehké, rychleschnoucí a nemačkavé. Vezměte si skladnou alumatku a lehoučký spacák (nebo deku či přikrývku). Jsou nutné pro pobyt ve vesnicích a jste-li citlivější na čistotu povlečení v (levnějších) hotelích, takto můžete spát vždy ve svém. Pro noci se vřele doporučuje přibalit i moskytiéru.
Dále (pro všechny případy) pláštěnku, pevnější a dobře rozchozenou sportovní či turistickou obuv. Rozhodně by však měly převažovat lehké letní oděvy, k nim (do měst) sandály a (do moře) plavky. Z dalších potřebných věcí na cestu připomínáme tmavé brýle (a náhradní dioptrické brýle - pokud je potřebujete), pokrývku hlavy, opalovací krém s vyšším UV filtrem, základní léky nebo léky, které pravidelně užíváte.
Kromě kletru či krosny na záda (rozhodně ne kufr či tašku na ramena!) si vezměte menší batoh (můžete ho mít při sobě v letadle a na kratší výlety).

Valutové vybavení: V Senegalu je měnou západoafrický frank CFA, jehož kurs byl pevně vázán na francouzský frank. V současnosti je pro směnu nejvhodnější EURO nebo US dolar, za 1 EUR tedy získáte cca 655 CFA. Za 10 Kč získáte cca 256 CFA. V Gambii je měnou dalasi GMD. Za 1 EUR získáte cca 56 GMD. Za 10 Kč získáte cca 560 GMD. Vstupné do navštívených míst není v ceně zájezdu a účastníci si ho hradí sami z vlastních prostředků. Kromě zmiňovaných cca 250-300 EUR na jídlo a pití, počítejte pro tyto účely se základní částkou celkem asi 60-100 EUR, a to především za národní parky, fakultativní výlety na pirogách, motorových člunech, půjčovné kol, muzea, případně některé (neodbytné) místní průvodce, bakšiše aj. Kromě jídla, pití a vstupného uvažujte o určité částce na suvenýry apod. a mějte v záloze finanční rezervu pro případ zdravotních potíží.

Personál: Průvodce zájezdu bude uveden v informačním dopise.


Poznámky:
a) Nemáte-li dosud náš katalog zájezdů na rok 2019, napište či zavolejte si o něj na uvedená kontaktní místa, rádi Vám ho bezplatně zašleme.
b) Změny údajů zde uvedených jsou vyhrazeny. Závazné a definitivní informace obdržíte v informačním dopisu, který přihlášení obdrží nejpozději 3 týdny před odjezdem (obvykle však dříve).
c) Vzhledem k zajišťování letenek doporučujeme nenechávat přihlašování na zájezd na poslední chvíli a hlásit se s předstihem.