Zde můžete zadat Váš e-mail pro pravidelné zasílání novinek.

 

Rádi Vám zašleme dárkový poukaz na zájezd či na částku.

Dárkový poukaz na zájezdy cestovní kanceláře NOMÁD
 

Parkování u letiště Praha

Nejlepší kancelář

Doporučujeme:

TOPlist
 
www.whitneytis.cz
ZÁKLADNÍ INFORMACE O TRASE č. 523 Z KATALOGU NA ROK 2019

KOLUMBIE - SOPKY, KÁVA A KARIBIK

Jedna z nejúžasnějších zemí Jižní Ameriky, turisty (k jejich vlastní škodě) dosud opomíjená. Má vše, co si jen můžete přát - neprostupné deštné pralesy i vyschlé kaktusové planiny, nejvyšší palmy na světě, jezera, vodopády, léčivé termály, tajemné sochy neznámé indiánské předkolumbovské kultury, skvostnou koloniální architekturu i obdivuhodné zlaté bohatství. Ač leží těsně nad rovníkem, je protkána pětitisícovými majestátnými, mnohdy zasněženými vrcholy And. Zdejší karibské pobřeží a pláže patří k nejkrásnějším v celé Americe. A samozřejmě káva - dle každého Kolumbijce ta nejlepší na světě… *Možnost návštěvy údolí Caňo Cristales, dosud dokonale utajeného a donedávna pro turisty nepřístupného přírodního skvostu na úrovni těch největších jihoamerických lákadel jako Iguazú, Santo Angel a podobně. Nenechte si ujít!

PROGRAM ZÁJEZDU 523 (SPOJENÍ ZÁJEZDŮ 521 A 522):

1.-3.den: Praha - Bogota - Santa Marta. Odlet do metropole Kolumbie. Přelet na pobřeží do Santa Marty, nejstaršího trvale osídleného města Jižní Ameriky a města, v němž žil a zemřel Simón Bolívar. Taganga - pohoda na plážích v rybářské vesničce s jídelnami a bary. Lodí do N.P. Tayrona.

4.-5.den: N.P. Tayrona, Taganga. Národní park Tayrona na pobřeží Karibského moře pod masivem Sierra Nevada de Santa Marta s nejvyšší horou Kolumbie (5775 m), pojmenované tak jako celá země po Kryštofu Kolumbovi. Pěší výlety v kraji plném zátok, lagun, skrytých písečných pláží, korálových útesů, deštné tropické vegetace i sušší kaktusové mesety. Koupání, šnorchlování i možnost pěšího výletu k ruinám Chairamy, města původních indiánských obyvatel Tayronů.

6.den: Santa Maria - Cartagena. Přejezd po pobřeží na západ do nejkrásnějšího města celého jihoamerického karibského pobřeží - Cartageny (UNESCO). Historické centrum obehnané hradbami, pevnost San Felipe, inkviziční palác, katedrála, španělský koloniální přístav, obchůdky s ručně vyráběným zbožím. Bouřlivý noční život s typickými „rumba en chiva“ - autobusy s hudebníky.

7.-9.den: Cartagena - Isla Grande, *Islas del Rosario - Bogota. Dva dny na karibských plážích nedaleko Cartageny. Lodí na Isla Grande (Velký ostrov): pláže s jemným pískem, ideální místo pro koupání i šnorchlování s korálovými útesy přímo v dosahu pláže. *Volitelně možnost výletu do N.P. Isla de Rosario: 27 korálových ostrůvků s barvou vody od tyrkysové po nachovou. Koupání, šnorchlování či potápění, pozorování delfínů i žraloků, mořské akvárium. Přelet od pobřeží zpět do hlavního města.

10.-11.den: Zipaquirá, Villa de Leyva. Na sever do Zipaquirá: solné doly, unikátní katedrála vyřezaná ze soli. Laguna Guatavita - posvátné indiánské jezero, Španěly považované za El Dorado, kde šaman kmene Muisků, obalený ve zlatém prachu, prováděl magické rituály. Nejkrásnější koloniální městečko v zemi - Villa de Leyva s možná největším náměstím Ameriky. Návrat do Bogoty.

12.den: Bogota. Prohlídka téměř desetimilionové metropole: koloniální staré město Candelaria, centrální Plaza Bolívar s katedrálou, jedinečné Muzeum zlata, koloniální kostely s nádhernými interiéry. Lanovkou na vrch Monserrate (3190 m) s poutním kostelem a dokonalým rozhledem na celou Bogotu.

