Zde můžete zadat Váš e-mail pro pravidelné zasílání novinek.

 

Rádi Vám zašleme dárkový poukaz na zájezd či na částku.

Dárkový poukaz na zájezdy cestovní kanceláře NOMÁD
 

Parkování u letiště Praha

Nejlepší kancelář

Doporučujeme:

TOPlist
 
www.whitneytis.cz
ZÁKLADNÍ INFORMACE O TRASE č. 613 Z KATALOGU NA ROK 2019

ZAKAVKAZSKO - GRUZIE A ÁZERBAJDŽÁN

Gruzie a Ázerbajdžán - země pod Kavkazem. Historická a tradiční křesťanská Gruzie a tolerantně muslimský a z ropy bohatnoucí Ázerbajdžán. Země bájných míst ze starých řeckých pověstí. Zde ležela Kolchida a právě zde bohové přikovali Prométhea k mohutnému Kazbeku. Ale hlavně země zvláštních, hrdých a neuvěřitelně pohostinných lidí…

PROGRAM ZÁJEZDU 613: GRUZIE A ÁZERBAJDŽÁN

1.-3.den: Praha - Tbilisi - Kazbegi. Let do Gruzie. Prohlídka Tbilisi, asi nejkrásnějšího města Zakavkazska: staré město, Sameba - třetí největší pravoslavná katedrála světa, pevnost Narikala. Přejezd vojenskou silnicí do hor na sever se zastávkou u pevnosti Ananuri. Fotopauzy na horských vyhlídkách. Přes zimní lyžařská střediska do Kazbegi (1750 m). Výjezd terénními vozy ke kostelíku Nejsvětější Trojice do výšky 2200 m, za příznivých podmínek nádherné výhledy na pětitisícový Kazbek. Typická obranná věž, barevná travertinová skála.

4.-6.den: Kutaisi - Svanetie. Bývalé hlavní město Gruzie Mtscheta (UNESCO) - památky na počátky gruzínského křesťanství: skalní klášter sv. Kříže, katedrála Svetischoveli, kostel sv. Avrama, starobylé uličky, vinárny. Cesta na západ země, do kraje bájné Kolchidy (cíl výpravy argonautů pro Zlaté rouno). Kutaisi: klášter Gelati s asi nekrásnějšími freskami na Kavkaze a hrobem krále Davida Stavitele, katedrála Bagrati (UNESCO). Přírodní rezervace Sataplia s dinosauřími stopami, jeskyní a futuristickou vyhlídkou. Náročný přejezd horami do rázovitého kraje Svanetie (UNESCO) s majestátními štíty Kavkazu, obrannými věžemi a kamennými vesničkami, kde se zastavil čas. Moderní muzeum svanetské historie a archeologie. Terénními auty srdcem Svanetie do Ušguli, asi nejkrásnější vesnice regionu. Vysoké horské štíty, svérázní lidé, vynikající kuchyně.

7.-9.den: Svanetie - Batumi - Tbilisi. Přejezd k Černému moři. Přístav a hlavní letovisko gruzínské černomořské riviéry - Batumi: botanická zahrada, pláže a koupání. Přes hory zpět do centrální Gruzie. Unikátně dochovaný středověký hrad Chertvisi. Symbol Gruzie - jeskynní klášter Vardzia vyhloubený ve 13 patrech nad sebou se stovkami mnišských cel a s 25 vinnými sklepy. Lázně Bordžomi s minerální vodou vyhlášenou po celém bývalém SSSR. Gori: Stalinův rodný dům, muzeum a neprůstřelný vagón. Skalní město Uplistsiche. Návrat do Tbilisi: návštěva národního muzea či tradičních sirných lázní a masáží v Abanotubani.

10.-12.den: Kachetie, Tušetie. Odjezd z Tbilisi na východ do vinařské oblasti Kachetie. Dva z někdejších 15 jeskynních klášterů v oblasti David Garedža. Opevněné historické Signaghi s vinárnami. Kachetská metropole Telavi. Výlet terénními auty do úchvatného kavkazského regionu Tušetie přes průsmyk téměř 3000 m nad mořem. Dramatická krajina, obranné věže, středověké vesnice, v nichž se zastavil čas.

