Zde můžete zadat Váš e-mail pro pravidelné zasílání novinek.

 

Rádi Vám zašleme dárkový poukaz na zájezd či na částku.

Dárkový poukaz na zájezdy cestovní kanceláře NOMÁD
 

Parkování u letiště Praha

Nejlepší kancelář

Doporučujeme:

TOPlist
 
www.whitneytis.cz
ZÁKLADNÍ INFORMACE O TRASE č. 771, 773 Z KATALOGU NA ROK 2019

TIBETSKÉ DOBRODRUŽSTVÍ - ČÍNA, TIBET, NEPÁL

Velká cesta jak pro milovníky velehor, tak buddhistických klášterů, hinduistických svatyní či ghátů. Putování za čínskou oponu do nepřístupné země jaků, sněhu, řídkého vzduchu a himálajských velikánů. Hlavní lákadla čínské metropole - náměstí Nebeského klidu, Zakázané město a Velká čínská zeď. Terakotová armáda v Si-anu, posvátná hora E-mej-šan v blízkosti Čcheng-tu. Chovná stanice chráněné pandy velké. Vysoko položená tibetská Lhasa, sídlo dalajlámy Potala, kláštery Ghanden, Norbulinka a Sera. Přejezd po nejvyšší silnici světa Friendship Highway. Výhled na nejvyšší vrchol světa Mt. Everest. Starobylé Káthmándú.

PROGRAM ZÁJEZDU 771, 773: ČÍNA, TIBET A NEPÁL

1.-4.den: Praha - Peking. Velká čínská zeď. Odlet do čínské metropole Pekingu: Zakázané město, náměstí Nebeského klidu s mauzoleem Mao Ce-Tunga. Velká čínská zeď - procházka po „osmém divu světa“. Letní císařský palác s mramorovou lodí poslední císařovny. „Pupek světa“ - Chrám nebes. Nočním lehátkovým vlakem do Si-anu.

5.-6.den: Si-an (Xi´an). Starověký Čchang-an a výchozí bod Hedvábné stezky - Si-an: 2000 let stará hrobka prvního císaře a terakotové armády, Husí pagody, městské hradby, tržiště s hady, želvami, rybami, kraby a dalšími „lahůdkami“. Taoistický klášter Osmi nesmrtelných. Nočním lehátkovým vlakem do Čcheng-tu.

7.den: Čcheng-tu (Chengdu). Chuang-lung-si. Provincie S´- -čchuan (Sečuán) na veletoku Jang-c´-ťiang, kraj bambusových lesů - areál pandy velké. Metropole Čhceng-tu: Návštěva světoznámé populární chovné stanice pandy velké. Starobylé Chuang-lung-si (Huanglongxi): Buddhistický chrám Ku-lung S‘, čajovny na nábřeží.

8.-9.den: Le-šan, E-mej-šan. Le-šan: Da Fo - největší (71 m) socha sedícího Buddhy na světě, projížďka na loďce s nejlepším výhledem na sochu. Lanovkou na Zlatý vrcholek E-mej-šanu, hory Vznešeného obočí (3099 m) - jednu ze čtyřech nejposvátnějších hor buddhismu. Východ slunce, obří zlatá socha Buddhy, výhledy na ledovec Gongga-šan (7556 m). Návrat do Čcheng-tu.

10.-12.den: Čcheng-tu - Lhasa a okolí. Přelet na Tibetskou náhorní plošinu na letiště Gonkar, cesta do „města bohů“ Lhasy (3658 m). Posvátný poutní okruh Barkor, sídla dalajlámů v Potale a Norbulingce. Živoucí tibetské kláštery Džókhang a Sera s meditujícími mnichy. (Nejen aklimatizační) výjezd do kláštera Ganden, hlavního sídla lamaistické školy Žlutých čepic (Gelug-pa): ruční tisk modlitebních praporků a súter, tradiční dřevořezba.

