Zde můžete zadat Váš e-mail pro pravidelné zasílání novinek.

 

Rádi Vám zašleme dárkový poukaz na zájezd či na částku.

Dárkový poukaz na zájezdy cestovní kanceláře NOMÁD
 

Parkování u letiště Praha

Nejlepší kancelář

Doporučujeme:

TOPlist
 
www.whitneytis.cz

JAMAJKA - OSTROV SLUNCE, RUMU A REGGAE

Jamajka je třetím největším ostrovem Karibiku. Svými cca 11 tisíci km2 však zaujímá pouhou jednu sedminu rozlohy České republiky. Tedy území srovnatelné se Středočeským krajem. Žijí na něm přibližně tři milióny obyvatel. Plochou i obyvatelstvem malý stát je však světově proslulým, a to z řady důvodů. Vůbec nepochybujte o tom, že zeptáte-li se náhodně vybraného obyvatele kteréhokoli kontinentu, je mnohem pravděpodobnější, že bude znát Jamajku než Českou republiku, včetně bývalého Československa. Navíc její renomé je vyloženě pozitivní. Co činí Jamajku tak proslulou a atraktivní? Na okružní cestu po ostrově spojenou s opravdu všestranným poznáním Jamajky vás zve CK Nomád.

PŘÍRODNÍ KRÁSY
Největší chybou jakou můžete udělat je vyrazit na Jamajku formou pobytu na jednom místě v nějakém uzavřeném rezortu. Jistě, Karibik je Karibik, moře bude teplé, pláže atraktivně bělostně zlaté a před sluncem se můžete ukrývat s lahodným drinkem ve stínu palem. Jenže takovou dovolenou můžete strávit na řadě míst a za pár let si ani nevzpomenete na rozdíly mezi pobytem na Jamajce a v podobných komplexech jinde na světě. To, co činí Jamajku jedinečnou, je její unikátní příroda. Jméno ostrova pochází od původních obyvatel ostrova, indiánů Arawaků, kteří ostrov nazývali Xaymaca. V překladu to znamená „Země lesů a vod“. Naprosto oprávněně. Kryštof Kolumbus, který byl nucen na Jamajce strávit při své čtvrté a poslední plavbě do Nového světa rok života, prohlásil, že jde o to nejkrásnější místo v Americe, které objevil. Ostrov byl v druhohorách vyzdvižen z oceánu a jeho podloží je vápencové. Většina vnitrozemí je tedy pokryta krasovými homolemi porostlými lesy. Tento krajinný typ na Jamajce nazývají Cockpit Country. Je plný krasových jeskyní, říček, tůní a vodopádů. Není proto divu, že po dlouhou dobu sloužil jako útočiště uprchlých otroků Maroonů.


VODOPÁDY
Ano, vodopády jsou právě tím, co vám z Jamajky utkví v paměti navždy. Je jich nespočet. Každý je jiný a každý má své zvláštní kouzlo. Při okružní cestě kolem ostrova poznáte řadu kandidátů na titul toho nejkrásnějšího a bude jen na vás, který z nich si vyberete. Nejznámější ze všech je kaskáda řeky Dunn´s River, která bývá reklamními slogany označována jako Niagara Karibiku a je vlajkovou lodí jamajské turistiky podobně jako jí je Eiffelova věž v případě Paříže. Soustava vodopádů spadá přímo na písčitou pláž západně od města Ocho Rios na severním pobřeží tak přívětivě, že umožňuje asi 200 m dlouhý a několik desítek vysoký výstup vzhůru kaskádou. To je to pravé vzrušení především pro návštěvníky z velkých cruisových lodí, které mají v Ocho Rios nebo nedalekém Falmouthu jednodenní jamajskou zastávku při okružní plavbě Karibikem. To, že je nejznámější, ale ani zdaleka neznamená, že musí být i nejkrásnější. Řada návštěvníků, kteří mají to štěstí a mohou poznávat Jamajku mimo ta nejprošláplejší a nejnavštěvovanější místa, vám bude přísahat na Reach Falls, v nichž si užijí i milovníci canyoningu a adrenalinu vůbec, na YS Falls s možností jízdy na kladce nad vodopády nebo houpáním na liáně se skoky do tůní vodopádu. Nebo třeba na nějaký úplně jiný, je z čeho vybírat.