13.-15.den: Telavi - Šeki - Baku. Významná katedrála Alaverdi. Bývalá královská pevnost Gremi. Hranice Ázerbajdžánu. Horská vesnice Ilisu s hradem a starobylým minaretem, ázerbajdžánské „Švýcarsko“. Starobylé Šeki: chánův palác, karavanseraj, šachová škola. Tradiční horské městečko měďotepců Lahic, starosvětské místo s geniem loci. Pastýři, psi a stáda koz pod bílými štíty Kavkazu. Šamachi: starý muslimský hřbitov. Středověké mauzoleum Deri Baby. Přejezd ke Kaspickému moři do expandující metropole Baku (UNESCO) - středověké město i moderní architektura magnátů: Panenská věž, palác Širvanšáhů, jazzové bary, noční kluby.

16.-17.den: Poloostrov Abšeron, Gobustán. Perverzní krása krajiny zdevastované všudypřítomnou ropou, fascinující ohně planoucí ze země. Ohnivá hora (popsaná už Marko Polem). Suraxani: zoroastrijský chrám věčného ohně Atešgah, místo uctívané i hinduisty. Středověký hrad Merdekan. Velkolepá moderní mešita v Šivelanu. Bývalá rezidence ropného magnáta Murtuzy Muchtarova. Cesta na jih podél pobřeží Kaspiku kolem ropných polí s těžebními věžemi (bondovka Jeden svět nestačí) do Gobustánu: jedinečné prehistorické petroglyfy (UNESCO), bublající bahenní sopky, v jejichž množství je Ázerbajdžán první na světě.

18.den: Baku - Praha. Návrat domů.

Délka tras: letecky 6000 km, místní dopravou 2300 km, pěšky 8x 4-8 km (volitelně) - vše pro 615
Počasí: 20-35 °C
Nástupní místo: Praha

Termín (613): 4.7. - 21.7. 2019
cena v Kč: 73 990,-

V ceně je: Doprava. Výlety terénními vozy v Gruzii (Svanetie - 613, Tušetie - 613). Vstupné do muzeí v rámci programu (Ázerbajdžán). Víza a jejich vyřízení (Ázerbajdžán - 613). Ubytování a snídaně. Český průvodce, místní průvodci dle potřeby, zdravotní připojištění, informační materiály a DPH. Doprava: Letecká včetně tax a poplatků, pronajatý minibus po trase zájezdu. Ubytování: *dle místních standardů. Gruzie: 2-3*, Ázerbajdžán: 3* (613 - s Gruzií 16x) hotely - vždy 2-lůžkové pokoje s příslušenstvím. 1-lůžkový pokoj za příplatek - 613: 8300 Kč (16x). Strava: 613: 16x snídaně. Láhev s vodou na osobu a den.


Všeobecné informace:

Pasy a víza: Mezi Českou Republikou a Gruzií je bezvízový styk. Víza tedy nejsou na tento zájezd zapotřebí. Budete ale potřebovat cestovní doklad - cestovní pas platný minimálně 6 měsíců po skončení zájezdu.
Ázerbajdžán: Pro občany ČR platí vízová povinnost pro vstup na území Ázerbájdžánu. Vízum pro Vás budeme vyřizovat - máte v ceně zájezdu. O procesu vyřízení víz Vás včas informujeme.
Doporučujeme pořídit si před cestou fotokopie všech osobních dokladů. Současně je praktické mít tyto dokumenty naskenované a přístupné z internetu. Zjednoduší to vaši situaci při případné ztrátě cestovního dokladu.

Zdravotní připojištění: V ceně zájezdů (pokud není uvedeno jinak) je „zdravotní připojištění“. Jde o cestovní pojištění L5O+ od UNIQA pojišťovny, a.s. Zahrnuje úhradu léčebných výloh do výše 3 500 000 Kč v zahraničí se zajištěním nepřetržité základní asistenční služby, pojištění léčebných výloh, akutního zubního ošetření a repatriace do ČR. Dále náklady na vyslání opatrovníka, předčasný návrat z cesty, právní pomoc, náklady ze ztráty dokladů, odškodnění zdržení při únosu autobusu či letadla a zprostředkování finanční pomoci do 100 000 Kč. Zachraňovací náklady do výše 1 050 000 Kč. Pojištění odpovědnosti za újmu na zdraví a věci třetí osoby do 2 000 000 Kč. V ceně je také pojištění základních sportů - cyklistika, horské kolo (ne horský sjezd) a vysokohorská turistika do 5000 m (bez náčiní). Přesné podmínky najdete na: www.nomad.cz/pojisteni/podminky.pdf nebo na www.uniqa.cz. Pokud chcete na zájezdu provozovat rizikové sporty (mnohé jsou dle všeobecných podmínek UCZ/Ces/18 nepojistitelné), raději se informujte o možnostech pojištění předem v CK. Při škodní události kontaktuje zákazník neprodleně asistenční službu, která mu pomůže s jejím řešením. Poté v případě vzniku nároku na pojistné plnění neprodleně zákazník vyplní formulář o této události na: https://www.uniqa.cz/hlaseni-skod-cestovani/ Tento formulář vytiskne a zašle k potvrzení do Cestovní kanceláře NOMÁD s.r.o., která ho zkontroluje, potvrdí a pošle jemu zpět. Vyplněný dotazník s tímto potvrzením zákazník pošle poštou pojišťovně UNIQA neprodleně po návratu ze zájezdu. Zákazník byl zvláště upozorněn na tučně zvýrazněné výluky a informace ve všeobecných podmínkách (UCZ/Ces/18) na www.uniqa.cz/jednorazove-cestovni-pojisteni/.
Cestovní pojištění, které je v ceně zájezdů se nevztahuje na pojištění stornopoplatků, trvalých následků úrazu, zavazadel, doplňkové asistence a odpovědnosti za škodu. Proto naše kancelář nabízí KOMPLEXNÍ PŘIPOJIŠTĚNÍ za zvýhodněnou cenu, které lze objednat jen s přihlášením zájezdu a zaplatit v první zálohové platbě:

