Zde můžete zadat Váš e-mail pro pravidelné zasílání novinek.

 

Rádi Vám zašleme dárkový poukaz na zájezd či na částku.

Dárkový poukaz na zájezdy cestovní kanceláře NOMÁD
 

Parkování u letiště Praha

Nejlepší kancelář

Doporučujeme:

TOPlist
 
www.whitneytis.cz
ZÁKLADNÍ INFORMACE O TRASE č. 671, 672, 673 Z KATALOGU NA ROK 2019

VELKÝ OKRUH OMÁNEM - DŽÍPY PO POHÁDKOVÉM SULTANÁTU

Podivuhodná země na Arabském poloostrově při pobřeží Ománského zálivu a Arabského moře Indického oceánu s krajinou připomínající jednu z pohádek Tisíce a jedné noci nebo příběhy o námořníku Sindibádovi. Zároveň země perspektivní a dynamická se spokojenými a dobromyslnými obyvateli, v níž se na každém kroku setkáte s přátelstvím a úctou, tolerancí a vstřícností. Země romantických pouštních scenérií a oáz, nádherných hor, nedotčených pláží u čistého moře, s neopakovatelnou atmosférou orientálních bazarů. Během dobrodružné expedice poznáte to nejlepší z Ománu - přetrvávající původní svět Arábie, historii prastaré velmoci i krásy přírody s různými typy klimatu. Navštívíte hlavní město Maskat, malebný hornatý sever, staré pevnosti, oázy, obrovský kaňon, největší písečnou poušť světa Rub al Khali, jižní, na vegetaci bohatý region Dhofar s hlavním centrem Salalahem, nádherné pobřeží Arabského moře a mnoho dalšího…

PROGRAM ZÁJEZDU:

1.-2.den: Praha - Maskat. Letecky do Maskatu, metropole Ománu: staré město, přírodovědné museum, palác Al-Alam, portugalské pevnosti z 16. století - Al Džalali a Mirani, čtvrť ambasád Al Šatti, přístavní čtvrť Mutrah, orientální bazar.

3.-4.den: Maskat - Džabal Al Achdar - Džabal Šams. Maskat: mešita sultána Kábúse. Přejezd do přímořského regionu Al- -Batína. An-Nachal: vojenská pevnost na útesu nad oázou. Horké prameny Ain Thowara (36 °C). Průjezd kamenitým vádím Bani Awf a kolem Hadí soutěsky. Přes pohoří Džabal Al Achdar (Zelená hora), nocleh ve stanu. Džabrin: mohutný hrad ze 17. století, prohlídka bývalého imámova paláce, zdobené stropy popsané arabskými básněmi a koránem, učebny studentů koránu, tajné chodby a místnosti. Bahla - největší pevnost v Ománu, oáza za 12 km dlouhou zdí (UNESCO), staré domy z vepřovic, keramická dílna. Vádí Al Ain - archeologické naleziště pět tisíc let starého osídlení s hroby, tzv. „včelími úly“. Procházka křivolakými uličkami starého města Misfah, hliněné městečko Al Hamra. Přes Vádí Ghul k „ománskému Grand kaňonu“ pod nejvyšší horou Ománu - Džabal Šams (Sluneční hora, 3009 m). Nocleh ve stanu.

5.-7.den: Džabal Šams - Rub al-Chálí - Al Hašman. Krátká vycházka nad hranou „Grand kaňonu“ s nádhernými výhledy. Historické hlavní město Ománu - posvátná Nizwa: orientální súk se stříbrem a starožitnostmi, pevnost s kruhovou obrannou věží ze 17. stol., Přes Adam a Ghabbu na jih do Al Ghaftainu a dále přes Katbít a oázu Vádí Dawka (UNESCO). Jízda přes pustinu Rub al-Chálí, největší písečnou poušť na Zemi, téměř 10x větší než Česko. Vykopávky legendárního Ubaru u oázy Šisr. Al Hašman: návštěva velbloudí farmy, kde se chovají vzácní černí dromedáři. Vzrušující jízda přes obrovské, místy až 200 m vysoké duny, gigantické masy písku všech možných barev. Přejezd směrem k saúdsko-arabské hranici, zastávka u starodávných studní. Noclehy ve stanech.

