Zde můžete zadat Váš e-mail pro pravidelné zasílání novinek.

 

Rádi Vám zašleme dárkový poukaz na zájezd či na částku.

Dárkový poukaz na zájezdy cestovní kanceláře NOMÁD
 

Parkování u letiště Praha

Nejlepší kancelář

Doporučujeme:

TOPlist
 
www.whitneytis.cz
ZÁKLADNÍ INFORMACE O TRASE č. 401, 402, 403, 404, 405 Z KATALOGU NA ROK 2019

KUBA - V RYTMU SALSY

Kuba - největší ostrov Velkých Antil, označovaný za šperk tohoto souostroví. Nedotčená příroda, divoká pohoří, zelená údolí, rozmanitá vegetace, malebná koloniální města, přetrvávající bohatá afrokubánská kultura, všudypřítomné památníky a muzea revoluce, chytlavé melodie tradiční hudby zvoucí k tanci salsy, rumby či cha-cha-chá. Písečné pláže Karibiku a Atlantiku, chuť pravého kubánského rumu a vůně doutníků habanos… Oslavte rok 2019 nebo 2020 na Kubě !

PROGRAM ZÁJEZDU:

1.-2.den: Praha - Havana. Odlet do metropole Kuby. Prohlídka starého města (UNESCO): Capitolio - kubánský „Bílý dům“, náměstí Plaza de la Catedral, Plaza de Armas, Plaza Vieja, Plaza de San Francisco, palác Generálních kapitánů, Hemingwayův hotel Ambos Mundos, bar Floridita, Bodeguita del Medio, muzeum rumu, proslulé nábřeží Malecón.

3.den: San Francisco de Paula, Havana. Finca la Vigía - poslední sídlo E. Hemingwaye v San Francisco de Paula. Cojímar - rybářská vesnice s pevností a malebnou zátokou, dějiště novely Stařec a moře. Havana: pevnost Tres Reyes del Morro, unikátní Kolumbův hřbitov s hrobkami velkými jak paláce, Náměstí revoluce a Memorial José Martí - místo proslovů Fidela Castra.

4.-5.den: Havana - N.P. Vinales. Továrna na výrobu doutníků (případně v Santiago de Cuba). Nejzápadnější část ostrova oblast Pinar del Río (nám známá z „chilských“ dílů Majora Zemana) s největšími tabákovými plantážemi na světě. Orchideárium v Soroa. Vesnička Vinales s vápencovými útvary mogoty (UNESCO). Krásná vyhlídka na okolní krajinu od hotelu Los Jazmines. Zelená údolí s královskými palmami, národním stromem Kuby. Severní pobřeží: Cayo Jutía: koupání na nádherné pláži s možností potápění z lodi. Údolím zpět do Vinales.

6.-7.den: N.P. Vinales - Cienfuegos. Prohlídka jeskyně Santo Tomás nebo indiánské jeskyně Cueva del Indio (dle zdatnosti klientů) s plavbou po podzemní říčce, Stěna prehistorie. Návštěva tabákové plantáže a domu na sušení tabákových listů. Přejezd do Cienfuegos se zastávkou na koupání u Karibského moře ve slavné Zátoce Sviní, krokodýlí farma.

8.den: Cienfuegos - Trinidad. Neoklasická architektura „Perly jihu“ - Cienfuegos (UNESCO). Koloniální městečko Trinidad (UNESCO) - nejkrásnější město Kuby s podmanivou večerní atmosférou a školami salsy.

9.den: Sierra del Escambray. Návštěva přírodního parku Topes de Collantes v pohoří Escambray nebo přírodního parku El Cubano nedaleko Trinidadu (dle zdatnosti klientů). Možnost koupání u vodopádu, poznávání kubánské fauny a flóry. Koupání na pláži Ancón u Trinidadu. Večerní program v Trinidadu: kubánská hudba s možností zatancovat si salsu.

10.den: Trinidad - Valle de los Ingenios - Santiago de Cuba. Historické plantáže cukrové třtiny, cukrovary, 44 m vysoká strážní věž Torre de Iznaga. Přejezd na východ do druhého největšího města ostrova - Santiaga de Cuba.