do Evropy:
• 33 Kč/os./den (s pojištěním 80% storna do 30 000 Kč), či
• 53 Kč/os./den (s pojištěním 80% storna do 80 000 Kč)

pro Svět bez USA a Kanady
• 52 Kč/os./den (s pojištěním 80% storna do 30 000 Kč), či
• 72 Kč/os./den (s pojištěním 80% storna do 80 000 Kč)

do USA či Kanady
• 77 Kč/os./den (s pojištěním 80% storna do 30 000 Kč), či
• 97 Kč/os./den (s pojištěním 80% storna do 80 000 Kč)

• 117 Kč/os./den (s pojištěním 80% storna do 120 000 Kč) pro USA a Kanadu, či 92 Kč/os/den (s pojištěním 80% storna do 120 000 Kč) pro zbytek světa.

Na náročné cesty ve výškách nad 5000 m je třeba speciální pojištění (členství cca 1700 Kč/rok) www.edelweiss.cz.

Komplexní připojištění: si můžete přikoupit JEN SOUČASNĚ S PŘIHLÁŠENÍM NA ZÁJEZD A UHRADIT SOUČASNĚ SE ZÁLOHOU! Cena komplexního pojištění vznikne součinem dní a částky na den zájezdu. Komplexní připojištění zahrnuje navíc: Úrazové pojištění - trvalých následků úrazu do 300 000 Kč a smrti do 150 000 Kč. Nemocniční odškodné 150 Kč/den a pojištění zavazadel do 15 000 Kč (škoda na jedné věci do 5 000 Kč). Pojištění stornovacích poplatků do 80% skutečných nákladů max. 30 000 Kč (nebo do 80 000 Kč, nebo do 120 000 Kč) - nemůžete-li nastoupit na cestu z důvodu úrazu nebo akutního onemocnění, úmrtí pojištěného či jediného spolucestujícího aj. Přesné podmínky pojištění, věková omezení, další omezení atd. jsou v UCZ/Ces/18 a najdete je na www.uniqa.cz, nebo www.nomad.cz/ pojisteni/podminky.pdf.

Zdraví: Gruzie a Ázerbajdžán není zemí nikterak mimořádně nebezpečnou z hlediska exotických nemocí. Přesto je třeba si uvědomit, že jedete do zemí ve zcela jiném, silně kontinentálním klimatickém pásmu, se zcela jinými hygienickými, stravovacími i jinými návyky. Proto otázky zdraví rozhodně nepodceňujte. I ve velkých městech jsou obvykle zdravotnická zařízení spíše na nižší úrovni než u nás, problémy mohou nastat ve venkovských oblastech. Nižší standart se týká zejména vybavení zdravotnických zařízení, péče lékařů je na dobré úrovni. Ve velkých městech se nacházejí i zdravotnická zařízení financovaná ze zahraničí a jejich úroveň je velmi dobrá.
V době vydání tohoto dopisu nevyžadují hygienické stanice v ČR povinné očkování pro cesty do Gruzie a Ázerbajdžánu. Před cestou doporučujeme nejprve celkovou zdravotní prohlídku a po ní očkování proti žloutence (hepatitida A) a případně břišnímu tyfu. Otázku další vakcinace konzultujte s odborníky na hygienických stanicích. Zkontrolujte si, zda Vám neuplynula doba účinnosti očkování proti tetanu (přeočkování vždy po 10 letech), popř. konzultujte i přeočkování proti záškrtu a poliomyelitidě (dětské obrně).
Informace najdete např. na www.domuvezdravi.cz.

