Zde můžete zadat Váš e-mail pro pravidelné zasílání novinek.

 

Rádi Vám zašleme dárkový poukaz na zájezd či na částku.

Dárkový poukaz na zájezdy cestovní kanceláře NOMÁD
 

Parkování u letiště Praha

Nejlepší kancelář

Doporučujeme:

TOPlist
 
www.whitneytis.cz
ZÁKLADNÍ INFORMACE O TRASE č. 703 Z KATALOGU NA ROK 2017

BANGLADÉŠ, BENGÁLSKO, ÁSÁM A NÁGSKO - (NEJEN) PRO FOTOGRAFY

Bangladéš - neprávem opomíjená země s tolika pozoruhodnými místy, že budete žasnout. Nádherné mešity, hinduistické chrámy a paláce. Největší mangrovový prales na světě (domov bengálského tygra). Pestrá směsice různých etnik. Země skrz na skrz protkaná vodními toky, na nichž se odehrává značná část života místních obyvatel. Návštěva čtyř svazových států nejvýchodnější části Indie. Západní Bengálsko - bývalé hlavní město Indie Kalkata. Malý stát Méghálaj, v překladu trefně Příbytek mraků, s nejdeštivějším místem na světě. Ásám s nekonečnými čajovými plantážemi, veletokem Brahmaputrou (říční delfíni) či nár. parkem Kaziranga (největší koncentrace nosorožců na planetě, sloni, šance vidět tygry). Výprava za bývalými lovci lebek do tajemného Nágska a účast na výpravném festivalu Hornbill tradičních zvyků domorodých kmenů. Zájezd si vychutnají profesionální i amatérští fotografové (ti se zde mohou něco přiučit), ale samozřejmě nejen oni. Možnost společného fotografování a hodnocení snímků s průvodcem zájezdu (a zkušeným amatérským fotografem - vítězem národního kola fotosoutěže National Geographic na téma reportáž).

Program

1.-3.den: Praha - Dháka - Mongla. Let do hlavního města Bangladéše, ale i všech rikšů světa (na 300 000!). Cesta autobusem a trajekty přes nejširší ramena Bengálské delty veletoků Gangy a Brahmaputry do města Mongla. Výlet do města Bagerhat: mešita Šait Gumbád.

4.-6.den: N.P. Sundarbans. Třídenní výlet lodí do nitra delty největším mangrovovým pralesem na světě až k pobřeží Bengálského zálivu do národního parku Sundarbans: největší světová populace bengálských tygrů, krokodýli, říční delfíni, opice, axisové. Výstup na pozorovací věž nad džunglí, stopování tygrů, návštěva vesnice prostitutek na břehu řeky. V době výletu plná penze a spaní na lodi.

7.-10.den: Mongla - Čitagong - Rangamati. Plavba koloniálním kolesovým parníkem (v kajutách 1. třídy) spletí úzkých kanálů řek Madhumati, Tetulia a Meghna přes Barisal a Čandpur zpět do Dháky. Zkusíme fotografickou reportáž z celodenní plavby unikátním plavidlem? Dále autobusem do přístavu Čitagong. Výprava za menšinovými etniky Čakma, Mru, Mizo, Mohu a Kuki žijícími v horách kolem jezera Kaptai. Plavba loďkou po vesničkách na březích jezera, návštěva bambusových buddhistických svatyní.

11.-13.den: Rangamati - Cox´s Bazar - Dháka. Na jižní cíp země u hranic s Barmou do největšího (a jediného) přímořského letoviska Cox´s Bazar: několik desítek kilometrů dlouhá pláž, rybářský přístav, dřevěný barmský klášter. Kmenové území osídlené barmskými uprchlíky. Bývalé hlavní město Arakanského království - Ramu (Lama) Bazar: barmské buddhistické kláštery a chrámy. Návrat do Dháky.

14.-15.den: Dháka - Šrímangal. Prohlídka Dháky: Šankaria - bazar, starobylé domy s dílničkami (šperky z lastur), mešita Sitara s nádhernými mozaikami, mughalská pevnost Lalbagh, arménský kostel, říční přístav Sadarghat a loděnice na toku Burigangy s nepředstavitelným množstvím lodí, loděk a lodiček. Fotografování mumraje na řece, v docích a dílnách u řeky. Moderní budova parlamentu. Nejstarší hinduistický chrám Dhakeswari. Přejezd na severovýchod země.