11.den: El Cobre. Poutní místo s největší bazilikou na Kubě, prohlídka hřbitova Santa Ifigenia s hroby kubánských hrdinů José Martího, Manuela Céspedese, podnikatele Emilia Bacardi aj. Prohlídka opevnění El Morro San Pedro de la Roca (UNESCO), možnost návštěvy kasáren Moncada aj.

12.den: Sierra Maestra, Santiago. Výstup na horu Gran Piedra (1214 m) s možnými výhledy až na Jamajku a Haiti. Návštěva nádherné zahrady a haciendy Isabelica. Návrat do Santiaga de Cuba: prohlídka centra města, náměstí Parque Céspedes s radnicí, dům Diega Velázqueze (nejstarší na Kubě z r. 1522), katedrála, náměstí Plaza Dolores aj.

13.-14.den: Santiago - Camagüey - Varadero. Přejezd na západ ostrova. Bayamo: centrum s domem „otce vlasti“ M. Céspedese. Město bílých paláců a úzkých uliček - Camagüey (UNESCO), prohlídka města netypickým způsobem z bicytaxi. Město, v němž se rozhodlo o vítězství revoluce - Santa Clara: památník vykolejeného vlaku, velkolepý pomník, muzeum a mauzoleum Ernesta Che Guevary. Odjezd na Varadero.

15.-17.den: Varadero - Praha. Volný den, koupání a relaxace na nejdelší pláži Kuby s jemným bílým pískem a smaragdově tyrkysovou vodou. Možnost fakultativních výletů katamaránem na Cayo Blanco či vyhlídkovým busem po poloostrově Hicacos. Odjezd na letiště v Havaně se zastávkou na vyhlídce Bacuyanagua. Návrat domů.

Délka tras: letadlem 19 000 km, minivanem 2500 km, pěšky 2x 5-10 km (volitelně)
Počasí: vzduch 24-32 °C, voda: 24-27 °C
Nástupní místo: Praha

Termín (401): 29.12. - 14.1. 2019
cena v Kč: 66 990,-

Termín (402): 8.3. - 24.3. 2019
cena v Kč: 59 990,-

Termín (403): 8.11. - 24.11. 2019
cena v Kč: 59 990,-

Termín (404): 29.12. - 14.1. 2020
cena v Kč: 66 990,-

Termín (405): 6.3. - 22.3. 2020
cena v Kč: 59 990,-

V ceně je: Doprava. Ubytování. Český průvodce, zdravotní připojištění, informační materiály a DPH. Doprava: Letecká včetně tax a poplatků (limit 20 000 Kč, 401,404 - 28 000 Kč), pronajatý mikrobus s místním řidičem. Ubytování: 15x v rodinných casas particulares - v soukromí, ve 2-lůžkových pokojích s příslušenstvím. 1-lůžkový pokoj za příplatek - Kuba: 6500 Kč (15x). Možnost 2x ubytování (2-lůžkové pokoje) v hotelu all inclusive ve Varaderu za příplatek: cca 2800 Kč (3*), cca 3500 Kč (4*) - ceny dle aktuální nabídky. V ceně není vízum na Kubu (s vyřízením 950 Kč).


Všeobecné informace:

Pasy a víza: K účasti na zájezdu je zapotřebí cestovní pas platný nejméně dalších 6 měsíců po skončení zájezdu. Víza pro Kubu ve formě turistické karty uděluje kubánský konzulát v Praze. Není nutné vyplňovat žádný formulář ani foto. Vízum u jednotlivců většinou vyřídí na počkání. Pas s sebou a kopii letenky (zájemcům o samostatné vyřízení letenku zašleme). Adresa kubánské ambasády nově: Jinonická 14, 150 00 Praha 5 - Košíře. Otevírací doba út-pá 8:30 - 11:30. Pokud si chcete nechat vyřídit vízum od naší CK poplatek je 950,- Kč.
Doporučujeme pořídit si před cestou fotokopie všech osobních dokladů. Současně je praktické mít tyto dokumenty naskenované a přístupné z internetu. Zjednoduší to vaši situaci při případné ztrátě cestovního dokladu.