13.-15.den: Bogota - Pitalito. Přejezd na jih země údolím největší kolumbijské řeky Magdaleny mezi hradbami Východních a Centrálních Kordiller. Poušť Tatacoa, aridní planina útesů, roklí a sukulentů. Pěší výlet v nejstarším kolumbijském národním parku Cueva de Guacharos, v němž žijí tapíři a opice (chápani dlouhosrstí). Obrovské krasové jeskyně, obývané zvláštními slepými ptáky gvačary.

16-19.den: Pitalito - San Agustín - Popayán. San Agustín: slavná archeologická naleziště záhadné předkolumbovské kultury (UNESCO). Údolí soch s 500 velkými kamennými sochami lidí a zvířat. Pro zájemce výlet na koni. N.P. Puracé v Centrálních Kordillerách pod nejvyšší činnou sopkou Kolumbie - Nevado del Huila (5365 m). Se zájemci pokus o výstup na Volcán Puracé (4750 m). Cruce de Pilimbalá: bizarní sirné doly s výjevy a barvami jak ze sci-fi horroru. Koupání v termálech Coconuco. Malebné historické „bílé město“ Popayán.

20.den: Popayán - Cali - Armenia. Zpět na sever údolím řeky Cauca pod Centrálními a Západními Kordillerami přes třetí centrum Kolumbie (vedle Bogoty a Medellínu) - třímilionové Cali.

21.-23.den: Valle de Cocora - Bogota. Oblast pěstování kávy pod sopkami N.P. Los Nevados. Armenia: Návštěva tematického N.P. de Café. Kávové plantáže a typická farma finca. Koupání v rozkošných termálech Santa Rosa pod třemi vodopády, až 170 m vysokými: léčivé bahno, masáže. Procházka do přírodní rezervace Acaime s kolumbijskými národními stromy - voskovými palmami, nejvyššími (až 60 m) palmami na světě. Výhledy na kráterovou řadu pěti vulkánů s nejvyšším Nevado del Ruíz (5325 m). Návrat do hlavního města.

24.-25.den: Bogota - Praha. Odlet domů.


*Volitelný výlet: Kaňon Křišťálové řeky (Caňo Cristales).

Výjimečné místo, nepřístupné jinak než letecky a donedávna z bezpečnostních důvodů pro turisty uzavřené. 40 km řeky v úzkém kaňonu i v širokém údolí rozvětvené do ramen a obklopené džunglí. Zcela unikátní ekosystém, který díky výskytu speciálních vodních řas hraje desítkami barev. Je to jeden ze „sedmi zázraků“ Kolumbie i celé Jižní Ameriky.

1.den: Bogota - Villavicencio. Přesun na jih do Villavicencia.

2.-4.den: Caňo Cristales. Odlet do Macareny. Lodí a džípem k ramenům Caňo Cristales. Pěší výlety v divočině, koupání ve vodopádech a v přírodních jezírkách.

5.den: Macarena - Bogota. Přelet do Villavicencia. Zpět do Bogoty.

Volitelný výlet buď předchází zájezdu 521 (1.den je odlet z Evropy, program je 2.-5.den, pak spojení se skupinou) nebo následuje po 522 (po návratu do Bogoty je 5.den odlet domů a 6.den návrat domů).

Termíny: 4.8. - 8.8. 2019, 31.8. - 5.9. 2019
Cena: 18 590,- Kč

V ceně je: Letecká doprava Villavicencio-Macarena a zpět, bus Bogota-Villavicencio a zpět, ubytování se snídaněmi (2x turistické hotely - dvoulůžkové pokoje s příslušenstvím), český průvodce, zdravotní připojištění, informační materiály a DPH. Po dobu pobytu v oblasti Caňo Cristales čluny a terénní auta, permit pro vstup, ubytování (3x 2-lůžkové zajištěné stany pod zastřešeným přístřeškem se zázemím), český i místní průvodce. 1-lůžkový pokoj za příplatek 2400 Kč.