13.-18.den: Lhasa - Everest B.C. - Káthmándú. Šestidenní jízda po Friendship Highway, jedné z nejvyšších silnic světa s několika průsmyky nad 5000 m, směrem k nepálské hranici. Štíří jezero Jamdrok-co s jaky a nebesky modrou vodou. Staré město Gjance: nejkrásnější stúpa Kumbum, čorten Pango, klášter Palkhor, tibetské hrady dzongy. Druhé největší město Tibetu - Šigace: sídlo pančenlámů - klášter Tašilhünpo. Přes nejvyšší bod trasy - sedlo Gatso La (5220 m) do New Tingri. Neuvěřitelné panorama Himálají se čtyřmi osmitisícovkami zároveň. Celodenní výlet k nejvýše položenému klášteru světa - Rongbuku. Everest Base Camp (5200 m) a okolí s nádhernými výhledy na nejvyšší vrchol světa - Mt. Everest (8848 m). Přejezd směrem na tibetsko-nepálské hranice s výhledem na další majestátní vrcholy, zejména nejnižší osmitisícovku Šiša Pangma (8013 m). Prudký sjezd z pusté náhorní tibetské plošiny do zeleného Nepálu s banánovníky a mandarinkami (přes 2000 m výškového rozdílu). Buddhismus vystřídá hinduismus. Dojezd do údolí Káthmándú.

19.-20.den: Káthmándú a okolí. Metropole Nepálu Káthmándú: majestátní stúpa Svajambhunáth (Opičí chrám) s výhledem na město. Působivé dřevěné chrámy starobylého centra města. Královský palác na chrámovém náměstí Durbar, tržiště. Palác Kumari Devi, jediné živé bohyně světa. Spalovací gháty Pašupatináth na řece Bagmátí, nejsvětější místo nepálských hinduistů. Večerní obřady u Boudhanáthu, největší tibetské stúpy mimo území Tibetu. Architektonický skvost - královské město Bhaktapur, historická metropole Káthmándského údolí. Možnost nákupu tradičních suvenýrů - malované thanky, nože gurků či obřadní masky. Fakultativně let kolem Mt. Everestu (cca 207 USD).

21.den: Káthmándú - Praha. Návrat domů.

Délka tras: letadlem 16 000 km, autobusy, auty a vlaky celkem 5200 km, pěšky 4x 5-12 km (volitelně) - vše pro 772, 774
Počasí: vzduch 12-30 °C
Nástupní místo: Praha

Termín (771): 13.4. - 3.5. 2019
cena v Kč: 85 890,-

Termín (773): 14.9. - 4.10. 2019
cena v Kč: 85 890,-

V ceně je: Doprava. Permity do Tibetu. Ubytování. Český průvodce, místní průvodci dle potřeby, zdravotní připojištění, informační materiály a DPH. Doprava: Mezinárodní letecká a přelet Chengdu - Lhasa včetně tax, pronajatá vozidla, dálkové autobusy, vlaky. Ubytování: 771,773: 16x v hotýlcích, 1x v Tibetu v místních vybavených stanech poblíž kláštera Rongbuk, 771,773: 2x lehátkový vlak. 1-lůžkový pokoj za příplatek - 771,773: 9000 Kč (16x). V ceně nejsou víza a jejich vyřízení - do Číny 2050 Kč, Nepálu 25 USD (na hranicích), fakultativní aktivity (let k Everestu cca 207 USD).


Všeobecné informace:

Pasy a víza: K účasti na zájezdu je zapotřebí cestovní pas platný nejméně dalších 6 měsíců po skončení zájezdu, s 5 ti volnými stránkami pro vepsání víz. Předem Vám vyřídíme čínská víza. Nepálská víza se vyřizují na hranicích, pro vyřízení si s sebou vezměte 2 ks fotografie pasového formátu. Bližší informace ohledně vyřízení víz obdržíte v předstihu a také budete mít podstatné informace v informačním dopise. Víza do Číny a Nepálu nejsou v ceně zájezdu (ceny víz viz. v bodě V ceně je)