8.-10.den: Al Hašman - Salalah - Šuvajmija. Jízda úpatím náhorní plošiny Hadramaut a stejnojmenným starověkým královstvím směrem k pobřeží. Mudhaj s porosty divokých kadidlovníků. Mughsail: úchvatné pobřežní scenérie Arabského moře s mořskými gejzíry (až 20 m vysokými “blowholes”). Salalah - centrum regionu Dhofar pod úrodnými svahy Dhofarského pohoří s bohatou vegetací: mešita Šanfari, letní palác sultana Kábúse, súk Al Haffa, trh s ovocem, hrob proroka Joba u pramenů a zahrady Ain Razat. Ruiny starověkého přístavu Samhumran, v němž dle legendy stával palác královny ze Sáby. Starobylý Mirbat: domy z korálových kamenů, pozorování rybářů a starých plachetnic dhows v přístavu. Jízda malebným pobřežím s výhledem na Džabal Samhan, přes Hasik do Marmulu s jedním z největších ropných polí na světě, krajina posetá čerpadly, začátek plynovodu vedoucího do Maskatu. Nocleh ve stanech ve Vádí Šuvajmija.

11.-12.den: Šuvajmija - Ras Madraka - Hidždž. Pěší výlet ve Vádí Šuvajmija k palmovému háji a vodopádu, možnost nákupu tradičních výrobků z kůže dromedára od místních beduínek. Al Kahil a Růžová laguna s vysokým obsahem solí a železa, možnost pozorování plameňáků a volavek. Mys Ras Madraka - kouzelné písečné pobřeží, kombinace bílého písku, tmavých vulkanických skal a azurového moře, Geologická rarita Ad Duqm s bizarními korálovými poli. Rybářská vesnice Al Chalue: možnost pozorovat rybáře při tradičním rybolovu, nocleh v Hidždž v jednoduchém penzionu.

13.-14.den: Hidždž - Sur - Vádí Baní Chálid. Písečná poušť Wahiba, jízda poloostrovem Bar Al Hikman do Ras Ar Ruwajs - oblasti aeolinitů (zkamenělých dun), dále podél pobřeží přes rybářské vesnice do přírodní rezervace Ras Al Džinz s nádhernými pohledy na Arabské moře a členité pobřeží. Večer možnost pozorování vzácných želv karet obrovských při kladení vajec na pláži. „Ománský Zanzibar“ - přístav Sur, historické hlavní centrum ománského obchodu a překladiště afrických otroků: návštěva doků s ruční výrobou slavných arabských lodí dhows z týkového dřeva. Cesta podél pohoří Al Hadžar Aš Šarki do Vádí Baní Chálid: zelené zahrady a přírodní minerální jezera v horském kaňonu. Odjezd z pouště Ramlat al Wahiba s velkou diverzitou flóry a fauny.

15.-16.den: Ibra - Maskat - Praha. Stará osada Al Mudhajrib na karavanní stezce s četnými strážními věžemi. Významné obchodnické město Ibra s poschoďovými kamennými paláci: tržiště. Přes průsmyk Sumail zpět do Maskatu. Návrat domů.

Délka tras: letadlem 10 000 km, po zemi 5000 km, pěšky 5x 3-5 km (volitelně)
Počasí: vzduch 30-35 °C, voda 25-30 °C
Nástupní místo: Praha

Termín (671): 2.3. - 17.3. 2019
cena v Kč: 75 990,-

Termín (672): 12.10. - 27.10. 2019
cena v Kč: 75 990,-

Termín (673): 7.3. - 22.3. 2020
cena v Kč: 75 990,-

V ceně je: Doprava. Vstupy do pevností a muzeí. Ubytování a strava. Český průvodce, zdravotní připojištění, informační materiály a DPH. Doprava: Letecká včetně tax a poplatků (limit 14 000 Kč), pozemní (terénní auta 4WD s místními řidiči, minivan v Maskatu). Ubytování: 5x hotel, penzion nebo pouštní camp (2-lůžkové pokoje s příslušenstvím i bez), 8x stan (poskytnutý agenturou). 1-lůžkový pokoj za příplatek 5000 Kč (5x). Strava: 12x plná penze, 1x polopenze, pitná voda v terénu. V ceně není vízum do Ománu (50 USD - po příletu).