16.-19.den: Šrímangal - Méghálaj. Šrímangal - čajové centrum Bangladéše v nejmalebnější části země. Vesnice Džaflong na hranici s Indií: primitivní těžba stavebních kamenů v hraniční řece. Přechod hranice do indického státu Méghálaj. Odjezd do „Skotska Východu“ - Šilaungu: muzeum Don Bosco, tržnice Iew Duh. Výlet do Čérápundží na nejdeštivější místo světa, jeskyně Mawsmai a vodopád Noh Kalikai.

20.-22.den: Assam. Přejezd do Ásámu. Hlavní město Guváhátí: posvátné hinduistické chrámy Kamakhya a Uma Nanda, plavba po Brahmaputře s možností pozorovat říčními delfíny, chrám Devíti planet - Naba Graha. Safari na slonech v národním parku Kaziranga (nosorožci, tygři, panteři, sloni, sambarové). Kdo udělá nejlepší fotku jednorohého nosorožce?

23.-27.den: Nagaland. Cesta krajem orchidejí do Kohimy - metropole Nágska, izolovaného indického státu - oblasti bývalých lovců lebek. Zastávka u jezera Barapáni. Účast na setkání příslušníků různých kmenů Nágska - jedinečném festivalu Hornbill: válečné tance lovců lebek, tradiční písně, hry, tetování i místní speciality k jídlu. Atmosféru festivalu se pokusíme zachytit našimi fotoaparáty. Chonoma - místo posledních britsko-nágských bojů. Kulturní centrum kmene Konyak - Mon a nedaleké vesnice původních lovců lebek Longwa nebo Singha Chingnyu. Tetované obličeje i těla.

28.-31.den: Nagaland - Kalkata - Praha. Přejezd do „Tea City of India“ Dibrugarhu, města obklopeného čajovými plantážemi na široké Brahmaputře s novým nejdelším silničním a železničním mostem Indie (délka 4940 m, plánované dokončení v r. 2017). Odlet do metropole Bengálska a nejdrsnějšího indického města - Kalkaty: památník královny Viktorie, chrám bohyně Kálí, misie Matky Terezy, botanická zahrada, květinový trh, Howrah - nejrušnější most světa, běhající rikšové. Odlet domů.

Termín č. 703: 15.11. - 15.12. 2017
cena v Kč: 81 890,-

V ceně je: Doprava. Třídenní výlet na lodi s permitem do N.P. Sundarbans. Celodenní plavba unikátním kolesovým parníkem. Sloní safari v N.P. Kaziranga - vstupní permit, jízda na slonu. Indická víza včetně jejich vyřízení. Ubytování a strava. Český průvodce, místní průvodci dle potřeby, zdravotní připojištění, informační materiály a DPH. Doprava: Mezinárodní letecká a vnitrostátní přelet z Nagalandu do Kalkaty - vše včetně tax a poplatků, veřejná (komfortnější dálkové a místní busy, lodě, popř. vlaky) a nájemní (minivany s místním řidičem, taxi, rikšové). Ubytování: Hotely a penziony - 2-lůžkové pokoje s příslušenstvím, 2x vícelůžkové pokoje, 1x kajuta 1.třídy na parníku, 2 noci na lodi (Sundarbans), noční autobus (2x). 1-lůžkový pokoj za příplatek - 8900 Kč (22x). Strava: Součástí ubytování snídaně. Na 3-denním výletu na lodi (Sundarbans) plná penze. V ceně nejsou víza do Bangladéše - při příletu v Dháce (51 USD), či v Berlíně 20 EUR (pro Čechy).


Všeobecné informace:

Pasy a víza: Ke vstupu do Indie a do Bangladéše je potřeba cestovní pas ČR opatřený platným indickým a bangladéšským vízem. Časová platnost cestovního pasu by měla být alespoň 6 měsíců po skončení platnosti víz. Indická víza vyřizujeme za Vás (o všem Vás včas informujeme). Víza do Bangladéše lze vyřídit při příletu v Dháce (51 USD), popř. v Berlíně za 20 EUR (pro Čechy). O tom jak budeme víza vyřizovat Vás včas informujeme.
Doporučujeme udělat si před cestou kopii dvoustranny Vašeho pasu s biometrickými údaji (mít ji uloženou v zavazadle nebo přístupnou z internetu v e-mailové schránce). Předejdete tak komplikacím při ztrátě Vašeho cestovního dokladu.