Zdravotní připojištění: V ceně zájezdů (pokud není uvedeno jinak) je „zdravotní připojištění“. Jde o cestovní pojištění L5O+ od UNIQA pojišťovny, a.s. Zahrnuje úhradu léčebných výloh do výše 3 500 000 Kč v zahraničí se zajištěním nepřetržité základní asistenční služby, pojištění léčebných výloh, akutního zubního ošetření a repatriace do ČR. Dále náklady na vyslání opatrovníka, předčasný návrat z cesty, právní pomoc, náklady ze ztráty dokladů, odškodnění zdržení při únosu autobusu či letadla a zprostředkování finanční pomoci do 100 000 Kč. Zachraňovací náklady do výše 1 050 000 Kč. Pojištění odpovědnosti za újmu na zdraví a věci třetí osoby do 2 000 000 Kč. V ceně je také pojištění základních sportů - cyklistika, horské kolo (ne horský sjezd) a vysokohorská turistika do 5000 m (bez náčiní). Přesné podmínky najdete na: www.nomad.cz/pojisteni/podminky.pdf nebo na www.uniqa.cz. Pokud chcete na zájezdu provozovat rizikové sporty (mnohé jsou dle všeobecných podmínek UCZ/Ces/18 nepojistitelné), raději se informujte o možnostech pojištění předem v CK. Při škodní události kontaktuje zákazník neprodleně asistenční službu, která mu pomůže s jejím řešením. Poté v případě vzniku nároku na pojistné plnění neprodleně zákazník vyplní formulář o této události na: https://www.uniqa.cz/hlaseni-skod-cestovani/ Tento formulář vytiskne a zašle k potvrzení do Cestovní kanceláře NOMÁD s.r.o., která ho zkontroluje, potvrdí a pošle jemu zpět. Vyplněný dotazník s tímto potvrzením zákazník pošle poštou pojišťovně UNIQA neprodleně po návratu ze zájezdu. Zákazník byl zvláště upozorněn na tučně zvýrazněné výluky a informace ve všeobecných podmínkách (UCZ/Ces/18) na www.uniqa.cz/jednorazove-cestovni-pojisteni/.
Cestovní pojištění, které je v ceně zájezdů se nevztahuje na pojištění stornopoplatků, trvalých následků úrazu, zavazadel, doplňkové asistence a odpovědnosti za škodu. Proto naše kancelář nabízí KOMPLEXNÍ PŘIPOJIŠTĚNÍ za zvýhodněnou cenu, které lze objednat jen s přihlášením zájezdu a zaplatit v první zálohové platbě:

do Evropy:
• 33 Kč/os./den (s pojištěním 80% storna do 30 000 Kč), či
• 53 Kč/os./den (s pojištěním 80% storna do 80 000 Kč)

pro Svět bez USA a Kanady
• 52 Kč/os./den (s pojištěním 80% storna do 30 000 Kč), či
• 72 Kč/os./den (s pojištěním 80% storna do 80 000 Kč)

do USA či Kanady
• 77 Kč/os./den (s pojištěním 80% storna do 30 000 Kč), či
• 97 Kč/os./den (s pojištěním 80% storna do 80 000 Kč)

• 117 Kč/os./den (s pojištěním 80% storna do 120 000 Kč) pro USA a Kanadu, či 92 Kč/os/den (s pojištěním 80% storna do 120 000 Kč) pro zbytek světa.

Na náročné cesty ve výškách nad 5000 m je třeba speciální pojištění (členství cca 1700 Kč/rok) www.edelweiss.cz.

