Zde můžete zadat Váš e-mail pro pravidelné zasílání novinek.

 

Rádi Vám zašleme dárkový poukaz na zájezd či na částku.

Dárkový poukaz na zájezdy cestovní kanceláře NOMÁD
 

Parkování u letiště Praha

Nejlepší kancelář

Doporučujeme:

TOPlist
 
www.whitneytis.cz
ZÁKLADNÍ INFORMACE O TRASE č. 631, 632, 633, 634, 635 Z KATALOGU NA ROK 2018

ÍRÁN - KRÁSA SKRYTÁ POD ČÁDOREM

Udělejte si vlastní obrázek o zemi, kterou nám média obvykle líčí jako nebezpečí planety. Zjistíte, že nedůvěru a předsudky vystřídá poznání, že v Íránu žijí mimořádně vstřícní a přátelští lidé a je plný úžasných historických památek i přírodních krás. Poznáte exotiku a rozmanitost rozlehlé země. Svatá místa islámu, zoroastrismu, judaismu i pravoslaví. Mezopotámské, staroperské, biblické, židovské, arménské i safíovské perské památky. Pouště, oázy i ostrovy a horké pobřeží Perského zálivu, popř. Kaspického moře…

Program

1.-2.den: Praha - Teherán - Qom. Let do Teheránu - metropole Íránu: symbol města - monument Ázádí. Qom, posvátné město šíitů s největší šíitskou univerzitou na světě (možnost besedy o islámu) a kolébka islámské revoluce: hrobka Fatimy, sestry šíitského Imáma Rézy (do samotné hrobky může být turistům přístup odepřen).

3.-4.den: Kašan, Abjaneh. Pouštní oáza Kašan: honosné kupecké domy, zahrada Fin (UNESCO), spletitý bazar s mešitami a karavanseráji. Překrásná horská vesnička Abjaneh - jedna z nejstarších vesnic v Íránu, postavená z červeného jílu a s unikátní kulturou (květované kroje). Natanz: mešita a hrobka súfijského šejka Abd al-Samada z konce 13. století.

5.-6.den: Isfahán. Nejkrásnější íránské město Isfahán (UNESCO): obrovské náměstí Imáma (dřívější Šáhovo) s mešitami Imáma a Lotfolláha, královský palác Ali Qapu, starobylé mosty včetně nejstaršího Pol-e Čúbí, starý bazar, zdobný arménský kostel Vank s muzeem aj. Přejezd přes dramatické pohoří Zagros do provincie Chúzestán. Cestou zastávky s výhledy na horské velikány, možnost návštěvy starověkého hradu Falak-ol-Aflak v Chorrámábádu, poetický íránský venkov.

7.den: Súsy. Jedna z metropolí Elamské a Perské říše a údajně nejdéle osídlené město světa - Súsy: palác Ápádáná, mauzoleum proroka Daniela. Šuštar - přehrada a mosty postavené starými Římany (UNESCO). Nejzachovalejší pětistupňový zikkurat na světě - Čoga Zambil (UNESCO). Noční přejezd do Šírázu.

8.-9.den: Šíráz, Persepolis. „Město básníků, růží a slavíků“ (a před islámskou revolucí i vína) - Šíráz: městská pevnost Arg, hrobky slavných básníků Háfeze a Sádího, Rajská zahrada Eram (UNESCO), hammam, bazar, oranžérie, romantická Al-Molkova mešita růží, skvostný komplex zrcadlových mešit Šáh Čerák. Naqš-e Rostam: údolí králů, skalní reliéfy a hrobky achajmenovských panovníků. Ceremoniální město Perské říše - Persepolis (UNESCO): Síň sta sloupů, paláce králů aj. Hrobka Kýra Velikého - Pasargad (UNESCO).

10.-12.den: Šíráz - Jazd. Přejezd do Jazdu - srdce oblasti vyznavačů Zarathuštry: chrám věčného ohně áteškade, pohřební věže mlčení, křivolaké uličky hliněné mediny, zahrada Bagh- -e Dolat (UNESCO). Středověké podzemní vodovody kanáty (nově v UNESCO) i domy s přírodní klimatizací a větrnými věžemi (badgiry). Výlet do horské zoroastrijské svatyně Čak Čak nebo do pouštní vesničky Choranag. Návštěva ledárny a karavanseráje v Mejbod. Noční přejezd lehátkovým vlakem na jih k moři do Bandar Abbásu.