Zdravotní připojištění: V ceně zájezdů (pokud není uvedeno jinak) je „zdravotní připojištění“. Jde o cestovní pojištění od Allianz pojišťovny, a.s. Zahrnuje úhradu léčebných výloh do výše 3 500 000 Kč v zahraničí se zajištěním nepřetržité základní asistenční služby, ambulantního ošetření, léků a materiálu, hospitalizace, repatriace do ČR. Akutní zubní ošetření do výše 10 000 Kč, pojištění rizik související s terorismem do výše 1 500 000 Kč. V ceně je také pojištění základních sportů - cyklistika, horské kolo a vysokohorská turistika nad 3000 m (do 5000 m). Přesné podmínky najdete na: www.nomad.cz/ pojisteni/podminky.pdf nebo na www.allianz.cz. Pokud chcete na zájezdu provozovat rizikové sporty, raději se informujte o možnostech pojištění předem v CK. Podpisem cestovní smlouvy klient souhlasí s Pojistnými podmínkami (PP, všeobecnými a zvláštními) Allianz pojišťovny a.s., se zjišťováním údajů o zdravotním stavu pojištěného v případě uplatnění nároku na pojistné plnění z úrazového pojištění a pojištění léčebných výloh v zahraničí a potvrzuje, že mu byly předány písemné informace pro zájemce o pojištění a podmínky (PP). Cestovní pojištění, které je v ceně zájezdů se nevztahuje na pojištění stornopoplatků, trvalých následků úrazu, zavazadel, doplňkové asistence a odpovědnosti za škodu. Proto naše kancelář nabízí KOMPLEXNÍ PŘIPOJIŠTĚNÍ za zvýhodněnou cenu, které lze objednat jen s přihlášením zájezdu a zaplatit v první zálohové platbě:
• 28 Kč/os./den, či 518 Kč pro více jak 19 dní na maximálně 31 dní (s pojištěním 80% storna do 30 000 Kč) do Evropy,
• 47 Kč/os./den, či 990 Kč pro více jak 21 dní na maximálně 31 dní (s pojištěním 80% storna do 30 000 Kč) do Světa,
• 1180 Kč/os./pobyt na maximálně 31 dní (s pojištěním 80% storna do 80 000 Kč) do Světa. Na náročné cesty ve výškách nad 5000 m je třeba speciální pojištění (členství cca 1700 Kč/rok) www.edelweiss.cz.

Komplexní připojištění: si můžete přikoupit JEN SOUČASNĚ S PŘIHLÁŠENÍM NA ZÁJEZD A UHRADIT SOUČASNĚ SE ZÁLOHOU! Ceny komplexního připojištění jsou uvedeny výše. Komplexní připojištění zahrnuje navíc: Úrazové pojištění - poměrné trvalé následky úrazu do 400 000 Kč a smrt následkem úrazu do 200 000 Kč. Pojištění zavazadel - všechny škody na zavazadlech jednoho pojištěného do 20 000 Kč, na škodu na jedné věci a cennostech do 10 000 Kč, na zpoždění letu od 7. hodiny a zpoždění zavazadel od 7. hodiny do 5 000 Kč. Pojištění odpovědnosti za škodu na životě a zdraví do 2 000 000 Kč a do poloviční výše za škodu na věci (vždy se spoluúčastí 5 000 Kč). Doplňkové asistenční služby jako právní pomoc v zahraničí aj. Pojištění stornovacích poplatků do 80% skutečných nákladů max. 30 000 Kč (nebo do 80 000 Kč za 1180 Kč) - nemůžete-li nastoupit na cestu z důvodu úrazu nebo akutního onemocnění, úmrtí pojištěného či jediného spolucestujícího aj. Přesné podmínky pojištění, věková omezení, další omezení atd. jsou v PP a najdete je na www.allianz.cz, nebo www.nomad.cz/ pojisteni/podminky.pdf.

Zdraví: Indie i Bangladéš, vzhledem ke své geografické poloze, civilizační úrovni i vysoké hustotě zalidnění náleží mezi zdravotně rizikovější oblasti. Proto doporučujeme nejprve celkovou zdravotní prohlídku a po ní očkování proti žloutence (hepatitida A), břišnímu tyfu, popř. i proti japonské encefalitidě, meningokokové meningitidě a vzteklině. Zkontrolujte si, zda Vám neuplynula doba účinnosti očkování proti poliomyelitidě (dětské obrně) a tetanu (u obou přeočkování vždy po 10 letech). Neopomeňte antimalarika (Lariam). Otázky ohledně očkování a způsob aplikace antimalarik konzultujte s odborníky na hygienických stanicích.

