Zde můžete zadat Váš e-mail pro pravidelné zasílání novinek.

 

Rádi Vám zašleme dárkový poukaz na zájezd či na částku.

Dárkový poukaz na zájezdy cestovní kanceláře NOMÁD
 

Parkování u letiště Praha

Nejlepší kancelář

Doporučujeme:

TOPlist
 
www.whitneytis.cz
ZÁKLADNÍ INFORMACE O TRASE č. 211, 212 Z KATALOGU NA ROK 2018

ISLAND - CESTA ZA POLÁRNÍ ZÁŘÍ

Letecky na Island v menší skupince a auty v termínu, který byste nečekali. Cesta na sever v období, kdy ještě polární noc vládne po většinu dne a podtrhuje úchvatnou romantickou krásu islandské přírody. V době s největší nadějí na spatření magické polární záře - stačí jen trocha štěstí, aby si člověk odvezl celoživotní zážitek. Ale i když se nepodaří, z návštěvy zimního Islandu nemůže být nikdo zklamán. Jezero Jökulsárlón v tomto období ještě více evokuje představy krajiny ledových ker v blízkosti Severního pólu, vodopády pod ledovými příkrovy mají zvláštní kouzlo a koupel v horké vodě Modré laguny není nikdy tak příjemná jako právě v zimě. Překonejte stereotypy, že na Island jedině v létě a přesvědčte se sami!

Program

1.-2.den: Praha - Keflavík. Jižní pobřeží. Let na Island. Jízda na východ po jižním pobřeží s výhledy na zasněžený vrcholek sopky Hekla (1491 m), na ledovec sopky Eyafj allajökull (obří erupce v r. 2010 výrazně poznamenala letecký provoz v Evropě) a na ledovec Mýrdalsjökull další aktivní sopky Katla. Vodopády Seljalandsfoss, Glúfrafoss a Skógafoss - každý úplně jiný a všechny krásné. Vík: skalní brána a rozeklané útesy Dyrhólaey na nejjižnějším mysu ostrova - skalní jehly tyčící se z oceánu. Nedotčené černé lávové pláže řazené mezi deset nejkrásnějších na světě.

3.den: Jökulsárlón, N.P. Skaftafell. Jízda na východ k jedinečnému ledovcovému jezeru Jökulsárlón s plovoucími krami evokujícími drsnou Arktidu. Pozorování tuleňů. N.P. Skaftafell pod nejvyšší horou Islandu Hvannadalshnúkur (2119 m): pěší výlet k okraji největšího evropského ledovce Vatnajökull, splazy, laguny, náplavové sandury. Kirkjubaejarklaustur: čedičová „kostelní dlažba“. Bezútěšná krajina lávových polí.

4.den: Zlatý trojúhelník. Sídlo islandských biskupů Skálholt. Gejzíry Strokkur a nejslavnější Geysir. Snad nejkrásnější z nesčetných islandských vodopádů - impozantní „Zlatý“ Gullfoss. Největší jezero Islandu - Thingvallavatn. Národní park Thingvellir: aktivní rift - stále se rozšiřující hlavní atlantický zlom aneb „z Evropy do Ameriky a zpět“ za pár vteřin. Althing - nejstarší evropský parlament.

5.-6.den: Reykjavík, Reykjanes - Praha. Hveragerđi - metropole skleníků s teplomilnou květenou, ovocem a zeleninou. Hlavní město Reykjavík: centrum s budovou parlamentu a novou radnicí, katedrála Hallgrímskirkja. Perlan (Perla) - pravděpodobně nejvýstavnější a nejzajímavější vodárna na světě. Poloostrov Reykjanes: farma Bessastađir - sídlo islandských prezidentů. Koupání v Modré laguně - islandském „Mrtvém moři“, podobně léčivé i slané. Návrat domů.

Pozn. Změna programu v případě změn časů letů, nepříznivého počasí nebo nesjízdnosti některých cest pro auto vyhrazena. Případný alternativní program dle dané situace. Pozorování polární záře (za příznivého počasí) proběhne formou večerních výjezdů. Ideální doba na pozorování je večer mezi 22. až 2. hodinou v noci. Zájezd lze uspořádat na objednávku kdykoliv od podzimu do jara.

