Zde můžete zadat Váš e-mail pro pravidelné zasílání novinek.

 

Rádi Vám zašleme dárkový poukaz na zájezd či na částku.

Dárkový poukaz na zájezdy cestovní kanceláře NOMÁD
 

Parkování u letiště Praha

Nejlepší kancelář

Doporučujeme:

TOPlist
 
www.whitneytis.cz www.info-vysocina.cz
 

CESOPIS Z MALI

Mali je africkou zemí, kam na dovolenou jezdí především dobrodruzi

Kdo z nás se alespoň jednou v životě netoužil stát slavným objevitelem a cestovatelem? Kdo si kdy nepřál spolu s Inidiana Jonesem překonávat překážky a nalézat ztracené poklady? Bohužel, v dnešním světě už nezbývá příliš místa pro romantické představy. Bílá místa na mapách světa již byla zaplněna a moderní doba často přetváří i kdysi exotická panenská místa v cestovní průmyslové zóny. Proto je malým zázrakem, když se ještě podaří najít kus země, kam masová turistika dosud nezatnula spáry.

Jedním ze států, kam cestovní ruch zatím jako pohádková jezinka strká jen prstík pro zahřátí, je Mali. Leží ve frankofonní sahelské části Afriky a patří mezi nejchudší země světa. Hlavní dopravní tepnou je veletok Niger. Obrovským zážitkem je několikadenní plavba po řece v domorodých loďkách pinassách. Břehy lemují rybářské vesničky, plné pestrobarevně oděných obyvatel. Na každém kroku se zde setkáte s kouzelnými amulety džu-džu v kožených váčcích i se zvířecími fetiši čarmy, představovanými například opičími prackami nebo hnijícími lebkami. Čím více která zapáchá, tím je účinnější.

Nejslavnějšími městy v Mali jsou Djenné a Timbuktu. Obě mají přebohatou historii. První z nich se pyšní největší mešitou z vepřovic na světě. Díky svým rozměrům a jedinečné architektuře byla poprávu zapsána do seznamu světových památek UNESCO. Timbuktu je bájné město na jižním okraji Sahary, výchozí místo a cíl karavan spojujících černou Afriku se Středomořím. Ve středověku bylo centrem vzdělanosti celé islámské Afriky a jeho bohatství bylo tak nesmírné, že se pro Evropany stalo chimérou afrického Eldoráda. To nejzajímavější, co však může Mali nabídnout, je oblast Falaise de Bandiagara. Kolem útesu dlouhého přibližně 150 km a vysokého 300 m se rozprostírá Země Dogonů.

Země Dogonů – ztracený ráj na zemi

Dogoni, kteří jsou zemědělci, dřevořezbáři, tkalci a barviči látek, mají máloco společného s moderním světem. Ještě nedávno zde neznali peníze a jako platidlo jim sloužily oříšky kola, ceněné pro své lehce omamné a únavu odstraňující účinky.

Život dogonské vesnice se řídí vlastními pravidly. V jejím čele stojí šaman - dogon. Muži se shromažďují v toguně, což je chatrč s nízkým stropem (aby vznětlivé povahy po úderu do hlavy vychladly). V toguně lidé diskutují o vesnických záležitostech, vynášejí se rozsudky, ale také se v ní “po chlapsku” tlachá, a přitom se popíjí pivo, uvařené z obiloviny zvané milét. Pozoruhodné je, že vaření i prodej piva mají v plné režii výhradně ženy.

Ženy mají své dny i u Dogonu. Tehdy jsou považovány za nečisté, proto každá žena musí na několik dní v měsíci opustit svoji rodinu a strávit toto období v obydlí, vyhrazeném ryze pro tyto účely.

Pozoruhodné jsou místní obřady, ať již pohřební, či zasvěcovací, kdy je chlapcům mezi 10-12 lety hromadně prováděna obřízka. Máte-li štěstí, můžete na vlastní oči spatřit tance awa, spojené s kultem masek.

Znalosti Dogonů o vesmírů jsou neuvěřitelné

Nejslavnější z obřadů je sigi, který se koná pouze jednou za 60 let - následující bude v roce 2027. Pro tuto událost je vyřezána jedenáctimetrová maska iminana v podobě hada. Kult sigi souvisí s oběžnou dráhou Síria B, který oběhne kolem hlavní Hvězdy jedenkrát za 60 let. Podle dogonské mytologie ze Síria přišel jeden z hlavních bohu Nommo.

Znalosti Dogonu o vesmíru a o Síriu jsou neuvěřitelné. Teprve před několika lety nejmodernější radioteleskopy potvrdily to, co Dogoni, žijící v primitivních podmínkách, znali už dlouhá staletí. Snad jen izolovanost tohoto etnika vysvětluje, proč tato skutečnost unikla autorům populárních teorií o návštěvě mimozemských civilizací a neposkytla jim pádný argument.

Nejlepší způsob, jak se s Dogony seznámit, nabízí několikadenní trek pod Bandiagarským útesem. Během 30-50 kilometrového pochodu člověk projde několika vesnicemi a přespí na střechách dogonských obydlí. Pro takové poznávání, které obohacuje, ale neškodí domorodcům a přírodě, se vžil termín odpovědná turistika.

Světová banka financuje projekt výstavby silnice, která spojí Mali s Burkinou Faso a bude procházet Zemí Dogonů. Se snazší dostupností se mnohonásobně zvýší počet návštěvníků, protože cestovní průmysl si jistě nenechá ujít příležitost nabídnout takové unikum co nejširší klientele. Jezinky masové turistiky unesou dogonské Smolíčky do nenávratna a žádný jelen jim nepomůže.

Zbývá několik posledních let...

Karel Starý

autor je cestovatel