Délka tras: letadlem 25 000 km, po zemi 3800 km, pěšky 7x 4-16 km (volitelně) - vše pro 523
Počasí: vzduch 12-32 °C, od tropického po vysokohorský, voda 27-29 °C
Nástupní místo: Praha

Termín (523): 8.8. - 1.9. 2019
cena v Kč: 89 990,-

V ceně je: Doprava. Výlet do N.P. Tayrona (loď a permit do N.P.). Výlet na ostrov Isla Grande (loď a doprava po ostrově). Permity do N.P. Purace a N.P. Los Nevados. Lanovka na Monserrate. Ubytování a snídaně. Český průvodce, místní průvodci dle potřeby, zdravotní připojištění, informační materiály a DPH. Doprava: Letecká do Kolumbie a přelety Bogota-Santa Marta, Cartagena-Bogota včetně tax a poplatků, nájemní (minibusy, taxi) a veřejná (komfortní dálkové autobusy). Ubytování: 523: 13x turistické hotely a penziony - 2-lůžkové pokoje s příslušenstvím, 3x v N.P. Tayrona spaní v houpacích sítích (hamakách), 2x v Eko hotelu na palandách (Isla Grande), 2x v poušti Tatacoa a 2x v N.P. Cueva de Guacharos v houpacích sítích (hamakách), popř. v N.P. Cueva de Guacharos v ubytovně N.P. - ve všech uvedených případech vždy hromadně pod střechou a se zázemím. 1-lůžkový pokoj za příplatek - 523: 8000 Kč (13x). Strava: 523: 23x snídaně.

Všeobecné informace:

Pasy a víza: Při vstupu do Kolumbie je nutno předložit ke kontrole cestovní pas s platností minimálně 6 měsíců po skončení zájezdu. Vízum k turistickému pobytu do 90 dnů nebo k pobytu za jiným účelem do 180 dnů není potřeba. Imigrační úředník může při kontrole požadovat předložení zpáteční letenky a prokázání finančních prostředků k zamýšlené délce pobytu. Doporučujeme pořídit si před cestou fotokopie všech osobních dokladů. Současně je praktické mít tyto dokumenty naskenované a přístupné z internetu. Zjednoduší to vaši situaci při případné ztrátě cestovního dokladu.

Zdravotní připojištění: V ceně zájezdů (pokud není uvedeno jinak) je „zdravotní připojištění“. Jde o cestovní pojištění L5O+ od UNIQA pojišťovny, a.s. Zahrnuje úhradu léčebných výloh do výše 3 500 000 Kč v zahraničí se zajištěním nepřetržité základní asistenční služby, pojištění léčebných výloh, akutního zubního ošetření a repatriace do ČR. Dále náklady na vyslání opatrovníka, předčasný návrat z cesty, právní pomoc, náklady ze ztráty dokladů, odškodnění zdržení při únosu autobusu či letadla a zprostředkování finanční pomoci do 100 000 Kč. Zachraňovací náklady do výše 1 050 000 Kč. Pojištění odpovědnosti za újmu na zdraví a věci třetí osoby do 2 000 000 Kč. V ceně je také pojištění základních sportů - cyklistika, horské kolo (ne horský sjezd) a vysokohorská turistika do 5000 m (bez náčiní). Přesné podmínky najdete na: www.nomad.cz/pojisteni/podminky.pdf nebo na www.uniqa.cz. Pokud chcete na zájezdu provozovat rizikové sporty (mnohé jsou dle všeobecných podmínek UCZ/Ces/18 nepojistitelné), raději se informujte o možnostech pojištění předem v CK. Při škodní události kontaktuje zákazník neprodleně asistenční službu, která mu pomůže s jejím řešením. Poté v případě vzniku nároku na pojistné plnění neprodleně zákazník vyplní formulář o této události na: https://www.uniqa.cz/hlaseni-skod-cestovani/ Tento formulář vytiskne a zašle k potvrzení do Cestovní kanceláře NOMÁD s.r.o., která ho zkontroluje, potvrdí a pošle jemu zpět. Vyplněný dotazník s tímto potvrzením zákazník pošle poštou pojišťovně UNIQA neprodleně po návratu ze zájezdu. Zákazník byl zvláště upozorněn na tučně zvýrazněné výluky a informace ve všeobecných podmínkách (UCZ/Ces/18) na www.uniqa.cz/jednorazove-cestovni-pojisteni/.
Cestovní pojištění, které je v ceně zájezdů se nevztahuje na pojištění stornopoplatků, trvalých následků úrazu, zavazadel, doplňkové asistence a odpovědnosti za škodu. Proto naše kancelář nabízí KOMPLEXNÍ PŘIPOJIŠTĚNÍ za zvýhodněnou cenu, které lze objednat jen s přihlášením zájezdu a zaplatit v první zálohové platbě:

do Evropy:
• 33 Kč/os./den (s pojištěním 80% storna do 30 000 Kč), či
• 53 Kč/os./den (s pojištěním 80% storna do 80 000 Kč)

pro Svět bez USA a Kanady
• 52 Kč/os./den (s pojištěním 80% storna do 30 000 Kč), či
• 72 Kč/os./den (s pojištěním 80% storna do 80 000 Kč)

do USA či Kanady
• 77 Kč/os./den (s pojištěním 80% storna do 30 000 Kč), či
• 97 Kč/os./den (s pojištěním 80% storna do 80 000 Kč)