Termín (211): 6.3. - 11.3. 2018
cena v Kč: 39 990,-

Termín (212): 5.3. - 10.3. 2019
cena v Kč: 39 590,-

V ceně je: Doprava. Ubytování a snídaně. Český průvodce (a řidič), zdravotní připojištění, informační materiály a DPH. Doprava: Letecká na Island včetně tax a poplatků, doprava pronajatými auty (minivany) po trase. Ubytování: Turistické hotely (2-lůžkové pokoje). 1-lůžkový pokoj za příplatek 6500 Kč. Strava: Součástí ubytování jsou snídaně.


Všeobecné informace:

Pasy a víza: Občan ČR může vstupovat a pobývat na území Islandu bez zvláštních omezení, a to na základě platného cestovního pasu (s dobou platnosti nejméně 3 měsíce po návratu) nebo platného občanského průkazu. Od 1. 1. 2006 nabývá účinnosti novela zákona o cestovních dokladech (č. 559/2004 Sb.), podle které lze k opuštění území ČR k cestě na Island jako cestovní doklad použít občanské průkazy se strojově čitelnými údaji, vydávané od roku 2000, pokud nemají oddělenu vyznačenou část (tj. bez odstřiženého rohu). Dle vyjádření MV ČR je občanský průkaz cestovním dokladem pouze pro držitele dokladu. MV ČR tedy nedoporučuje, aby občan ČR mladší 15 let, který cestuje společně s rodičem a je zapsán v jeho občanském průkaze, cestoval bez vlastního cestovního dokladu pouze na základě tohoto zápisu v občanském průkaze.
Doporučujeme pořídit si před cestou fotokopie všech osobních dokladů. Současně je praktické mít tyto dokumenty naskenované a přístupné z internetu. Zjednoduší to vaši situaci při případné ztrátě cestovního dokladu.

Zdravotní připojištění: V ceně zájezdů (pokud není uvedeno jinak) je „zdravotní připojištění“. Jde o cestovní pojištění od Allianz pojišťovny, a.s. Zahrnuje úhradu léčebných výloh do výše 3 500 000 Kč v zahraničí se zajištěním nepřetržité základní asistenční služby, ambulantního ošetření, léků a materiálu, hospitalizace, repatriace do ČR. Akutní zubní ošetření do výše 10 000 Kč, pojištění rizik související s terorismem do výše 1 500 000 Kč. V ceně je také pojištění základních sportů - cyklistika, horské kolo a vysokohorská turistika nad 3000 m (do 5000 m). Přesné podmínky najdete na: www.nomad.cz/ pojisteni/podminky.pdf nebo na www.allianz.cz. Pokud chcete na zájezdu provozovat rizikové sporty, raději se informujte o možnostech pojištění předem v CK. Podpisem cestovní smlouvy klient souhlasí s Pojistnými podmínkami (PP, všeobecnými a zvláštními) Allianz pojišťovny a.s., se zjišťováním údajů o zdravotním stavu pojištěného v případě uplatnění nároku na pojistné plnění z úrazového pojištění a pojištění léčebných výloh v zahraničí a potvrzuje, že mu byly předány písemné informace pro zájemce o pojištění a podmínky (PP). Cestovní pojištění, které je v ceně zájezdů se nevztahuje na pojištění stornopoplatků, trvalých následků úrazu, zavazadel, doplňkové asistence a odpovědnosti za škodu. Proto naše kancelář nabízí KOMPLEXNÍ PŘIPOJIŠTĚNÍ za zvýhodněnou cenu, které lze objednat jen s přihlášením zájezdu a zaplatit v první zálohové platbě:
• 28 Kč/os./den, či 518 Kč pro více jak 19 dní na maximálně 31 dní (s pojištěním 80% storna do 30 000 Kč) do Evropy,
• 47 Kč/os./den, či 990 Kč pro více jak 21 dní na maximálně 31 dní (s pojištěním 80% storna do 30 000 Kč) do Světa,
• 1180 Kč/os./pobyt na maximálně 31 dní (s pojištěním 80% storna do 80 000 Kč) do Světa. Na náročné cesty ve výškách nad 5000 m je třeba speciální pojištění (členství cca 1700 Kč/rok) www.edelweiss.cz.