Ubytování: Spát budete v hotelech a penzionech, ve dvoulůžkových pokojích s příslušentsvím, všechny jsou vesměs stejně vybaveny - jednoduché, ale čisté a příjemné pokoje. Teplá voda není zdaleka pravidlem a ani sprchy nejsou úplně všude a nefungují s železnou pravidelností. Další ubytování: 2x vícelůžkové pokoje nebo spaní u domorodců, 1x kajuta 1. třídy na parníku, 2 noci na lodi (Sundarbans), lehátka v nočním vlaku (2x), noční autobus (2x). 1-lůžkový pokoj možný za příplatek - 8 900 Kč (lze 22 nocí, na lodi nelze zajistit).

Strava: Kromě 3 denní plavby na lodi, kde máte v ceně plnou penzi a snídaní, které jsou součástí ubytování, není strava v ceně zájezdu a každý účastník si ji zajišťuje sám. V Indii i v Bangladéši existuje přímá úměra mezi cenou jídla a prostředím, v němž se nabízí. Rychlé občerstvení "na ulici" je velmi levné, může však být rizikové ze zdravotního hlediska. Jídlo ve slušnějších restauracích je přibližně na naší cenové úrovni nebo o něco málo vyšší. Proto je zbytečné vozit si potraviny s sebou, kromě některých dobrot v omezeném množství - tatranky, müsli tyčinky, čokoláda, suchý salám (navíc všude budete mít možnost nákupů čerstvého a levného exotického tropického ovoce). Na útratu za jídlo a pití, budete-li skromnější, počítejte s částkou cca do 10-15 US dolarů na den, tzn. cca 300 - 450 USD na dobu pobytu. Vhodný může být malý vařič.

Doprava: Po trase zájezdu se budeme pohybovat především veřejnými dopravními prostředky (komfortnější dálkové a místní busy, lodě, popř. vlaky), nájemní dopravou (minivany s místním řidičem, taxi, rikšové), lodičkami, kolesovým parníkem a výletní lodí při plavbě do parku Sundarbans.

Klimatické poměry: V listopadu se denní teploty v Indii a Bangladéši ještě drží kolem 25 stupňů, noční ale už začínají klesat k 10 stupňům. V horách na treku a v Sikkimu může být v noci i kolem 5 °C pod nulou, přes den kolem 10 °C. Obloha bývá čistá, s dobrou viditelností. Zima vrcholí v prosinci a lednu, kdy v severnějších částech, např. v hlavním městě Dillí, se noční průměrné teploty pohybují okolo 7 stupňů a denní mírně přes 20 stupňů Celsia. Dále na sever, pod úpatím Himalájí, si dokonce můžete zalyžovat.

Jak se zabalit: S sebou lehký a skladný spacák, zároveň však i teplejší prádlo (pro noci v Himalájích), pláštěnku či nepromokavou větrovku, rychle schnoucí a nemačkavé oblečení (Je vhodná i bunda, čepice, tenké rukavice, pláštěnka a další věci - v Himalájích bude mrznout), na převlečení, neklouzavé turistické boty nebo bytelnější botasky, baterku, dobré jsou kvalitní sluneční brýle a ochranné krémy proti slunci…. Vše do 20 kg váhy. Zavazadel s sebou berte co nejméně, budeme vše celé 4 týdny tahat s sebou. Nejvhodnější je lehký batoh na denní cestování + další, prostorný batoh odkládací, ve kterém necháme uloženy věci, které nebudeme potřebovat. Osvědčila se ledvinka na drobné potřeby a skládací taška. Nezapomeňte fotopotřeby, včetně náhradní baterie a nabíječky, dostatečný počet filmů či paměťových karet, hygienické a mycí potřeby, ručník mycí ubrousky, toaletní papír, cyklistický (nebo visací) zámek.