HORY
Milovníci hor ocení výstup na nejvyšší vrchol Jamajky, 2256 m vysoký Blue Mountain Peak v masivu Modrých hor na východě ostrova. Dvoudenní výstup s přespáním na malebné horské chatě nabízí poznání různých krajinných typů Jamajky včetně vzrostlých kapradinových porostů a horského mlžného trpasličího lesa ve vrcholových partiích. Při troše štěstí budete za příznivého počasí odměněni východem slunce na vrcholu a výhledy na třetinu ostrova včetně jeho metropole Kingstonu a snad i na 150 km vzdálenou Kubu.


LÁZNĚ
To byste asi nečekali, ale kromě vyhřátého Karibiku se na Jamajce můžete osvěžit i ve vodách léčivých pramenů několika lázeňských hotelů nebo v samotných přírodních pramenech. Lázně Bath na východě v podhůří pohoří John Crow byly otevřeny pro veřejnost již v 18. století. Jsou nejstarší i nejznámější. Nejpozoruhodnější jsou však Milk River Bath při jižním pobřeží ostrova. Nabízejí nejradioaktivnější léčivou vodu na celém světě. Délku koupele v ní byste proto neměli přehánět, na druhou stranu by byla velká škoda se jim úplně vyhýbat. Lázeňské hotely v sobě ukrývají starosvětský, již poněkud ošuntělý šarm, přesto jsou stále elegantní a důstojné. Každý host má k dispozici svůj vlastní uzavřený prostor o několika čtverečních metrech s velkým bazénkem. Jamajské lázně si jistě oblíbíte. Koupele v nich nejsou o nic méně příjemné než odpočinek ve vlnách Karibského moře.


PLÁŽE
Už je to tady! Nelze psát o Jamajce a nezmínit pláže. Každý zná Negrill na západě ostrova. Z kdysi poklidné rybářské vesničky vyrostl největší turistický pás ostrova. Deset km dlouhá pláž se sněhobílým pískem je tím důvodem. Hodláte-li potkávat zahraniční turisty, navštěvovat obchody a restaurace s patřičnou infrastrukturou a garantovanou kvalitou, potom je pro vás ten správný směr sever a západ ostrova. Již zmíněný Negrill, Montego Bay, Ocho Rios a kilometry pláží mezi nimi. Jste-li nezávislí a navíc rádi surfujete a kouříte trávu, pro vás bude východ. Nejdeštivější a největrnější část ostrova poskytuje příjemné útočiště, soukromí, klid a pohodu, kterou Negrill již ztratil. Osobně mám nejraději jih. Nabízí nejsušší podnebí, nejteplejší moře, krásné přírodní scenérie a malé rybářské vesničky. Život jejich obyvatel se v ničem neliší od života před nástupem turistiky a právě zde poznáte pravou a autentickou Jamajku.


OCHECHULE, DELFÍNI A KROKODÝLI
Snad nejpříjemnějším přímořským letoviskem Jamajky je místo na jižním pobřeží s poetickým názvem Pláž pokladů. Odtud můžete podnikat výlety do okolí. Do Aligátoří díry, kam se ovšem navzdory názvu nejezdí za nebezpečnými ještěry, ale za kapustňáky (mořskými krávami, sirénami, ochechulemi - jak je ctěná libost, vše je správně). Poslední jamajské krokodýly (správně, nikoli aligátory, ale obří krokodýly americké) naleznete v mangrovových močálech Černé řeky. Abyste se do ní dostali, musíte podniknout plavbu po moři, při níž je slušná šance na pozorování skotačících delfínů.