Komplexní připojištění: si můžete přikoupit JEN SOUČASNĚ S PŘIHLÁŠENÍM NA ZÁJEZD A UHRADIT SOUČASNĚ SE ZÁLOHOU! Cena komplexního pojištění vznikne součinem dní a částky na den zájezdu. Komplexní připojištění zahrnuje navíc: Úrazové pojištění - trvalých následků úrazu do 300 000 Kč a smrti do 150 000 Kč. Nemocniční odškodné 150 Kč/den a pojištění zavazadel do 15 000 Kč (škoda na jedné věci do 5 000 Kč). Pojištění stornovacích poplatků do 80% skutečných nákladů max. 30 000 Kč (nebo do 80 000 Kč, nebo do 120 000 Kč) - nemůžete-li nastoupit na cestu z důvodu úrazu nebo akutního onemocnění, úmrtí pojištěného či jediného spolucestujícího aj. Přesné podmínky pojištění, věková omezení, další omezení atd. jsou v UCZ/Ces/18 a najdete je na www.uniqa.cz, nebo www.nomad.cz/ pojisteni/podminky.pdf.

Zdraví: Kuba: Není třeba žádné speciální očkování. Pro všechny cesty se však doporučuje očkování proti hepatitidě A(B). Doporučuje se ochrana repelenty v některých oblastech, dále nezapomeňte opalovací krémy s vyššími faktory (min.25-30). Voda z místních vodovodů není pitná. Balená voda k dostání všude.

Ubytování: V soukromí (casas partriculares), kde naše skupina bude mít k dispozici několik pokojů v bytě či rodinném domku u kubánské rodiny. Půjde o dvoulůžkové pokoje se sociálním zařízením na pokoji. Je vhodné s sebou vzít drobné dárečky do rodin (při ubytování v casas particulares) - např. oblečení, malá mýdla, zubní pasty, polštářky, propisky, jehly na šití, bonbony, malá bižuterie, sponky do vlasů ap. Možnost 2x ubytování ve 3-4* hotelu s all inclusive ve Varaderu za příplatek cca 2800 Kč (3*), cca 3500 Kč (4*). Aktuální ceny příplatku na vyžádání.

Strava: Strava není zahrnuta v ceně zájezdu. Někde možnost jednoduchého vaření, napětí 110/220V (moderní el. zařízení se většinou napětí 110 V dokáží přizpůsobit). Zásuvky jsou různého typu. Jsou amerického typu (ploché), ale i jiné. Je nutné použít adaptér s vícero zástrčkami („ježek“), nejlépe zakoupit již v ČR. Na privátech zajišťují stravování - snídaně a večeře. Obědy při cestě. Pokud se nebudete stravovat na privátě (snídaně a večeře), můžete si s sebou vzít např. čaj, kávu, instantní polévky. Voda z místních vodovodů není pitná. Balená voda k dostání všude.
Snídaně - toasty, čaj, káva, džus, vejce, sýr (cca 4-5 Euro) Oběd na trase - společně řeší průvodce Večeře - kuřata, ryby s přílohami, plody moře (cca 10-12 Euro) Ovoce při cestě, eventuálně na trhu
Na Kubu platí zákaz dovozu potravin, vyjma těch balených v ochranné atmosféře. Na cestu si můžete přibalit např. musli tyčinky nebo čokoládu, kávu, čaj, instantní polévku. Dovoz uzenin vám nedoporučujeme.

Voda: Raději nepijte vodu z neznámých zdrojů – voda z vodovodů není pitná. Doporučujeme kupovat pouze nápoje v uzavřených plastikových lahvích s neporušeným uzávěrem - všude k dostání.

Jídlo: Na ulici si jídlo vybírejte pečlivě. Jezte dostatečně tepelně upravená a čerstvá jídla, vyhněte se salátům, nevařenému masu a rybám. Mléko nemusí být vždy pasterizováno, ale jogurty bývají hygienicky nezávadné. Ovoce a zeleninu si před požitím raději důkladně omyjte nebo oloupejte.

Orientační ceny jídel:
snídaně - toasty, čaj, káva, džus, vejce, sýr: cca 4-5 Eura
večeře - kuřata, ryby s přílohami, plody moře cca 10-12 Euro

Doprava: Na Kubu letecky včetně tax a poplatků. Na ostrově doprava pronajatým minibusem s místním řidičem.

Klimatické poměry: Ostrov Kuba se nachází v subtropickém pásmu. Střídají se zde dvě roční období - sucha a dešťů. Období dešťů trvá od června do poloviny října, v září a říjnu ostrov zužují hurikány. Po zbytek roku - v období sucha - dochází ke srážkám sporadicky, měsíčně max. 70mm. Průměrné teploty v období sucha se pohybují mezi 23 a 25 °C.
Časový posun je oproti ČR - 6 hodin v době zimního času.

