Zde můžete zadat Váš e-mail pro pravidelné zasílání novinek.

 

Rádi Vám zašleme dárkový poukaz na zájezd či na částku.

Dárkový poukaz na zájezdy cestovní kanceláře NOMÁD
 

Parkování u letiště Praha

Nejlepší kancelář

Doporučujeme:

TOPlist
 
www.whitneytis.cz www.info-vysocina.cz
 

NĚCO ZE SENEGALU A AFRIKY

AFRICKÁ PANENKA PRO ŠTĚSTÍ

Tyto panenky se vyrábí z vzácného rudého, teakového dřeva, ale častým materiálem pro výrobu panenek pro štěstí je i černý eben.
   Vyrábí je řezbáři v různých částech Afriky. Především v Senegalu, Mali, Ghaně, ale i v Jihoafrické republice.
   Panenky mají magickou sílu, silnou auru a silnou pozitivní energii. Afričtí šamani tvrdí, že přináší štěstí, pečujeme-li o ni, jak je třeba.
   V západní Africe slouží tyto panenky jako fetiš a název panenky je "akuaba". Akuaby mají zploštělé, placaté hlavičky a malé tělíčko do tvaru kříže. Původně bývaly hračkami ghanských děvčátek, ale často sloužily jako talisman těhotných žen, které ho "užívaly" k tomu, aby zdárně donosily své dítě. Sošky mají znaky podle ašantského pojetí krásy /Ašantské království - Ghana/ - široké ploché čelo a tukové faldíky na dlouhém krku. Občas jsou tyto tradiční sošky tesány k léčebným obřadům.
  
   Šamani tvrdí, že panence je nutné vyhradit zvláštní místo a vedle ní postavit 2 mističky. Jednu na pití a druhou na jídlo /např. vodu a ovesné vločky/. K panence je potřeba promlouvat, jak to mnozí z nás dělají s květinami a zvířaty. Ráno panenku pohladíme po hlavičce a poprosíme o šťastné prožití dne a večer zas pokorně za vše poděkujeme a opět pohladíme po hlavičce. Když tento postup denně opakujeme, šťěstí vstoupí do našeho domova.
  
   Africké masky jsou skvosty světového umění a to fantazií a svéráznou harmonií tvarů. Zdánlivé zjednodušení do hranatých stylizací je vyváženo elegantními křivkami. Někde se snoubí obojí. Některé masky působí strohou elegancí, jiné malovaným nebo korálkovým dekorem.
   Část afrických masek se modelací blíží rysům lidského obličeje, jiné se snaží o výraz nadpřirozené bytosti ze světa duchů. Nejvíce upoutávají němé a navíc ospalé masky s přivřenýma očima.¨
   Síla masky je v nehybném ustrnutí výrazu. Afričané tančí s maskami, přidržovanými před obličejem, aby na ně přešla síla z předka. Většinou tančí po západu slunce na okraji nekonečných afrických pralesů, kde hoří ohně. Masky tančí, maska, symbol síly, vášně, lásky nebo smrti....... Staletí je nedílnou součástí života Afričanů, tak jako sta a tisíce let je stará nádherná africká kultura.
  
   Masky ztělesňují duchy, kteří přinášejí lidstvu poučení. Tance v maskách připomínají smysl zasvěcování. Také se jich používá k ochraně společnosti proti zločincům a čarodějům. Masky ochraňují ty,kdo je nosí, mají nejrůznější náměty a velikou úlohu hraje fantazie.
   Masky, které znázorňují Starý africký kalendář jsou masky, sloužící jako silné talismany pro štěstí, jako fetiš, mají magickou pozitivní sílu, která majiteli přináší štěstí.
   Masky jsou vyřezány ze vzácného ebenového, černého dřeva nebo teakového dřeva - to je překrásné hnědorudé dřevo s krásnou kresbou a řezbář ze Senegalu jim vdechl čarovnou moc.
   Starý africký kalendář tvoří 7 různých masek, které znázorňují dny v týdnu a kterými dosud Afričané zdobí své příbytky.
   Je to tradice, která sahá až tisíce let zpátky.
   Z masek je cítit obrovská, fascinující energie, která nepotřebuje vysvětlovat. Sama masky nebo sochy k nám promlouvají.
   I když dnešní člověk nemůže africkému umění často porozumět, může ale obdivovat jeho ohromnou vnitřní sílu a tajemnou krásu.

.............................

Jaroslava Hajzlerová, 2008