Zde můžete zadat Váš e-mail pro pravidelné zasílání novinek.

 

Rádi Vám zašleme dárkový poukaz na zájezd či na částku.

Dárkový poukaz na zájezdy cestovní kanceláře NOMÁD
 

Parkování u letiště Praha

Nejlepší kancelář

Doporučujeme:

TOPlist
 
www.whitneytis.cz
ZÁKLADNÍ INFORMACE O TRASE č. 698, 699, 6910, 6911, 6912, 6913 Z KATALOGU NA ROK 2019

SRÍ LANKA A MALEDIVY

Srí Lanka, dříve známá především jako Ceylon, je idylickým tropickým ostrovem s přívětivým obyvatelstvem, tuk tuky na ulicích, prastarými chrámy, překrásnými skalními kresbami, buddhistickými dágobami a sochami Buddhy. Kolorit dokreslují vyhlášené čajové plantáže a volně žijící sloni v džungli. Díky písčitému pobřeží s modrým mořem je jedním z nejkrásnějších ostrovů na světě. Bezstarostná, pohodová dovolená na lodi mezi tisíci korálovými ostrůvky v Indickém oceánu, které tvoří Maledivy. Bělostné pláže, dlouhé pásy korálových útesů s ideálními podmínkami pro šnorchlování, pokaždé na jiné lokalitě. Bohatý život pod hladinou oceánu. Seznamte se s milými místními obyvateli, relaxujte v tropickém ráji a vychutnejte si atmosféru nejplošší země světa!

PROGRAM ZÁJEZDU (SPOJENÍ ZÁJEZDŮ 69 A 68):

1.-3.den: Praha - Anuradhapura. Odlet do největšího města Srí Lanky Colomba. Pevnost Yapahuwa ztracená v džungli. Starověké Mhintale: poutníky navštěvovaná kolébka ostrovního buddhismu, přírodní park, nádherné kamenické práce. Starobylé centrum země Anuradhapura (UNESCO): buddhistické svatyně, největší dágoby na světě, chrámy a nádrže.

4.-5.den: Anuradhapura - Polonnaruwa - Kandy. Socha Buddhy v Aukaně. Středověké hlavní město Polonnaruwa (UNESCO): paláce, chrámy, skvělé historické muzeum, možnost ranní projížďky na slonech. Sigiriya (UNESCO): vodní zahrady, schodiště na Lví skálu, fresky žen z 5. století. Malbami zdobené jeskynní chrámy v Dambulle (UNESCO) - největší komplex maleb na světě. Zahrada koření, příjezd do Kandy.

6.-7.den: Kandy - Dalhousia. Návštěva unikátního sloního sirotčince v Pinnawelle a koupání slonů v řece Ma Oya. Botanická zahrada Peradeniya s orchidejemi a palmami. Večerní taneční představení. Kandy (UNESCO) - město opředené tradicemi a legendami: chrám „Buddhova zubu“, vyhlídka Upper Kandy, pestrobarevná tržnice. Odjezd do hor.

8.-9.den: Dalhousia - Haputale. Možnost výstupu na poutní horu Adam’s Peak (2243 m), údajné první Adamovo útočiště po vyhnání z ráje. Jízda vláčkem svěží krajinou čajovníkových plantáží z Hattonu do Nuwara Eliya, exkurze do čajové továrny. Horské Haputale: výlet Srílanskou vysočinou na náhorní plošinu Horton´s Plains (UNESCO), procházka na vyhlídku „Konec světa“ nebo výlet mezi nejkrásnější čajové plantáže na vyhlídku Lipton´s Seat a horské středisko Ella s vodopádem Rawana.

10.-11.den: Haputale - Unawatuna. Vysoký (170 m) vodopád Divaluma. Prohlídka Buddhových soch v Buduruwagala. Úžasné chrámové obřady v buddhistickém, hinduistickém i muslimském duchovním centru Kataragama. Ranní safari v N.P. Yalla s volně žijícími zvířaty (sloni, opice, levharti, krokodýli, varani, pávi). Cesta podél pobřeží, blowhole (mořský gejzír), maják na nejjižnějším mysu Dondra, rybáři lovící na kůlech.

