Zde můžete zadat Váš e-mail pro pravidelné zasílání novinek.

 

Rádi Vám zašleme dárkový poukaz na zájezd či na částku.

Dárkový poukaz na zájezdy cestovní kanceláře NOMÁD
 

Parkování u letiště Praha

Nejlepší kancelář

Doporučujeme:

TOPlist
 
www.whitneytis.cz
ZÁKLADNÍ INFORMACE O TRASE č. 571, 572, 575, 577 Z KATALOGU NA ROK 2019

ETNICKÁ ETIOPIE - JIŽNÍ OKRUH

Etnicky nejzajímavější a nejpůvodnější země černé Afriky. Rozesmátý svět krásných lidí. Maximum poznání nejzajímavějších etnik.

PROGRAM ZÁJEZDU 571, 572, 575, 577: ETNICKÁ ETIOPIE - JIŽNÍ OKRUH

1.den: Praha - Addis Abeba. Let do Etiopie. Addis Abeba.

2.-5.den: Addis Abeba - N.P. Mago. Jízda savanou na jih podél jezer Rift Valley - Shalla, Abyata a alkalické Langano, jediné, kde nehrozí krokodýli. Etnikum Oromo. Shashemene - „domov“ jamajských rastafariánů. Awassa na březích krásného jezera: rybí trh s vodními ptáky (marabu, pelikáni, nilské husy, ledňáčci), uvidíme guerézy pláštíkové? Pohádkovou krajinou do Arba Minch. Jinka - centrum oblasti Omo: etnografické muzeum. Kmen Ari a další pestré etnické skupiny. N.P. Mago s africkou zvířenou… Mursi, nejbizarnější kmen - ženy s destičkami ve rtu i v uších, šokující zdobení.

6.-8.den: N.P. Mago - Turmi. Omo River. Kay Afer (Rudá země), území kmene Bana. Turmi, centrum kmene Hamar. Řeka Omo s krokodýly. Omorate - kmen Geleb. Pastevci Desanečové s primitivními chýšemi z kůží. Karo - svérázný svět nahých pomalovaných těl. Obří termitiště. Kmen Bana: ženy v kůžích s kloboučky z tykví. Hamarské tržiště. Turmi - hrdí a krásní Hamarové, ženy s vlasy potřenými rudou hlinkou a výrazným jizvením těl, muži s hliněnými účesy zdobenými pštrosími pery. Snad i tradiční slavnosti spojené s přeskakováním krav.

9.-11.den: Turmi - Arba Minch - Shashemene. Přejezd do Konso (UNESCO), „New York“ - útvar vytvořený staletou erozí, dřevěná opevnění. Král Konsů a jeho „sídlo“. Jedinečné strmé terasy, napínavý průjezd vádí řek. Konso: domorodé vesnice s tajemnými sochami předků Waga. Jezera Abaya, Chamo a město Arba Minch - „nejkrásnější Afrika“ se 40 minerálními prameny. Džípem vysoko do hor „afrického Nepálu“. Kmen Dorso: obří bambusové chýše s konstrukcí kopírující včelí úly, ručně a zručně tkané barevné látky. Celodenní přejezd do Shashemene.

12.-15.den: Shashemene - N.P. Bale - Addis Abeba. Na východ do Dinsho a dále do Goba (2600 m) v N.P. Bale Mountains, jednom z nejscéničtějších národních parků Afriky. Výjezd do pohoří Bale na náhorní planinu Sanetti. Endemičtí ptáci, oblast výskytu nejvzácnější šelmy Afriky - vlčka etiopského. Přejezd náhorní plošiny, výhledy na druhou nejvyšší horu Etiopie - Mt. Tullu Dimtu (4389 m), vznešené prehistorické endemické lobelie. Sjezd do oblasti horských lesů, zastávka v oromské vesnici. Přesun do Dinsho. Fakultativní výlet do rezervace Bale s možností pozorování endemických nyal horských, lesoňů menelikových. Přes Shashemene do Ziwai: Vodní ptactvo u rybího trhu na břehu jezera. Návrat do Addis Abeby.

16.den: Addis Abeba - Praha. Odlet domů.