Komplexní připojištění: si můžete přikoupit JEN SOUČASNĚ S PŘIHLÁŠENÍM NA ZÁJEZD A UHRADIT SOUČASNĚ SE ZÁLOHOU! Ceny komplexního připojištění jsou uvedeny výše. Komplexní připojištění zahrnuje navíc: Úrazové pojištění - poměrné trvalé následky úrazu do 400 000 Kč a smrt následkem úrazu do 200 000 Kč. Pojištění zavazadel - všechny škody na zavazadlech jednoho pojištěného do 20 000 Kč, na škodu na jedné věci a cennostech do 10 000 Kč, na zpoždění letu od 7. hodiny a zpoždění zavazadel od 7. hodiny do 5 000 Kč. Pojištění odpovědnosti za škodu na životě a zdraví do 2 000 000 Kč a do poloviční výše za škodu na věci (vždy se spoluúčastí 5 000 Kč). Doplňkové asistenční služby jako právní pomoc v zahraničí aj. Pojištění stornovacích poplatků do 80% skutečných nákladů max. 30 000 Kč (nebo do 80 000 Kč za 1180 Kč) - nemůžete-li nastoupit na cestu z důvodu úrazu nebo akutního onemocnění, úmrtí pojištěného či jediného spolucestujícího aj. Přesné podmínky pojištění, věková omezení, další omezení atd. jsou v PP a najdete je na www.allianz.cz, nebo www.nomad.cz/ pojisteni/podminky.pdf.

Zdraví: Při cestě na Island se doporučuje kromě Evropského průkazu zdravotního pojištění mít uzavřeno i cestovní připojištění, které pokryje případné další náklady.

Ubytování: Spát budete v turistických hotelech ve dvoulůžkových pokojích. Možnost jednolůžkového pokoje za příplatek 6500,- Kč.

Strava: V ceně zájezdu jsou pouze snídaně. Snídaně je většinou formou „samoobsluhy“ z připravených táců (máslo, vejce, vločky, sýry, ryby, marmelády, salámy, paštiky, ovoce, zelenina apod.). Skladba stolů se místně liší. Součástí je čaj, káva, mléko, džus apod. Dle místních zvyklostí se z prostoru snídaní nesmí vynášet žádné potraviny (pod pokutou)! Typickými potravinami pro Island jsou samozřejmě ryby a další jiné plody moře. Vyhlášené jsou místní ovčí sýry.
Pochoutkou je speciálně připravené žraločí maso tzv. hákarl. Je nakrájeno na malé kostičky a podává se v dózách s víčkem kvůli silnému zápachu. Zapíjí se pálenkou. Na Islandu se z brambor a anděliky vyrábí 40% nápoj Brennivin, zvaný také černá smrt. Potraviny se smějí na Island dovážet pouze do 3 kg na osobu. Dovoz salámů, másla a mléka je zakázán. Pokud si připlatíte večeře, tak vám na útratu za jídlo na den bude stačit 10 EUR, tj. na celou dobu pobytu 50 EUR.
Celní omezení: Při vstupu do země smí jedinec přivážet 1 litr lihovin+6 litrů piva nebo 3 litry vína + 6 litrů piva nebo 1,5 litru vína + 9 litrů piva nebo 12 litrů piva (na osobu starší 20 let), 200 kusů cigaret nebo 250 g tabáku (na osobu starší 18 let). Lihovina obsahuje více než 21% alkoholu. Je možno dovézt max. 3 kg potravin v ceně nepřesahující 18 500,- ISK (cca 120 EUR). Platí zákaz dovozu narkotik, vajec, masa, mléka a mléčných výrobků. Zvláštnímu povolení podléhá dovoz živých zvířat, rostlin a léků nad přiměřenou osobní potřebu.

Doprava: Letecká doprava na Island včetně tax a poplatků, po trase minibusem řízený průvodcem.