Všeobecné informace:

Pasy a víza: Pro cestu budete potřebovat platný cestovní pas (platnost ještě 6 měsíců po vycestování z Ománu). Pas musí být v pořádku a mít minimálně volný jeden dvoulist (u starších pasů se zelenými deskami dávat pozor na často se odchlipující spodní část fotky - vízum nemusí být uděleno). Vízum se bude vyřizovat po příletu na letišti v Muscat-Seeb (cca 50 USD). Nevyplňuje se žádný formulář. S sebou 1 náhradní pasové foto a kopii pasu. S sebou 1 náhradní pasové foto a kopii pasu. Bližší informace Vám budou poskytnuty v informačním dopise.
Doporučujeme pořídit si před cestou fotokopie všech osobních dokladů. Současně je praktické mít tyto dokumenty naskenované a přístupné z internetu. Zjednoduší to vaši situaci při případné ztrátě cestovního dokladu.

Zdravotní připojištění: V ceně zájezdů (pokud není uvedeno jinak) je „zdravotní připojištění“. Jde o cestovní pojištění L5O+ od UNIQA pojišťovny, a.s. Zahrnuje úhradu léčebných výloh do výše 3 500 000 Kč v zahraničí se zajištěním nepřetržité základní asistenční služby, pojištění léčebných výloh, akutního zubního ošetření a repatriace do ČR. Dále náklady na vyslání opatrovníka, předčasný návrat z cesty, právní pomoc, náklady ze ztráty dokladů, odškodnění zdržení při únosu autobusu či letadla a zprostředkování finanční pomoci do 100 000 Kč. Zachraňovací náklady do výše 1 050 000 Kč. Pojištění odpovědnosti za újmu na zdraví a věci třetí osoby do 2 000 000 Kč. V ceně je také pojištění základních sportů - cyklistika, horské kolo (ne horský sjezd) a vysokohorská turistika do 5000 m (bez náčiní). Přesné podmínky najdete na: www.nomad.cz/pojisteni/podminky.pdf nebo na www.uniqa.cz. Pokud chcete na zájezdu provozovat rizikové sporty (mnohé jsou dle všeobecných podmínek UCZ/Ces/18 nepojistitelné), raději se informujte o možnostech pojištění předem v CK. Při škodní události kontaktuje zákazník neprodleně asistenční službu, která mu pomůže s jejím řešením. Poté v případě vzniku nároku na pojistné plnění neprodleně zákazník vyplní formulář o této události na: https://www.uniqa.cz/hlaseni-skod-cestovani/ Tento formulář vytiskne a zašle k potvrzení do Cestovní kanceláře NOMÁD s.r.o., která ho zkontroluje, potvrdí a pošle jemu zpět. Vyplněný dotazník s tímto potvrzením zákazník pošle poštou pojišťovně UNIQA neprodleně po návratu ze zájezdu. Zákazník byl zvláště upozorněn na tučně zvýrazněné výluky a informace ve všeobecných podmínkách (UCZ/Ces/18) na www.uniqa.cz/jednorazove-cestovni-pojisteni/.
Cestovní pojištění, které je v ceně zájezdů se nevztahuje na pojištění stornopoplatků, trvalých následků úrazu, zavazadel, doplňkové asistence a odpovědnosti za škodu. Proto naše kancelář nabízí KOMPLEXNÍ PŘIPOJIŠTĚNÍ za zvýhodněnou cenu, které lze objednat jen s přihlášením zájezdu a zaplatit v první zálohové platbě:

do Evropy:
• 33 Kč/os./den (s pojištěním 80% storna do 30 000 Kč), či
• 53 Kč/os./den (s pojištěním 80% storna do 80 000 Kč)

pro Svět bez USA a Kanady
• 52 Kč/os./den (s pojištěním 80% storna do 30 000 Kč), či
• 72 Kč/os./den (s pojištěním 80% storna do 80 000 Kč)

do USA či Kanady
• 77 Kč/os./den (s pojištěním 80% storna do 30 000 Kč), či
• 97 Kč/os./den (s pojištěním 80% storna do 80 000 Kč)

• 117 Kč/os./den (s pojištěním 80% storna do 120 000 Kč) pro USA a Kanadu, či 92 Kč/os/den (s pojištěním 80% storna do 120 000 Kč) pro zbytek světa.

Na náročné cesty ve výškách nad 5000 m je třeba speciální pojištění (členství cca 1700 Kč/rok) www.edelweiss.cz.