13.-14.den: Bandar Abbás, ostrov Kešm. Přístav Bandar Abbás ve strategickém Hormuzském průlivu, který odděluje Perský záliv od Indického oceánu a Írán od Arábie. Místo se silnými arabskými i africkými vlivy, jak v místních zvycích, kuchyni, hudbě i etnickém složení obyvatel. Místo, kde ženy stále používají masky s mřížkami přes celý obličej. Rybí trh, mořská promenáda. Přejezd lodí na největší íránský ostrov Kešm v Perském zálivu: starý rybářský přístav Laft s větrnými věžemi. Plavba džunglí mangrovníků Harra se spoustou vodního ptactva a ryb. Výlet do unikátního „měsíčního“ kaňonu Padající hvězdy, obranným jeskyním Chorbas a k ostrůvku Naz. Pozorování delfínů během plavby Perským zálivem, návštěva ostrova Hengam s plážovým trhem. Přelet do Teheránu.

15.-16.den: Teherán - Praha. Teherán: šáhovy paláce Golestán, jedinečné muzeum klenotů mj. s Mořem světla (největším růžovým diamantem světa - 182 karátů), vyhlášený teheránský bazar. Pro zájemce možnost výletu lanovkou na horu Točal (3957 m) s výhledy na celou obří metropoli, popř. návštěva dalších muzeí, nákupy suvenýrů. Dle možností návštěva hrobky ajatolláha Chomejního v noci cestou na letiště. Odlet domů.

Pozn. Vzhledem k smrtícím teplotám na jihu Íránu v létě bude v červencovém termínu (14.7.-29.7. 2018) program 11.-14.dne upraven (zájezd 632) takto:

11.-12.den: Jazd - Teherán - Alborz. Přelet do Teheránu, výlet v horách s výhledem na Damávand (5610 m), nejvyšší horu Eurasie mezi Portugalskem a Afghánistánem a nejvyšší sopku Asie. Ubytování v pohoří Alborz.

13.den: Alborz - Kaspické moře. Přejezd se zastávkami v horách ke Kaspickému moři. Ubytování v rodinné vile, možnost koupání.

14.den: Kaspické moře - Teherán. Návštěva rybího trhu, koupání. Odpoledne přejezd pohořím Alborz zpět do Teheránu. Program v 1.-11.dnu a 15.-16.dnu je shodný s ostatními termíny. Bližší informace v CK.


Termín (631): 14.4. - 29.4. 2018
cena v Kč: 48 990,-

Termín (*632): 14.7. - 29.7. 2018
cena v Kč: 48 990,-

Termín (633): 22.9. - 7.10. 2018
cena v Kč: 48 990,-

Termín (634): 10.11. - 25.11. 2018
cena v Kč: 48 990,-

Termín (635): 13.4. - 28.4. 2019
cena v Kč: 48 990,-

V ceně je: Doprava. Ubytování a snídaně. Český průvodce, místní průvodci dle potřeby, zdravotní připojištění, informační materiály a DPH. Doprava: Letecká do Íránu a přelet z ostrova Kešm do Teheránu včetně tax a poplatků, veřejná a nájemní (komfortní dálkové busy, minibusy, vlak, taxi, metro, MHD). Ubytování: Hotely a penziony - 2-lůžkové pokoje s příslušenstvím, 1x v rodinné vile (*632), 1x lůžkový vlak (s povlečením), 1x VIP noční bus. 1-lůžkový pokoj za příplatek 5900 Kč. Strava: Součástí ubytování je snídaně. V ceně není vízum do Íránu a jeho vyřízení (2200 Kč).


Všeobecné informace:

Pasy a víza: K účasti na zájezdu je třeba biometrický cestovní pas s alespoň dvěma volnými stránkami, platný nejméně dalších šest měsíců po skončení zájezdu a platné íránské vízum. K vyřízení víza je nutná spolupráce s partnerskou cestovní kanceláří v Íránu. Důležitá informace: Pozor, Váš pas se kterým budete cestovat, nesmí obsahovat vízum do Izraele (ani razítko hraničního přechodu s tímto státem, např. z Egypta)!!! Před vyřizováním íránských víz je nutné abyste nám potvrdili, že zmiňované razítko z Izraele v pase nemáte. Vízum není v ceně zájezdu, cena víza je cca 2200 Kč. Po společném podání pasů na iránské ambasádě v Praze tam Váš pas vyzvedneme a přineseme Vám jej na letiště.