JAMES BOND A DALŠÍ
Pravděpodobně nenajdete na světě oblast, kde by na tak malém prostoru bylo natáčeno tolik známých filmů. Zvlášť na severním pobřeží můžete cestovat od města k městu, od pláže k pláži, od vodopádu k laguně a vybavovat si, v kterém filmu jste tato místa už někdy viděli. Například Tom Cruise se v různých rolích vracel do okolí Port Antonia hned několikrát. Pokud však musíme jmenovat jediného filmového hrdinu, který je s Jamajkou neodmyslitelně spojen, musí to být slavný agent 007. Nejenže se ostrov objevuje v celé řadě filmových zpracování, včetně hned toho prvního Dr. No z r. 1962, ale sám autor bondovek Ian Fleming uvedl, že nebýt Jamajky, James Bond by ani nikdy nevznikl. Ve vile Zlaté oko u bývalého banánového přístavu Oracabessa prožil podzim svého života. V ní Jamese Bonda pojmenoval, a to podle ornitologa, jehož klíč k určování ptactva Západní Indie byl Flemingovým každodenním věrným společníkem. V ní napsal všechny příběhy, včetně toho, který se jmenuje stejně jako jeho nový jamajský domov. Z Flemingovy vily je dnes exkluzivní hotel, který lze navštívit i bez ubytování a při pohledu na stromy v místní zahradě pátrat po desítkách top celebrit, které zde někdy strávily noc. Zasazení svého stromu s pamětní cedulkou je privilegiem hotelových hostů a nenechal si ho ujít ani bývalý americký prezident Bill Clinton a jeho žena Hillary.


JAMAJŠTÍ HRDINOVÉ
Několik jamajských rodáků dosáhlo světové proslulosti. Určitě tím nejznámějším je Bob Marley, který pro svět objevil reggae i rastafariánství, které byly do 70. let takřka výhradně jamajské záležitosti. Pozice prvního slavného „dreadlock rasty“ na světě připomíná zbožštění a jeho mauzoleum v zapadlé vesničce Nine Miles je poutním místem pro obdivovatele z celého světa. Téměř na jeho úrovni je v očích Jamajčanů Marcus Garvey, předchůdce Martina Luthera Kinga, působící mezi světovými válkami v USA. Tento Jamajčan se proslavil nejen bojem za práva černochů a jejich návrat do Afriky, ale i jako duchovní otec rastafariánství. Před několika lety uctívané duo doplnil do svaté trojice Usain Bolt, nejslavnější z mnoha výtečných jamajských atletů, jehož výkony mnohdy nutí k otázkám, zda jde vůbec o sprintéra z naší planety.


ACKEE AND SALT FISH
Jamajským vepřoknedlozelem a svíčkovou v jednom je výše zmíněný pokrm. Národní jídlo bývá podobně jako u nás často zaléváno pivem. Zdejší nejoblíbenější je Red Stripe s charakteristickým červeným proužkem na etiketě láhve. Tím však veškerá podobnost končí. Aki je biologicky příbuzné liči a svým složením avokádu. Je však zcela jedinečné. Ačkoli domovem tohoto stromového ovoce je západní Afrika, největší oblibu nalezlo na Jamajce. Není snadné je konzumovat. Po většinu doby je jedovaté. Jíst se dá jen měkká nažloutlá dužina obklopující pecku, a to jen v době, kdy se uzrálý plod sám otevře. Jenže ta stojí zato! Chuťově připomíná smažená vajíčka a v kombinaci s drobně nakrájenou solenou treskou a s rýží s fazolemi jako přílohou ho můžete dostat ke snídani, obědu i večeři. Nejen pro samotný kulinářský zážitek, ale i pro zcela mimořádné vlastnosti aki by bylo hříchem ho během návštěvy neochutnat. Jamajský národní pokrm je obrovskou energetickou bombou, s množstvím důležitých živin, zvláště mastných kyselin a železa. Možná by stálo za seriózní výzkum, zda mimořádná výbušnost jamajských sportovců nesouvisí právě s jejich celoživotní konzumací aki.