12.-14.den: Unawatuna. Koupání a odpočinek na bílých plážích Indického oceánu v Unawatuně. Prohlídka koloniální holandské pevnosti Galle. Stanice pro záchranu mořských želv. Možnost plavby mezi mangrovníky po řece Madu Ganga, fakultativně návštěva deštného pralesa Sinharája.

15.-16.den: Colombo - Malé - Fihaalhohi. Vyhlídková jízda hlavním městem Šrí Džajavardanapura Kotte. Krátká zastávka v největším městě Colombo. Odlet na Maledivy, přivítání na lodi. Plavba k opuštěné písčině u ostrova Fihaalhohi. Oběd na palubě, koupání a šnorchlování, uvítací večeře.

17.den: Fulidhoo - Vashugiri - Raggadu. Pozorování delfínů, plavba k atolu Fulidhoo, vnitřkem atolu k nádhernému piknikovému ostrovu Vashugiri, šnorchlování u písčiny Kunaavashi (želvy, žraloci útesoví). Plavba k písčině Raggadu, šnorchlování mezi hejny pestrobarevných ryb u obrovských deskových korálů. Noc na lodi.

18.-19.den: Ambaraa - Bodumohoraa - Felidhoo. Plavba k ostrovu Ambaraa: skvělé šnorchlování na kolmém korálovém útesu. Opuštěný ostrov Bodumohoraa, odpočinek na liduprázdných plážích, koupání, opalování a slavnostní večeře na pláži. Noc na lodi v laguně nebo na pláži. Ráno šnorchlování u ostrůvku Ruh hurihuraa, plavba k trojici domorodých ostrovů Keyodhoo, Felidhoo a Thinadhoo. Šnorchlování a návštěva obydleného ostrova Felidhoo: seznámení s místními obyvateli. Noc na lodi.

20.-21.den: Thinadhoo - Felidhoo - Malé. Pozorování delfínů, šnorchlování na korálové stěně u ostrova Thinadhoo (murény, nekonečná hejna pestrobarevných ryb). Plavba na Felidhoo. Koupání a šnorchlování (trnuchy, želvy), procházka po ostrově, tradiční řemesla domorodců (stavba lodí aj.), představení Bodu Beru - tradiční bubnování a zpěvy domorodců, které mají původ v Africe. Plavba směr atol Jižní Malé, šnorchlování u resortu Embudu Village, noc na lodi.

22.-23.den: Malé - Praha. Návštěva hlavního města Malé: islámské centrum, muzeum, místní trh s rybami a ovocem nebo odpočinek na plážích umělého ostrova Hulhumalé. Odlet domů.

Délka tras: letadlem 16 000 km, busem (Srí Lanka) 1900 km, lodí 250 km (Maledivy), pěšky 2x15 km (volitelně - Srí Lanka)
Počasí: vzduch 26-34 °C (v horách o cca 10-15 °C chladněji), voda 27-30 °C
Nástupní místo: Praha

Termín (698): 16.2. - 10.3. 2019
cena v Kč: 89 990,-

Termín (699): 23.3. - 14.4. 2019
cena v Kč: 89 990,-

Termín (6910): 30.6. - 22.7. 2019
cena v Kč: 87 990,-

Termín (6911): 23.11. - 15.12. 2019
cena v Kč: 86 990,-

Termín (6912): 15.2. - 8.3. 2020
cena v Kč: 89 990,-

Termín (6913): 21.3. - 12.4. 2020
cena v Kč: 89 990,-

V ceně je: Doprava. Turistické ubytovací taxy. Ubytování a strava. Český průvodce, zdravotní připojištění, informační materiály a DPH. Doprava: Letecká včetně tax a poplatků, přelet mezi Colombo (Srí Lanka) a Malé (Maledivy), pronajatý minibus, vlak, loď po ostrovech. Ubytování: 14x hotely (2-lůžkové pokoje s příslušenstvím) a 6x kajuty na lodi - 2-lůžkové klimatizované kajuty s vlastním příslušenstvím, na vyžádání i 3-lůžkové. 1-lůžkový pokoj za příplatek - Srí Lanka a Maledivy: 20 700 Kč (14x hotel, 6x kajuta). Strava: 13x polopenze, 6x plná penze na lodi včetně kávy, čaje a balené vody. V ceně není vízum na Srí Lanku a jeho vyřízení (900 Kč).