• 117 Kč/os./den (s pojištěním 80% storna do 120 000 Kč) pro USA a Kanadu, či 92 Kč/os/den (s pojištěním 80% storna do 120 000 Kč) pro zbytek světa.

Na náročné cesty ve výškách nad 5000 m je třeba speciální pojištění (členství cca 1700 Kč/rok) www.edelweiss.cz.

Komplexní připojištění: si můžete přikoupit JEN SOUČASNĚ S PŘIHLÁŠENÍM NA ZÁJEZD A UHRADIT SOUČASNĚ SE ZÁLOHOU! Cena komplexního pojištění vznikne součinem dní a částky na den zájezdu. Komplexní připojištění zahrnuje navíc: Úrazové pojištění - trvalých následků úrazu do 300 000 Kč a smrti do 150 000 Kč. Nemocniční odškodné 150 Kč/den a pojištění zavazadel do 15 000 Kč (škoda na jedné věci do 5 000 Kč). Pojištění stornovacích poplatků do 80% skutečných nákladů max. 30 000 Kč (nebo do 80 000 Kč, nebo do 120 000 Kč) - nemůžete-li nastoupit na cestu z důvodu úrazu nebo akutního onemocnění, úmrtí pojištěného či jediného spolucestujícího aj. Přesné podmínky pojištění, věková omezení, další omezení atd. jsou v UCZ/Ces/18 a najdete je na www.uniqa.cz, nebo www.nomad.cz/ pojisteni/podminky.pdf.

Zdraví: Kolumbie není z hlediska zdraví nijak mimořádně nebezpečnou zemí. Pro vstup do Kolumbie sice žádné očkování povinné není, přesto Vám doporučujeme následující. Nejprve si zkontrolujte, zda od posledního očkování proti tetanu neuplynulo více než 10 let. Kdyby ano, nechte se přeočkovat. Dále důrazně doporučujeme očkování proti žluté zimnici, protože dle informací ředitelství národních parků Kolumbie je nutno při návštěvě 36 národních parků a chráněných území předložit očkovací průkaz potvrzující očkování proti žluté zimnici! Vhodnost další vakcinace (břišní tyfus, přeočkování na záškrt aj.) je diskutabilní, protože mnohdy méně bývá více i u očkování. Raději se poraďte s odborníky na hygienicko-epidemiologických stanicích, popř. v nemocnicích na odděleních cizokrajných nemocí nebo péče o naše pracovníky v zahraničí.
Vhodnost očkování a typu antimalarik konzultujte s odborníky na hygienických stanicích popř. na specializovaných pracovištích cestovní mediciny (viz http://www.zdravinacestach.cz/index.php?/centra_cestovni_mediciny_cr).

Ubytování: Spát budete v turistických hotelech a penzionech ve dvoulůžkových pokojích s příslušenstvím. V N.P. Tayrona (3x), v poušti Tatacoa (2x) a v N.P. Cueva de Guacharos (2x) je zajištěno spaní v houpacích sítích (hamakách). Popřípadě v N.P. Cueva de Guacharos v ubytovně N.P. a na Isla Grande v Eko hotelu na palandách - ve všech uvedených případech hromadně pod střechou a se zázemím. 1-lůžkový pokoj je možný za příplatek: 8000 Kč (13x).