Zdravotní připojištění: V ceně zájezdů (pokud není uvedeno jinak) je „zdravotní připojištění“. Jde o cestovní pojištění L5O+ od UNIQA pojišťovny, a.s. Zahrnuje úhradu léčebných výloh do výše 3 500 000 Kč v zahraničí se zajištěním nepřetržité základní asistenční služby, pojištění léčebných výloh, akutního zubního ošetření a repatriace do ČR. Dále náklady na vyslání opatrovníka, předčasný návrat z cesty, právní pomoc, náklady ze ztráty dokladů, odškodnění zdržení při únosu autobusu či letadla a zprostředkování finanční pomoci do 100 000 Kč. Zachraňovací náklady do výše 1 050 000 Kč. Pojištění odpovědnosti za újmu na zdraví a věci třetí osoby do 2 000 000 Kč. V ceně je také pojištění základních sportů - cyklistika, horské kolo (ne horský sjezd) a vysokohorská turistika do 5000 m (bez náčiní). Přesné podmínky najdete na: www.nomad.cz/pojisteni/podminky.pdf nebo na www.uniqa.cz. Pokud chcete na zájezdu provozovat rizikové sporty (mnohé jsou dle všeobecných podmínek UCZ/Ces/18 nepojistitelné), raději se informujte o možnostech pojištění předem v CK. Při škodní události kontaktuje zákazník neprodleně asistenční službu, která mu pomůže s jejím řešením. Poté v případě vzniku nároku na pojistné plnění neprodleně zákazník vyplní formulář o této události na: https://www.uniqa.cz/hlaseni-skod-cestovani/ Tento formulář vytiskne a zašle k potvrzení do Cestovní kanceláře NOMÁD s.r.o., která ho zkontroluje, potvrdí a pošle jemu zpět. Vyplněný dotazník s tímto potvrzením zákazník pošle poštou pojišťovně UNIQA neprodleně po návratu ze zájezdu. Zákazník byl zvláště upozorněn na tučně zvýrazněné výluky a informace ve všeobecných podmínkách (UCZ/Ces/18) na www.uniqa.cz/jednorazove-cestovni-pojisteni/.
Cestovní pojištění, které je v ceně zájezdů se nevztahuje na pojištění stornopoplatků, trvalých následků úrazu, zavazadel, doplňkové asistence a odpovědnosti za škodu. Proto naše kancelář nabízí KOMPLEXNÍ PŘIPOJIŠTĚNÍ za zvýhodněnou cenu, které lze objednat jen s přihlášením zájezdu a zaplatit v první zálohové platbě:

do Evropy:
• 33 Kč/os./den (s pojištěním 80% storna do 30 000 Kč), či
• 53 Kč/os./den (s pojištěním 80% storna do 80 000 Kč)

pro Svět bez USA a Kanady
• 52 Kč/os./den (s pojištěním 80% storna do 30 000 Kč), či
• 72 Kč/os./den (s pojištěním 80% storna do 80 000 Kč)

do USA či Kanady
• 77 Kč/os./den (s pojištěním 80% storna do 30 000 Kč), či
• 97 Kč/os./den (s pojištěním 80% storna do 80 000 Kč)

• 117 Kč/os./den (s pojištěním 80% storna do 120 000 Kč) pro USA a Kanadu, či 92 Kč/os/den (s pojištěním 80% storna do 120 000 Kč) pro zbytek světa.

Na náročné cesty ve výškách nad 5000 m je třeba speciální pojištění (členství cca 1700 Kč/rok) www.edelweiss.cz.

Komplexní připojištění: si můžete přikoupit JEN SOUČASNĚ S PŘIHLÁŠENÍM NA ZÁJEZD A UHRADIT SOUČASNĚ SE ZÁLOHOU! Cena komplexního pojištění vznikne součinem dní a částky na den zájezdu. Komplexní připojištění zahrnuje navíc: Úrazové pojištění - trvalých následků úrazu do 300 000 Kč a smrti do 150 000 Kč. Nemocniční odškodné 150 Kč/den a pojištění zavazadel do 15 000 Kč (škoda na jedné věci do 5 000 Kč). Pojištění stornovacích poplatků do 80% skutečných nákladů max. 30 000 Kč (nebo do 80 000 Kč, nebo do 120 000 Kč) - nemůžete-li nastoupit na cestu z důvodu úrazu nebo akutního onemocnění, úmrtí pojištěného či jediného spolucestujícího aj. Přesné podmínky pojištění, věková omezení, další omezení atd. jsou v UCZ/Ces/18 a najdete je na www.uniqa.cz, nebo www.nomad.cz/ pojisteni/podminky.pdf.