Všeobecné informace:

Pasy a víza: Srí Lanka: Od 1.1.2012 zpoplatnila Srí Lanka krátkodobý pobyt cizinců (do 30 dnů), a to 35 USD. Každý zájemce o pobyt se musí zaregistrovat do elektronického systému "ETA", tzn. vyplnit formulář na stránkách www.eta.gov.lk/slvisa/, uhradit 35 USD platební kartou (Americam Express, Master, Visa) a vyčkat na potvrzovací e-mail s udělením víza. Tento proces by měl trvat zhruba 1 den. Toto vízum pro vás můžeme na požádání zajistit za cenu 900 Kč. Tato částka vám bude připočtena k celkovému doplatku. E-mail s uděleným vízem je nutné vytisknout a spolu s pasem (platným minimálně 6 měsíců po návratu do ČR) předložit při pasové kontrole na letišti na Srí Lance. Dále potřebujete zpáteční letenku a musíte doložit dostatečné finanční prostředky na dobu pobytu. Dále doporučujeme mít s sebou pro případ ztráty fotokopii zadní dvoustrany cestovního pasu a e-mailu s udělením vstupního víza. Fotokopie doporučujeme nosit odděleně od pasu.
Ke vstupu na Maledivy není potřeba (do 30 dnů pobytu) vízum. Jedinou podmínkou povolení ke vstupu je platný cestovní pas ČR, jehož doba platnosti přesahuje dobu pobytu v zemi. Vzhledem k tomu, že země v nejbližším okolí (Indie, Srí Lanka) vyžadují platnost pasu až šest měsíců, doporučuje se pro případ mimořádných událostí (např. hospitalizace) minimální platnost cestovního pasu šest měsíců.

Zdravotní připojištění: V ceně zájezdů (pokud není uvedeno jinak) je „zdravotní připojištění“. Jde o cestovní pojištění L5O+ od UNIQA pojišťovny, a.s. Zahrnuje úhradu léčebných výloh do výše 3 500 000 Kč v zahraničí se zajištěním nepřetržité základní asistenční služby, pojištění léčebných výloh, akutního zubního ošetření a repatriace do ČR. Dále náklady na vyslání opatrovníka, předčasný návrat z cesty, právní pomoc, náklady ze ztráty dokladů, odškodnění zdržení při únosu autobusu či letadla a zprostředkování finanční pomoci do 100 000 Kč. Zachraňovací náklady do výše 1 050 000 Kč. Pojištění odpovědnosti za újmu na zdraví a věci třetí osoby do 2 000 000 Kč. V ceně je také pojištění základních sportů - cyklistika, horské kolo (ne horský sjezd) a vysokohorská turistika do 5000 m (bez náčiní). Přesné podmínky najdete na: www.nomad.cz/pojisteni/podminky.pdf nebo na www.uniqa.cz. Pokud chcete na zájezdu provozovat rizikové sporty (mnohé jsou dle všeobecných podmínek UCZ/Ces/18 nepojistitelné), raději se informujte o možnostech pojištění předem v CK. Při škodní události kontaktuje zákazník neprodleně asistenční službu, která mu pomůže s jejím řešením. Poté v případě vzniku nároku na pojistné plnění neprodleně zákazník vyplní formulář o této události na: https://www.uniqa.cz/hlaseni-skod-cestovani/ Tento formulář vytiskne a zašle k potvrzení do Cestovní kanceláře NOMÁD s.r.o., která ho zkontroluje, potvrdí a pošle jemu zpět. Vyplněný dotazník s tímto potvrzením zákazník pošle poštou pojišťovně UNIQA neprodleně po návratu ze zájezdu. Zákazník byl zvláště upozorněn na tučně zvýrazněné výluky a informace ve všeobecných podmínkách (UCZ/Ces/18) na www.uniqa.cz/jednorazove-cestovni-pojisteni/.
Cestovní pojištění, které je v ceně zájezdů se nevztahuje na pojištění stornopoplatků, trvalých následků úrazu, zavazadel, doplňkové asistence a odpovědnosti za škodu. Proto naše kancelář nabízí KOMPLEXNÍ PŘIPOJIŠTĚNÍ za zvýhodněnou cenu, které lze objednat jen s přihlášením zájezdu a zaplatit v první zálohové platbě:

do Evropy:
• 33 Kč/os./den (s pojištěním 80% storna do 30 000 Kč), či
• 53 Kč/os./den (s pojištěním 80% storna do 80 000 Kč)

pro Svět bez USA a Kanady
• 52 Kč/os./den (s pojištěním 80% storna do 30 000 Kč), či
• 72 Kč/os./den (s pojištěním 80% storna do 80 000 Kč)

do USA či Kanady
• 77 Kč/os./den (s pojištěním 80% storna do 30 000 Kč), či
• 97 Kč/os./den (s pojištěním 80% storna do 80 000 Kč)