Komplexní připojištění: si můžete přikoupit JEN SOUČASNĚ S PŘIHLÁŠENÍM NA ZÁJEZD A UHRADIT SOUČASNĚ SE ZÁLOHOU! Cena komplexního pojištění vznikne součinem dní a částky na den zájezdu. Komplexní připojištění zahrnuje navíc: Úrazové pojištění - trvalých následků úrazu do 300 000 Kč a smrti do 150 000 Kč. Nemocniční odškodné 150 Kč/den a pojištění zavazadel do 15 000 Kč (škoda na jedné věci do 5 000 Kč). Pojištění stornovacích poplatků do 80% skutečných nákladů max. 30 000 Kč (nebo do 80 000 Kč, nebo do 120 000 Kč) - nemůžete-li nastoupit na cestu z důvodu úrazu nebo akutního onemocnění, úmrtí pojištěného či jediného spolucestujícího aj. Přesné podmínky pojištění, věková omezení, další omezení atd. jsou v UCZ/Ces/18 a najdete je na www.uniqa.cz, nebo www.nomad.cz/ pojisteni/podminky.pdf.

Zdraví: Při cestách do Ománu není v současné době určeno povinné očkování. Je dobré si ale ověřit datum posledního přeočkování proti tetanu (platí 10-15 let). Pro případné očkování kontaktujte nejbližší krajskou nebo okresní hygienickou stanici. V některých místech se může vyskytovat malárie. Z tohoto důvodu doporučujeme večer se v místech s výskytem komárů chránit repelentem a oděvem chránícím celé tělo.
Vybavení osobní lékárny: běžně užívané léky, Acylpyrin, Paralen, Ataralgin, Ibalgin, Ibuprofen, Endiform, Dithiaden, širokospektrální antibiotikum, Framykoin zásyp, pružné obinadlo, obvaz, náplast, rychloobvaz, vitamíny, ochranný krém s faktorem cca 30.

Ubytování: Během zájezdu budeme ubytováni 5x v hotelu, penzionu nebo pouštním campu ve 2-lůžkových pokojích s příslušenstvím i bez. 8x budete také spát ve stanu. 1-lůžkový pokoj je možný za příplatek 5000 Kč.

Strava: V ceně zájezdu je zahrnuto stravování - 12x plná penze, 1x polopenze a pitná voda v terénu. Na další jídlo chodíme společně do některých místních cenově dostupných restaurací, abychom ochutnali místní jídla. Během okruhu potřebuje jíst náš řidič a tak máme možnost i my během dne se v klidu najíst. Co prošlo varem nebo ohněm je zdravotně nezávadné. Je však třeba dávat pozor na vodu a kupovat vodu v uzavřených lahvích a nejíst saláty myté ve vodě, nedávat si nápoje s ledem apod. Budeme si nakupovat chléb, pečivo, mléko, jogurty, ovoce a další bezpečné pochutiny, které budeme chtít vyzkoušet Pro cizince ne-muslimy je povoleno pro vlastní potřebu dovézt 1 l vína a 1 l tvrdého alkoholu (ale lépe nápoje přelít do něčeho nenápadného). Pozor! Přečtěte si odstavec o zavazadlech a tekutinách do kabiny letadla. Vše dát do velkého zavazadla.

Doprava: Okruh v Ománu se uskutečňuje najatými džípy s místními řidiči a českým průvodcem, Řidiči jsou díky letitým tréninkům a praxi dokonale schopni celkové realizace bez mála 5000 bezpečných km překrásnou krajinou jihovýchodního cípu Arabského poloostrova.

Klimatické poměry: Na severu země a ve vnitrozemí je středozemní klima, jižní část Ománu leží v tropickém pásmu. Celoročně je zde vysoká vlhkost vzduchu a vysoká intenzita slunečního záření (doporučuje se nosit brýle s UV filtrem). V březnu očekávejte v Ománu denní teploty kolem 25-30 °C, noční kolem 18-23 °C, a v říjnu denní teploty mezi 33-38 °C, noční teploty 22-26 °C, převážně jasné počasí beze srážek.

Jak se zabalit: Pohodlné boty (lépe s pevným kotníkem) na pěší turistiku na prohlížených lokalitách a sandály pro chůzi po městech. Oblečení lehké jako u nás na jaře (místy je tepleji). Při návštěvě mešit musí být ženy zahalené vč. šátku na hlavě. Muži musí mít dlouhé kalhoty.
Na veřejnosti ženy nemusí chodit zahalené, ale lépe je neužívat trička bez rukávů (to platí i pro muže). Nejlépe se osvědčují lehké blůzy s dlouhými rukávy, které chrání proti slunci a rukávy se dají vyhrnout. Do hor, kde může v noci teplota v nejchladnějších měsících klesnout až na 0, je dobré mít něco teplejšího na sebe, např. větrovku, lehčí svetr, pláštěnku proti dešti (ale moc se neočekává), pohodlné kalhoty, sukni, něco na hlavu. Jediná chladná noc během celého programu. Nezapomeňte na plavky, sluneční brýle, krém s ochranným faktorem, repelent proti komárům. Přibalte si všechny léky, které příp. používáte.
V terénu se 8x kempuje. Stany budou k dispozici (vezou se s sebou a staví si je klienti), s sebou je třeba spací pytel a pěnová či nafukovací karimatka.