Zdraví: Čína a Nepál nejsou zdravotně výjimečně riziková země. Ve velkých městech jako Peking jsou dobrá zdravotnická zařízení, horší situace je v odlehlých oblastech jako je např. Tibet. Před cestou proto doporučujeme nejprve celkovou zdravotní prohlídku a po ní očkování proti žloutence (hepatitida A), břišnímu tyfu, popř. i proti japonské encefalitidě, meningokokové meningitidě a vzteklině. Zkontrolujte si, zda máte stále účinné očkování proti poliomyelitidě (dětské obrně) a tetanu (u obou přeočkování vždy po 10-15 letech). Otázky ohledně očkování a antimalarik konzultujte s odborníky na hygienických stanicích nebo v centrech cestovní medicíny.

Ubytování: Spát budete v hotýlcích, 1x v Tibetu v místních vybavených stanech poblíž kláštera Rongbuk a 2x v lehátkovém vlaku.

Strava: Strava není v ceně zájezdu a každý účastník si ji zajišťuje sám, či za pomoci průvodce. Ve všech navštívených zemích existuje přímá úměra mezi cenou jídla a prostředím, v němž se nabízí. Rychlé občerstvení "na ulici" je velmi levné (naučte se jíst hůlkami, není to složité), je však rizikovější ze zdravotního hlediska. Jídlo v nejlevnějších čínských restauracích stojí kolem 10Y, v normálních restauracích, počítajících s Evropany 15-25Y (např. vepřové s bambusovými výhonky, žampióny s vejcem, levnější nudle se zeleninou), ve drahých běžně 20-60Y. V pouličních bufetech a stáncích jednoduché jídlo i do 10Y. Čaj k jídlu je často zdarma, někdy za 1Y apod., výjimečně až za 5Y. Pivo stojí okolo 8-15Y. V Nepálu je v základních rysech situace obdobná. Na útratu za jídlo a pití, budete-li skromnější, počítejte s částkou 15-20 US dolarů na den, tzn. celkem cca 300 - 450 USD na dobu pobytu. Doporučujeme snad jen mít s sebou několik lehkých kalorických dobrot k načerpání energie (čokoládu, musli, tyčinky apod.), nápoje v prášku,(instantní polévky). Horká voda bývá často k dispozici v hotelích i ve vlacích.

Doprava: Mezinárodní letecká a přelet Chengdu - Lhasa včetně tax, pronajatá vozidla, dálkové autobusy, vlaky.

Klimatické poměry: V tomto období ranní teploty ani v Tibetu běžně neklesají pod 0 °C - s výjimkou nejvyšších poloh nad 4500 m při fakultativních výšlapech. Himaláje na jihu Tibetu fungují jako srážková bariéra. Centrální Tibet má 250-500 mm srážek ročně, oproti např. Sikkimu s až 5000 mm. Severní monzuny přinášejí písečné, prachové, sněhové a málokdy i dešťové bouře. Sníh padá málo a slunce rychle rozpustí i to málo, co napadlo. V létě sněžná čára na severovýchodě mezi 5000-6000 m, na jihu dokonce i výše než 6000 m. Na jaře a na podzim jsou občasné sněhové přeháňky v polohách nad 4500 m, v zimě bývá sníh občas i ve Lhase. Ve Lhase bývají po většinu roku příjemné teploty, pouze v noci klesají dramaticky dolů. Nejlepším obdobím pro cestu do Tibetu je květen-říjen.