• 117 Kč/os./den (s pojištěním 80% storna do 120 000 Kč) pro USA a Kanadu, či 92 Kč/os/den (s pojištěním 80% storna do 120 000 Kč) pro zbytek světa.

Na náročné cesty ve výškách nad 5000 m je třeba speciální pojištění (členství cca 1700 Kč/rok) www.edelweiss.cz.

Komplexní připojištění: si můžete přikoupit JEN SOUČASNĚ S PŘIHLÁŠENÍM NA ZÁJEZD A UHRADIT SOUČASNĚ SE ZÁLOHOU! Cena komplexního pojištění vznikne součinem dní a částky na den zájezdu. Komplexní připojištění zahrnuje navíc: Úrazové pojištění - trvalých následků úrazu do 300 000 Kč a smrti do 150 000 Kč. Nemocniční odškodné 150 Kč/den a pojištění zavazadel do 15 000 Kč (škoda na jedné věci do 5 000 Kč). Pojištění stornovacích poplatků do 80% skutečných nákladů max. 30 000 Kč (nebo do 80 000 Kč, nebo do 120 000 Kč) - nemůžete-li nastoupit na cestu z důvodu úrazu nebo akutního onemocnění, úmrtí pojištěného či jediného spolucestujícího aj. Přesné podmínky pojištění, věková omezení, další omezení atd. jsou v UCZ/Ces/18 a najdete je na www.uniqa.cz, nebo www.nomad.cz/ pojisteni/podminky.pdf.

Zdraví: Srí Lanka a Maledivy nejsou ze zdravotního hlediska nikterak mimořádně nebezpečná země (alespoň ve srovnání např. s tropickou Afrikou či Indií).
Přesto doporučujeme následující preventivní zdravotní opatření:
· ověřit si platnost očkování proti tetanu, záškrtu a obrně
· očkování proti břišnímu tyfu a žloutence typu A, B (doporučeno)
· preventivní prohlídka u zubního lékaře
· užívání antimalarik konzultujte se svým lékařem

Podrobné informace o očkování a cenách jednotlivých vakcín se dozvíte na hygienické stanici a v centrech cestovní medicíny.
Povinné očkování proti žluté zimnici platí pro cestovatele, kteří přijíždějí z oblastí zasažených touto nemocí (Afrika, Jižní Amerika).

Ubytování: Během zájezdu na Srí Lance je ubytování zajištěno v hotelech místního turistického standardu, v dvoulůžkových pokojích s vlastním sociálním zařízením. Pokoj je dále vybaven větrákem, nebo klimatizací a obvykle i moskytiérou.
Celou plavbu na Maledivách budeme spát na lodi v kajutách pro dvě osoby s vlastním sociálním příslušenstvím. Jméno lodi na které budete ubytovaní je Assidha.

Strava:
Srí Lanka: cena zájezdu zahrnuje 13x polopenzi (snídaně, večeře) zajišťovanou v místních restauracích, nápoje si hradí každý individuálně. Mezi zdejší tradiční pokrmy patří zejména na mnoho způsobů připravená rýže podávaná společně s rybím a drůbežím kari a nespočtem různých omáček a zeleninových salátů. Předem považujeme za nutné upozornit, že zdejší jídlo je nejen velmi chutné a zdravé, ale také značně ostré. Na tržištích je možné levně zakoupit různé druhy pečiva, tropického ovoce (ananas, papája, banány), zeleniny a nealkoholických nápojů. Raději nepijte vodu z neznámých zdrojů. Doporučujeme kupovat pouze nápoje v uzavřených plastových lahvích s neporušeným uzávěrem. Ve speciálních obchodech a restauracích pak koupíte dobré a levné světlé nebo tmavé pivo (láhev 625 ml) a místní kokosovou lihovinu arak.