Strava: V ceně zájezdu jsou snídaně, další strava není v ceně zájezdu a každý účastník si ji zajišťuje sám. Vzhledem k tomu, že jídlo v Kolumbii je přibližně na naší cenové úrovni, je zbytečné vozit si potraviny s sebou (snad s výjimkou ovesných vloček a různých "kalorických bomb" na túry). Na útratu za jídlo a pití, budete-li skromnější, počítejte s částkou kolem 17-22 USD na den, tzn. cca 430-550 USD (pokud byste se účastnili volitelného výletu do Kaňonu Křišťálové řeky počítejte ještě cca se 100 USD navíc). Vhodný může být ponorný vařič na uvaření kávy, čaje, polévky... Nejlevnější kolumbijský fastfood tvoří stánky prodávající "arepas", placky z kukuřičné mouky plněné vším možným. Tyto bílé "arepas" jsou velmi syté. Velmi silnou tradici má v Kolumbii rýže a není oblíbená jen kvůli nízké ceně, místním prostě chutná. Mezi speciality např. také patří obří pražené mravence - hormigas. V horách tu jedí hovězí jazyk, držky, nebo mozek. I v Kolumbii pak pochopitelně existují restaurace čínské, brazilské, francouzské. Mezi nejoblíbenější tropické ovoce patří maracuya (anglicky passion fruit) - žlutozelený oválný plod výrazně kyselou dužinou uvnitř. Maracuja se nejí čerstvá, ale po smíchání s vodou a cukrem vznikne ten nejlepší a dokonale osvěžující džus "jugo de maracuya". Jídlo má Kolumbie výborné a najíst se zde dá opravdu dobře... Mořské speciality, šťavnaté telecí steaky, kuře na medu a spoustu dalších...

Doprava: Po trase se budeme pohybovat nájemní dopravou (minibusy, taxi) a veřejnou dorpavou (komfortní dálkové autobusy).

Klimatické poměry: Na pobřeží Kolumbie je od května až do prosince "zimní" období, kdy průměrná denní maxima dosahují "jen" cca 25-30°C a srážky jsou vzácné. Moře na kolumbijském pobřeží je ovlivněno výrazně studeným Humboldtovým proudem, takže teplota moře je zde o 5-7°C nižší než jinde na Zemi ve stejných zeměpisných šířkách. Teplota moře bude kolem 20°C. Klima je výrazně ovlivněno výškovou stupňovitostí (teplota v průměru klesá o 0,6 °C na 100 m nadmořské výšky). Období sucha zde trvá od června do září.

Jak se zabalit: S sebou plavky i pláštěnku (deštník), lehké letní oblečení, náhradní obuv... Vše do 20 kg váhy. Kromě většího zavazadla (kufr, taška) si vezměte menší batoh (můžete ho mít při sobě v letadle a na výlety). V oblasti Karibiku je jiný typ zásuvek (americký na 110 V), proto nezapomeňte na příslušnou redukci (majitelé videokamer, ponorných vařičů, holicích strojků apod.). Ověřte si typ zásuvky v cílových zemích na www.zasuvky.hw.cz.
Přesný výčet toho co si přesně zabalit obdržíte v informačním dopise.

Valutové vybavení: Vstupné do navštívených míst není v ceně zájezdu a účastníci si ho hradí sami z vlastních prostředků. Jednoznačně nejvhodnější valutou pro tento zájezd jsou americké dolary. Kromě zmiňovaných cca 430-550 USD na jídlo a pití počítejte pro tyto účely s částkou celkem asi 400-500 dolarů. Za přístup k přírodním krásám do národních parků se totiž často musí platit a nejsou to zanedbatelné částky. Také si nezapomeňte vzít 28-30 USD na odletovou taxu v Bogotě (aktuálně bude upřesněno v informačním dopise). Kromě toho uvažujte o určité částce na suvenýry apod. a mějte v záloze finanční rezervu pro případ zdravotních potíží.

Personál: Průvodce zájezdu bude uveden v informačním dopise.


Praktické informace na cestu:

Elektřina: 110 V - pro cestu do Kolumbie je nutná redukce

Telefon: T-Mobile - Ano,Vodafone - Ne. Z Kolumbie lze volat do Evropy i z telefonních stanic, kterých je všude spousta, ale spojení není vždy ideální a kvalitní.

Internet: Ve větších městech není problém najít internetovou kavárnu, většina hotelů a hostelů je připojena.

Pošta: Pošta z Kolumbie jde cca 6 týdnů.


Poznámky:
a) Nemáte-li dosud náš katalog zájezdů na rok 2019, napište či zavolejte si o něj na uvedená kontaktní místa, rádi Vám ho bezplatně zašleme.
b) Změny údajů zde uvedených jsou vyhrazeny. Závazné a definitivní informace obdržíte v informačním dopisu, který přihlášení obdrží nejpozději 3 týdny před odjezdem (obvykle však dříve).
c) Vzhledem k zajišťování letenek doporučujeme nenechávat přihlašování na zájezd na poslední chvíli a hlásit se s předstihem.