Délka tras: letadlem 13 000 km, auty 5200 km, pěšky 5x 3-5 km - vše pro 573, 576
Počasí: vzduch 20 °C (hornatý sever) až 33 °C (údolí Omo)
Nástupní místo: Praha

Termín (571): 26.12. - 10.1. 2019
cena v Kč: 65 890,-

Termín (572): 3.3. - 18.3. 2019
cena v Kč: 65 890,-

Termín (575): 10.9. - 25.9. 2019
cena v Kč: 65 890,-

Termín (577): 26.12. - 10.1. 2020
cena v Kč: 65 890,-

2800 Kč sleva pro přihlášené do 10.3. 2019 (575, 576)
2700 Kč sleva pro přihlášené do 26.6. 2019 (577)

V ceně je: Doprava. Plavba po jezeře Tana (severní okruh). Vstupy do národních parků. Ubytování. Český průvodce, zdravotní připojištění, informační materiály a DPH. Doprava: Letecká včetně tax a poplatků. Po trase pronajatými vozidly, pro jižní okruh džípy 4x4. Ubytování: 571,572,575,577: 13x v jednoduchých hotýlcích. 1-lůžkový pokoj za příplatek - 571,572,575,577: 3800 Kč (13x). V ceně není: vízum do Etiopie (50 USD - po příletu), poplatky za focení ve vesnicích (cca 100 USD), spropitné místním řidičům - cca 30 USD (severní okruh).


Všeobecné informace:

Pasy a víza: Budete potřebovat platný cestovní pas (platnost minimálně 6 měsíců po návratu zpět do České republiky) s minimálně 2 čistými stránkami (pozor, na stránce nesmí být ani propité razítko z předchozích stránek). Je vhodné vzít si s sebou fotokopie dvoustrany pasu s osobními údaji a 2 pasové fotografie (pro případ ztráty nebo krádeže pasu). Pokud vlastníte dva pasy, doporučujeme si je oba vzít s sebou a každý uložit na jiné místo. Pro občany ČR: Etiopie - vízum zakoupíte po příletu na mezinárodním letišti v Addis Abebě za 50 USD. Pro občany ČR i SR: Vezměte s sebou 2 pasové fotografie, imigrační úředníci je mohou požadovat pro udělení víza. Ostatní: Pokud cestujete s pasem jiného státu, je nutné si před cestou samostatně ověřit vízovou povinnost do navštívených zemí. Je třeba mít i mezinárodní očkovací průkaz s očkováním proti žluté zimnici.

Zdravotní připojištění: V ceně zájezdů (pokud není uvedeno jinak) je „zdravotní připojištění“. Jde o cestovní pojištění L5O+ od UNIQA pojišťovny, a.s. Zahrnuje úhradu léčebných výloh do výše 3 500 000 Kč v zahraničí se zajištěním nepřetržité základní asistenční služby, pojištění léčebných výloh, akutního zubního ošetření a repatriace do ČR. Dále náklady na vyslání opatrovníka, předčasný návrat z cesty, právní pomoc, náklady ze ztráty dokladů, odškodnění zdržení při únosu autobusu či letadla a zprostředkování finanční pomoci do 100 000 Kč. Zachraňovací náklady do výše 1 050 000 Kč. Pojištění odpovědnosti za újmu na zdraví a věci třetí osoby do 2 000 000 Kč. V ceně je také pojištění základních sportů - cyklistika, horské kolo (ne horský sjezd) a vysokohorská turistika do 5000 m (bez náčiní). Přesné podmínky najdete na: www.nomad.cz/pojisteni/podminky.pdf nebo na www.uniqa.cz. Pokud chcete na zájezdu provozovat rizikové sporty (mnohé jsou dle všeobecných podmínek UCZ/Ces/18 nepojistitelné), raději se informujte o možnostech pojištění předem v CK. Při škodní události kontaktuje zákazník neprodleně asistenční službu, která mu pomůže s jejím řešením. Poté v případě vzniku nároku na pojistné plnění neprodleně zákazník vyplní formulář o této události na: https://www.uniqa.cz/hlaseni-skod-cestovani/ Tento formulář vytiskne a zašle k potvrzení do Cestovní kanceláře NOMÁD s.r.o., která ho zkontroluje, potvrdí a pošle jemu zpět. Vyplněný dotazník s tímto potvrzením zákazník pošle poštou pojišťovně UNIQA neprodleně po návratu ze zájezdu. Zákazník byl zvláště upozorněn na tučně zvýrazněné výluky a informace ve všeobecných podmínkách (UCZ/Ces/18) na www.uniqa.cz/jednorazove-cestovni-pojisteni/.
Cestovní pojištění, které je v ceně zájezdů se nevztahuje na pojištění stornopoplatků, trvalých následků úrazu, zavazadel, doplňkové asistence a odpovědnosti za škodu. Proto naše kancelář nabízí KOMPLEXNÍ PŘIPOJIŠTĚNÍ za zvýhodněnou cenu, které lze objednat jen s přihlášením zájezdu a zaplatit v první zálohové platbě:

do Evropy:
• 33 Kč/os./den (s pojištěním 80% storna do 30 000 Kč), či
• 53 Kč/os./den (s pojištěním 80% storna do 80 000 Kč)

pro Svět bez USA a Kanady
• 52 Kč/os./den (s pojištěním 80% storna do 30 000 Kč), či
• 72 Kč/os./den (s pojištěním 80% storna do 80 000 Kč)

do USA či Kanady
• 77 Kč/os./den (s pojištěním 80% storna do 30 000 Kč), či
• 97 Kč/os./den (s pojištěním 80% storna do 80 000 Kč)

• 117 Kč/os./den (s pojištěním 80% storna do 120 000 Kč) pro USA a Kanadu, či 92 Kč/os/den (s pojištěním 80% storna do 120 000 Kč) pro zbytek světa.

Na náročné cesty ve výškách nad 5000 m je třeba speciální pojištění (členství cca 1700 Kč/rok) www.edelweiss.cz.

Komplexní připojištění: si můžete přikoupit JEN SOUČASNĚ S PŘIHLÁŠENÍM NA ZÁJEZD A UHRADIT SOUČASNĚ SE ZÁLOHOU! Cena komplexního pojištění vznikne součinem dní a částky na den zájezdu. Komplexní připojištění zahrnuje navíc: Úrazové pojištění - trvalých následků úrazu do 300 000 Kč a smrti do 150 000 Kč. Nemocniční odškodné 150 Kč/den a pojištění zavazadel do 15 000 Kč (škoda na jedné věci do 5 000 Kč). Pojištění stornovacích poplatků do 80% skutečných nákladů max. 30 000 Kč (nebo do 80 000 Kč, nebo do 120 000 Kč) - nemůžete-li nastoupit na cestu z důvodu úrazu nebo akutního onemocnění, úmrtí pojištěného či jediného spolucestujícího aj. Přesné podmínky pojištění, věková omezení, další omezení atd. jsou v UCZ/Ces/18 a najdete je na www.uniqa.cz, nebo www.nomad.cz/ pojisteni/podminky.pdf.

Zdraví: S cestami do exotických zemí často souvisí i zvláštní zdravotní opatření. Do některých zemí jsou vyžadována povinná očkování, jiná jsou pouze doporučená. Níže jsou uvedena pouze nejčastější očkování pro cesty do exotických zemí. Upozorňujeme, že se tento stav může měnit. Očkování doporučená mohou být vyžadována jako povinná a naopak. Vakcinaci a užívání léků je potřeba konzultovat s odborným lékařem.
Hepatitida A+B: Doporučené
Břišní tyfus: Doporučené
Žlutá zimnice: Povinná
Antimalarika: Doporučené

Vezměte s sebou platný mezinárodní očkovací průkaz! Doporučujeme, abyste s sebou měli kromě dostatečné zásoby léků, které pravidelně užíváte, také příruční lékárničku s léky a potřebami na případné zdravotní obtíže (střevní potíže, bolest, horečka apod.). Nezapomeňte před odjezdem navštívit kromě svého lékaře i zubaře. S žádostí o odbornou konzultaci se obraťte na specializovaná centra cestovní medicíny, hygienickou stanici nebo očkovací centrum.