Maledivy: cena zájezdu zahrnuje 6x plnou penzi, dále zdarma kávu a čaj během dne a 1,5l láhev vody na den. Vaří pro nás místní kuchař na lodi, jídlo je velmi bohaté a je ho dostatek, očekávat můžete pokrmy z ryb a kuřecího masa, zeleninu, rýži, těstoviny, vejce...

Orientační ceny nápojů na lodi:
pivo 0,33l - 4 USD, 3 EUR
víno bílé 0,75l - 40 USD, 32 EUR
víno červené 0,75l - 40 USD, 32 EUR
rum 0,75l - 50 USD, 40 EUR
whiskey 0,75l - 70 USD, 56 EUR
vodka 0,75l - 40 USD, 32 EUR
gin 0,75l - 60 USD, 48 EUR
Pernod 45 0,75l - 40 USD, 32 EUR
nealkoholické nápoje 0,5l - 2,50 USD, 2 EUR
minerální voda 1,5 l - 3 USD, 2,5 EUR
K cenám je třeba připočítat 12% spotřební daň.

Klimatické podmínky: Srí Lanka je zemí s typicky tropickým klimatem, kde se střídají období sucha s vydatnými dešti. Monzun přichází dvakrát do roka. Od května do srpna je to monzun jihozápadní, který přináší déšť do jižní, západní a centrální oblasti ostrova. Suché období zde trvá od prosince do března. Druhý monzun, severozápadní, trvá od září do ledna, období sucha pak od května do září. Aby toho nebylo málo, existuje ještě mezi-monzunové období – od září do listopadu, kdy se občasné srážky vyskytují celoplošně. V níže položených pobřežních oblastech Srí Lanky, např. v Colombu, dosahuje průměrná teplota 27 °C. Ta klesá s narůstající nadmořskou výškou (Nuvara Elija, 1889 m n.m.: 16 °C). Nejtepleji je v jižní části ostrova, kde se teploty šplhají k celoročním průměrům 30 °C. Teplota moře je stabilní po celý rok kolem 27 °C.
Časový posun oproti ČR je na Srí Lance 4,5h, respektive 3,5h v době letního času.

Maledivy je možné navštívit celoročně, průměrná teplota vzduchu ve dne dosahuje 30 °C, v noci 25 °C a teplota moře 27°C. Vlhké tropické podnebí na Maledivách ovlivňují 2 monzuny. Severovýchodní od listopadu do března přináší suché období, jihozápadní od května do září přináší déšť. Ten je v podobě občasných odpoledních bouřek, které netrvají obvykle déle než 2 hodiny a poté se opět vyjasní.
Na Maledivách je časový posun 4h, respektive 3h v době letního času.

Jak se zabalit: Základním pravidlem je brát toho s sebou co nejméně, neboť většinu věcí si lze v případě nutnosti na místě dokoupit. Navíc počítejte s tím, že vám do zavazadla budou přibývat suvenýry a dárky.
Oblečení: bavlněná trička s krátkým rukávem (nikoliv tílka s odhalenými rameny, zvláště u žen), bavlněná košile nebo lehké triko s dlouhým rukávem, mikina a dlouhé kalhoty (do chrámů), nepromokavá bunda a šortky. Ženy lehké šaty či sukně (pro návštěvu některých památek nutné pod kolena). Po celou dobu zájezdu si vystačíte s lehkými sandály. Sportovní tenisky využijete během cesty letadlem. Dále doporučujeme vysoké ponožky a tenisky do NP Yalla. Při pobytu na lodi si pravděpodobně vystačíte s minimem oblečení, dny budete trávit koupáním, opalováním, šnorchlováním, rybařením. Proto si nezapomeňte plavky a ručník, masku se šnorchlem (možno zdarma zapůjčit na lodi), boty do vody / ploutve, žabky, ženy sarong nebo šátek, sluneční brýle, tričko s krátkým nebo dlouhým rukávem na šnorchlování a další tílka, trička, košile pro pobyt na palubě, kraťasy nebo jiné pohodlné kalhoty. Dlouhý rukáv při večením posezení se také může hodit.
Dále: jako ochranu proti slunci si vezměte sluneční brýle s UV filtrem, opalovací krém, pomádu na rty a pokrývku hlavy. Velmi praktický je též deštník, který využijete jak proti dešti, tak proti slunci. Nezapomeňte též na repelent proti obtížnému hmyzu (ze zkušeností je nejlepší Autan) a odpuzovač hmyzu do zásuvky, kapesní nůž, šicí potřeby, prací prášek (mýdlo na praní), šňůru na prádlo s několika kolíčky a baterku / čelovku.