Valutové vybavení: Připomínáme co je v ceně zájezdu: Doprava. Třídenní výlet na lodi s permitem do N.P. Sundarbans. Celodenní plavba unikátním kolesovým parníkem, jízda historickou úzkokolejkou Toy Train, sloní safari v N.P. Kaziranga - vstupní permit, indická víza včetně jejich vyřízení. Ubytování: hotely a penziony, vícelůžkové pokoje nebo spaní u domorodců 1x kajuta 1. třídy na parníku, 2 noci na lodi - Sundarbans, 1x noční autobus, 2x lehátka v nočním vlaku. Strava: Součástí jsou snídaně, plná penze na 3-denním výletu na lodi - Sundarbans. Český průvodce, místní průvodci dle potřeby, zdravotní připojištění, informační materiály a DPH.
Kromě zmiňovaných cca 350 - 450 USD na jídlo počítejte pro tyto účely včetně některých dalších atrakcí s částkou celkem do 150 USD (dolar je pro tuto oblast nejvhodnější valutou). Výše vstupného i do těch nejvýznamnějších lokalit je poměrně nízká. V některých objektech požadují zvláštní vstupné za fotoaparát, popř. za kameru. Kromě všeho uvedeného počítejte s určitou částkou na suvenýry apod. a mějte v záloze finanční rezervu pro případ zdravotních potíží. Počítejte také s určitou částkou na nosiče a spropitné (do 20 USD) a víza (cca 51 USD na letišti v Dháce). Doporučujeme si s sebou vzít asi 550 – 700 USD (včetně rezervy).

Personál: Průvodce zájezdu bývá Jan Košťál.


Praktické informace na cestu:

Indie:

Elektřina: Napětí se pohybuje většinou v rozmezí 220-240 V. V každém pokoji se najde zásuvka, jež vyhoví naší jednoduché dvouvidlici.

Telefon: Místní telefon - v Indii lze nalézt mnoho soukromých telefonních budek s obsluhou. Bývají označené zkratkami PCO, STD nebo ISD. Mobilní telefon - T-mobile a O2 fungují bez problémů, síť Vodafone je o něco horší.

Internet: Internetové připojení je dostupné v každém městě. Ceny jsou mezi 15-60 Kč/hod. Ačkoli místní připojení opravdu nejsou příliš rychlá, internetových kaváren je zde celkem dostatek a jsou levné. Není špatné sledovat stránky www.iway.com a www.relianceinfo.com a zjistit si, kde mají svá internetová centra, poskytují totiž rychlejší připojení, než bývá v Indii zvykem. Některá dokonce nabízejí volání po internetu za asi Rs 3 za minutu. Můžete-li, vyhněte se business centrům v luxusních hotelech, ceny bývají přemrštěné a za rohem často sežente až desetkrát levnější připojení.

Pošta: Poštovní služby jsou velmi levné a spolehlivé. Otevřeno v pracovní dny od 10 do 16 hod. Pohledy se dají koupit pouze v turistických místech, známky ale seženete pouze na poštách. Do České republiky bývá zásilka doručena do 10 dnů.

Bangladéš:

Elektřina: Napětí 220V, frekvence 50Hz. Doporučuje přibalit adaptér, v Bangladéši se kromě běžných zásuvek typu C objevují i zásuvky typu D a G. Na mnoha místech Bangladéše nebyla doposud vůbec zavedena elektřina a tam kde je, dochází často k jejím výpadkům.

Telefon: Telefonní budky jsou vzácností, nicméně pokrytí území signálem místních mobilních operátorů je uspokojivé. Na místě je možné zakoupit předplacenou SIM-kartu, se kterou lze telefonovat i do zahraničí. Současný stav roamingových smluv prosím konzultujte se svým mobilním operátorem.

Internet: Ve větších městech není s přístupem k internetu větší problém, cena za jednu hodinu v internetové kavárně se pohybuje kolem 15-20Taka za hodinu. Jejich rychlost a vybavenost ovšem není nijak oslňující.

Pošta: V Bangladéši je velké množství náboženských svátků. Dále je nutno počítat s faktem, že v pátek je zavřeno, naopak neděle je pracovní den. Úřady mají zavřeno v pátek a částečně i v sobotu.


Poznámky:
a) Nemáte-li dosud náš katalog zájezdů na rok 2017, napište či zavolejte si o něj na uvedená kontaktní místa, rádi Vám ho bezplatně zašleme.
b) Změny údajů zde uvedených jsou vyhrazeny. Závazné a definitivní informace obdržíte v informačním dopisu, který přihlášení obdrží nejpozději 3 týdny před odjezdem (obvykle však dříve).
c) Vzhledem k zajišťování letenek doporučujeme nenechávat přihlašování na zájezd na poslední chvíli a hlásit se s předstihem.