RUM, KÁVA A MARIHUANA
Kromě aki je ještě pár věcí na které jsou Jamajčané oprávněně hrdí a nikoli neoprávněně tvrdí, že u nich jsou ty nejlepší na světě. Ano, rum, káva a marihuana. První dvě komodity je ideální přivézt si z Jamajky jako suvenýr. Tu třetí se vřele a důrazně doporučuje zájemcům užívat nanejvýš přímo na ostrově (byť i tam je to ilegální a rizikové!), ale jinak ji s sebou rozhodně nepřevážet. Navzdory zákazu marihuanu kouří více či méně pravidelně nadpoloviční většina dospělé jamajské populace. Jamajčané ji označují za přítele chudáka. Budou vám citovat žalm Starého zákona, v němž se uvádí, že Bůh dal lidem rostlinu pravdy a moudrosti a nemusíte hádat dvakrát, kterou měl podle nich na mysli. Má desítky slangových a nářečních označení, z nichž kaya a ganja jsou ta nejznámější a nejzažitější. Ale také je to mimo jiné gungeon, griffa či (holy) herb.


Jestli dal lidem marihuanu opravdu přímo Bůh, těžko říci. Jamajčanům ji však dali Indové. Ty na ostrov přivezli Britové po zrušení otroctví na práci na plantážích. Pro zpříjemnění života si ji vzali na cestu s sebou a ukázalo se, že rostlinku nesmírně vstřícně přijala nejen zdejší příroda, ale i lidé. Jamajská káva z Modrých hor je gurmány považována za tu nejjemnější a nejchutnější, a tím pádem i nejdražší kávu na celém světě. Snad jen zrníčka kávy prošlá zažívacím traktem cibetky stojí víc. James Bond by jinou než Blue Mountain Coffee ani nepil. Aby ne, když měl k Jamajce tak blízko. V duty free shopech na letištích či v přístavech nebo v turistických obchodních centrech uvidíte krásně zabalenou „originální“ a také proklatě drahou kávu. Často však jde o padělek, protože certifikát na pravou kávu z Modrých hor má jen ta, která se pěstuje v náležité nadmořské výšce a vymezeném území. Nemluvě vůbec o tom jak dlouho takové balíčky mohou v obchodech ležet, než si najdou svého kupce. Dám vám ale dobrou radu. Vylezte si na horskou chatu pod Blue Mountain Peak, nechte si přímo před vašima očima upražit kávu z nedaleké plantáže a zažijete opravdovou slast. A s sebou domů si můžete odvézt tu nejčerstvější autentickou kávu. Pravda, obal nebude tak lákavý jako ten z turistických center, ale zato ta káva! A cena! Možná čtvrtinová. To nejlepší nakonec. Jamajský rum! Zapomeňte na Barbados, Portoriko, Kubu a další karibské ostrovy. Už v 18. století britský král Jiří III. a první americký prezident Georg Washington věděli kam se obrátit pro ten nejlepší rum na světě. Palírna Appleton, to je to místo! Po zajímavé exkurzi věnované historii i současnosti výroby rumu na vás čeká neomezená ochutnávka celé široké škály zdejších výrobků. Co vám na ní ale zcela jistě nenabídnou, je padesátiletý rum. Sud s dlouhodobě zrající lihovinou byl uchováván jako relikvie a na první doušek po jeho otevření se místní těšili jako malé děti na Ježíška. Láhev tohoto rumu stojí malé jmění, jejich počet je pouhých 800. Jenže chybu neuděláte, ani když sáhnete po několikrát mladších a mnohonásobně levnějších ročnících. Představte si náš zimní den a představte si takový den na Jamajce. S nezaměnitelnou lahvinkou Appletonu v ruce, songy Boba Marleyho, Jimmyho Cliffa nebo Petera Toshe v přehrávači, usměvavými jamajskými dívkami všude kolem vás a opěvovaným jamajským sluncem nad vámi... Jamajku si prostě musíte zamilovat. Vydejte se s námi poznat ji líp, nebudete litovat!

Karel Starý, CK Nomád

Na zajímavé cesty za poznáním nejen na Jamajku, ale po celém světě vás zve CK NOMÁD. Napište si o kompletní katalog zájezdů nebo se podívejte na naše stránky www.nomad.cz !

CK Nomád s.r.o.
Smetanova 34
591 01 Žďár nad Sázavou
Tel./fax: 566 623 642, 566 627 262
e-mail: objednávky@nomad.cz , nomad@nomad.cz
www.nomad.cz