Zdravotní připojištění: V ceně zájezdů (pokud není uvedeno jinak) je „zdravotní připojištění“. Jde o cestovní pojištění od Allianz pojišťovny, a.s. Zahrnuje úhradu léčebných výloh do výše 3 500 000 Kč v zahraničí se zajištěním nepřetržité základní asistenční služby, ambulantního ošetření, léků a materiálu, hospitalizace, repatriace do ČR. Akutní zubní ošetření do výše 10 000 Kč, pojištění rizik související s terorismem do výše 1 500 000 Kč. V ceně je také pojištění základních sportů - cyklistika, horské kolo a vysokohorská turistika nad 3000 m (do 5000 m). Přesné podmínky najdete na: www.nomad.cz/ pojisteni/podminky.pdf nebo na www.allianz.cz. Pokud chcete na zájezdu provozovat rizikové sporty, raději se informujte o možnostech pojištění předem v CK. Podpisem cestovní smlouvy klient souhlasí s Pojistnými podmínkami (PP, všeobecnými a zvláštními) Allianz pojišťovny a.s., se zjišťováním údajů o zdravotním stavu pojištěného v případě uplatnění nároku na pojistné plnění z úrazového pojištění a pojištění léčebných výloh v zahraničí a potvrzuje, že mu byly předány písemné informace pro zájemce o pojištění a podmínky (PP). Cestovní pojištění, které je v ceně zájezdů se nevztahuje na pojištění stornopoplatků, trvalých následků úrazu, zavazadel, doplňkové asistence a odpovědnosti za škodu. Proto naše kancelář nabízí KOMPLEXNÍ PŘIPOJIŠTĚNÍ za zvýhodněnou cenu, které lze objednat jen s přihlášením zájezdu a zaplatit v první zálohové platbě:
• 28 Kč/os./den, či 518 Kč pro více jak 19 dní na maximálně 31 dní (s pojištěním 80% storna do 30 000 Kč) do Evropy,
• 47 Kč/os./den, či 990 Kč pro více jak 21 dní na maximálně 31 dní (s pojištěním 80% storna do 30 000 Kč) do Světa,
• 1180 Kč/os./pobyt na maximálně 31 dní (s pojištěním 80% storna do 80 000 Kč) do Světa. Na náročné cesty ve výškách nad 5000 m je třeba speciální pojištění (členství cca 1700 Kč/rok) www.edelweiss.cz.

Komplexní připojištění: si můžete přikoupit JEN SOUČASNĚ S PŘIHLÁŠENÍM NA ZÁJEZD A UHRADIT SOUČASNĚ SE ZÁLOHOU! Ceny komplexního připojištění jsou uvedeny výše. Komplexní připojištění zahrnuje navíc: Úrazové pojištění - poměrné trvalé následky úrazu do 400 000 Kč a smrt následkem úrazu do 200 000 Kč. Pojištění zavazadel - všechny škody na zavazadlech jednoho pojištěného do 20 000 Kč, na škodu na jedné věci a cennostech do 10 000 Kč, na zpoždění letu od 7. hodiny a zpoždění zavazadel od 7. hodiny do 5 000 Kč. Pojištění odpovědnosti za škodu na životě a zdraví do 2 000 000 Kč a do poloviční výše za škodu na věci (vždy se spoluúčastí 5 000 Kč). Doplňkové asistenční služby jako právní pomoc v zahraničí aj. Pojištění stornovacích poplatků do 80% skutečných nákladů max. 30 000 Kč (nebo do 80 000 Kč za 1180 Kč) - nemůžete-li nastoupit na cestu z důvodu úrazu nebo akutního onemocnění, úmrtí pojištěného či jediného spolucestujícího aj. Přesné podmínky pojištění, věková omezení, další omezení atd. jsou v PP a najdete je na www.allianz.cz, nebo www.nomad.cz/ pojisteni/podminky.pdf.

Zdraví: Írán není z hlediska zdraví nijak mimořádně nebezpečnou zemí. Přesto je třeba si uvědomit, že leží ve zcela jiném klimatickém pásu, s jinými stravovacími i hygienickými návyky. Proto otázky zdraví nepodceňujte.
Očkování proti infekčním chorobám není při vstupu do Íránu požadováno. Doporučuje se očkování proti hepatitidě A a B, tyfu a paratyfu (což bývá doporučeno i v mnoha dalších zemích, a nakonec i u nás). Voda z vodovodu může být nekvalitní a je lepší se vyvarovat její konzumace, na čištění zubů je dostačující. Rovněž konzumace syrové zeleniny, ovoce a různých salátů a džusů může být riziková. Vodu je třeba pít jen z kupovaných lahví. Nezapomeňte si vzít své léky, které užíváte doma a základní cestovní léky.