Jak se zabalit: Budeme nocovat v hotýlcích. Zavazadel s sebou berte co nejméně, budeme vše celé 3 týdny tahat s sebou. Nejvhodnější je lehký batoh na denní cestování, příp. do hor + další, prostorný batoh “přepravní”, ve kterém budeme všechny věci převážet (i přenášet) anebo necháme uloženy věci, které nebudeme potřebovat. Osvědčila se ledvinka na drobné potřeby a skládací taška.
Do hor: do výšek nad 4000 m je vhodná teplejší bunda, svetr, pláštěnka, čepice a rukavice. Teploty mohou brzy ráno poklesnout i na –5 oC, ale během dne se rychle otepluje. Nutné jsou kvalitní sluneční brýle a ochranné krémy proti slunci.
Hodí se mít s sebou „lepší“ tenisky či nízké trekové boty a sandály, dlouhé lehké kalhoty, příp. kraťasy, ponožky, trička s dlouhým a krátkým rukávem, teplé a lehké košile, šitíčko, baterka (čelovka). Klobouk proti slunci si jistě koupíte v Číně. V Číně je jiný typ zásuvek než u nás (kulatá zástrčka s trojicí hranatých kolíků v uspořádání do obráceného Y - všechny kolíky s průměrem 4,0 mm – viz www.zasuvky.hw.cz , proto nezapomeňte na příslušnou redukci (majitelé videokamer, ponorných vařičů, holicích strojků apod.).
Nejlepší ochranou peněz je bederní pás či nátělní sáček na peníze - zavěšený na krku, nebo upevněný kolem pasu tak, aby nebyl vidět a menší, pohotovostní množství peněz mít v kapse u košile, peněžence apod.

Valutové vybavení: Vstupné do navštívených míst a fakultativní akce nejsou v ceně zájezdu a účastníci si je hradí sami z vlastních prostředků. Kromě zmiňovaných cca 300 - 450 USD na jídlo a pití počítejte pro tyto účely včetně některých dalších atrakcí s částkou celkem asi 200-250 USD (dolar je pro tuto oblast nejvhodnější valutou). Výše vstupného na hlavní zajímavosti v Číně i v Nepálu je v rozmezí 80-250 Kč. V některých objektech požadují zvláštní vstupné za fotoaparát, popř. za kameru. Budete-li mít zájem o hodinový vyhlídkový let (všechna sedadla jsou u okýnek) z Káthmándú kolem Mt. Everestu, připočtěte dalších cca 200-210 USD. Další peníze stojí permit pro túru nad Everest Base Camp - oficiálně cca do 100 USD. Kromě všeho uvedeného počítejte s určitou sumou na suvenýry apod. a mějte v záloze finanční rezervu pro případ zdravotních potíží.

Personál: Průvodce zájezdu bude uveden v informačním dopise.


Praktické informace na cestu:

Elektřina: Zásuvky v Nepálu mohou být stejné jako ty u nás, ale stejně jako v Číně se většinou můžete setkat s typem zástrčky ve tvaru trojice kulatých kolíků v uspořádání rovnostranného trojúhelníka. OVĚŘTE SI TYP ZÁSUVKY v cílových zemích viz www.zasuvky.hw.cz

Telefon a internet: Hovory do Evropy jsou možné z komunikačních center, z telefonní budky či z hotelu nebo přes internet z internetových kaváren. Internet je v Číně těžko dostupný, i když na WIFI se dá připojit stále častěji. V Nepálu a Indii je internet dobře dostupný.

Pošta: Pohlednice je možné koupit v turistických střediscích, známky většinou na poštách. Doručení do ČR trvá cca 10 dnů.


Poznámky:
a) Nemáte-li dosud náš katalog zájezdů na rok 2019, napište či zavolejte si o něj na uvedená kontaktní místa, rádi Vám ho bezplatně zašleme.
b) Změny údajů zde uvedených jsou vyhrazeny. Závazné a definitivní informace obdržíte v informačním dopisu, který přihlášení obdrží nejpozději 3 týdny před odjezdem (obvykle však dříve).
c) Vzhledem k zajišťování letenek doporučujeme nenechávat přihlašování na zájezd na poslední chvíli a hlásit se s předstihem.