Klimatické poměry: Island má podnebí ovlivněno Golfským proudem, zimy jsou relativně mírné a léto bývá chladné. Dochází k rychlým a obtížně předvídatelným změnám počasí. Často prší a je prudký vítr. Průměrná teplota v Reykjavíku je v lednu -0,5 °C a v červenci 10 °C. Díky Golfskému proudu a převládajícímu jihozápadnímu proudění z tropického Atlantiku má západní pobřeží ostrova velmi mírné klima. Severní pobřeží je chladnější. Celkem je podnebí oceánské s mírnou zimou a chladným létem. Léto někdy trvá jen dva měsíce. Výhodou je, že v létě vůbec nepřichází tma. Sluneční svit pomalu slábne a pak se najednou zase zesílí. V tuto dobu spí místní lidé minimálně. V zimě je zase s výjimkou několika hodin stále tma. Nejkratší den trvá 4, nejdelší 20-21 hodin. Průměrná zimní teplota v lednu je od 2 °C do -1 °C, na severu -5 °C až -15 °C. Magická hra barev na obloze, stále se měnící, pulzující a střídající se barvy, hra, která bere dech… Polární záře. Jedná se o jev, ke kterému nejčastěji dochází v polárních oblastech zhruba v prstencích 23 °C níže pod severním a jižním magnetickým pólem. Na severní polokouli jí nazýváme Aurora Borealis. Stejný jev odehrávající se na opačné straně zeměkoule, nad jižním magnetickým pólem, je nazýván Aurora Australis. Aurora Borealis na Islandu bývá často viděna od září do dubna za jasných a mrazivých nocí.

Jak se zabalit: Vzhledem k poloze Islandu na severu Evropy doporučujeme vzít s sebou kompletní teplé oblečení proti zimě, větru a dešti (svetr nebo flísová bunda, větrovka, nepromokavá bunda nebo pláštěnka, kulich, rukavice). Také pohodlné a pevné turistické boty (nejlépe pohorky). Počasí na Islandu může být chladné a proměnlivé a každou chvíli bude nutno volit jiné oblečení. Pro aktuální informace o počasí na Islandu: www.yr.no/place/Iceland/. Podrobný popis co si vzít s sebou obdržíte v informačním dopise.

Valutové vybavení: Vezměte si s sebou EUR nebo platební kartu, islandské koruny u nás nejsou k sehnání. Fakultativní vstupy: maximálně cca 50 EUR (z toho 36 EUR za koupání v termálních lázních Modrá laguna). Na tento vstup mějte přichystané EUR.
Další drobné výdaje (suvenýry, pohlednice, občerstvení, atd.) cca 5 000 ISK (cca 42 EUR). Doporučujeme vzít si s sebou rezervu v konvertibilní měně (např. 70 EUR) pro nenadálé okolnosti. Výměnu EUR či USD na islandské koruny (ISK) je možno provést až na Islandu! Na letišti jsou bankomaty, kde si můžete potřebné ISK vybrat z Vaší platební karty. Většinu nákupů lze rovněž zaplatit platební kartou. Platné mince jsou na Islandu v hodnotách 1, 5, 10, 50, 100 ISK, bankovky 500, 1000, 2000 a 5000 ISK. Výměna je možná na letišti, v bankách či směnárnách. Směnné kurzy odpovídají křížovým kursům hlavních světových měn, jak je známe u nás.

Personál: Průvodce zájezdu bude uveden v informačním dopise.


Praktické informace na cestu:

Elektřina: 220V 50Hz. Zásuvky na Islandu jsou shodné s těmi u nás. OVĚŘTE SI TYP ZÁSUVKY v cílových zemích. Výčet používaných zásuvek najdete na www.zasuvky.hw.cz.

Telefon: Telefonovat je možné z telefonních automatů (pošty, čerpací stanice). Volací číslo z Islandu do ČR je: 00/ 420 /číslo, hovor se spojovatelkou: č. 115, telegramy se posílají přes číslo 146. Volací číslo z ČR na Island: 00-354 a 7 digitálních čísel.

Internet: Základní informační servery jsou www.icelandreview.com, www.icenews.is. V češtině naleznete informace na www.island.cz. Na hotelu se můžete připojit přes Wi-fi, které je zdarma.

Pošta: Pošta je ve všech větších městech. Doba doručení dopisu do ČR je cca 1 týden.


Poznámky:
a) Nemáte-li dosud náš katalog zájezdů na rok 2018, napište či zavolejte si o něj na uvedená kontaktní místa, rádi Vám ho bezplatně zašleme.
b) Změny údajů zde uvedených jsou vyhrazeny. Závazné a definitivní informace obdržíte v informačním dopisu, který přihlášení obdrží nejpozději 3 týdny před odjezdem (obvykle však dříve).
c) Vzhledem k zajišťování letenek doporučujeme nenechávat přihlašování na zájezd na poslední chvíli a hlásit se s předstihem.