Ubytování: Ubytováni budete v turistických hotelech a penzionech ve dvoulůžkových pokojích obvykle s příslušenstvím. Jeden noční přesun autobusem, jedna noc v lůžkovém vlaku. 1-lůžkový pokoj za příplatek 5900 Kč (*632 1x v rodinné vile).

Strava: Kromě většiny snídaní není strava v ceně zájezdu a každý účastník si jídlo zajišťuje sám. Snídaně nejsou vždy součástí ubytování, ne všechny hotely snídaně poskytují, proto je možné, že snídat budete v blízkém okolí hotelu.
Chodíváme většinou společně do nějaké levnější restaurace okusit něco z místní kuchyně. Ve většině ubytování na tomto zájezdu máme snídani. Na útratu za jídlo a pití počítejte zhruba ceny jako v ČR, spíše budou nižší. 150 - 200 € by mělo na celou cestu na jídlo a pití stačit.

Doprava: Bude řešena na místě místními autobusy, taxíky, najatými minibusy, městskou hromadnou dopravou, prohlídky měst a kratší přesuny pěšky. Někdy budou přejezdy velmi dlouhé, mohou se hodit kyselé bonbony do autobusu. Máme i jeden přelet a jeden noční přejezd lůžkovým vlakem, kde dostanete i povlečení.

Klimatické poměry: Írán je rozlehlá země a při velkém poznávacím okruhu se návštěvník setkává s rozdílným klimatem. V době našeho pobytu počítejte s tím, že teploty budou cca jako u nás na podzim, leč proměnlivé. Přes den bude většinu dní kolem 20-28 °C, po západu slunce teploty citelně poklesnou. Na jihu země lze očekávat větší horko (možná až ke 33 °C ve stínu) než v ostatních částech, při průjezdu horama bude chladno, u Kaspického moře bude celkově vlhko a větrno. V horách budeme projíždět oblastmi, kde již možná bude ležet sníh. Na zimu by měla stačit flíska, větrovka, lehká čepice nebo šátek. V některých autobusech také může být velká zima od klimatizace.

Jak se zabalit: To nejdůležitější, co si nezapomeňte doma, je Váš cestovní pas s vízem. Vzhledem k přepravním předpisům leteckých společností je nutné dodržet váhový limit zavazadel maximálně 20 kg. Ve skutečnosti se však této hranici nemusíte ani zdaleka přiblížit. V Iránu si velice potrpí na slušné oblečení, tak bychom neměli dělat ostudu. Nechte doma českými turisty oblíbené kostičkované kalhoty a kraťasy.
Muži v Íránu chodí v dlouhých kalhotách, což je nejlepší i pro nás jako turisty. Košile nebo trika by měly mít rukávy ideálně pod lokty, když ne dlouhé, nebo u triček s krátkým rukávem alespoň co nejdelší možný rukáv.
Ženy musí mít ze zákona na hlavě šátek, třeba i barevný, ale dostatečně velký, dlouhou sukni až po kotníky a na nejposvátnějších místech i lehké ponožky na zakrytí kotníků, blůzu s dlouhými rukávy. Blůza může být klidně lehká do tepla, ale bez výstřihu, s dlouhými rukávy a dlouhá. Místní moderní ženy chodí také v kalhotách, ale musí být vždy doplněno kabátkem - paletem (můžete si dokoupit až na místě) dlouhým alespoň do půlky stehen. Přes dlouhou sukni nebo kalhoty musí být tedy nějaký svršek (kabátek nebo dlouhá košile) zakrývající Vaše vnadné křivky. Místní mladé ženy používají klipsu do vlasů s jakousi nakrabacenou látkou, na které šátek dobře drží a nesklouzává, nosí ho více méně kvůli předpisům a jako pěkný módní doplněk, takže se nemusíte bát žádných čádorů s mřížkou na oči. Na uchycení šátku se také hodí nějaké sponky, ale vše se dá na místě dokoupit, místní přátelské ženy Vám rády poradí. Na posvátných místech a do mešit Vám na místě půjčí a provedou náležité zahalení.
Zavazadlo na cestování je nejlepší batoh, protože nic moc těžkého asi vozit nebudete. Malý kufr na kolečkách je také možný, i když rovnost povrchů pro tento druh zavazadel není vždy zcela příznivý, chodníky a silnice mají díry nebo jsou bez asfaltu. S velkým zavazadlem nebudeme chodit daleko, ale budeme je vždy nakládat do dopravních prostředků, takže raději něco ne moc velikého. Na denní chození si vezměte menší batoh, který se bere do letadla Alkohol raději nepřibalujte, pokud by ho na hranicích nebo i později během cestování našli, tak ho zabaví a mohli bychom mít celá skupina potíže, je v Iranu zakázaný.
Jako případné dárky pro lidi, které potkáme, můžete vzít např. pár pohledů z Vašeho města nebo obecně ČR/SR. Několik drobných mincí děti potěší a českou ekonomiku snad nezruinuje.
Z dalších potřebných věcí na cestu připomínáme tmavé brýle (a náhradní dioptrické brýle - pokud je potřebujete), opalovací krém s vyšším UV filtrem a klobouk či jinou ochranu hlavy proti sluníčku - hlavně osoby náchylné k úpalu a úžehu, repelent, základní léky nebo léky, které pravidelně užíváte. Baterka by se také mohla hodit pro případ výpadku proudu a nočních příjezdů.