Ubytování: V Gruzii budete ubytovaní ve 2-3* hotelech ve dvoulůžkových pokojích s příslušenstvím se snídaní. V Ázerbajdžánu budete ubytovaní ve 3* hotelech, vždy 2-lůžkové pokoje s příslušenstvím. 1-lůžkový pokoj za příplatek. Kvalita ubytování odpovídá místním standardům.

Strava: V ceně jsou zahrnuty snídaně. Ostatní strava není zahrnuta v ceně a každý účatník si ji zajišťuje sám. Snídaně nejsou vždy součástí ubytování, ne všechny hotely snídaně poskytují, proto je možné, že snídat budete v blízkém okolí hotelu.
Ceny za potraviny v Gruzii jsou o něco vyšší než u nás. Pro ázerbajdžánskou kuchyni je charakteristické velké množství ovoce a zeleniny, různých bylin a koření. Na stravu a pití počítejte s částkou cca 15 USD na den, tzn. cca 300 USD na dobu pobytu.

Doprava: Po trase zájezdu se budeme pohybovat pronajatou dopravou - minibusem a na výletě v Gruzii (Svanetie a Tušetie) terénními auty.

Klimatické poměry: Počasí se v Gruzii mění podle nadmořské výšky i zeměpisné šířky. V pobřežní Gruzii panuje v létě téměř tropické podnebí, což z ní činí velmi atraktivní oblast. V červenci stoupají teploty k 31°C a je sucho. Severnější části a vyšší oblasti jsou chladnější. V zimě teploty klesají pod bod mrazu. Srážky se vyskytují překvapivě po celý rok.
V Ázerbajdžánu panují horká léta a velmi chladné zimy. V nízkých polohách jsou nízké srážky, směrem k horám však čím dál více přibývají. Jihovýchodní pobřeží je charakteristické subtropickým podnebím.

Jak se zabalit: Pro tento zájezd je zcela nevhodným a nepraktickým zavazadlem kufr do ruky. Doporučujeme buď kufr na kolečkách, nebo velký batoh (krosnu) na záda na všechny Vaše věci a malý batoh pro denní výlety a do letadla.
Budete potřebovat lehčí oblečení, na večer a do hor svetr nebo větrovku. Pamatujte prosím, že váha vašeho zavazadla by neměla přesáhnout 20 kg.
Z dalších potřebných věcí na cestu připomínáme pláštěnku (do měst deštník), lehkou sportovní obuv (botasky) a náhradní lehkou obuv (sandály), plavky, ručník, tmavé brýle (a náhradní dioptrické brýle - pokud je potřebujete), opalovací krém s vyšším UV filtrem.
Elektrické napětí je v Gruzii i Ázerbájdžánu stejné jako v Evropě 220 V / 50 Hz, používají se zástrčky typu C a F (naše dvojvidlice). Typ zásuvek si ověřte na www.zasuvky.hw.cz.
Některé hotely mají wi-fi, síť internetových kaváren je poměrně hustá a služby za přijatelnou cenu. Roaming od všech českých mobilních operátorů by měl fungovat bez problémů.

Valutové vybavení: Vhodnou měnou pro tento zájezd jsou dolary, kromě již zmiňovaných 300 USD na stravu počítejte s částkou ještě cca 200 - 250 USD na vstupy a suvenýry. Kromě toho mějte sebou finanční rezervu pro případ zdravotních obtíží.

Personál: Průvodce zájezdu bude uveden v informačním dopise.


Praktické informace na cestu:

Elektřina: Elektrické napětí je v Gruzii i Ázerbájdžánu stejné jako v Evropě 220 V / 50 Hz, používají se zástrčky typu C a F (naše dvojvidlice) a není tedy třeba adaptér.

Telefon: Roaming od všech českých mobilních operátorů by měl fungovat bez problémů.

Internet: Některé hotely mají wi-fi, síť internetových kaváren je poměrně hustá a služby za přijatelnou cenu.


Poznámky:
a) Nemáte-li dosud náš katalog zájezdů na rok 2019, napište či zavolejte si o něj na uvedená kontaktní místa, rádi Vám ho bezplatně zašleme.
b) Změny údajů zde uvedených jsou vyhrazeny. Závazné a definitivní informace obdržíte v informačním dopisu, který přihlášení obdrží nejpozději 3 týdny před odjezdem (obvykle však dříve).
c) Vzhledem k zajišťování letenek doporučujeme nenechávat přihlašování na zájezd na poslední chvíli a hlásit se s předstihem.