Jak se zabalit: Doporučujeme batoh (60-80 l) nebo menší kufr na kolečkách, do letadla je možné vzít malé příruční zavazadlo, menší batůžek do terénu, pevnější obuv, sandály, dlouhé kalhoty, kraťasy, větrovka, trička, klobouk nebo jiná čepice proti slunci, plavky, ručník na pláž, opalovací krém s vyšším faktorem (30), brýle proti slunci, svítilna, hygienické potřeby, fotoaparát (kamera), zavírací nůž, kopie pasu, 1 náhradní fotografie, repelent, vlhčené hygienické kapesníčky, deštník nebo pláštěnka.

Valutové vybavení: Místní měna - kubánské konvertibilní peso a peso nacional, 1 EURO = 1-1,1 CUC (kurz se stále mění). Doporučené kapesné: 500 Euro (vstupné, stravování, suvenýry). Doporučujeme brát s sebou Euro (USD jsou zatížené vysokými výměnnými poplatky). Pro neočekávané případy je dobré mít s sebou finanční rezervu. Bankomaty fungují ve větších městech, ale doporučuje se spíše hotovost. Na výběry touto formou (platební karta) není spolehnutí.

Kapesné: Kapesné budete potřebovat na nákup potravin, jídla v restauracích, vstupné do památek, spropitné a na případný nákup suvenýrů. Měna, kterou je vhodné mít s sebou, jsou EURA. Minimální částka postačující k pokrytí veškerých nákladů spojených s výše uvedeným programem je asi 500 EUR. Pro neočekávané případy doporučujeme mít s sebou ještě finanční rezervu nejlépe v podobě další hotovosti, neboť na výběr peněz z místních bankomatů se nelze spoléhat.

Orientační ceny vstupů
Havana:
Capitolio - 10 CUC
Muzeum rumu 7 CUC
Muzeum E. Hemingwaye 5 CUC
Hotel Ambos Mundos (pokoj Hemingwaye) 2 CUC
Pevnost El Morro (vstup na hradby) 1 CUC
Továrna na doutníky 10 CUC
Soroa: orchidárium 4 CUC

Viňales:
Jeskyně Santo Tomás / El Indio 10 / 5 CUC
Cayo Jutía 5 CUC

Trinidad:
Park El Cubano / Caburní 7 + 5 CUC
Muzeum Romántico 3 CUC
Torre Iznaga - Valle de los Ingenios 1 CUC

Santiago de Cuba:
Hřbitov Santa Infigenia 2 CUC
El Morro 9 CUC
Kasárna Moncada 5 CUC
Gran Piedra 2 CUC
Hacienda Isabelica 3 CUC
Botanická zahrada 1 CUC
Dům Diega Velazqueze 2 CUC

Celkem cca 70 Euro.

Personál: Průvodce zájezdu bude uveden v informačním dopise.


Praktické informace na cestu:

Elektřina: 110 a i 220 (v kubánských rodinách již téměř všude mají 220 V, na hotelu 220 V). Jinak je třeba vzít s sebou zásuvkový adaptér (tzv. ježka), neboť výstupy jsou buď ploché, nebo kulaté

Pošta: Známku pořídíte od 0,75 CUC. Doba doručení je přibližně 3 týdny.

Internet: Možnost v hotelech nebo internetových kavárnách (těch ale není moc, cena cca 10 CUC/hodina)


Poznámky:
a) Nemáte-li dosud náš katalog zájezdů na rok 2019, napište či zavolejte si o něj na uvedená kontaktní místa, rádi Vám ho bezplatně zašleme.
b) Změny údajů zde uvedených jsou vyhrazeny. Závazné a definitivní informace obdržíte v informačním dopisu, který přihlášení obdrží nejpozději 3 týdny před odjezdem (obvykle však dříve).
c) Vzhledem k zajišťování letenek doporučujeme nenechávat přihlašování na zájezd na poslední chvíli a hlásit se s předstihem.