Zavazadla: Jeden velký batoh bez konstrukce nebo kufr či tašku na kolečkách (prostě něco skladného) a malý batůžek na denní nošení při prohlídkách. Dovnitř do letadla je zakázáno brát s sebou nůžky (i malé), nože a jakékoliv předměty s ostrými hranami a obranné spreje. Pokud je celníci u Vás najdou, budou Vám zabaveny. Proto si takové věci zabalte do velkého zavazadla, které půjde do nákladového prostoru letadla. Naopak do batůžku do kabiny vezměte své doklady, léky, hygienické potřeby. Pas, peníze, letenky apod. je nejlépe mít na těle pod košilí v money beltu.
V letecké přepravě je zákaz většího množství tekutin do kabiny letadla (týká se všeho tekutého: voda, další nápoje, pleťová mléka, parfémy, spreje, gely sprchové a šampony, nádoby pod tlakem, zubní pasty). Toto vše uložte do velkého odbavovaného zavazadla. Pokud i přesto potřebujete mít nějaké tekutiny s sebou v kabině, pak je třeba je rozdělit na malá množství (max. 100 ml) a umístit je všechna do průhledného igelitového sáčku o celkovém objemu max.1 litr na osobu. Tekutiny je možno zakoupit za celní kontrolou v zapečetěných sáčcích. Nejjednodušší je dát vše do velkého zavazadla a mnohem častěji žádat letušky o nápoje.

Valutové vybavení: Doporučené kapesné cca 400-450 USD/300-350 EURO.
Omán - měna: ománský Rial (OMR); 1 USD = cca 0.38 OMR / 1 OMR = 1000 Baisa = cca 2.58 USD = cca 2.10 Euro.
V obchodech se většinou platí v ománských rialech, ale můžete platit také v amerických dolarech. Jsou zde rozšířeny i kreditní karty.

Personál: Průvodce zájezdu bude uveden v informačním dopise.


Praktické informace na cestu:

Elektřina: Elektr. napětí je 220 V, 50 Hz, anglický zásuvkový systém. Zástrčka typu G je tvořena trojicí kolíků. Kolíky mají obdélníkový průřez. Velikost fázového a nulového kolíku je 4x6,35 mm a zemnícího kolíku je 4x8 mm (zemnící kolík je o 5 mm delší a je kolmý ke zbývajícím). Zástrčky mají větší velikost, protože v sobě obsahují ochranou pojistku (3,5 nebo 13 A). Zásuvky typu G často obsahují vypínač fázového vodiče. Tyto zásuvky také mají ochranu proti vsunutí cizích předmětů. Montují se tak, že větší otvor pro zemnicí kolík je nahoře, zdířka s nulovým vodičem je vlevo a fáze je vpravo – opačně něž u nás. Tyto typy zástrček a zásuvek se používají ve Velké Británii a v Irsku. Další využití je pak na Arabském poloostrově, v Indii, v Malajsii, na Srí Lance, některé africké země (bývalé britské kolonie).

Pošta: Známky koupíte na poštách a ve větších hotelech. Odesílat pohledy lze také přes hotelovou recepci. Doba doručení cca 2 týdny.

Telefon: Pokryto by mělo být 95% země. Doporučujeme možnost roamingu probrat s vaším operátorem.


Poznámky:
a) Nemáte-li dosud náš katalog zájezdů na rok 2019, napište či zavolejte si o něj na uvedená kontaktní místa, rádi Vám ho bezplatně zašleme.
b) Změny údajů zde uvedených jsou vyhrazeny. Závazné a definitivní informace obdržíte v informačním dopisu, který přihlášení obdrží nejpozději 3 týdny před odjezdem (obvykle však dříve).
c) Vzhledem k zajišťování letenek doporučujeme nenechávat přihlašování na zájezd na poslední chvíli a hlásit se s předstihem.