Valutové vybavení: Nejvhodnější valutou jsou Eura a USD. Přepočet na íránské riály je velice zhruba 1EUR=44.000 IRR. V Íránu je stále nemožné (nebo jen obtížně a s velkými poplatky) používat platební karty na placení ani na výběr peněz a stejně tak cestovní šeky. Je třeba mít hotovost a nosit ji spolu s pasem stále na těle. Mimo již výše zmiňovaných 150-200 EUR na jídlo počítejte ještě s částkou asi 350-400 EUR na vstupy, pohledy, suvenýry a případnou návštěvu lékaře. Vstupy v poslední době v Íránu dost podražily. Část valut je dobré mít v menších bankovkách, protože na závěr nebudete již asi chtít měnit větší obnosy. Lepší kurz je ale za bankovky 50 a výše. Berte jen novější série bankovek, neponičené, čisté, nezmačkané.
Pro případ větší bezpečnosti existují bezpečnostní kapsičky - ledvinka pod kalhoty (money-belt) či náprsní taštička pod tričko, kde si můžete cennosti (pas a hotovost) uschovat.

Personál: Průvodce zájezdu bude uveden v informačním dopise.


Praktické informace na cestu:

Elektřina: Napětí 220 V/50 Hz. Zástrčky jsou na evropské dvouvidlice.

Telefon: Ve větších městech lze do zahraničí volat za nízké ceny. Co se týče mobilních telefonů, signálem nejsou pokryta veškerá místa a roaming je drahý.

Internet: Na internet se lze dostat ve větších městech za příznivé ceny.

Pošta: Na poštu není příliš spolehnutí. Dopis může do ČR dorazit za týden, ale také za pár měsíců.


Poznámky:
a) Írán je šíitská země značně přísná na dodržování všech pravidel islámu. Proto dbejte na to, abyste byli příhodně oblečeni, nefotografovali lidi bez dovolení, v žádném případě nekonzumovali alkohol!!!, vyvarovali se fyzických kontaktů na veřejnosti (byť s vlastní manželkou), při koupání jsou muži a ženy zvlášť aj. Chováte-li se v Íránu s respektem k daným pravidlům, nebudete mít žádné potíže. Naopak – místní obyvatelé patří mezi nejpřívětivější a nejpřátelštější lidi na celém světě. Celkově se situace v Íránu rok od roku mírně uvolňuje a pro Evropany už je daleko snesitelnější než třeba před 10-15 lety. Loni jsme absolvovali okruh celou zemí bez nejmenších problémů s místními úřady i obyvateli.
b) Nemáte-li dosud náš katalog zájezdů na rok 2018, napište či zavolejte si o něj na uvedená kontaktní místa, rádi Vám ho bezplatně zašleme.
c) Změny údajů zde uvedených jsou vyhrazeny. Závazné a definitivní informace obdržíte v informačním dopisu, který přihlášení obdrží nejpozději 3 týdny před odjezdem (obvykle však dříve).
d) Vzhledem k zajišťování letenek doporučujeme nenechávat přihlašování na zájezd na poslední chvíli a hlásit se s předstihem.