Valutové vybavení:
Měna:
srílanská rupie – LKR, orientační kurz: 1 USD = 172 LKR, 1 EUR = 197 LKR
Bankomaty jsou dostupné jen v turisticky atraktivních lokalitách a velkoměstech, jako je Colombo, Kandy, Galle. Platební karty (Maestro, Visa, MasterCard) jsou akceptovány pouze v dražších hotelech nebo v luxusních turistických obchodech se suvenýry a uměleckým zbožím.

maledivská rupie - MVR, orientační kurz: 1 USD = 15 MVR
Paralelní měnou k maledivské rupii je americký dolar, kterým můžete platit za veškeré služby, proto doporučujeme vzít si především bankovky nižších nominálních hodnot. Na lodi je možné zaplatit vaší útratu i v EUR.
Výběr z bankomatu je možný pouze v hlavním městě Malé. Na lodi nelze platit platební kartou. Kapesné ve výši cca 650 USD (500 EUR) budete potřebovat na nákup jídla nad rámec polopenze a nápojů, na vstupné do navštívených památek a úhradu volitelného programu, dále na nákup suvenýrů a bakšiše pro řidiče (cca 30 USD) a posádku lodi (cca 60 USD). Pro neočekávané případy doporučujeme mít s sebou ještě hotově finanční rezervu, nebo platební kartu.

Personál: Průvodce zájezdu bude uveden v informačním dopise.


Praktické informace na cestu:

Elektřina: 230V / 50 Hz. Zásuvky jsou nestandardní, typ D, tzn. trojice kulatých kolíků v uspořádání rovnostranného trojúhelníku - je třeba adaptér. Ve většině případů však lze použít dvoukolíkové zástrčky (je nutné si však pomoci malým „trikem“, tj. zásuvku "otevřít" např. tužkou, kterou zastrčíte místo zemnícího kolíku). Výpadky elektřiny jsou zcela běžné. Elektrický proud na lodi je vyráběn generátorem, 220 - 240V, 50Hz. Zásuvky mohou být různého typu (tři ploché kolíky, tři kulaté kolíky, stejné jako v ČR), proto stejně jako na Srí Lanku vám doporučujeme přibalit si s sebou adaptér. Informace pro danou zemi najdete na www.zasuvky.hw.cz - OVĚŘTE SI TYP ZÁSUVKY v cílové zemi.

Telefon: Telekomunikační infrastruktura je na Srí Lance velice rozvinutá a část ostrova je pokryta i 4G signálem. Obydlené ostrovy na Maledivách jsou pokryté mobilním signálem. Frekvence 900 / 1800 Hz 2G a 2100 Hz 3G je stejná jako v ČR. Ověřte si u svého operátora, že máte aktivován roaming. Ceny hovorů, SMS a partnerských sítí vám sdělí váš operátor.

Internet: Je běžně dostupný v turistických lokalitách Srí Lanky. Cena se pohybuje kolem 25 Kč za hodinu. Na lodi není WiFi připojení na internet. Pro přístup na internet doporučujeme koupit si telefonní SIM kartu místního operátora s datovým balíčkem (cca 20 USD).

Pošta: Srílanské pošty jsou otevřené od pondělí do pátku od 10 do 17 hod. Pohledy se dají koupit ve všech turistických místech společně se známkami. Do České republiky bývá zásilka doručena do deseti dnů. Na Maledivách naleznete poštu na každém obydleném ostrově. Cena známky do ČR stojí cca 1 USD a doba doručení okolo 10 dní.


Poznámky:
a) Nemáte-li dosud náš katalog zájezdů na rok 2019, napište či zavolejte si o něj na uvedená kontaktní místa, rádi Vám ho bezplatně zašleme.
b) Změny údajů zde uvedených jsou vyhrazeny. Závazné a definitivní informace obdržíte v informačním dopisu, který přihlášení obdrží nejpozději 3 týdny před odjezdem (obvykle však dříve).
c) Vzhledem k zajišťování letenek doporučujeme nenechávat přihlašování na zájezd na poslední chvíli a hlásit se s předstihem.