Ubytování: Hotely turistické kategorie s vlastním příslušenstvím, v odlehlejších místech na jihu (v okolí řeky Omo) budeme ubytováni ve velmi jednoduchých hotýlcích bez příslušenství (WC a sprcha společná) – 3x. Po dobu severního okruhu jsou zajištěny noclehy ve dvoulůžkových pokojích s vlastním příslušenstvím. Do míst, kam se společně vydáváme, často ještě nedokázalo kvalitnější ubytování dorazit. Etiopie není Thajsko. Není zemí s miliony turistů a s perfektně fungující infrastrukturou. Je stále exotickou zemí zatím nepřeválcovanou turistickým ruchem.

Strava: Strava není v ceně zájezdu. Většinou se stravujeme společně v restauracích a jídelnách. Průvodce je nápomocen s výběrem restaurace, příp. překladem jídelního lístku. Národním jídlem je indžara - velká kvašená placka nakyslé chuti, která se připravuje z místní obiloviny nazývané "teft". Indžara se konzumuje s kořeněnou směsí z masa a zeleniny. Na přípravu se používá většinou skopové, hovězí nebo rybí maso. Pro vegetariány lze dostat i bezmasou variantu pouze se zeleninou. Indžara se podává na velkém talíři, směs je vždy zvlášť, nabírá se utrženým kouskem indžary. Z jedné placky trhají kousky vždy všichni přítomní kolem stolu. Jí se zásadně pravou rukou, protože v Etiopii je každé jídlo darem od Boha a použití levé ruky by znamenalo jeho zneuctění. V Etiopii lze v některých restauracích dostat i evropská jídla – hlavně špagety (pozůstatek krátké a neúspěšné italské okupace). Mají zde dostatek hovězího masa, steak je tak velice dostupné a levné jídlo. Další je ryba, kuřecí je dost vzácné. Další variantou jsou tzv. "pastry shopy" - jakési cukrárny, které nabízejí několik druhů bábovek a dortíků. Bývá tam i stroj na espresso. Klasické "coffee" je naše presso s velkou dávkou cukru.
Téměř všude jsou k dostání nealkoholické nápoje – dominují výrobky firmy Coca Cola. Milovníky kávy určitě zaujme pravý kávový obřad, který můžete zažít snad jen v Etiopii, neboť, právě tato země je hlavním exportérem kávy Arabica. Z alkoholických nápojů za zmínku stojí pivo značky Harar a Bedele s opicí na etiketě. Pivovar vaří toto pivo dle českých receptur, protože byl postaven lidmi z Československa.
Zajímavostí jsou místní alkoholické nápoje. Talla je nápoj spíše nakyslé chuti a vyrábí se z ječného sladu a sušených listů jistého stromu, kterým se říká Gešo (gesho). Vaří se podobně jako naše pivo, ale chuť je jiná. Nápoj je kvašený, mírně alkoholický a nesmí chybět v žádné domácnosti. Více alkoholickým nápojem je Tadž (Tej), který se vyrábí kvašením medu. Je sladký a silný asi jako víno. Místní kořalky Arake se vyrábí ponejvíce z ječmene, ale také z prosa nebo kukuřice. Někdy se ochucují medem, kávou…atd. Domorodci občas žvýkají chat, mírná droga (je legální).
Voda z místních zdrojů se nedoporučuje používat ke konzumaci ani k čištění zubů. Nedoporučuje se konzumovat nápoje s ledem. Na „vnitřní dezinfekci“ si můžete přibalit vzorek domácí pálenky, kterou doporučujeme přelít do plastikové láhve (menší hmotnost, nižší riziko rozbití).

Orientační ceny: pivo točené/láhvové 15-20 B, láhev vody 15 B, jídlo 100 B, polévka 40-50 B, zákusek 10 B, káva 5-10 B, Cola 15 B.

Doprava: Po celou dobu pronajatými auty (na jihu džípy 4x4), které řídí místní řidiči. Kvalita silnic je na některých místech výrazně horší než u nás (prašné cesty či šotolina).

Klimatické podmínky: Klima v Etiopii je různorodé, od velmi chladných oblastí na vysočině, po velmi horké oblasti v nízkých polohách. Vzhledem k poloze vůči rovníku by měla většina území náležet k monzunovému tropickému klimatu, ale velká členitost (většina území leží v nadmořské výšce vyšší než 1500m n.m.) zapříčinila rozdělení Etiopie do 3 klimatických zón:
Dega - chladná zóna, oblasti nad 2 600m n.m. Teploty se zde pohybují od mrazu - 16°C. V této zóně se nachází většina vysokohorské vegetace. Woyina Dega - střední zóna 2 600m n.m. - 1 500m n.m. Teploty se pohybují 16°C - 30°C. V tomto pásmu žije většina obyvatelstva Etiopie. Qola - horká zóna pod 1 500m n.m., zde se vyskytuje tropické i aridní klima, teploty 27°C - 50°C.
"Období dešťů" trvá od poloviny června do poloviny září (v jižních částech vysočiny déle). Tomuto období předchází období příležitostných srážek únor - březen. Ostatní období roku je suché.

Jak se zabalit: Jelikož se jedná o poznávací zájezd, je praktické vzít si s sebou jen to nejpodstatnější. Při výběru dávejte přednost sportovnímu oblečení. Pro přepravu věcí je možné zvolit batoh nebo cestovní tašku. Jako příruční zavazadlo doporučujeme menší skladný batůžek, který je vhodný nejen jako příruční zavazadlo, ale využijeme jej i v průběhu zájezdu. Vhodná je vložka do spacáku ke zvýšení pocitu „domácího“ prostředí i hygieny. Pevnější botasky, sandály – v těch absolvujeme většinu pobytu. Lehké bavlněné kalhoty, kraťasy. Bunda - nejlépe nepromokavá, případně pláštěnka. Trička s krátkým i dlouhým rukávem, mikina. Pokrývka hlavy. Obal na zavazadlo (je výborným ochranným prostředkem proti oděru a prachu na nekvalitních úsecích cest).
Pokud máte problémy se vstáváním, vezměte si s sebou raději budík. Sluneční brýle s UV filtrem. Kvalitní opalovací krémy s vyšším ochranným faktorem. Repelent. Vhod může přijít i baterka nebo čelová svítilna.

Valutové vybavení: Nejvýhodnější měnou jsou americké dolary. Lepší kurz je za bankovky vyšších hodnot (50, 100), každopádně je dobré mít s sebou i bankovky malé hodnoty, cca v hodnotě 50 USD, na případné spropitné. Ideální jsou dolarové bankovky vydané v roce 2006 a novější. Za starší dolary je v Africe horší kurs nebo je nechtějí vůbec! Velkým problémem je mít s sebou dolary falešné (což už se také stalo). Doporučujeme měnit valutu v bance s patřičným potvrzením.
Cenová hladina v Etiopii je zhruba srovnatelná s úrovní cen u nás. Vezená dolarová suma záleží především na množství nakoupených suvenýrů, kterých je tu opravdu nepřeberné množství, ochutnávek exotické kuchyně. Jako kapesné doporučujeme částku od 550 USD výše. Uvedené kapesné se doporučuje vzít v hotovosti.

Platební karty: Platební karty jsou akceptovány velmi zřídka (Visa a MasterCard). Bankomatů je velmi málo a v naprosté většině neakceptují zahraniční debetní a kreditní karty. Uvedené kapesné se doporučuje vzít v hotovosti.


Praktické informace na cestu:

Elektřina: 220V / 50Hz. V Etiopii je užíváno stejných zásuvek jako u nás. Zvláště mimo velká města a na jihu země může docházet k výpadkům dodávky elektrické energie. Výčet používaných zásuvek najdete na www.zasuvky.hw.cz.

Telefon: Ve všech velkých městech je dostupný telefon, fax a poštovní služby. Existuje zde místní mobilní síť, kvalitní signál je však pouze v okolí velkých měst.

Internet: V rámci jihu je internet někdy dostupný v Arba Minch a Jince, ale signál je slabý a velmi kolísá.

Pošta: Pošta je většinou pomalá, nejlépe je posílat dopisy z Addis Abeby.


Poznámky:
a) Nemáte-li dosud náš katalog zájezdů na rok 2019, napište či zavolejte si o něj na uvedená kontaktní místa, rádi Vám ho bezplatně zašleme.
b) Změny údajů zde uvedených jsou vyhrazeny. Závazné a definitivní informace obdržíte v informačním dopisu, který přihlášení obdrží nejpozději 3 týdny před odjezdem (obvykle však dříve).
c) Vzhledem k zajišťování letenek doporučujeme nenechávat přihlašování na zájezd na poslední chvíli a hlásit se s předstihem.